RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


MademoiselleNina -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (3.3.2016 0:02:04)

Pinky30 јас мислев дека си правела, извини.
Сега нели ќе имаш само хистероскопски скречинг? Нама и лапроскопија да ти прават, така?
Инаку ќе те заспијат, [sm=smiley1.gif] и не е страшно.
Јас првиот пат се плашев многу, но ете два пати го поминав и стварно не е страшно. Мене ми е малку непријатно заспивањето, неколку секунди ми се врти, све у круг, ко да паѓам у дупка и толку, тоа е 5 секунди [sm=smiley1.gif]
После ништо не чувствуваш. Ќе се разбудиш и веќе се е готово. Гледај да јадеш лесна храна, повеќе течна неделава, викаат полесно е. Јас навистина 3-4 дена бев на супи, течности сокови, а и после тоа ми беше лесно. малку подуен стомак имав и многу гасови [sm=smiley36.gif] но и тоа помина за 2 дена.




Pinky30 -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (3.3.2016 14:15:51)

Jas nemam predizpozicii za histeroskopija cisto ke mi ja pravi dijagnosticka da mi ja vidi i matkata i plus grebenje da napravi..Na HSG-to koga go pravev pred godina dena kaj Tolovski Rengen mi kaza matkata,jajcevodite ti se kako vo ucebnik...I sega Petanovski saka cisto onaka da proveri od hormoni cuda vekje covek neznae sto kako...Mene mi e strav da ne povrakjam od anestezijata a sum mnogu teska na toa [sm=smiley13.gif] da ke bidam na polesna hrana denovive...na 08.03 odime i ke vidime sto i kako ke recat...no Sreda mu e operativen den taka da se nadevam 09.03 ke mi zakazat..So lesno neka e samo...




MademoiselleNina -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (3.3.2016 15:12:18)

Пинку30
[sm=smiley36.gif] јас првиот пат повраќав, ама не веднаш по будење, туку едно 3 саати после тоа, имав нагон што не можев да го контролирам, беше мнгу смешно.
ама одма дојдоа сестрите и ме средија, после ми дадоа нешто против повраќање и толку.

А вториот пат им кажав дека сум повраќала после анестезија и милсам дека ми ставија нешто во инфузијата против повраќање, бидејќи немав ама баш никакво гадење нуту нагон за повраќање.
Но тоа е најмалиот проблем [sm=smiley36.gif]
Другото све нека биде во ред, па за тоа ич да не се секираш.




LoveableMe RR -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (3.3.2016 18:41:29)

Пинки нoрмaлнo дa ти е стрaв, нo кoгa ќе зaврши ќе сфaтиш декa не е стрaшнo. Ќе биде се кaкo требa имaј вербa вo дoктoрoт. [sm=bravo.gif]




Pinky30 -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (8.3.2016 21:16:20)

Utre 09.03 ke mi pravat histeroskopija i skrecing taka pisuva na zapisnikot za priem...denes me vide ne exo Petanovski i rece ke go pravime utre ke cekame da dobies ciklus i ke terame sledenje koga ke gi vratime embrionite...So Gospod napred da bide se kako sto treba




MademoiselleNina -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (8.3.2016 23:49:06)

Pinky30, со лесно утре, и да биде се успешно.
Па писши како ќе поминеш




MademoiselleNina -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (9.3.2016 14:50:01)

Pinky30, како си? како помина денес?[sm=smiley1.gif]




Pinky30 -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (9.3.2016 19:11:27)

Eve sum [sm=smiley1.gif].... Uste sum zasemutena dobro se osekjam malce vo zdreloto osekjam ko knedla da imam i duri koga me uspivaa prvo pocna da mi sw vrti i osekjav posle ko da me stega nekoj za vrat i zaspav...toa mi rece sestrata deka mi bilo od stres...i koga se budev pocnav da kaslam i koga ke podgoltnev taka bolka osekjav...infuzija mi stavija deka vrtoglavica imav i svetki...inace se e vo red se napravi Histeroskopija da se vidi matkata i skreching taka pisuva vo otpusnoto...se e uredno i endometrium,ovariumi i itn...sega taka jadev supa...no glavobolka imam golema analgin piev no ne pominuva...pritisokot mi bese sabajle 90 so 60 moze i zatoa rece sestrata deka mise vrti od nizok pritisok...So gospod napred Petanovski zadovolen bese rece mora da se uspee




MademoiselleNina -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (9.3.2016 19:19:13)

Pinky30 баш ми е мило дека се е во ред [sm=zz_dance.gif]. Пиј вода, можеш и кафе да се напиеш, лежи, спиј ако можеш. [sm=zz_dance.gif][sm=zz_dance.gif]
За трансфер кога ти кажа? Ти дадоа терапија?




Pinky30 -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (9.3.2016 22:19:49)

Povrativ sega supa samo bev jadena[sm=smiley13.gif] terapija mi dade samo Reciprox antibiotik i plus Ya3 da si gi pijam da dobijam i na prv den od ciklus da pocnam Estrofem 2x2 Aspirin 100 Omega 3 i Folna 1x1 i posle kako ke odi sledenje za tranafer neznam sega da dobijam ke cekame...So Gospod napred samo
Mnogu golemi glavobolki imam i na momenti mi se zavrtuva vo glava i vo zeludnikot imam nelagodnosti...Mi se jade no strav mi e pak da ne povrakjam




MademoiselleNina -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (9.3.2016 22:34:05)

Punky пробај чај од нане, а главоболката до утре ќе ти помине. Можеш и јогурт, ама не многу ладен. Главоболка може и од стрес и од хормоните и од анестезија. Ајде не се секирај, помина. Ќе се опоравиш до утре. Мисли си на целта.




MademoiselleNina -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (20.2.2017 15:19:31)

Никој одамна не пишал ништо во темава,
Јас ќе правам скречинг во следниот циклус, значи некаде околу 15 ти март.
Ќе добијам на 1 ви, па ќе видам што и како ќе биде понатаму.
:)
Барам позитивна подршка од сите вас :)




kapina -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (20.2.2017 15:52:35)

Ajde mila ke bide uspesno




Kvisko -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (21.2.2017 10:56:05)

Огромна поддршка и од мене миличка.




MademoiselleNina -> RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ (22.2.2017 12:52:16)

Фала ви за подршката :)




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]