RE: Породилно отсуство (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Mila na mama -> RE: Породилно отсуство (8.4.2010 11:49:46)

Отсуство од работа поради бременост, раѓање и родителство
член 165
1. Работничка за време на бременост, раѓање и родителство има право на  платено отсуство од работа во траење на девет месеци непрекинато, а доколку роди повеќе деца одеднаш( близнаци, тројка и повеќе) една година.
2. Врз основа на наод од надлежниот здравствен орган работничката може да го започне отсуството за бременост, раѓање и родителство 45 дена пред раѓањето, а задолжително 28 дена пред раѓањето.

извор Закон за работни односи.

моја забелешка - во ФЗО прават исклучоци за предвреме родени деца.




Annabel -> RE: Породилно отсуство (8.4.2010 12:27:42)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

моја забелешка - во ФЗО прават исклучоци за предвреме родени деца.



Да, мене Ива ми се роди во 36-та недела и породилното ми почна од денот на нејзиното раѓање.

Но позавам девојки кои навреме родиле, а породилното им почнало од денот на раѓање на нивните деца.





gvenda -> RE: Породилно отсуство (8.4.2010 12:38:54)

auu e sega strasna neroza me faka nikoj tocno neznae da kaze od kade da znam koga ke se porodam bog da cuva moze li da se zeme koa sakas i da ti trae devet meseci ili ajde veke ne prasuvam bidejki stvarno sekoj si kazua ko so saka a jas pa go slusam toa sto sakam i taka aj ako se zeznam somojava odluka jas ke si go krkam




riba79 -> RE: Породилно отсуство (8.4.2010 12:41:25)

jas ti pisav deka moze od denot dokolku tvojot d-r saka ..zatoa so nego razgovraj..pozz




nataly_13215 -> RE: Породилно отсуство (8.4.2010 18:34:58)

znaci prasaj go ginekologot tvoj jas se porodiv na 18 i mazmi bese kaj maticnata i mi otvorija od 17 taka da ako mozes do posleden den da ides na rabota ok ako ne zemi si 28 dena predhodno sto toa sto ke bides samo 8 meseci so tvoeto bebe, a ne 9 ako ides do posleden den na rabota.




BILE.F -> RE: Породилно отсуство (10.4.2010 20:53:37)

Еве јас да ви кажам, официјално од понеделник сум официјално на породилно! 28 дена пред термин! Мислев да издржам уште некоја недела, ама настанаа некои компликации и решив да одмарам и да го чекаме бебушот!
Сега ќе ве дружам поинтензивно!




topce -> RE: Породилно отсуство (10.4.2010 21:04:00)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Отсуство од работа поради бременост, раѓање и родителство
член 165
1. Работничка за време на бременост, раѓање и родителство има право на  платено отсуство од работа во траење на девет месеци непрекинато, а доколку роди повеќе деца одеднаш( близнаци, тројка и повеќе) една година.
2. Врз основа на наод од надлежниот здравствен орган работничката може да го започне отсуството за бременост, раѓање и родителство 45 дена пред раѓањето, а задолжително 28 дена пред раѓањето.


извор Закон за работни односи.

моја забелешка - во ФЗО прават исклучоци за предвреме родени деца.


ова е точно.тоа значи дека во мојот случај и покрај тоа што јас сакав да одам до последен ден на работа од работа ми беше укажано дека и покрај тоа што јас ќе одам на работа они не смеат да ми плаќаат и да ме водат како на работа и затоа морав да одам 28 дена пред да се породам на боледување.значи освен гинекологот мора да видиш и со фирмата, зашто да прават исклучоци ама ако им помине инспекција ќе ги казни.
ќе заборавев дека имавме ние случај каде што жената мораше да се врати на работа после 8 месеци бидејќи она сакаше да си користи 9 месеци ама нашиве не и ги признаваа тие 28 дена што треба да ги користиш пред породување така да паѓа во вода тоа дека ако одиш до последен ден на работа ќе седиш дома 9 месеци




Bibi_S -> RE: Породилно отсуство (13.4.2010 10:10:02)

Сакам да прашам, кога ви отворија породилно 28 дена пред терминот, дали матичниот ви ги даде документите за породилно веднаш или не. Мене ми вели дека ќе ми ги даде дури кога ќе се породам со отпусната листа. Не ми е јасно тоа, бидејќи од денеска сум на породилно и не одам на работа, а на работа немам како да го оправдам, и не знам како се водам, и од каде пари ќе земам за овој месец. Ве молам некој ако знае да ми објасни како ја средивте документацијата за породилно? Дали е нормална оваа процедура што на докторите или не?




pacuvce -> RE: Породилно отсуство (13.4.2010 10:16:53)

Мислиш на матичниот гинеколог и документот за боледување?Мене ми го даде веднаш на последниот преглед кога бев во девети месец и јас веднаш го однесов на работа...Воопшто не ми бараше отпусна листа...
А за парите,плата ќе си земеш од работа заклучно со денот кога ти почнува боледувањето,а од тој ден натаму си на терет на Фондот...




Bibi_S -> RE: Породилно отсуство (13.4.2010 10:37:48)

Е стварно не ми се јасни докториве. Сега седам дома, а на работа статусот ми виси во воздух. Матичниот гинеколог не ми го, дава породилното, а не разбирам зошто? Тој ми го отвори, но не ми го дава да го однесам на работа. Законски си го отворам 28 дена пред термин. [sm=hudicek1.gif] Многу се нервирам. Стварно не знам што да направам. Ми иде да го удавам сега[sm=hudicek1.gif]




pacuvce -> RE: Породилно отсуство (13.4.2010 10:42:13)

Па објасни му дека на работа ти бараат документ,па макар и некаква копија нека направи за да можеш ти да си бидеш мирна...А и на работа знаат дека законски е 28 дена пред термин,така да немаат основ нешто да направат на твоја штета...Уште еднаш види со матичниот гинеколог и побарај објаснување за таа негова постапка,а на крајот на краиштата јави се во Фондот и прашај за твоите права во врска со ова прашање,па кажи му што ти кажале во Фондот...
Со среќа...




Annabel -> RE: Породилно отсуство (13.4.2010 10:44:58)

Јас да сум на твое место ќе одам кај матичниот гинеколог и од таму ќе се јавам на работа и нека се договорат лично и двете страни...не може да те малтретираат...




Bibi_S -> RE: Породилно отсуство (13.4.2010 10:49:13)

Фала ти многу пацувце, така ќе направам, немам избор. Сега се јавив и сестрата пак ме убедуваше дека не смееле да ми го дадат породилното сега, па некако се испазаривме за некаква потврда да ми даде дека сум на боледување. Ништо не ми е јасно, ама тоа е.




BILE.F -> RE: Породилно отсуство (13.4.2010 11:38:49)

Bibi_S , и јас од вчера сум на породилно, и мене матичниот не ми го даде, требало да ја однесам отпусната листа, но во фирмата не ми направија проблем. Сигурно книговодителката си ги знае тие работи! Тие и онака ќе ти дадат плата до кој ден си работела, а после социјалното си ја превзема работата!
Ама и мене малку ми е нејасно, па ќе се јавам кај матичнот да препрашам!




Палешка РР -> RE: Породилно отсуство (19.5.2010 11:10:01)

Што ако фирмата каде што сме работеле пропадне, додека сме на породилно? Ни исплаќаат од фондот сеуште?
Мислам дека на мојата фирма деновите и се одбројани [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]




Bejb -> RE: Породилно отсуство (2.7.2010 1:28:25)

Прчитав што се зборувало досега и пак не ми е јасно дали морам породилното да го отворам 28 дена пред терминот? Ако покасно го отворам повеќе време ќе бидам со бебето дома, многу е едноставно. Ама ако откако ќе се породам матичната си брои 28 дена уназад за да ми го пише боледувањето ќе испадне дека иако не сум ги користела деновите пак ми остануваат само осум месеци со бебето дома.




Nade -> RE: Породилно отсуство (2.7.2010 9:12:44)

Apsolutno bidejki fondot so sredstavta shto gi isplaka za vreme na porodilnoto nema vrska so rabotodavecot, pozdrav




Nade -> RE: Породилно отсуство (2.7.2010 9:15:05)

Soglasno zakon treba da go otvorish 28 dena pred predvideniot termin, e sega zavisi koga ke se porodish , dali na predvideniot den, pokasno, porano se e individualno neli??? no boleduvanjeto treba da se otvori 28 dena pred,  toa e [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] 




Sandric -> RE: Породилно отсуство (2.7.2010 10:55:20)

Jas bev pred nekoj den kaj maticnata i ivikam da mi otvori bolovanje od prvi juli a ona mi vika aaa ne mozam jas toa sega, koga ke se porodis so potvrda od bolnica i odpusna lista i se toa i ke ti go otvoram bolovanjeto, i togas ke go piseme retroaktivno od prvi!!
ME interesira dali ovaa mojava malku ispomesala nesto ili taka e??[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




MamaOhrid -> RE: Породилно отсуство (2.7.2010 11:24:07)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Jas bev pred nekoj den kaj maticnata i ivikam da mi otvori bolovanje od prvi juli a ona mi vika aaa ne mozam jas toa sega, koga ke se porodis so potvrda od bolnica i odpusna lista i se toa i ke ti go otvoram bolovanjeto, i togas ke go piseme retroaktivno od prvi!!
ME interesira dali ovaa mojava malku ispomesala nesto ili taka e??[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]



Мене породилното ми го отворија 28 дена пред термин, не ми спомнаа ништо ретроактивно со потврда од болница, ми личи дека матичната твоја има нешто испобркано. Еве нека пише друга мамичка за нејзиниот случај.
А инаку од денот кога ќе го отвориш породилното ти сметаат 9 месеци. Јас се породив 25 дена пред термин, во 37 недела со регуларно отворено породилно на 19.09, термин ми беше 18.10, а јас се породив на 23.09. Тие 25 дена значи наместо да ги поминам бремена си ги поминав со син ми. Значи според мене, колку подоцна го отвориш породилното толку повеќе време ќе си поминеш со бебето. Среќно!




mama78 -> RE: Породилно отсуство (20.7.2010 22:05:43)

Zdravo mamicki[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]!

Bremena sum za vtoro dete po 8 godini[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] i bas se raduvam! Ke ve zamolam ako ste informirani da mi kazete kako e so ova sto mora 4 pregledi od maticen ginekolog da imas za da odis na porodilno ili toa vazese samo za nadomestot za vtoro dete? Dali mora da gi imam tie 4 pregledi zadolzitelno i za porodilno boleduvanje se uste ili ne? Ve molam odgovorte mi![image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Pozdrav do site mamicki




Палешка РР -> RE: Породилно отсуство (20.7.2010 23:55:45)

Добредојде мама78.
Мислам дека ја укинаа помошта за второ дете, а тие печати требаа за тоа. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

А инаку мнооогу ми е мило што си бремена за второ дете по толку години. Еве и моите деца се разлика 14 години [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Џесика -> RE: Породилно отсуство (21.7.2010 0:17:36)

Имам едно прашање до Мами, јас бев во иста ситуација, на 14 јануари требаше да направам 6 месеци стаж, а се породив на 5ти, за 9 дена не добив... дали поднесе некаква жалба?




Snowhite RR -> RE: Породилно отсуство (21.8.2010 1:34:23)

Дали некој знае како оди и што треба за продолжување на породилно отсуство, односно, да се продолжи како нега на дете?




elle -> RE: Породилно отсуство (21.8.2010 15:42:25)

snowhite и јас го искористив тоа. Одиш кај педијатарот на твоето дете и бараш да ти отворе боледување, те следуваат најмногу 28 дена ќе ти каже кога треба да отидеш на комисија и тоа е тоа




Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>