RE: Соор- габична инфекција (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Felly RR -> RE: Соор- габична инфекција (21.10.2015 19:14:59)

Нистатинот не ни помогна многу, е сега пробуваме со сода.
Колку пати може со сода да го премачкувам во текот на денот?




lukajana RR -> RE: Соор- габична инфекција (21.10.2015 23:13:49)

Felly rr можеш четири пет пати ,само позади има или и напред на јазичето,пие ли уште нистатин или ги прекинавте?




AnnaMolly RR -> RE: Соор- габична инфекција (22.10.2015 15:10:34)

Јас по 3-4 пати во денот со сода го чистев. Нистатинот ич не помогнаа, а од содата одма се повлече и не се појави пак.




lolla RR -> RE: Соор- габична инфекција (22.10.2015 17:18:06)

Фели, нас педијатарот ни објасни дека не се кое бело на јазичето е СООР, за да е СООР треба како урдичка да е, и да имаи од страните. Инаку белко може да има и од цицањето од млекцето. Сода мислам дека може колку сакаш пати, едно лажиче мало на литар вода.




lukajana RR -> RE: Соор- габична инфекција (22.10.2015 22:25:08)

Соор знае да пројави и пеленски осип а мислам дека К имаше црвенило такашто сигурно е тоа .
Felly rr ако цицате добро е да пиеш јогурт повеќе




Felly RR -> RE: Соор- габична инфекција (23.10.2015 20:17:08)

Lolla, и јас се мислев тоа, да не е па соор, зошто и не се такви наслаги како урда, а и непцето му е бело, ама како таква бојата да му е, не се како наслаги(ама немам видено како изгледа кај др бебе). Ама од др страна повеќе има назад на јазичето и не дава баш ни да видам убаво ни да исчистам убаво. А го виде и педијатарот, и плус имаше и црвенило во пеленскиот предел, ова што вика лукајана.




lukajana RR -> RE: Соор- габична инфекција (23.10.2015 23:18:46)

Felly rr мислам дека не може да биде како урда зашто долго време го лечите и мачкавте и пиешр Нистатин сигурно имале некакво дејство.
А има ли промени од содата ?




lolla RR -> RE: Соор- габична инфекција (24.10.2015 10:09:30)

Zenski nie nemavme soor tuku belko od cicanje zatoa pisav iskustvo. Nemav losa namera. Se nadevam vi pomina dosega do sodata.




lukajana RR -> RE: Соор- габична инфекција (24.10.2015 13:24:19)

Lolla никој не ти замерил ,затоа е форумот да споделуваме искуства и секогаш секое мислење е добредојдено [sm=smiley31.gif]




Felly RR -> RE: Соор- габична инфекција (30.10.2015 14:58:50)

Не ни помина ни од содата, го мачкав неколку пати, а немаше промена само што јазичето на врвот му стана црвено и престанав, ми беше страв да не му е многу јак растворот.[sm=smiley13.gif]
Сега пак пиеме нистратин, а матичната ми рече јас да мачкам дактрин гел на градите. Како е поефикасно, да мачкам пред подој, или после подој - да не правам со тоа грешка па јас[sm=zmeden.gif]




lolla RR -> RE: Соор- габична инфекција (30.10.2015 17:07:49)

Felly, мислам дека непосредно пред подој се мачка, за бебето така да го внесе во устичето и на јазичето (ова за нистатин ми го има кажано мајка ми). А во упатството не пишва?




Lolit -> RE: Соор- габична инфекција (6.12.2015 0:29:01)

Zdravo jas imam infekcija na desniot krajnik mi dadoa nystatin 3 pati na den po 25 kapki no nisto ne mi pomaga krajnikot me boli premnoguu i imam kako kupka gore i belo ve molam za pomosh...




simpaticna -> RE: Соор- габична инфекција (28.2.2016 2:05:35)

Dragi ringerajki moeto since ima 38 dena ovie 2 dena nekako poretko i pomalku mi cica mislam deka se raboti za soor ustata mu e bela odvnatre pa ve zamoluvam sa me sovetuvate sto ponatamu




lukajana RR -> RE: Соор- габична инфекција (28.2.2016 7:25:48)

Simpaticna однеси го на педијатар или ако ви доаѓа патронажна сестра викни ја ке ви препишат Нистатин капки да пие и да му го чистиш устето а ти да се мачкаш на градите или пробај со сода да го чистиш.
Не е страшно се јавува кај голем дел од бебињата.
Ајде побрзо да ви помине [sm=smiley31.gif]




simpaticna -> RE: Соор- габична инфекција (28.2.2016 14:48:51)

Lukajana fala mnogu za odgovorot so kerkami sum nemala vakov problem kerkami ima 3 ipol godini sum zaboravila kako se cuvaat bebinja[sm=jezicek.gif] poz [sm=smiley31.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]