RE: Соор- габична инфекција (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


dubi_du -> RE: Соор- габична инфекција (18.5.2012 10:38:09)

Ring nie se iznamacivme so soor okolu mesec dena ne mozev da go iscistam,g otruc bebco so Nystatin i bezuspesno.Najtesko mesto za cistenje mi bese kaj sto se spojuvaat vilicite(kaj obravcinjata) i ottamu povtorno se sirese i se taka vo krug:(.Na kraj otidovme kaj doktorkata i tamu ni go iscistija usteto so BORAX GLICERIN 10% i do tamu bese.Mozes da probas i sama doma so gazicka i borax ama toj e nekako debel kako med i jas neuspeav da mu go razmackam ubavo.Pobrzo da vi pomine!




Emona86 -> RE: Соор- габична инфекција (30.5.2012 5:19:34)

Lek za kandida e voda posle cicanje ili jdenje, nie imavme, nystatinot ic ne pomagase, i dr mi go kaza ova, posto tie se gabi i ziveat tamu kade sto ima uslovi, a so pienje voda posle hranenje se plakni ustata i nema uslovi za gabite, i se iscistivme za 2 dena. Taka da ni nystatin ni nisto samo voda probajte kaj nas bese eksta efikasno!!!




NasataNeda -> RE: Соор- габична инфекција (22.7.2012 12:38:34)

Zdravo,

Nova sum na forumov, ama ve citav i dodeka bev bremenka[sm=love.gif] bidejki ovde nemav mnogu lugje za konsultacija, pa si citav forumi na ringeraja. Se porodiv pred tri nedeli. Ziveeme vo Ceska i ovde lekarive ne se bas pristupacni pa mi treba vasa pomos. Bebenceto ima belo jazice, ja tretiravme 5 dena so Nizoral apcinja ama nisto se uste i e belo. Dali moze da ja namackam so soda bikarbona, od koja vozrast moze toa da go napravam. Malecka mi e i ic ne sakam sto voopsto ja mackav so tie apcinjata bidejki gi goltase [sm=smiley13.gif].

Fala vi odnapred




Andriance -> RE: Соор- габична инфекција (22.7.2012 13:52:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: NasataNeda

Zdravo,

Nova sum na forumov, ama ve citav i dodeka bev bremenka[sm=love.gif] bidejki ovde nemav mnogu lugje za konsultacija, pa si citav forumi na ringeraja. Se porodiv pred tri nedeli. Ziveeme vo Ceska i ovde lekarive ne se bas pristupacni pa mi treba vasa pomos. Bebenceto ima belo jazice, ja tretiravme 5 dena so Nizoral apcinja ama nisto se uste i e belo. Dali moze da ja namackam so soda bikarbona, od koja vozrast moze toa da go napravam. Malecka mi e i ic ne sakam sto voopsto ja mackav so tie apcinjata bidejki gi goltase [sm=smiley13.gif].

Fala vi odnapred


Ја мислам дека можеш со содабикарбона..а можеш и со едни капки мислам се викаа Нистатин..




kikicka -> RE: Соор- габична инфекција (22.7.2012 15:39:47)

Јас белото јазиче и го чистев со сируп од вишна ,значи чист ,ке замотам газа околу прстот и ке сравам сируп и ке и ја исчистев устата.После тоа скоро и да не се појави бело.Инаку беше како талог .




light -> RE: Соор- габична инфекција (22.7.2012 15:49:53)

Nasataneda zani daktarin gel i namacki ja ustata ,nie probavme se i sesto ,kaj nas ni daktarinot ne pomagna po so gentian violet i pomina ti probaj so gelot mnogu e efikasen




eli07 -> RE: Соор- габична инфекција (28.7.2012 17:49:02)

Eve i jas da go kazam moeto iskustvo...Maksim ima samo 10 dena infekcijava ja dobivme pred 3-4 dena i so Nistatinot kapki uspesno ja izlecivme.Tri pato dnevno po 10 kapki i plus so stapce zavitkano so gaza cistenje sekoj den po 3 pati ama temelno.Samo se nadevam deka nema da ni se povtori...[sm=bravo.gif]




ljubicica -> RE: Соор- габична инфекција (6.2.2013 16:53:06)

и ние го имаме истиот проблем , и нас ни ги дадоа капките нистатин, ама ме интересира дали може истовремено да му го чистам јазичето со раствор од сода бикарбона?? инаку имаме 3 ндели и 3 дена
фала ви[sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Соор- габична инфекција (12.3.2013 22:44:18)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sonjuska

Dragi mamicki moeto bebe ima 2 meseci i e samo na doenje ama postojano ima belo na jaziceto go cistime so rastvoe od soda i gazicka no i so nistatin kapki no nikako ne pominva znae li nekoj nesto dr so sto bi pominalo postojano grci i go plazi jaziceto si mislam koj znae kolku ima maka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Мими

А да пробаш и водичка превриена да даваш.Можеби ќе помогне


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

Toa e normalno kaj sekoe bebe se javuva, prodolzete so terapija kolku sto ke vi kaze doktorot, ke pomine, site sme bile niz toa.


ИЗВОРНА ПОРАКА: sonjuska

nekade procitav deka mozebi majkata imala kandida vo bremenosta pa od toa mu se pojavuvalo belo na jaziceto, no nikogas ne sum imala ni slicna bakterija


ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Dzabe go odmivas bebeto treba da gi odmivas i gradite.
Odmivaj gi gradite pred podoj i kje pomine.
Samo rastvor od voda i soda bikarbona, kje zavrsite rabota i najvazno da go koristite istovremeno.


ИЗВОРНА ПОРАКА: sonjuska

sekako i gradite gi odmivam i gi mackam i niv so nistatin no eve veke 1 nedela ne pominuva strav mie samo da ne mi odbie da cica so [sm=modricrtici.gif] nemav vakov problem





mamicka15 -> RE: Соор- габична инфекција (13.6.2013 0:46:50)

Zdravo mili mamicki.. od moevo bebusce tesko doagam na red da pisam na forumov , pa sega odeliv vreme za da spodelime kako nie go resivme problemot so soorr. znaci vaka... So soor gabicki bevme recisi mesec ipol ako ne se lazam i poveke, se cistevme so kamilica i soda, pa potoa prodolzivme so nistantin, inikako da najdeme lek... a kolku samo bevme zavateni .. uu premnogu duri i vo grlceti a i dole na mestoto kade sto mockame.... na krajot za cudo za 2 dena se iscistivme , so koristenje na dakterin gel 2 % mislam deka i vo makedonija go ima bidejki sme vo stranstvo, pa za da ne se macite probajte , zosto stvarno e tesko kako za bebceto taka i za nas so ovie gabickiiiii sto mislam deka stvarno im precat .. pozz[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] nema da zazalite pozz[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Dilina -> RE: Соор- габична инфекција (31.7.2014 18:44:49)

И кај нас се појави бело на јазичето [sm=smiley19.gif] стално мљацка малата, а чекам патронажна да дојде и да ми каже дали е бактерија.. Првин кога беше и го виде, рече не е... ама уште стои... и јас си мислам дека е од млекото и од што бљуцка стално ама му стои цело време........




sandriana RR -> RE: Соор- габична инфекција (1.8.2014 14:06:26)

Dilina, тоа не е бактериска, туку габична инфекција, од типот на кандида. Ако константно стои како наслага на јазичето, ќе си купиш Нистатин капки, а може и со благ раствора на сода-бикарбона (1 каф.лажиче во 200-250 мл) на стерилна газа ида се истрие наслагата.
Сепак, ако ти е шубе, јави се кај патронажната, за совет.
А да, и ако мачкаш Нистатин, после секој подој ќе ги мачкаш и брадавиците на твоите гради, за да не се пренесува инфекцијата од бебе на тебе и обратно.




Dilina -> RE: Соор- габична инфекција (3.8.2014 17:36:42)

Денес земавме нистатин и прееска пробав да го намачкам ама мн ми се буни и тоа со самото притискање на јазичето се намачка ама како и колку ќе е ефикасно богзнае... инаку мн ми е страв да му брцам незнам вечер како ќе го намачкам [sm=smiley13.gif]




sandriana RR -> RE: Соор- габична инфекција (4.8.2014 10:01:04)

Нистатинот се многу ефикасни, за најмногу 7 дена ќе видиш ефект - и не се плаши, ништо не му е на бебе дур го мачкаш, и убаво истриј го јазичето со газата. Многу е полошо да остане наслагата нетретирана. Пиши каков ќе биде ефектот.




linak -> RE: Соор- габична инфекција (19.1.2015 23:00:09)

И кај моето бебче се јави оваа габична инфекција [sm=smiley6.gif] Бело му е јазичето,употребивме една доза Нистатин ама не помогна баш нешто. Прашањето ми е дали треба пред секое доење да се измиваат и градите со растворена сода (бидејќи доиме па се пренесува на тој начин) или да земам и за мене раствор Нистатин па со него да се мачкам а на бебето да му го чистам јазичето со содата?




lukajana RR -> RE: Соор- габична инфекција (19.1.2015 23:30:47)

Linak штом цицате ке му го чистиш јазичето на бебето и мораш и градите со Нистатин обавезно,инаку само ја пренесувате инфекцијата од еден на друг затоа нема резултати.Нистатинот се добри капки и сигурно помагаат.позз




sandriana RR -> RE: Соор- габична инфекција (20.1.2015 9:03:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: linak

И кај моето бебче се јави оваа габична инфекција [sm=smiley6.gif] Бело му е јазичето,употребивме една доза Нистатин ама не помогна баш нешто. Прашањето ми е дали треба пред секое доење да се измиваат и градите со растворена сода (бидејќи доиме па се пренесува на тој начин) или да земам и за мене раствор Нистатин па со него да се мачкам а на бебето да му го чистам јазичето со содата?

linak, ете и лукајана ти одговорила, јас само да потврдам - третирањето со Нистатин капки или со раствор на сода задолжително да биде и на јазичето на бебе и на брадавките твои. После подој измивај ги градите, па мачкај ги со Нистатинот или со растворот на сода.
И на бебе види ако можеш, мачкај му ја целата усна шуплина, на внатрешните зидови на образите.
Појако триј, со газичка, и за кусо време ќе се исчисти соор -от.




linak -> RE: Соор- габична инфекција (20.1.2015 13:14:10)

Ви благодарам за одговорите[sm=smiley31.gif] Еве пред два часа помина и патронажната сестра (втор пат не посетува),па ја прашав,исто ми рече да ги измивам градите со растворена сода пред и после доење,и за бебето исто со растворена сода,плус капките Нистатин. За чистење можело да се употребат и стапчиња чепкалки за уши натопени во растворот за полесно да се чисти јазичето и обравчињата одвнатре. Пробав јас веднаш со чепкалките и растворот,навистина полесно е отколку да го ставате прстот со газа во устето. Сега се надевам за скоро да се исчистиме [sm=zmeden.gif]




sandriana RR -> RE: Соор- габична инфекција (7.3.2015 19:44:51)

MaryJane, твоето прашање е префрлено во темата ТУКА= Инфекција на очиња кај бебиња.
Прочитај слични искуства на РРајки.




Malecka23 -> RE: Соор- габична инфекција (22.4.2015 13:14:45)

Ke kazam aman veke od infekcijATA.[sm=duda.gif] e dve nedeli stara a usteto mu e lom od site strani.Potrosivme edno nistatin se podocisti malku ama ima uste i plus mu se javi na preponi[sm=hudicek1.gif].Vcera go nosevme na pedijatar ajde pak nistatin plus so soda cistenje a za preponite ako ne uspeeme so kamilica da se smiri ke mora kanesten.Ne mi e jasno od kade veke se javuva ova i se siri a vnimavas na se da bide po pravila i proopisi




Snowhite RR -> RE: Соор- габична инфекција (23.4.2015 10:48:08)

Обично велат дека се јавува инфекција кај бебиња што се родени природно, ама мене М ми е со царски, а ти тој имаше Соор, а Јана и таа е царски, кај неа немаше. Колку што знам и ти Малечка23 си царски така? Ништо ќе си правите по препораките од лекар и тоа е, додека да се исчисти инфекцијата. А викаш и со сода пробавте и пак ништо, зашто порано кога немало препарати други со сода ја чистеле, баш мајка ми ми има кажувано за брат ми, само еднаш со сода му ја исчистила устата и уште еднаш не се појавило




Neurotoxin RR -> RE: Соор- габична инфекција (23.4.2015 11:53:45)

Малечка пробајте со хиперманган кога го бањате, последното плакнење нека биде со хиперманган раствор, многу слабо концентриран. Така ќе престане да се шири инфекцијата, и ќе можеш да третирашш само онаму кај што веќе има




Malecka23 -> RE: Соор- габична инфекција (23.4.2015 14:30:45)

Se slusnav so pedijatarov posto ostvavivme dva dena da vidime kako ke bide so soda premivav i sisinja i cucla i oblogite od kamilica na preponite pak ni preporaca Nistatin i utre da vidime na kontrola za preponite pa najverojatno Kanesten ke ni dade.Inaku da i jas sum so carski.Mila e prirodno i ona imase ama mn malku i brzo i pomina mislam kolku sto se sekavam so soda sredivme rabota.A eve jas i dvete bremenosti ne sum imala nikakva infekcija




Felly RR -> RE: Соор- габична инфекција (7.10.2015 13:52:00)

И кај нас еве се јави габична инфекција, и не само во усната шуплина, па затоа ни даде матичната Нистатин да ги пие 3х5 капки, и плус со нив да му го чистам јазичето, ама не памтам како ми рече, дали на секое кога пие даго чистам, или еднаш во денот е доволно?




lukajana RR -> RE: Соор- габична инфекција (7.10.2015 14:02:17)

Felly rr јас по неколку пати на ден сум го чистела ,исто и градата ја премачкуваш ако цицате.
Не на секое цицање ама три четири пати во денот можеш да го чистиш




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>