RE: Плацента превиа (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


blond -> RE: Плацента превиа (19.5.2011 14:14:20)

Јана, мојата плацента сега е во нормална положба т.е не е веќе дол поставена туку е на заден ѕид. Еве сум 35та недела и цела бременост си ја поминав во одмарање (освен свадбата при крај на 7ми месец [sm=smiley36.gif]), кревање тешко никако. А плацентата може да се измести секој момент, односно да се подигне. Кај мене кога прокрварив последниот пат плацентата половично го покриваше грлото на матката, а по само една недела се врати пак назад. Немај грижи за пешачењето, само не се оптеретувај многу. И не грижи се, ако се пазиш, плацентата нема да ти направи никакви проблеми.
И да, НИКАКО односи, бидејќи обавезно ќе прокрвариш. А за последици не сум запозната.
Со лесно нека ти е, и немој да се нервираш. Времето бргу минува, ќе видиш колку брзо ќе поминат овие месеци и додека се свестиш ќе си држиш [sm=duda.gif] во раце.




kikicka -> RE: Плацента превиа (11.1.2013 11:24:27)

Незнам дали ја имате прочитано статијата на РР за Чудесната Плацента, и што мислите во врска со ова?
Јас искрено кога прочитав, се подзамислив и си реков изгледа и добро е да се јади ако помага при регенерација на организмот кај мајката после породување. Е сега кај нас во Македонија ова е малку нон сенс али сепак јас би прифатила вакво нешто, вие?
КЛИК- Чудесна Плацента




AnnaMolly RR -> RE: Плацента превиа (16.7.2014 12:07:33)

еве денес во 12+4 недела ми рекоа дека имам плацента превиа :( Ете зошто биле тие крварења. Матичната ми рече дека сега за сега не е никаков проблем оваа состојба, ама ако остане вака по 26 недела, ќе треба веројатно патолошка и лежење до крај.
Имал ли некој ваков случај?
Тоа што ме изненади е реакцијата на докторката кога виде дека буквално целата плацента е врз грлото на матката, ми рече „Вакво нешто одамна немам видено, ваква поставеност на плацентата“.





Rudi -> RE: Плацента превиа (5.10.2014 14:25:57)

Zdravo na site nova sum na forumov-bremena sum 18 nedela i prokrvavev pred 10 dena doma pa zavrshiv u bolnica bidejki bese 3 na polnok me pregledaa vaginalno nisto nemase na eho bebceto bese dobro ama doktorkata moja (maticnata posle dva dena mi rece deka placentata e niska i deka mora striktno lezhenje). Terapija od sam pocetok imam utrogestan vaginalno magnezium 250 i plus vitamini. Posle nekolku dena od prvoto krvarenje obilno pak prokrvarev i od togash ne mrdam od krevet!! Na pregled pak, se vide golem krvav hematom [sm=smiley13.gif] Doktorkata mi rece samo miruvanje za da se kaci nagore placentata. Sega sum od krevet do wc i nazad. Iskustva so vakvo krvarenje?? Zagrizhena sum dosta...fala vi na site [sm=smiley13.gif]




Melanija RR -> RE: Плацента превиа (5.10.2014 14:51:55)

Rudi добре дојде на Рингераја

Штом е дијагностоцирано потребно е да ги слушаш докторите,ако треба константно лежење тогаш мора.Мирувањето сигурно ќе го спречи крварењето , затоа се прават чести контроли и се надевам хематомот ќе се повлече. Мора да издржиш за да си го носиш ,па макар и цела бременост.Само поубави мисли да имаш за добро на [sm=duda.gif] стрес поголем не му треба на организмот




Rudi -> RE: Плацента превиа (5.10.2014 15:31:19)

Se ke izdrzham samo se da e vo red... blagodaram na odgovorot za edna nedela sum na eho pa ke pisham sto i vo kakva sostojba se naogam dali ima podobruvanje[sm=zmeden.gif]




Rudi -> RE: Плацента превиа (22.10.2014 17:51:30)

Mojata nadezh zavrshi so negativen zavrshetok. [sm=smiley19.gif] Eve pomina edna nedela posle SE pa da pisham. Plodovata voda ja izgubiv i nemase nikako spas za moeto bebe...Na klinika se porodiv so provokacija i mi napravija posle toa kiretazha. Seushte ne znaeme sto se sluci no ete kaj mene taka zavrshi... Zivotot ide ponataka ete i toa se slucuva...ve pozdravuvam




Melanija RR -> RE: Плацента превиа (22.10.2014 18:30:35)

Rudi[sm=smiley13.gif] навистина ми е жал [sm=smiley31.gif] се надевм барем ќе се утврди причината[sm=smiley13.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]