RE: Редослед на растење на забите (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Melanija RR -> RE: Редослед на растење на забите (16.2.2015 14:57:10)

18 месеци бели непца кај 5ките [sm=smiley24.gif]




lukajana RR -> RE: Редослед на растење на забите (16.2.2015 17:09:38)

Ние имаме 8,5 месеци и 6 заби,на 5 месеци долни единици 6 месеци горни единици на 7,5 горни двојки а сега потечено кај долните двојки се по две вади




Snowhite RR -> RE: Редослед на растење на забите (19.4.2015 17:21:26)

Кога им излегоа 5ките на вашите дечиња? Михаил колку што паметам после втората година, а Јана уште пред да наполни 2 еднаш случајно ја проверив и кога гледам сите три ги извадила, а последната мислам покасно можеби имаше веќе две направено.




sandriana RR -> RE: Редослед на растење на забите (19.4.2015 19:00:13)

И на Т 5ките и излегоа негде околу 2рата година, може некој месец плус. За нив не ни имаше некоја мака кога растеа, па и не ми останале во сеќавање, но сигурно после 2от роденден.




Melanija RR -> RE: Редослед на растење на забите (19.4.2015 20:12:18)

М паузира веќе 4 месеци, но еве на 20м од едната страна гледам непцето за 5ките е бело.Јас пак мислев ,иако е индивидуално,дека 5ките се потешки.Значи се спремаме за вадење заби [sm=smiley36.gif]
Досега немаше проблем освен многу многу лигавење и раце во уста.




Snowhite RR -> RE: Редослед на растење на забите (20.4.2015 10:05:03)

И јас така мислев дека ете катници се потешки за излегување, ама и двајцата не ги ни сетив кога ги извадиле, само Јана мислам дека малку имаше тт тој период, јас ја носев на лекар мислев дека е настината и тогаш и се сетив да проверам и навистина беа излезени




sandriana RR -> RE: Редослед на растење на забите (29.9.2015 11:50:55)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Isabella

Син ми има 13 мес. и има осум заби, четири горе, четири долу. Сега му растат уште четири. Не мислам дека е рано, туку дека е нормално...





Gardenia -> RE: Редослед на растење на забите (7.10.2015 15:34:30)

Женски имам едно прашање,Б ги има двете единици долни уште од шест месеци и оттогаш и нема никнато ново забче,има 9,5 месеци.Е сега ме интересира по ред треба ли да излезат горните единици и малку ми е чудно дека многу време помина а уште нема други заби,а многу се лигави и става се во уста цело време




Felly RR -> RE: Редослед на растење на забите (7.10.2015 15:40:48)

Да горните единици се на ред, но кај М прво горната двојка десно излезе, па единицата, па за брзо и левите - така што нема правила. Исто и ние бевме може повеќе од два месеци само со долните единици, па после како што пишав сите 4 горни наеднаш излегоа.




Melanija RR -> RE: Редослед на растење на забите (7.10.2015 15:41:33)

Мислам дека најчесто 1ци и 2ки растат наименично.Па после толку време може и две одеднаш на излезат [sm=smiley1.gif]




lukajana RR -> RE: Редослед на растење на забите (7.10.2015 16:24:23)

Ј извади прво долни единици па горни единици и двојки едно по друго и за кратко и долните двојки.
После пауза од неколку месеци и излегоа одеднаш сите тројки и четворки со многу мака и непреспиени ноќи.
Сега ги чекаме петките [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Редослед на растење на забите (8.10.2015 12:57:14)

Леле lukajana RR исто и М целосно 3ки и 4ки до 15-16м.Сега уште сме на долг одмор [sm=smiley36.gif] 25м а 5ки нема.Џ[sm=smiley36.gif]абе толку брзаше д[sm=smiley36.gif] ги извади [sm=jezicek.gif] долните 5ки непцето е набабрено вее 2-3 м ама ништо.Уживајте има време[sm=smiley1.gif]




lukajana RR -> RE: Редослед на растење на забите (8.10.2015 18:29:27)

Melanija rr јас се тешам дека петките се вадат лесно според искуствата на другите рингерајки и се надевам дека е тоа така ,иначе да Ј на 16 месеци ги има сите заби освен петките.
Може и да не остават малку да одмориме не се бунам јас [sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Редослед на растење на забите (8.10.2015 22:57:57)

Одмарај и јас се надевам на лесни 5ки иако ни досега небеше тешко. Кај сите да е со лесно




Gardenia -> RE: Редослед на растење на забите (9.10.2015 9:27:04)

Ееее значи може и така двојка па единица горна,оти некако како да ми е понабабрено местото кај двојката,а и незнсм што е ова,пишав и во темата "кашлање",дека еве веќе една недела кашла,нема грло и на гради ништо само мрсолчиња,ама не којзнае колку,еден ден крева температура 38,па два дена нема,па после два дена има до 38,5 ,па нема и тоа навечер ,па и се убива од кашлање навечер,се буди на секој саат,плаче и така се до кај 6 сабајле и нервозна е ,се мава по главата со раката и сега се си мислам дека може и не е болна туку да ги вади овие заби.Можни ли се вакви симптоми?




AnnaMolly RR -> RE: Редослед на растење на забите (15.10.2015 8:46:03)

Мамички на поголеми дечиња. Филип има 5,5 години и веќе месец дена се жачи дека го боли заб, ми покажа каде, горната шестка изгледа му пробива. Му го пипнав местото цело му е набабрено и се осеќа дека никне шестката.
Кога им пораснаа шестки на вашите деца?




lukajana RR -> RE: Редослед на растење на забите (15.10.2015 8:56:06)

AnnaMolly rr сигурно му пробиваат шестките ,Л има 6 години и ги има сите шестки .
Прво му излегоа тие па почнаа да му се менуваат млечните заби а веќе има сменети шест заби изникнати и два сега му паднаа.
Време ви е за нови запчиња [sm=smiley1.gif].
Ама Л не се жалеше дека го болат ,да не го боли некој од млечните заби ,некоја петка .




Felly RR -> RE: Редослед на растење на забите (15.10.2015 11:30:05)

И на М 6ките и се веќе излезени, знам дека пред некој месец едната и проби и само спомна дека ја боцка, а не дека ја боли. АКо навистина го боли, лукајана е во право проверете да не е тоа од некое млечно забче.




AnnaMolly RR -> RE: Редослед на растење на забите (15.10.2015 13:47:01)

Не е од млечен заб, пред неколку недели бевме на стоматолог сите му се здрави. Ќе почекаме да порасне шестка значи :)




lolla RR -> RE: Редослед на растење на забите (15.2.2016 12:18:27)

Сабајлево кај Л приметив дека никнала 4ка доле. Огромна ми личи некако. Зар не е рано, за две недели полни 13м.
А тројка нема ниедна.




sandriana RR -> RE: Редослед на растење на забите (15.2.2016 13:33:41)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla RR

Сабајлево кај Л приметив дека никнала 4ка доле. Огромна ми личи некако. Зар не е рано, за две недели полни 13м.
А тројка нема ниедна.

lolla, 3ките растат после 4ките [sm=smiley1.gif] И 4ките СЕ огромни во малото усте [sm=smiley1.gif]. На И излегоа тогаш околу 11-12 месеци, а на 16 месеци пробија 3ките, и тоа сите одеднаш.




lolla RR -> RE: Редослед на растење на забите (15.2.2016 13:46:15)

Фала за искуството. На РР има и убава статија за редоследот ТУКА.
Подоцна ја видов :)




Melanija RR -> RE: Редослед на растење на забите (16.2.2016 0:13:51)

Се брза дечкото [sm=smiley36.gif] На М до 16 месеци комплет и 3ки и 4ки [sm=smiley36.gif] па година дена пауза па еве 5ки,долните излегоа значи околу 2гг и 4м а горните не се цели




lolla RR -> RE: Редослед на растење на забите (12.4.2016 13:46:31)

Му израснаа две 4ки сега гледам тројките набрекнати. Детево ден не мина без некое запче да го глотка.




lolla RR -> RE: Редослед на растење на забите (9.5.2016 15:59:57)

Л пак мака со забите, веќе израснаа четворките. Има никнато една тројка, и уште една долна е набабрена ко бабура. И на долната петка има бели точки и зацрвенето како да се спрема и таа [sm=zmeden.gif]

15м и една недела.




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>