RE: Породилно отсуство (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


nataly_13215 -> RE: Породилно отсуство (31.3.2010 17:39:39)

lele kaj ja najde taa maticnaaaaaaaa




Tanja K. -> RE: Породилно отсуство (1.4.2010 23:42:45)

Lele luge mene gotovo mi zavrsi boleduvanjeto.Sega od 15 april pocnuvam so rabota.Iako e Eva mala nema sto da se pravi.Zarem da ostanam doma ,i posle,smetki jadenje,eve idam odmori od kad.Sreka pak imam sto majkami ke ja cuva Eva,inaku neznam sto ke pravam.Odvaj cekam da pocnam so rabota.Veke cela godina sum doma,i pocnuvam da se custvuvam kako domakinka na 30 god.




skorpijana -> RE: Породилно отсуство (2.4.2010 16:02:11)

moze nekoj da m i kaze zaso skratuvaat 48 dena 




lilit -> RE: Породилно отсуство (2.4.2010 16:29:42)

Значи официјално од вчера сум на породилно и ќе ми трае до 26.12 2010.Значи не е е една година туку девет месеци да си знаете сите мамички.




Annabel -> RE: Породилно отсуство (2.4.2010 17:22:48)

ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

moze nekoj da m i kaze zaso skratuvaat 48 dena 


Не знам дали на ова мислиш, породилното отсство се отвора 45 дена пред терминот ако си била на патолошка.





opasna -> RE: Породилно отсуство (4.4.2010 22:46:47)

Cekajte nesto da prasam jas go otvoriv porodilnoto 45 dena pred terminot za poragajne dali tie 45 dena se plakat ili od koga ke se porodis ti pocnuva da ti se plaka VE MOLAM AKO NEKOJ ZNAJ DA MI KAZI[sm=smiley13.gif]




Annabel -> RE: Породилно отсуство (4.4.2010 22:58:51)

Не се грижи, ти следува породилно отсуство од 9 месеци кое ти е отворено 45 дена пред терминот и сето тоа ќе ти биде платено и тоа како што сум информирана треба да земаш 100% од износот од платата.




Sandric -> RE: Породилно отсуство (5.4.2010 12:43:33)

A dokolku sakas da zemes boleduvanje ili patoloska pred da se porodis, dali avtomatski ti go otvaraat porodilnoto 45 dena pred poragaj ili mozes da vleces patoloska do potragaj?




Leonida -> RE: Породилно отсуство (5.4.2010 12:56:44)

Ти отвараат автомаски. И јас мислев дека може до пораѓај, но нема шанси.




opasna -> RE: Породилно отсуство (5.4.2010 21:19:31)

Vaka jas imam svoja privatna firma i ko bev 45 dena pred termin knigovoditelite mi pobaraja samo izvestaj od ginikolokot a za porodilno mi rekoja vo knigovotsvo da mu odnesam otpusno pismo i krstenice od maloto pa togas ke go otvori porodilnoto. mene me interesira vie so dokumenti podnesovte plus za tie 45 dena Mozi sum dosadna ama prvo mi e i neznam so treba POMAGAJTE hehehehhe[sm=smiley1.gif]




marinka80 -> RE: Породилно отсуство (5.4.2010 21:52:11)

da porodilnoto se otvara 45 dena unazad ako si na patoloska aod nova godina navamu mozes da odis do kraj na rabota i koga ke prestanes od togas ti se smeta a ne kako porano 25 dena unazad sakam uste nesto da ve prasam dokolku nekoj znae jas bev prijavena na 12 500 a zemav samo po 8000 a moja koleska 12500 dali moze da e namerno toa napraveno bidejki imav nekoe nedorazbiranje so direktorkata i sto da pravam dali mozam nekako da proveram a prethodno bev na patoloska dali ima toa nekakva vrska[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Annabel -> RE: Породилно отсуство (5.4.2010 23:20:28)

ИЗВОРНА ПОРАКА: opasna

Vaka jas imam svoja privatna firma i ko bev 45 dena pred termin knigovoditelite mi pobaraja samo izvestaj od ginikolokot a za porodilno mi rekoja vo knigovotsvo da mu odnesam otpusno pismo i krstenice od maloto pa togas ke go otvori porodilnoto. mene me interesira vie so dokumenti podnesovte plus za tie 45 dena Mozi sum dosadna ama prvo mi e i neznam so treba POMAGAJTE hehehehhe[sm=smiley1.gif]


Истите документи ги однесв и јас. Изводот ќе ти се најде и за здрвствена книшка.




opasna -> RE: Породилно отсуство (6.4.2010 16:33:05)

Fala mnogu Annabel




gvenda -> RE: Породилно отсуство (7.4.2010 11:33:06)

veke neznam kogo da slusam i se nerviram vo vrska so porodilnoto mene mi e termin na 11 maj a sakam porodilnoto da mi pocne od 1 maj maticniot mi rece moze i deka od togas imam 9 meseci isto mi kaza i smetkovoditelkata u firma ama eve nekoi luge me predomisluvaat kaomora 28 dena pred poragaj demek ke ti propadnele neznam sto da mislam ako e taka da si prevzemam nesto so vreme
Ve molam da mi odgovorite




BILE.F -> RE: Породилно отсуство (7.4.2010 11:37:39)

Gvenda, мене терминот ми е 10Мај, треба регуларно од 12-ти да одам на породилно, ама јас ќе останам уште недела-две, колку можам да издржам! Од искуство ти кажувам, можеш и до последен ден да одиш на работа и од тогаш да ти отворат породилно!




riba79 -> RE: Породилно отсуство (7.4.2010 12:13:10)

drugarka mi se porodi na 25 fevruri i porodilnoto od togas i e otvoreno taka da moze ama zavisi od gin.dali ke saka..nejzinata d-rka ne pravese problem..taka da razgovoraj so gin,i kazu mi deka znaes deka moze da se otvori porodilno od denot na poroduvanje.pozz




gvenda -> RE: Породилно отсуство (7.4.2010 16:37:57)

Pa i jas taka mislef ama Bilef sega nesto mi kazuvaat kao ako ne ti e od denot na porouvanje ti odzemaat 28 denovi ic ne mi e jasno jas veke si zemav odmor do 1 maj i posle si planirav porodilno i taman koga ke bide bide ama ako se porodam eve na primer na 5 maj ako mi odzemat 28 dena od ke izgubam fakticki jas tie denovi sum si go koristela odmorot a porodilnoto skrateno za tie denovi. Sigurna li si deka moze eve ti da go zemes od 20 april i da ti go racunaat 9 meseci od togas




riba79 -> RE: Породилно отсуство (7.4.2010 17:22:37)

da od denot na poroduvanje 9 meseci a ne minus 28 dena..a ti ako imas odmor mozes da go koristis koga ke go zemes bezrazlika so trudnickoto boleduvanje..iskoristi odmor pa koga ke se porodis so bolnickata lista od denot na poroduvanje koristis 9 mes..taka napravi drugarkata so toa sto ona ke koristi god.odmor po zavrsuvanje na 9 mes.boleduvanje..pozz




gvenda -> RE: Породилно отсуство (7.4.2010 17:57:13)

pa tokmu toa mi bese prasanjeto dali mozam da go otvoram porodilnoto na 1 maj a ne koga ke se porodam posto zemav do togas odmor, a neznam koga ke se porodam




gordana_d -> RE: Породилно отсуство (8.4.2010 0:03:55)

Мамички може ли некој да ми даде информација за повратување на средствата од фондот доклку се породиш во некоја од приватните клиники?




acka p -> RE: Породилно отсуство (8.4.2010 11:07:10)

jas kolku sto razbrav fondot vraka pari 40 % od sumata sto bi ja platila na klinika znaci toa e mnogu malku




acka p -> RE: Породилно отсуство (8.4.2010 11:10:58)

prviot den koga vleguvas vo deveti mozes da zemes trudnicko i sega po noviot zakon trudnickoto trae 1 godina




pacuvce -> RE: Породилно отсуство (8.4.2010 11:12:31)

Кога го донеле овој нов закон[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




dragana_vane -> RE: Породилно отсуство (8.4.2010 11:27:58)

Koga go donele ovoj zakon, heheheh, jas se izraduvav taka za prviot poragas, ke si sedam doma 1 god, koga lani posle nova godina otidov vo socijalnoto da prasam za toa, mi rekoa a toa e samo na Tv reklama, nie nemame dobieno nikakvo  pismeno izvestuvanje za toa. Za nas vazi stariot  zakon- da koristis 1 mesec pretporodilno sto go vikaat, ( ili 28 dena pred denot na poroduvanjeto i 8 meseci posle). I jas taka natazena se vrativ doma. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]. Za sega neznam, no mislam deka pak se fura istata finta[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Annabel -> RE: Породилно отсуство (8.4.2010 11:36:59)

И кумата моја го отвори породилното лани во април точно на датумот на раѓање на детето...значи може да се отвори...




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>