Што ви пречи во домот и што би промениле? (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Наше секојдневие >> Дом



Порака


miana -> Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 13:38:03)

Ајде девојки да видам..Што најмногу ви пречи во домот и ве вади од кожа? Дали би промениле нешто во домот? Мене најмногу ми пречат алиштата облечени по еднаш што не се ни за перење,ни за во плакар и се расфрлаат на секаде и ме полудуваат..Би ги сменила прозорите ( и тоа ке го правам летово ) И би ја сменила спалната соба ( освен креветот ) Вие?




Bethany -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 13:40:44)

Mi preci cela zgrada [sm=smiley36.gif] Mnogu e glupava, se se slusa, taka da prvo zgrada bi smenila... A sreka pa mozam bidejki sum pod kirija, drugo ne mi smeta, se mi e na mesto, a koga ne e, se namesti [sm=smiley1.gif]




penelopa -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 13:42:30)

Najprvin bi ja smenila goleminata na stanot, definitivno ni treba pogolem- se nadevam deka godinava ke se preselime. Mi preci što nemam mašina za mienje sadovi, imam mali plakari posebno za čevli, eden kup igrački koi nema kade da gi stavam, za obleka da ne zboruvam. Se na se mnogu raboti bi smenila t.e bi uredila jovo na novo.




Pepelaska * -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 13:43:15)

Е баш сакав да отворам тема за овие алишта хахаха, не да ми пречат ми иде да ги фрлам низ тераса , мора да се најде некое решение соодветно.
Сега најмногу ми пречи што на скалите немаме ограда и не се средени ( нема ни плочки ни ништо ) и оди исчисти ама се надевам дека пролетва ке средиме, ми пречи дворот несреден и клуб масата која тешко се брише мора стакло да и ставаме




Mihaela 2010 -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 13:45:34)

Mi smeta sto e neli zima i sto ednostavno gorniot sprat ne go koristime osven spalnata na spienje,i bukvalno se mi e natrupano vo dnevna,mislam pretezno na igrackite na kerka mi i odvaj cekam da stopli i vo nejzinata soba se da kacam....




bilbilce -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 13:45:44)

jas bi gi smenila prozorcite i tepihot vo salonot, no ona sto najmnogu bi mi godelo e dobieme malku poveke mir i sloboda od sveki ama nevozmozno e




deluxe -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 13:45:48)

mi preci sto nemam masina za mienje sadovi,pod itno treba da si nabavam




niki -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 13:48:03)

i mene mi precea alistata nit prljavi nit cisti, gi resiv taka sto vo spalna na vratata si zakacivme zakacalki i tamu gi besime, za kerka mi isto na zidot zad vrata vo nejzinata soba na nejzina visina imame zakacalka i sekoj svoite alista si gi zakacuva na soodvetno mesto

mi preci sto vo stanot nemam mesto za masina za perenje i taa mi stoi vo posebna prostorija na drug sprat i ova ke go resime koga ke go promenime stanot

mi preci sto kujnata i trpezarijata mi se dva na dva i tesno mi e i malku prostor imam pa sekojpat mora da bide uredno bidejki vo sprotivno ne moze da se funkcionira i ova mi e nereslivo vo ovoj stan




sandriana RR -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 13:48:53)

Сиот распоред ми пречи - огормен простор нерационално искористен, односно ужасно неплански направено. Се тесниме 7 души, а има 2 кујни, 2 купатила, 2 еднособни станчиња, а фали сопствен простор - катастрофа. Ако останам да живеам во таа куќа, треба јово на ново да ја преуредуваме.




blond -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 13:50:04)

Ми смета што скалите не ни се преградени.
Ми смета што реновиравме пред 2 години, а ѕидовите се испукани [sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif] , годинава покрај белење ќе треба и гипсирање на пукнатините!




niki -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 13:53:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

mi preci sto nemam masina za mienje sadovi,pod itno treba da si nabavam


ova i masina za susenje alista




Палешка РР -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 13:57:06)

Се ми пречи, треба да се проширува, реновира....




hopeless -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 13:59:08)

Ми пречи тоа што на горниот кат немаме WC и мора да се качувам нагоре надолу 100 пати.




Bethany -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 14:08:10)

Ми се допаѓа распоред, ама ми пречи што нема уште една спална плус.
Ми пречи што немам машина за садови, а во овој стан нема ни каде да ја ставам.
Ми пречи тераса што е отворена и гулабите што доаѓаат секој ден и ме нервираат, ми праваат губре, роварат по тие саксии со земја, и фрлат перки насекаде [sm=hudicek1.gif]
Ми пречи што е спална до главна улица, лети не се спие [sm=hudicek1.gif]
Тоа е... да спомнав погоре, дека ми пречи шуплива зграда..[sm=smiley21.gif]




temjanuska75 -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 14:19:48)

Мене ми фали една соба плус, друго ништо не ми пречи. Се е она како што замислувавме, т.е. пред 5 г. реновиравме од корен, сменивме цел распоред, потрошивме доста пари за да изгледа по наша желба. Сега остана некои ситници, но ќе биде.




meU87 -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 15:04:31)

Уффф да сум во можност искрено нааново би изградила куќа, зошто ваму ич не ми се допаќа редоследот. Спратот ни е околу 100квадрати, ако не и повеќе, но нема никаков распоред.
Или ако можам ваму да сменам, би почнала од подот, ламинат би ставила, а потоа и би заградила уште една соба. Понатаму би променила во дневната/кујната/трепезаријата, зошто ова е се споено, но треба доста естетски корекции, џабе што ни е мебелот нов и модерен.




mila28 -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 15:06:20)

Mnogu raboti mi precat..bi promenila se od koren [sm=jezicek.gif] samo seuste ne nie bas reseno stambenoto prasanje za da prevzemam takvo nesto, ne sakam da investirav vo nesto vo koe e znak prasalnik dali bi ziveele zasekogas. Prvo bi pocnala od tepisonite..mrazam golemi tepisoni i dolgi zavesi :D




dostickage -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 15:06:36)

Mi fali samo uste edna soba inaku nisto ne bi promenila. Minatiot septemvri mu go smenivme licniot opis [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




princessa -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (13.3.2013 15:06:48)

mi preci sto nema terasa i nema kada da mozam da si legnam, sekogas mora da se tusiram i da stojam[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]. Ama toa ti e De, se im se takvi gradbite be i rasporedite, da im se pluknam[sm=zmeden.gif]




vezilka RR -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (8.5.2013 23:51:39)

Просторот е одличен ама би сменила се внатре, од плочки до мебел. Ама ништо не е по мој вкус како да ви кажам..сништо не е мое, се е заотекнато и се би сменила. Пусти соништа,ова за пред спиење за да имам што да сањам.




AnnaMolly RR -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (9.5.2013 8:27:58)

Да ме прашавте пред 2-3 месеци, ќе имав мноооогу за пишување на темава. Ама сега КОНЕЧНО може да се пофалам дека домот ми е по вкус и по мерак. Конечно долниот кат од куќата го завршивме (до сега само на потрковје бевме со една спална и дневна + купатило). Сега долу имам дневна и трпезарија, горе две спални.
Единствено што ми фали е кујна, ама и таа ќе биде за брзо време.




miana -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (9.5.2013 8:56:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Да ме прашавте пред 2-3 месеци, ќе имав мноооогу за пишување на темава. Ама сега КОНЕЧНО може да се пофалам дека домот ми е по вкус и по мерак. Конечно долниот кат од куќата го завршивме (до сега само на потрковје бевме со една спална и дневна + купатило). Сега долу имам дневна и трпезарија, горе две спални.
Единствено што ми фали е кујна, ама и таа ќе биде за брзо време.

So sreka srcka,bas ubavo ste si se sredile po vkus...
I jas da si kazam deka i mojata misija delumno e uspesna..Prozorite se smeneti,a za spalna ke pricekam - doagaat odmori,pa da ne preteruvame [sm=smiley36.gif]
\a so alistata ke mi ostane toa veciti problem - taka mi se cini [sm=smiley36.gif]




Malecka23 -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (9.5.2013 9:59:34)

уфф многу би променила.Куќата е стара и со тотално неплански распоред.Нема фасада надвор, внатре има огромен ходник како соба и никако не можеш нешто да направаич пошто има потпорни греди таму да не речам ама сегде има потпорни греди и скоро ништо не можеш да бутнеш.Очајно сакам ново купатило пошто старото е...ми пречи што не се сменети сите прозори што тарасата е крш што детската соба е мала би ја проширила и би направила уште 2 помали спални.Конечно го решивме проблемот со кујната дневна и трпезарија и за тоа буткавме ѕидови.во превод со задоволство би ја срушила и би иградила нова!пошто 3 год реновираме по делови пак мн пари дадовме а пак не се гледа.си викам ахх да ги имав тие пари на еднаш ќе ја бутнев и ќе частев што сум ја бутнала-ич не ја сакам[sm=smiley36.gif] па после и една соба да имам ќе бидам среќна и задоволна пошто ќе биде по мој терк..арно ама сеа за сеа морам да си ќутам у подобри времиња се надевам




talisman -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (9.5.2013 10:09:25)

Auuu ispadna deka site sme nezadovolni od nasite domovi [sm=smiley36.gif] I jas kako sto nekoj napisa, najprvo bi si ja smenila zgradata bidejkji e uzasna so komsii ( cest za nekolku isklucoci ) koi se " ubi Boze" nikakvi [sm=smiley13.gif] A zgradata normalno bi si ja smenila za kukja bidejkji otsekogas sum ziveela vo kukja i ovie nekolku godini sum kako vo zatvor. Se mi fali prostor, te za allista ( nema mesto za extra plakari ) te za hrana, zimnica i sl. A za igracki na decata da ne zboram. Stom spomnam deka sakam da kupam nesto za vo stanot mm vednas so kontraprasanje " A kade kje go smestime ??? " Vekje dobivam nagon za povrakjanje od ova prasanje i definitivno sakam toa da go smenam [sm=smiley1.gif]




Cipi Ripi -> RE: Што ви пречи во домот и што би промениле? (9.5.2013 10:16:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Да ме прашавте пред 2-3 месеци, ќе имав мноооогу за пишување на темава. Ама сега КОНЕЧНО може да се пофалам дека домот ми е по вкус и по мерак. Конечно долниот кат од куќата го завршивме (до сега само на потрковје бевме со една спална и дневна + купатило). Сега долу имам дневна и трпезарија, горе две спални.
Единствено што ми фали е кујна, ама и таа ќе биде за брзо време.


Честито Анамоли, со здравје да си седите и да си уживкате!

Мене ништо не ми фали во мојот, имам супер фенси стан, наместен, уреден, кој Даријан секојдневно ни го расипува а јас и мм само се смешкаме и си префрламе на наша сметка. Јас му викам Еее ова кога го купи ко очи го чуваше, а сега? :))) Тој ми враќа: Ти завесиве не ми даде 2 години да ги пипнам а сега Даријан ги тегне па никому ништо! [sm=jezicek.gif] И така си се смееме и свативме дека џабе сме уредувале толку[sm=smiley1.gif] Шала на страна, на прашањето што ви фали во домот ќе одговорам со: Нов дом. Мислам дека веќе ни е станов мал, имаме кујна, днавна и спална. Ни треба соба за Даријан.




Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>