RE: генетско испитување (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Soned1 -> RE: генетско испитување (7.4.2016 21:53:43)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Elence3

Здраво. Ќе може ли да ми кажете каде можам да најдам метирилрана фолна од 1 милиграм и метилиран Б-комплекс и дали знаете како се викаат за да знам што да барам. Ви благодарам.


Еленче3, неофолик веќе почнаа да носат од Бугарија во нашите аптеки, но таа што ти ја бараш е неофолик мета, ми рекоа во фирмата тука во РМ дека наскоро и неа ќе почнат да ја носат и ќе ја има и во нашите продавници. Ќе пишам штом дознам кога ќе ги донесат во продажба.


LoveableMe RR, те молам дали може да ми пишеш во кои аптеки носат кај нас?
Фала :)




LoveableMe RR -> RE: генетско испитување (8.4.2016 13:12:48)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Soned1

LoveableMe RR, те молам дали може да ми пишеш во кои аптеки носат кај нас? Фала :)


Обичната фолна, неофолик, може да се најде во подобро снабдените аптеки, знам сигурно за Еурофарм ги има, а неофолик мета - метилираната фолна, не ја имаат во моментов, но наскоро ќе ја има и во Македонија на продажба.




Soned1 -> RE: генетско испитување (9.4.2016 1:09:57)

Фала [sm=smiley1.gif] Ќе проверувам тогаш во Еурофарм, мене ме интересира таа метилираната.




kapina -> RE: генетско испитување (9.4.2016 12:06:32)

Jas ke odam ke ja zemam od bugarija kazaa ovde seuste ne bila registrirana kako lek metiliranata




Anonimen -> RE: генетско испитување (11.4.2016 9:31:09)

Што точно се испитува на имунологија? Испитуваат двајцата партнери или само жената?
На трансфузиологија, испитувањето го прави само жената, така?




kapina -> RE: генетско испитување (11.4.2016 12:06:08)

Zavisi dali si ostanuvala bremena ili ne ako si se pravat samo na tebe ispituvanja ako ne i na mazot ti




kapina -> RE: генетско испитување (13.4.2016 17:37:27)

Obicen neofolik ima vo eurofarm jas prasav denes i se 350den koga ke dobijat neofolik meta ke mi pisat




Elence3 -> RE: генетско испитување (15.4.2016 17:04:11)

Ќе може ли да ни кажете кога ќе разберете дека е стасана метилираната? Фала




kapina -> RE: генетско испитување (15.4.2016 22:25:46)

Jas ke pisam si ja srediv taa rabota za koga ke stignat da mi se javat od eurofarm




Среќичка -> RE: генетско испитување (16.4.2016 9:57:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Што точно се испитува на имунологија? Испитуваат двајцата партнери или само жената?
На трансфузиологија, испитувањето го прави само жената, така?

Кога ќе одиш на имунологија докторот ќе ти објасни се и сам ќе ти каже што да испиташ ти и сопругот.

На трансфузиологија сопругот испитува ХЛА (ова можр и на имунологија) ама по совет на докторот подобро е прво да се види дали жената е позитивна на тестот па после да испита мажот и да е направи крос меч (вкрстена проверка).




Pinky30 -> RE: генетско испитување (28.4.2016 0:00:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Baby12

[link] == надворешни линкови не се дозволени. Линкот може да го пратите преку приватна порака.

Од оваа страна можеш да нарачаш ги носат за околу 2недели.Една пријателка си нарачувала.Мене другарка од Германија ми ги прати по мајкаи кога се вракаше од кај неа,од амазон она ги нарача и и стасаа за една недела таму.Прашуваше по аптеките таму немаа само фолна метилирана форма,само со сруги витамини заедно имаа.Си напишала 600мг,ама тоа грешка да не ти е да не треба 600mcg,тоа ти е 0,6mg.Нема да најдеш мислам од точно толку.Има најчесто од 400,mcg,800mcg 1000mcg и 5000mcg.


Kako se vikaat apcinjata sto gi naracuvase od germanija? Fala ti odnapred




electra -> RE: генетско испитување (3.5.2016 20:28:48)

Помагајте, потребна ми е метилирана фолна имам хомозиготна мутација на МТХФР. Како најбргу да ги набавам следниот месец започнувам со ивф. Незнам што да правам полудев. На институтот за генетика ми препорачаа поголема доза на фолна 2.2 мг што ја има во Фолгард а трансфузиологот ми рече само метилирана. Фала




bambina34 -> RE: генетско испитување (3.5.2016 20:36:58)

Ako imas nekoj vo Turcija da naracas , 300 denari e




electra -> RE: генетско испитување (3.5.2016 20:40:07)

А како се вика да не знаеш?
ИЗВОРНА ПОРАКА: bambina34

Ako imas nekoj vo Turcija da naracas , 300 denari e





kapina -> RE: генетско испитување (3.5.2016 20:40:53)

Apcinjata gi ima vo vo bugarija neofolik meta se vikaat apcinjata ako imas nekoj sto ode do bugarija moze da ti gi zeme na mene edna bliska rodnina ke ode za sofija na30 maj ona ke mi gi donese a naredniot pat jas ke odam da si gi zemam sega zasega pijam folgard no on ima 800mcg ne 2,2 mg folna kis




bambina34 -> RE: генетско испитување (3.5.2016 20:44:55)


ИЗВОРНА ПОРАКА: electra

А како се вика да не знаеш?
ИЗВОРНА ПОРАКА: bambina34

Ako imas nekoj vo Turcija da naracas , 300 denari e



Folbiol 5 mg




electra -> RE: генетско испитување (3.5.2016 20:45:06)

А фолгардот од амазон го порача. Колку се чекаат? Тие не се метилирана фолна. Трансфузиологот ми рече само метилирана а на генетика ми река дека можам даземам Фолгард.




kapina -> RE: генетско испитување (3.5.2016 20:53:58)

Nemozes ti da gi poracas folgardot treba nekoj od stranstvo da ti gi poraca od kanada a inaku od amazon ne isporacuvaat za makedonija jas imam bratucedovci vo virginija oni mi gi isporacaa od amazon i mi gi pustija za makedonija




electra -> RE: генетско испитување (3.5.2016 21:06:42)

Калина а ти имаш хомозиготна мутација или хетеро? Фала за претходниот одговор.




electra -> RE: генетско испитување (3.5.2016 21:07:47)

Фала
ИЗВОРНА ПОРАКА: bambina34


ИЗВОРНА ПОРАКА: electra

А како се вика да не знаеш?
ИЗВОРНА ПОРАКА: bambina34

Ako imas nekoj vo Turcija da naracas , 300 denari e



Folbiol 5 mg





kapina -> RE: генетско испитување (3.5.2016 21:21:38)

Jas imam heterozigotna mutacija i na mene mi kazaa5mg e jaka doza za mene megutoa za homozigotna mutacija neznam bas ono ima vo eurofarm neofolik ama ne e metilirana folnata kis tuku obicna i e od 400mcg i nea mozes da ja zemes vo folgard imavit b6i b12 i vit d 2000ie




electra -> RE: генетско испитување (3.5.2016 21:26:03)

Тебе и не ти е потребна метилирана. Фала за одговорот




kapina -> RE: генетско испитување (3.5.2016 21:42:02)

Potrebna mi e doktorite mi ja preporacaa zaradi spontani abortusi




electra -> RE: генетско испитување (3.5.2016 21:46:17)

Мене докторот ми рече дека во фемибион 1 или 2 имало помало количество на метилирана фолна и привремено да земам по две на ден.




kapina -> RE: генетско испитување (3.5.2016 23:01:19)

Da vo niv ima ama neznam kolku oti jas imam koj da mi gi nose i folgardot i neofolik meta




Страница: <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>