RE: Еднократни пелени (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


nadica -> RE: Еднократни пелени (3.2.2011 14:56:23)

ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

Puffies so elasticni lepetki li se sakam da probam uste tie mi ostanaa ne probani [sm=smiley36.gif] [sm=smiley36.gif] [sm=smiley36.gif]


да со еластични се и јас купив за надица и веќе 2 вечери ги ставаме ама бидејќи ние ги ставаме за секој случај неможам да кажам како впиваат [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] инаку се меки а длабоки




Nadezna -> RE: Еднократни пелени (16.2.2011 10:58:04)

Violeta koristam, edvaj cekam da gi potrosam.
Kolku mi se neprijatni, toa cudo edno.
I baska, sekoa 2-ra pelena mu pretekuva, a so Dajpersot od 70 dali 7 protekoa....




Maca25 -> RE: Еднократни пелени (16.2.2011 11:11:39)

Надежна има некои што не си ги пробала?!?! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Сигурно можеш детален опис за секоја марка на пелена да ни дадеш! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Nadezna -> RE: Еднократни пелени (16.2.2011 11:13:58)

Kuti ziti se :)
Baska be keif mi e, si gi menjam, razlicni da mi bidat , sareni :)
Ne stvarno, ke si ostanam na Dajpers :))))




Maca25 -> RE: Еднократни пелени (16.2.2011 11:19:47)

И ние еве 10 месеци сме скоро само на Дајперс. Имам купено и други ама многу пропуштаа и затоа си останавме на Дајперс. 




vesna1 -> RE: Еднократни пелени (16.2.2011 11:31:43)

Za mene definitivno Pampers se najdobri. Probavme sve od Bekutan, do Violeta, Can bebe, Daipers. I resiv vise da ne si gi frlam parite za peleni sto ne mi odgovaraat. Mojata kerka imase 10 kg. i pampersot 4 i propustase. Doktorkata mi rece zemi pogolemi  bidejki pelenite propustaat koga se mali. Iako pisuvase deka odgovara vo kilazata sega koga zemav 5  stvarno  ne propustaat. I cenata im e ok 899 den. 




Nadezna -> RE: Еднократни пелени (16.2.2011 13:39:07)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

И ние еве 10 месеци сме скоро само на Дајперс. Имам купено и други ама многу пропуштаа и затоа си останавме на Дајперс. 

Знаеш само што им е маана?
Ми го стеграат дамјан во нодзината, и му се ладни куковитењ....
Користниме од 4-10 3ка, а дамјан има 6 кг




marina82 -> RE: Еднократни пелени (20.2.2011 13:46:38)

Kolku se puffis br. 3? I vase iskustvo so ovie novi peleni




Nadezna -> RE: Еднократни пелени (20.2.2011 14:18:36)

Marina, jas gi gledav
82 peleni 800 denari




penelopa -> RE: Еднократни пелени (21.2.2011 13:09:39)

Ние користиме Pampers Premimum care...и пред некоја недела си викам ај да пробам Pampers Active baby ама некако гледам кога се измочани од гелот останува на телото, некако не ми ги фаќа око. Чудно на пример Памперс Премуим- от ги нема во Австрија воопшто а и тука од една дрогерија која увезува само од Германија исто ги нема.




Nadezna -> RE: Еднократни пелени (23.2.2011 14:24:52)

Ostanuvam na Dajpers, bez komkurencija podobri od site




nutelizza -> RE: Еднократни пелени (26.2.2011 0:19:00)

Хуџис памперсот на попуст во Туш 345 ден има 50% попуст незнам дали да земам веќе користиме само за преку ноќ




riba79 -> RE: Еднократни пелени (26.2.2011 9:52:11)

ajde mamicki vie sto imate maski deca kazete dali i vaseto bebe kako i moeto vi e izmocano pocesto celo,po grpceto,od strana ili samo mene mi se slucuva..inaku koristime pampers od premium care,probavme pamper.sleep and play i becutan?sin mi ima skoro 4 kg.i koristime od 3kg -6kkg peleni.pozdrav




penelopa -> RE: Еднократни пелени (26.2.2011 10:03:34)

Риба јас го имав истиот проблем но само кога беше покакан се му одеше нагоре. Исто користевме Памперс Преминум и мислам баш кога беше стар колку твојот син....пробував со други пелени но пак исто....дури по некое време можеби после 2, 3 недели престана оваа појава[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] дали бидејќи какецот не му е до толку течен или нешто друго неможам да ти одговорам, стварно не знам...но еве веќе не ни се случува тоа. А можеби и што вика арх_диз ние ги држиме во раце па кога ке ги легнеме за пресоблекување они си преткаат па се оди нагоре.




mama26 -> RE: Еднократни пелени (26.2.2011 10:05:20)

riba si mockaat kako denje taka i noke pa duri e malo da mu menuvas i noke pelena barem ednas ,[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]a moze i pampersot da go izmestuva pocvrsto malku zatvarajgo,inaku negledam dr pricina pampersot ti e taman za taa kilaza




riba79 -> RE: Еднократни пелени (26.2.2011 10:49:08)

mama 26,menuvame na sekoi 3 casa i denje i noke..stvarno ne znam do sto e[sm=smiley19.gif]




Nadezna -> RE: Еднократни пелени (26.2.2011 11:34:22)

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

ajde mamicki vie sto imate maski deca kazete dali i vaseto bebe kako i moeto vi e izmocano pocesto celo,po grpceto,od strana ili samo mene mi se slucuva..inaku koristime pampers od premium care,probavme pamper.sleep and play i becutan?sin mi ima skoro 4 kg.i koristime od 3kg -6kkg peleni.pozdrav


Riba, i jas go imav toj problem do pred nekoja nedela, a Damjan ima 3 meseci.
Znaci, jas na 2,5 casa mu menuvav pelena, i cel bese utop od strana, zosto na strana go legnuvam.
Ama i mnogu piese mleko.
Znaci, prvo i najbitno ti e pocesto menuvanje, menuvaj mu na 2,5 casa, podobro da ti otidat poveke peleni otkolku da ti nastine mokro deteto.
Vtoro- kureto mu go digas nagore? Ako e taka, slobodno spustaj mu go nad skrotumot, nadolu, nagore ne e zadolzitelno kako porano. Prasaj i pedijatar ke ti potvrdi.
Da, moze mu se izmmestuva pelenata, ama ima i druga finta.
Nie koristime Daipers Flex so elasticni lasticina od strana ( kkao Pufies na reklamana) od 4-10 kg. I koga Damjan imase 5 kg mu tecese, eve sega na 6.5 kg ne mu pretekuva. Dali slucajno ili ne, ne znam, ama da ne mu e golema pelenata?
I da, mene od Pampers miteese, od Dajpers ne. Probaj so pomalo pakuvanje




riba79 -> RE: Еднократни пелени (26.2.2011 13:55:52)

ne mu se golemi pelenite jas mislam deka se ok zatoa sto ubavo mu gi mestime nad papceto i kureto ne mu go digam nagore..aj ke probam i drugi peleni ..fala na sovetite pozdrav




AnnaMolly RR -> RE: Еднократни пелени (26.2.2011 17:23:10)

Е значи ова пелениве се ептен терсене! Користам Памперс слип енд плеј број 5, од 11 до 25 килограми. Филип има 11 килограми, а ластичињата околу нозете го стегаат и нон стоп има црвени линии. Е како може да се наменети за деца со 25 килограми, а да го стегаат него што има 11?
Сега сум во потрага на нови пелени. Пробав Пафис и не се лоши, ама вчера видов дека Дајперс се поевтини од Пафис за таа големина, па следни нив ќе ги пробам.




*miki mami* -> RE: Еднократни пелени (26.2.2011 17:27:52)

Annamolly i jas gi imam koristeno slipen plaj pampers i toa im e mana gi stega lasticeto sekogas bil crven kaj nozinjata[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




AnnaMolly RR -> RE: Еднократни пелени (26.2.2011 17:30:07)

Па не знам дали го стегаат, вака не реагира како да му е неудобно, ама сакам да ги сменам поради црвенилото што му го прават.
А инаку вака во стомачето точни му се. Може и нема потреба да ги сменам, што знам? Најевтини се од сите пелени.




MamaOhrid -> RE: Еднократни пелени (27.2.2011 14:00:01)

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

ajde mamicki vie sto imate maski deca kazete dali i vaseto bebe kako i moeto vi e izmocano pocesto celo,po grpceto,od strana ili samo mene mi se slucuva..inaku koristime pampers od premium care,probavme pamper.sleep and play i becutan?sin mi ima skoro 4 kg.i koristime od 3kg -6kkg peleni.pozdrav


riba 79 јас го имам истиот проблем од кога се роди. Користев Памперс Премиум и пак беше воден, не пробував со други пелени бидејќи нема подобри од нив. Тоа со тек на време се намалува, но еве и сега имаме 1 година и 5 месеци и користиме Памперс и пак секоја четврта ноќ е воден. Курето секогаш му е кревам нагоре и одстрана е воден. Инаку ноќе не го преслекувам, менуваме пелена кон 21.30 часот и потоа во 09.00 сабајле. Е сега кога е воден се буди ноќе, не спие, веднаш проверувам и тогаш го преслекувам обавезно. А не сакам ноќе да го преслекувам бидејќи од многу преслекување може да настине, скроз голо го соблекувам.




Nadezna -> RE: Еднократни пелени (28.2.2011 23:12:28)

ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaOhrid

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

ajde mamicki vie sto imate maski deca kazete dali i vaseto bebe kako i moeto vi e izmocano pocesto celo,po grpceto,od strana ili samo mene mi se slucuva..inaku koristime pampers od premium care,probavme pamper.sleep and play i becutan?sin mi ima skoro 4 kg.i koristime od 3kg -6kkg peleni.pozdrav


riba 79 јас го имам истиот проблем од кога се роди. Користев Памперс Премиум и пак беше воден, не пробував со други пелени бидејќи нема подобри од нив. Тоа со тек на време се намалува, но еве и сега имаме 1 година и 5 месеци и користиме Памперс и пак секоја четврта ноќ е воден. Курето секогаш му е кревам нагоре и одстрана е воден. Инаку ноќе не го преслекувам, менуваме пелена кон 21.30 часот и потоа во 09.00 сабајле. Е сега кога е воден се буди ноќе, не спие, веднаш проверувам и тогаш го преслекувам обавезно. А не сакам ноќе да го преслекувам бидејќи од многу преслекување може да настине, скроз голо го соблекувам.


Ne mu go stavaj kureto nagore, pelenata ke ti e suva a ono preteceno




petra27 -> RE: Еднократни пелени (11.3.2011 8:14:56)

Nie koristime pampers i super se...edno vreme gi zemav novite,belite no poubavi mi se plavite...sega sme na 4+




Bjanka -> RE: Еднократни пелени (11.3.2011 9:37:18)


Stavaj mu go kureto nadole, nas doktorkata vo Remedika ni rece nadole nisto ne mu e zosto ke se izmoca cel :)))), sega imame 3.5 meseci i veke 2 nedeli mu go stavam nagore no sega prestana da se moca, do pred togas mu go stavav nadole :)))




Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>