RE: соновник (Целосна верзија)

Форум >> [РР Заедница] >> Разговори за се и сештоПорака


denicka -> RE: соновник (14.7.2009 17:59:47)

ako nekoj znae da mi kaze sto znaci da sonuvas goooolem bel pajak a posle i   желка isto bela i toa na nasiot lezaj???? mnogu se isplasiv od zelkata [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image] .

pred da napravam test (pred 2 nedeli) sonuvav kako sum sreduvala nekoja gradina megu zgradi i site izlegle od zgradite i mi rakopleskale zasto mnogu im se svigalo na lugeto kako sum ja sredila gradinata. a inaku vaka normalno cveke ne pipam [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]
mami -> RE: соновник (18.9.2009 13:25:52)

синока сонував дека на Лука му пораснало уште едно запче??може некој да ми протолкува? знам дека заб значи грижа обично[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
mami -> RE: соновник (21.9.2009 11:50:46)

луѓе дај те некој сонотолкувач??
синока ја сонував сестра ми како си ја скратила косата ептен, онака машка фризура и уште ред глупости не поврзани покрај тоа[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
STRUMFETA -> RE: соновник (21.9.2009 14:59:28)

http://romanticni.com.mk/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=70&Itemid=152
STRUMFETA -> RE: соновник (21.9.2009 15:00:09)

ova samo go znam, se nadevam ke vi zavrsi rabota
big_mama817 -> RE: соновник (23.9.2009 11:52:56)

mami znam koga se krati kosata znaci deka nekoja golema griza ke ti padne
mami -> RE: соновник (23.9.2009 11:59:20)

се надевам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
mother 29 -> RE: соновник (26.9.2009 13:15:52)

lele sto gluposti sonuvav ovaa nok....se budev od kosmari.Tolku se strasni ,sto mi e strav da gi preraskazam.
i sabajle pred rabota,koga go nosev Marko kaj majka mi,pominavme od kaj crkvata i zapalivme sveki za zdravje.llelel sto ke bea sonista...da se raspamete covek!
mis. -> RE: соновник (26.9.2009 13:43:48)

Нека излезат на добро друго неможеш да направиш.Кај мене ако сонам нешто лошо знае и на добро да ми излезе,зависи од сонот.
mami -> RE: соновник (7.10.2009 14:32:43)

леле луѓе, една вечер сонував дека од некаде се појавиле две циганчиња и ми го извадиле Лука од вреќичка и ова помалово си го земало како кукла и си игра со него а ова поголемото се увиткало во неговата вреќа и злобно се смее.уф колку страшно беше, многу глупаво чувство имав кога се разбудив...

а следниот ден сонував една другарка која има малечко- 5-6 месеци, како била дома, ама во некоја куќа со само еден прозорец и стоеше на прозорецот и викаше ама многу гласно- дека се смрзнува, дека и е ладно..незнам, толку језиво што цело време ја мислам деновиве
profesorica -> RE: соновник (7.10.2009 14:42:24)

ВИКАЊЕ:ако чуете викање-благословени сте.
СМРЗНУВАЊЕ: неуспех, болест.
ripce -> RE: соновник (9.10.2009 11:13:31)

синоќа (како и неколку претходни вечери), повторно сонував како си заминале ќираџиите што ги имаме во дуќанот. Размислував што може ова да значи, имате ли некоја идеја?
mami -> RE: соновник (5.11.2009 14:57:23)

какви кошмари имав вчера, неможам сеуште да си се смирам..
Сонував како правиме свадба и одиме во ресторанот и на масата мртовец (личеше на дедо ми кој почина пред две години точно вчера) а околу се беше средено и сите се однесуваа како да не го гледаат а јас не можев да се соберам од плачење- и се разбудив со некакво лошо чувство
После откако пак заспав, сонував како сме во црква на венчавање, и на сред церемонија внесуваат ковчег во црквата и попот вика- ај само набрзина да го отпеам па ке се вратам...Јас почнав да хистеришам и само истрчав од црквата и после ми беше страв да заспијам, па само го гушкав мм или го галев Лука за раче...

mother 29 -> RE: соновник (5.11.2009 15:02:11)

мами јас знам ако се видиш како  невеста на сон не било убаво,а тоа дека плачеш -ке се радуваш!
Mamicka3 -> RE: соновник (5.11.2009 15:20:09)

mami  еве најдов нешто па види
http://www.tocka.com.mk/sonovnik.php?bukva=22&zbor=867
mami -> RE: соновник (13.11.2009 22:57:22)

Значи кога имам период на сонување имаам. Синока ја сонував јатрва ми дека се породила со второ, и тоа женско, ама личело комплетно исто како момченцето кое веќе го имаат..абе само што да не речам заврши сонот, ми стигна пораката од Срничка дека има ќерка[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]мм вика- ко баба Ванѓа си станала[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
zami -> RE: соновник (28.12.2009 15:33:41)

Vo sabotata sonuvav deka sum bremena.
Ama sonot mi bese kako vistinski, kako deka navistina ke bidam bremena, ane kako pretskazuvanje.
Znam deka da sonuvas bremena znaci golema tezina za taa koja e bremena na son.
Ama se si mislam deka ova bese poinaku.....
Da ne me svatite pogresno, ne sum od onie koi ,,sonuvaat,, da ostanat bremeni, jas duri ne sum ni sigurna deka sakam sega da ostanam bremena.
mami -> RE: соновник (26.1.2010 14:13:28)

Сонував дека дедо ми кој одамна е починат бил во болница- Систина, сршил нога, па не сме можеле да ја погодиме собата, абе цело време кружевме по ходници и скали и се го слушам како вика а не го гледам и едно време се расплакав на сред хол таму. По некое време се најдов кај него во соба како ме теши дека ке му помине. Станав со толку одвратно, тажно, никакво чувство, како да сум заборавила нешто, како да ми фали нешто, незнам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Bitolcanka -> RE: соновник (26.1.2010 19:05:30)

Мами според ова што велиш дека често сонуваш ... Мислам дека многу се грижиш, мислиш на многу работи и на јаве и тоа ти се одразува на сон - многу сонуваш. Не знам да толкувам сонови, само знам дека се што е лошо на сон, значи добро на јаве и обратно. Имам книга-соновник (ја купив еднаш на саем) па можам да видам за почестите симболи. Јас не сонувам често, инаку верувам во сонови. Некогаш тие се како претскажување за тоа што ќе ни се случи на јаве. Некои толкувања ми се исполниле, така да малку верувам во соништата.

Долго време немав сонувано ништо (некогаш и кога сонувам наутро не се сеќавам на сонот воопшто) и пред околу 2 недели сонував ... Сум се подготвувала за мојата свадба, 2 часа пред одењето во ресторанот каде што требало да е прославата, сум го облекувала невестинскиот фустан, кога ненадејно, не се сеќавам од која причина ... се откажала свадбата [sm=zmeden.gif] Сум се грижела дека нема да знаат поканетите гости кои не беа дојдени дома кај мене, ќе одеа директно во ресторанот, дека е откажана ... Тоа го сонував пред да се разбудам (велат соновите наутро се исполнуваат, така пишува и во книгата што ја имам). Наредното утро, пред да станам сонував друг сон ... Сум имала гости дома, па си заминала, а јас сум ги испратила. Тоа беше една по друга вечер (претходно многу време немав сонувано). Мајка ми има една пријателка која знае да гледа на кафе и да толкува сонови, па ја праша неа по телефон за соновите. Таа и рекла дека значат дека ќе надминам некоја препрека, добро било што се откажала свадбата и што заминале гостите во другиот сон.

Во врска со сонот за дедо ти, мислам дека многу ти значел и значи, дека ти недостига и често мислиш на него. Јас така порано го сонував дедо ми што е починат, како е жив... А некогаш другиот дедо што е жив го сонував дека починал, плачев и во сонот и кога се разбудив. Неговата смрт во сонот се толкувала дека долго ќе живеел.
Mammy -> RE: соновник (27.1.2010 10:02:53)

http://www.sanjarica.aureldesign.com/
Еве ви добра страна за толкување на соништа..
Bitolcanka -> RE: соновник (27.1.2010 13:17:53)

Периодот пред вечерите, т.е. утрата кога сонував едноподруго сонови (слични, поврзани на некој начин) постојано слушав такви работи (другарка се вери, соседи, гледав бебиња, деца) и - во сонот ми се одрази. Но тоа беше само неколку дена по ред, па прекина. За сонот кога сум имала гости, но заминале прочитав во соновникот дека ако заминат гостите, тоа значи - губење на некој драг предмет. И навистина, наредниот ден ја изгубив едната обетка [sm=smiley13.gif] Ми беа драги тие обетки, зашто ми ги подарија брат ми и неговата девојка (идната моја снаа [sm=smiley36.gif] ) за роденденот (ми беа прв подарок тој ден), беа сребрени, нежни, многу ми се допаднаа и ги носев...

Соновите се нашите потајни желби.
delfinka -> RE: соновник (27.1.2010 14:48:49)

aj dajte tolkuvanje
drugarkami me sonuvala kako majkami praela ekleri,jas sum gi dekorirala a ona gi jadela
istiot den koga mi se javi da mi go kaze sonot i jas i kazav deka ja sonuvav nea kako mi dosla na gosti nie sme slavele nesto pak ko svadba demek nesto sme sakale da obelezime,pa ona mi donela podarok vo cizmicka od matrijal crven kako so gi pravat veke paketcinjata vo cizma i so bilo zlaten prsten
vikam ama so mi nosis taka skap poklon nie praevme veke svadba a ona mi rece ako,jas taka sakam
otvaram uste eden poklon gledam isto obecki kako od zlato ama malce potemno,kako prljavo vikam od koj se ovie zlatni se pak,i edna komsika moja,inace e romka vika od nas se ama se stari,ne se orginal zlato ama se mnogu skapoceni
ajde sega tolkuvajte
ve cekam so netrpenie
tereza -> RE: соновник (2.2.2010 9:17:46)

леле луѓе толку глупави и морбидни соништа сум имала синоќа уфффф,се разбудив целата преплашена,што ќе беше ова неколку вечери со ред се некои неубави работи[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]којзнае што ќе ми се случи[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
mina_m -> RE: соновник (2.2.2010 22:54:17)


ИЗВОРНА ПОРАКА: delfinka

aj dajte tolkuvanje
drugarkami me sonuvala kako majkami praela ekleri,jas sum gi dekorirala a ona gi jadela
istiot den koga mi se javi da mi go kaze sonot i jas i kazav deka ja sonuvav nea kako mi dosla na gosti nie sme slavele nesto pak ko svadba demek nesto sme sakale da obelezime,pa ona mi donela podarok vo cizmicka od matrijal crven kako so gi pravat veke paketcinjata vo cizma i so bilo zlaten prsten
vikam ama so mi nosis taka skap poklon nie praevme veke svadba a ona mi rece ako,jas taka sakam
otvaram uste eden poklon gledam isto obecki kako od zlato ama malce potemno,kako prljavo vikam od koj se ovie zlatni se pak,i edna komsika moja,inace e romka vika od nas se ama se stari,ne se orginal zlato ama se mnogu skapoceni
ajde sega tolkuvajte
ve cekam so netrpenie


PRSTEN-ako nekoj vi podari prsten-ke bidete zastiteni od moken covek
OBETKI-ako dobiete obetki na poklon-nekoj ceznee po vas,(vakvo znacenje ima vo sonovnikot)

ama jas znam deka prsten oznacuva SVADBA ili MASKO DETE a, obetki ZENSKO DETE, sonov me asocira za bliznaci....

delfinka -> RE: соновник (2.2.2010 23:45:04)

ako bide toa te castam :))
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>