RE: Салата- рецепти! (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Да готвиме заедно



Порака


Felly RR -> RE: Салата- рецепти! (11.12.2013 9:25:38)

Еве и од мене една лесна салата. Варени морков и компир се сецкаат ситно, па брокула се става некоја минута во зовриена вода - да не се превари нели. И сето тоа се меша со павлака, и сол, а може и сиренце рендано кој сака посоленко. Ептен е вкусна.




AneLav RR -> RE: Салата- рецепти! (11.12.2013 9:32:57)

Еј многу убаво Felly, и онака имам брокула нон стоп ќе пробам...




Defne90 RR -> RE: Салата- рецепти! (5.6.2014 22:45:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Еве и од мене една лесна салата. Варени морков и компир се сецкаат ситно, па брокула се става некоја минута во зовриена вода - да не се превари нели. И сето тоа се меша со павлака, и сол, а може и сиренце рендано кој сака посоленко. Ептен е вкусна.

Фели салатата е превкусна.Баш сега си седам и си јадам пред компјутер,како вечера ни дојде.Ама немам зборови навистина е чиста десетка.И на мм и децата им се допадна ептен.Е отсега натаму почесто ќе си ја правиме.Алал ти вера за рецептот.[sm=smiley1.gif]




caciana -> RE: Салата- рецепти! (1.12.2014 20:40:41)

Salata lele sea ke vi gi pisam moite salati brzi i ednostavni.
Salata od kompir ( ja obozavam) Kompirite se varat , se seckaat im se dodava maslo kiselina sol i seckan kromid mnjam. hehe
Salata od tuna. Potrebna vi e edna tuna, edna marula , 100gr pcenka , maslinki , sok od 1 limon , kromid i nekolku kapki ocet.Marulata kromidot i maslinkite se seckaat na sitni parcinja . Tunata zaedno so maslata se dodava vo salatata i na kraj se dodava sokot od limon i malku ocet. I na kraj pcenkata. Uzivancija [sm=bravo.gif]
Ladna salata ( receptot go pisav na forumot za RECEPTI [sm=smiley13.gif])




Kvisko -> RE: Салата- рецепти! (24.12.2014 14:59:30)

Од мене рецепт за салата со брокула:

Се вари брокулата ама да остане сеуште зелена, се додаваат сечкани парчиња брусница и толчени ореви и лешници. Се зачинува со маслиново масло, сол, бибер и балсамски оцет.

Салата со морков и павалака

Се рендаат или во сецко се иситнуваат моркови (околку пола кило) и потоа се динстаат поклопени на тивко со многу малку зејтин (може и лукче во прав по желба и бибер). Откако ќе омекнат а се сеуште со убава боја морковите се тргаат и се чека да се изладат. Во ладните моркови се додава една павлака и малку мајонез (може и без мајонез) и се посолува.




bucko mal -> RE: Салата- рецепти! (23.1.2015 12:55:21)

Eve od mene dve salati:

iseckana zalka
rendana morkov
mlado kromitche
majonez

Salata so varena pcenica:
Patlizan I krastavica isecheni na parcinja,se dodava edna ili dve lazici varena pcenica,luk,magdonos I semki od tikva.





lukajana RR -> RE: Салата- рецепти! (7.2.2016 17:24:41)

ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna_kr

Компир салата со Мајонез 
Потребно
4 компири
2 јајца
50 грама сирење
мајонез
1 мала павлака
300 грама шункова
сол
Начин на подготовка

Компирите ги лупиме ги миеме и ги ставаме во тенџере, ги полеваме со вода и ги ставаме на рингла да се варат. Откако се варени ги тргаме од оган и ги оставаме убаво да се изладат. И јајцата исто така ги вариме и ги оставаме да се изладат. Откако се убаво изладени компирите  земаме еден подлабок сад и ги рендаме на ренде со покрупната страна. Исто така и јајцата ги лупиме и ги рендаме на рендето но нив на поситната страна, истото го правиме и со сирењето, и со саламата . Откако се сме изрендале додаваме сол по желба потоа павлаката и малку од мајонезот. Убаво промешуваме и ја оставаме салатата до одстои околу еден час.


ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

najubava salata:

svez spanak isecen na tenki lenticki,
svez morkov izrendan,
a moze i mlado kromitce iseceno na parcinja.
malku ocet, zejtin i sol.

veruvajte mi, koj ne probal ima da se kae.
baska vitamini i minerali vo izobilie.




ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Христинантонио еве тука ќе ги пишам салатите од вчера:

1. пилешка салата

пола кило мариниран стек, 3 средни компири, 5-6 моркови, пола тегла томи мајонез, 3-4 лажици павлака, пола тегла кисели краставички

месото, компирот и морковот се варат, се сецка се и се меша.сол додавам само во варењето а отпосле нема потреба.

1. салата со ориз

2 шаки варен ориз, пола тегла кисели краставички, рендано сирење по желба, 5-6 лажици павлака, сол по желба.




ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol



Jas pak pileskata salata ja podgotvuvam poinaku;

Pileski stek se vari se secka ili se kini na mali parcenca mu se dobava sitno iseceno lukce,sol,biber,majonez i pavlaka.
Ova e omilenata salata na mm



ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

Мојата омилена салата :
Состојки
200 гр ситни макарончиња
1 парче пилешки стек
2 тврдо варени јајца
120 гр кашкавал
1 грст грашок од конзерва
1 поголем морков
неколку ливчиња ситно сецкан свеж босилек
малку сецкан магдонос
1/2 чајно лажиче гарам масала
1 чајно лажиче оригано
1 лажица француски сенф
2 полни лажици мајонез
3 лажици цврста кисела павлака






ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

Подготовка:Сварете го стекот со морковот. Сварете ги јајцата, посебно макароните, кои потоа ќе ги исцедите и откако се ќе олади ќе исечкате на ситни коцкички.
Во длабок сад измешајте ги сите заедно и додадете ги останатите наведени состојки. По потреба малку досолете.

њам,њам



ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Домакинки во тие топчињата урда што се ставаат како прилог се ставаше пипер или буковец?
Или некоја плус интересна идеја [sm=smiley1.gif]

Меланија мислам дека можеш и со пипер и со буковец, битно е нели да се добие бојата, можеш некои да направиш со сусам, некои со сецкан магдонос па ќе имаш неколк различни бои.



ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Salata so pilesko
Pilesko meso prethodno isprzeno se mesa so marula, spanak, rukola. Odozgora se stava preliv za salata. Jas stava preliv od senf ama neznam kako se sprema, edni prijateli rabotat vo restorant I oni mi go pravat.







lukajana RR -> RE: Салата- рецепти! (8.2.2016 17:08:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ТРИ РЕЦЕПТИ СО ПО САМО ТРИ СОСТОЈКИ

[image]http://www.gurman.mk/wp/wp-content/uploads/2009/07/salata.jpg[/image]Салата од манго, авокадо и сланина
СОСТОЈКИ (4 порции)
• 2 големи плода манго
• 2 плода авокадо
• 8 тенки и крцкави парченца пржена сланина ПОДГОТОВКА
Исечкајте ги плодовите на манго и авокадо на коцкички, а сланината на тенки парченца и сѐ измешајте во мал сад.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

Урнебес салата
Потребни состојки:
500 гр урда, 350 гр шунка исецкана на ситни коцки, 300 гр кисели краставички исецкани на ситни коцки, 2-3 варени компири исецкани на ситни коцки, 3 лажици мајонез, 2 лажици павлака, буковец и сол по желба
Начин на подготовка:
Измешајте ги горенаведените продукти во голем саd





ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana

Ladna salata
Makaroni ili spageti
Tuna
Pavlaka
Majonez
I magdonos
Seto toa se mesa i se dobiva ladnata salata ( mojot rucek hehhe lesno i ednostavno ) [sm=bravo.gif]





vezilka RR -> RE: Салата- рецепти! (20.8.2016 0:27:38)

Имам нова хит салата. Грашак, свеж морков, лукче, павлака и маслиново како прелив на макарони сервирани врз листови зелена салата. Прекеасно е. Само не знам зошо ги викаат салати кога е баш цел ручек.




Veronica_Lia -> RE: Салата- рецепти! (2.9.2016 14:56:44)

Eve ideja za edna ednostavna i lesna salata koja ja prv pat ja napraviv kako eksperiment od sostojki shto gi imav doma, no ispadna mn vkusna i redovno ja pravam -krastavica iseckana na krugcinja, tenko seckano piperce (blago/luto po zelba), maslinki, kopar i cia seme [sm=smiley1.gif] mn vkusno!




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]