RE: Гриз (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа храна



Порака


Pepelaska * -> RE: Гриз (19.7.2012 23:23:36)

AD млекото не се вари.
НЕзнам колку месеци имате ако сте над 6 мислам дека можеш со кравјо




mami2 -> RE: Гриз (20.7.2012 0:57:21)


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak
Може ли некако со АД млеко да го направам? Имам НАН 2 дома, го јадеме со плазма и со Нестле 8 житарки и кекс ама гризот треба да се свари... Имам направено 1-2 пати со вода ама многу ми е невкусно тоа.

јас го правев со АД млеко, така што се вари со вода, се трга на страна, се додава жолчка, и се враќа на шпорет кратко време. После се остава да се олади некое време па се додава АД млеко, количина во зависност од тоа колку вода е ставено на почеток. АД млекото не се става додека е врело, туку подоладен гризот и добро се умешува.
Ова за второто дете ми текна дека може да спрема на овој начин, за првото незнаев како да го спремам, па нема пробано гриз.




AnnaMolly RR -> RE: Гриз (20.7.2012 9:18:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

А гризот со млеко се прави така?[sm=smiley36.gif]Колку лажици гриз на колку млекце ставате?


Јас на 200 мл млеко ставам две полни, преполни лажици гриз. После ако ти е густо, додај уште мноооогу малку ладно млеко откако ќе се свари гризот и ќе се разреди.




Andriance -> RE: Гриз (20.7.2012 9:41:03)

Евеее јас денес направив гриз и малку животинско царство...ама ја со вода зашто не пиеме кравјо уште..на 150мл вода, 1,5 полна супена лажица гриз...се вари и на крај додадов пола животинско....мф мф




elenak -> RE: Гриз (20.7.2012 9:44:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak
Може ли некако со АД млеко да го направам? Имам НАН 2 дома, го јадеме со плазма и со Нестле 8 житарки и кекс ама гризот треба да се свари... Имам направено 1-2 пати со вода ама многу ми е невкусно тоа.


јас го правев со АД млеко, така што се вари со вода, се трга на страна, се додава жолчка, и се враќа на шпорет кратко време. После се остава да се олади некое време па се додава АД млеко, количина во зависност од тоа колку вода е ставено на почеток. АД млекото не се става додека е врело, туку подоладен гризот и добро се умешува.
Ова за второто дете ми текна дека може да спрема на овој начин, за првото незнаев како да го спремам, па нема пробано гриз.

Ќе пробам така ама без жолчка така само со млекце, не сум и дала уште цела жолчка. Инаку имаме 7 месеци без некој ден ама за кравјо млеко ми е рано.




Darky -> RE: Гриз (12.8.2012 14:08:41)

Imam griz go kupiv pref 2-3 meseci, otvorena kesa, sakav vecer da mu praam so mleko i zivotnsko carstvo, receptot na Andrianche pogore, dali ima vrska deka e otvoreno tolku vreme?




Calypso -> RE: Гриз (12.8.2012 15:48:07)

Мислам дека нема проблем што била отворена ќесата, ако не мириса чудно, или ако не е добар на изглед, купи нов. И јас го чувам гризот отворен подолго време (не го давам често), па малиов нема гајле. Јас правам на 200мл млеко 2 полни лажици гриз, чекам млекото да зоврие, па го ставам гризот со мешање. После кога ќе се свари, додавам пола лажиче Нутела [sm=smiley1.gif], само така ми го јаде. Сум пробала и со банана, и со жолчка - рецептот на АнаМоли, ама не ми го јаде така, само со Нутела.




Darky -> RE: Гриз (12.8.2012 15:52:44)

Thnx Calypso :-)




Natuska85 -> RE: Гриз (13.8.2012 9:47:58)

И јас почнав почесто да му правав гриз со киндер чоколатце и многу сака да го јаде.




Andriance -> RE: Гриз (13.8.2012 10:11:34)

Јас сега имам Ад млеко да па го направам некако гризот со него?? ама како??? ајде некој нека ми пише, знам така го правеше?мами2??




Andriance -> RE: Гриз (13.8.2012 10:18:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak
Може ли некако со АД млеко да го направам? Имам НАН 2 дома, го јадеме со плазма и со Нестле 8 житарки и кекс ама гризот треба да се свари... Имам направено 1-2 пати со вода ама многу ми е невкусно тоа.

јас го правев со АД млеко, така што се вари со вода, се трга на страна, се додава жолчка, и се враќа на шпорет кратко време. После се остава да се олади некое време па се додава АД млеко, количина во зависност од тоа колку вода е ставено на почеток. АД млекото не се става додека е врело, туку подоладен гризот и добро се умешува.
Ова за второто дете ми текна дека може да спрема на овој начин, за првото незнаев како да го спремам, па нема пробано гриз.


Аааааааа еве видов...значи ја нормално си го варам со вода, ( ја правам 100мл со 1 или 1,5 лажица гриз) го чекам да се олади малку и турам АД а?? а колку АД за оваа количина? ќе ставам и животинско царство или оној рецептото со жолчка




elenak -> RE: Гриз (13.8.2012 11:20:59)

Андрианче јас на 100 мл вода и 1 лажица гриз си правам 40-50 мл АД млеко и после зависи што друго ќе ставиш ќе си дотураш полека и ќе си го направиш на густина колку сакаш. Обично ми останува од млекото.




Luci -> RE: Гриз (15.8.2012 9:44:15)

Вчера на М. прв пат дома му направив гриз[sm=smiley9.gif] со животинско царство и мафффф целото[sm=smiley1.gif] Ми имаше кашичката ист вкус како ноќната на Хип со чоколадо само што таа ја плаќав ѓавол и пол, околу 80 денари а оваа ни 30 денари не излегува[sm=smiley36.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Гриз (15.8.2012 10:01:35)

Па нормално дека е поевтино! Затоа јас дома му правев. Гриз+чоколадо=чоколино, бисквити+млеко=кексолино :)))))

А кога сме кај гризот, Филип порано мнооооооогу јадеше гриз, барем трипати неделно (некогаш за појадок, некогаш за вечера), сега одамна му немам направено, може има месец-месец ипол. Ете што ќе јадеме за вечера [sm=smiley36.gif]




tonci -> RE: Гриз (15.8.2012 11:36:01)

od kolku meseci pocnavte da davate griz nie imame 5 ipol pa se mislam da ne e rano




ivoni4ka -> RE: Гриз (15.8.2012 14:04:52)


ИЗВОРНА ПОРАКА: tonci

od kolku meseci pocnavte da davate griz nie imame 5 ipol pa se mislam da ne e rano

koga ke smetas deka e vreme da vovedes gluten ili po preporaka na pedijatar jas na A i vovedov gluten na 5 ipol mesec ako nemate nekoja intolerancija na gluten ili celakija vo familija mozes da davas griz no da znaes pcenicniot griz ima gluten




elenak -> RE: Гриз (15.8.2012 15:27:38)

Вчера на М. прв пат дома му направив гризuser posted image со животинско царство и мафффф целотоuser posted image Ми имаше кашичката ист вкус како ноќната на Хип со чоколадо само што таа ја плаќав ѓавол и пол, околу 80 денари а оваа ни 30 денари не излегуваuser posted image

Па и јас така правам. Застани кај кашичките на Хип,ќе гледам ќе се думам и ќе сфатам оти не можам да се одлучам оти уствари се имам свежо дома од тоа и ајде пак на домашно[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Ептен нешто овошје што го нема во моментот или така пилешко, мисиркино. И не само што поефтино излегува туку подобро е.




Yummy Mammy -> RE: Гриз (16.8.2012 12:47:01)

Dali nekoj go sprema grizot so adaptirano mleko, a ne tetrapak? 

(nemoj da mi se smeete, ama ova gore AD se odnesuva na tetrapak, taka?! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley23.gif[/image])




elenak -> RE: Гриз (16.8.2012 12:48:46)

Dali nekoj go sprema grizot so adaptirano mleko, a ne tetrapak?

(nemoj da mi se smeete, ama ova gore AD se odnesuva na tetrapak, taka?! user posted image )

АД е всушност АДаптирано млеко[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Yummy Mammy -> RE: Гриз (16.8.2012 15:47:37)

E pa kako togas go varite? Rastvaram HiPP mleko vo prav kolku sto e dozata i posle go stavam vo tendzerce da go varam so grizot?!?!




mami2 -> RE: Гриз (16.8.2012 17:48:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

E pa kako togas go varite? Rastvaram HiPP mleko vo prav kolku sto e dozata i posle go stavam vo tendzerce da go varam so grizot?!?!

не, така АД млекото ќе ги изгуби хранливите својства. Гризот го варев со вода, додавав на крај жолчка или чоколадо и се чека да се подолади. Откога ќе се излади се додава АД млекото во прав, се раствора веднаш со мешање и толку.

Андрианче, јас ставав АД млеко во зависност од количината на водата, на 150 мл вода, 5 мерички млеко, како кога се дозира млекото за пиење од шише.




Felly RR -> RE: Гриз (16.8.2012 22:07:04)

M пак вака со чоколадо гризот воопшто не го сакаше. А чоколино јадеше.
И го правев или со печено јаболко, или со банана. Тоа дури јадеше каши [sm=smiley36.gif] После годинка кога ги одјаде кашите, и гриз не сакаше.




Felly RR -> RE: Гриз (30.1.2014 22:58:13)


ИЗВОРНА ПОРАКА: *devojce*

Ajde edno prasanje griz? od koga i kako se prigotvuva :) slaba domakinka sum bebuska e 6 ipol meseci





Defne90 RR -> RE: Гриз (31.1.2014 0:39:18)

Pa mozes da mu davas griz.Nie pocnavme so griz od 5 meseci.Inaku ke go podgotvis taka sto ke stavis mleko da ti zovrie i otkako ke zovrie ke stavis i griz.Prviot pat e dovolno 1 mal fildzan mleko i dve mali lazicki griz.i seto toa ke go meses na ogan dodeka ne se zgasti.Jas taka mu go pravam na moeto,znaci stavav do godinka svezo bitolsko mleko.citam pogore nekoi go pravat so AD mleko i voda pa ti prelistaj si ja temata i vidi kako najveke ti odgovara taka podgotvi mu go na bebusot.Vo sekoj slucaj mozes da pocnes da mu davas.




*devojce* -> RE: Гриз (31.1.2014 20:42:33)

fala defne pozdrav




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>