RE: Името на Вашето бебе (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебеПорака


Julie1 -> RE: Името на Вашето бебе (18.5.2009 13:46:09)

Даниела убаво име е Матеј а штом ви се допаѓа и на обојцата нема што да размислуваш. Па го чекаме Матеј ....
Nikolina -> RE: Името на Вашето бебе (18.5.2009 14:11:47)

Драга Јуле да знаеш само колку многу го чекаме  Матеј кој треба да ни пристигни некаде околу празникот Мала Богородица 21.09.09поздрав[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Natasha5 -> RE: Името на Вашето бебе (18.5.2009 14:36:57)

Matej stvarno ubavo ime.A jas vo sreda ke odam na kontrola pa balkim ke mi kazat sega sto e pa ke vidime togas kako ke se vika.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]prvo ne sakav da znam sto e dali masko ili zensko a maz mi mnogu sakase.i koga prasuvavme nikako da se svrti se krie,a pak jas kako na zainat togas mnogu posakav da znam sto e.ama ako se srami ke pocekame uste mesec i nesto pa togas sakalo ili ne ke se pokaze.neli?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
niki -> RE: Името на Вашето бебе (18.5.2009 16:03:21)

Mene ni edno ime ne mi bese dovolno dobro za moeto bebe. Prvo mi se motase vo glava Anastasija, posle Isidora i Teodora i uste nekoi na koi sega ne mozam ni da se setam. Maz mi so sekoe novo sto ke mi padnese na pamet se soglasuvase, demek jas sum bila majkata sum go nosela bebeto vo meseto pa bilo red da biram, ama koga vide deka nemozam da se odlucam potocno sekoj nov den jas si ja menuvav odlukata dve nedeli pred da se porodam presece da bide Teodora i taka bidna.
Adrijana -> RE: Името на Вашето бебе (4.6.2009 12:49:26)

Nasevo malecko uste si go nosam i ne sme sigurni za polot, no uste od pred da ostanam bremena so mas mi razgovaravme za iminjata i odlucivme da ne krstime decata po nasite roditeli, tuku da gi zememe samo prvite bukvi, pa svekrva mi se vika Elica i ako e devojce ke se vika Eva ( a izgleda ke bide devojce), a tatko mi e Tose, pa ako e masko Tomi. Ako imate nekoi predlozi za iminja na ovie bukvi moze slobodno da gi kazete pa moze i ke smenime ako ni se dopadne nekoe drugo
Pozdravcinja[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/ocala.gif[/image]
Julie1 -> RE: Името на Вашето бебе (4.6.2009 12:59:53)

Тео и Ема мој предлог
Еца -> RE: Името на Вашето бебе (4.6.2009 13:03:26)

Елена (не дека јас се викам така [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]) и Тино
Anushka -> RE: Името на Вашето бебе (4.6.2009 13:08:51)

koj ke mi bide kuma?
sakam tradicionalni iminja, svekravata se vika Ljubica (lj - ubica) a majka mi bese Mila.
Jas tipuvam na Ljudmila, mm veli rusko e premnogu...
Bebeto treba da se rodi okolu Sv. Jovan (Jovana, Ivana). Kumata mi se vika Ivona...
Od sekogas mi se dopagjale Beata, Marija, pa duri i Soraja... (mm pak so komentar - muslimansko)
Julie1 -> RE: Името на Вашето бебе (4.6.2009 13:12:45)

Јас сум и кума на сестра ми и сум ја крстила Марија. Сите кукли како малечка ми се викаат Марија и кога и да сме играле и да сме бирале кое име е најубаво јас сум се тепала за Марија. Здравје ако имам ќерка ќе си ја крстам Марија уште од сега ви кажувам. Така да Анушка ако ме прашуваш мене јас сум 1000000000000 % МАРИЈА. Преубаво име!
Еца -> RE: Името на Вашето бебе (4.6.2009 13:15:18)

Јас сум за Јована [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley20.gif[/image]
biba -> RE: Името на Вашето бебе (4.6.2009 13:21:38)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena

Јас сум за Јована [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley20.gif[/image]

Eve i mene mnogu mi e ubavo ova ime[sm=bravo.gif]
biba -> RE: Името на Вашето бебе (4.6.2009 13:22:21)

Lele Andrijana izvini, a za tvoite iminja predlog Eva i Todor.
Adrijana -> RE: Името на Вашето бебе (4.6.2009 13:45:38)

fala na site za predlozite sto mi gi dadovte bas ubavi imenca, sega imame pogolem izbor pa koga definitivno ke odlucime ke vi pisam obavezno.
Inaku Julie, i jas sum kuma na sestra mi uste od pred da se rodi na stomakot na majka mi sum se obrakala so Deni i sum pobarala taka da se vika bebeto:)) i ete sestra mi se vika Daniela.
A za tebe biba i jas glasam za Marija.
pozdravcinja
mis. -> RE: Името на Вашето бебе (4.6.2009 13:45:48)

Adrijana za tebe moite predlozi se Eva i Tose ( pa imeto na tatkoti e najubavo od site sto pocnuvaat na T po nasiot Tose) a za anushka mi se dopaga Jana
mami -> RE: Името на Вашето бебе (4.6.2009 15:01:21)

анушке јас сум за Јована дефинитивно...а Адријана  Тео и Ели
Боцко -> RE: Името на Вашето бебе (5.6.2009 0:12:23)

еве 1 интересен линк, можеби ќе помогне да се разрешат некои дилеми:
http://www.stat.gov.mk/glavna.asp?br=52
како што ќе видите таму, марија е врвот.
јас си имам на ум чудни имиња, претежно женски (тоа е мој ресор). ми се допаѓаат рената, ребека, сара, хана и касија (требаше да биде ако беше женско). од машките стефан ми е се разбира нај, понатаму филип и никола.
знам дека нема врска со желбите, ама ете...можеби линкот ќе заврши работа, сепак
natasha -> RE: Името на Вашето бебе (10.6.2009 16:06:14)

moeto prvo since se vika LUKA so muz mi dodeka idevme a idevme dolgo 1ogod[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]se dogovorivme ako se zememe i ako imame since da se vika LUKA,a devojce LINA,taka i bidna,Za vtoro since mn sakav da se vika MATEJ ama zelbata na muz mi bese posilna od mojata pa si go krstivme LEON[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]
Боцко -> RE: Името на Вашето бебе (10.6.2009 22:23:12)

Муслимански машки имиња!
Адам - пророк
(Арман - војник)
Даниел - интелигентен
Зафир - победник

Извор: http://www.muslim-names.co.uk/
Nikolina -> RE: Името на Вашето бебе (11.6.2009 0:11:21)

е а што Даниел е муслиманско име???//[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]значи и моето е муслиманско[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image] дали евистина ме интересира?
Еца -> RE: Името на Вашето бебе (11.6.2009 8:34:40)

Даниела можеби се спомнува и како муслиманско име, но Даниела стои во православното календарче исто како и Даниел.Затоа мила уживај името ти е[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley20.gif[/image]
Adrijana -> RE: Името на Вашето бебе (11.6.2009 10:34:01)

Daniela muslimansko ili ne ne e ni vazno, toa e prekrasno ime, sestra mi se vika Daniela i jas i go staviv imeto i milam deka e edno od  poubavite iminja
mami -> RE: Името на Вашето бебе (11.6.2009 10:40:36)

многу имиња се среќаваат и кај едните и кај другите, можеби со мали измени ама сепак е тоа тоа..Даниела е прекрасно име...па и да го има кај муслиманите...еве мене на пример Анушка ми кажа дека јас и таа носиме име на католички светец..и таа секоја година на 13.06 си оди во католичка црква(иако не е католик) и си пали свеќа за здравје...така да годинава, ке одам и јас со неа, прво во црква па доаѓаме на дружење
Mammy -> RE: Името на Вашето бебе (11.6.2009 10:55:07)

Јас оддамна пишав дека сум во мешан брак..така да и прифатив муслиманско име за нашето бебенце..
Па ќе ја барам сега убавината во нивните имиња..а има убави имиња..
Проблемот е во околината кога ќе почнат да прашуваат и после тоа им ги гледаш фаците кои ги прават и чекаат да заминеш и да те озборуваат...

Е тоа се обидувам да го надминам, сега во оваа фаза..како за бракот така и за тоа кога ќе ме прашаат дали веќе сме смислиле име...

mami -> RE: Името на Вашето бебе (11.6.2009 11:34:32)

да бе..сега ми текна...[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]многу сум заборавена јас [img]http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/a020.gif[/img] а добро како се снаоѓаш? како те прифатија неговите, твоите дома реакција? знам дека моите би ме исфрлиле сосе партали
Mammy -> RE: Името на Вашето бебе (11.6.2009 11:44:27)

Како ме прифатија..Малку е да кажам одлично..за неговите сум Царица [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]- пошто носам машко - имаат 5 внуки и веќе се откажале од продолжување на лозата..[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]
Цела среќа е во тоа што цела негова фамилија живее во Хрватска...Луѓе соврмени, интелектуалци..Многу значи тоа..
Имам опасна свекрва со која си праќаме маилови, смс пораки..смешки..[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Таа ми дава добри совети, како функционира односот жена- маж во муслиманската религија..се ми е прифатливо - барем  за сега...Благодарение на неа и прифатив муслиманско име за нашето бебенце...

А мајка ми прифати без никаков проблем..ова ми е втор брак.
Во споредба со претходниот - уф..па и не можам да направам споредба..[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>