Примолут Нор и бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Заедничка надеж



Порака


ladyvi -> Примолут Нор и бременост (8.1.2013 20:41:56)

Zdravo,da vi opisam nakratko mojava enigma,piev primolut nor za odolzuvanje na menstruacija sekako po preporaka na ginikolog terapijata traese 10 dena i sekako posle 2 dena dobiv menstruacija, na 1 i na 3 den od menstruacijata imav odnosi i decko mi svrsi vo mene sega me interesira kolkovi se sansite da ostanam bremena,so ogled na toa sto piev primolut nor i toj svrsi koga imav menstruacija,sega e 6 den a imam nekoj kafeav iscedok ne e kako menstruacija ve molam odgovorete mi




Ikana -> RE: Примолут Нор и бременост (8.1.2013 21:09:42)

Ladyvi, добредојде на Рингераја!
Ти посакувам пријатна дружба со нашиот портал, и воедно ќе те упатам на ТЕМАВА, каде што можеш да прочиташ за први знаци на бременост.




ladyvi -> RE: Примолут Нор и бременост (8.1.2013 21:29:55)

Dobro ve najdov :) ke uzivam vo vaset_o prisustvo vi blagodaram na odgovorot del od toa procitav i na mnogu drugi forumi imam citano za znacite na bremenosta.Imav normalno mens. 4 dena 5,6,7 i dneska imam nekoj kafeav iscedok sega si mislam dali e toa predizvikano od apcinjata Primolut nor ili navistina sum bremena zatoa sto denska osekam nekoi bodezi vo jajnicite i polovinata,da pravam test uste e rano a tolku sum nestrpliva :))




Maca25 -> RE: Примолут Нор и бременост (8.1.2013 21:49:23)

ако не ти е завршен циклусот џабе ти е тест. нема да биде точен да си знаеш. башка што тебе не ти ни касни!!! не знам како немаш приметено до сега, ама последните денови од циклус нема крв туку некој кафен исцедок. или па не ти се случило тоа до сега, не знам.
јас би чекала да заврши циклусот и одма на гинеколог би отишла.




ladyvi -> RE Примолут Нор и бременост (8.1.2013 21:56:30)

Toj kafeav iscedok go imam sega samo koga imam mokrenje a iskreno dosega ne mi se ima slucuvano ova,i toa go imam celi 4 dena dali mozi da mi e predizvikano od apcinjava ama kako sto mi kaza ginikologot deka so zavrsuvanje na terapijata ke imam normalno menstruacija ...pa i to sto decko mi svrsi vo mene bas koga imav menstruacija epten me zbuni ne znam sto da mislam edinstvena nadez mi e da napravam test a koga da napravam???




kikicka -> RE Примолут Нор и бременост (8.1.2013 22:06:28)

Мене ме интересира , зошто секс додека имаш менструација??? Толку ли е итна работата или??




ladyvi -> RE Примолут Нор и бременост (8.1.2013 22:14:48)

So ogled na toa sto imam decko koj sto e nadvor od makedonija i si doaga ednas godisno po 1-2 nedeli a tokmu tie denovi imav menstruacija pa zatoa :) ali pricinata voopsto ne e vazna zosto tie denovi bas?? tuku dali vo tie denovi moze da se ostane bremena?




Палешка РР -> RE Примолут Нор и бременост (8.1.2013 22:18:15)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ladyvi

Toj kafeav iscedok go imam sega samo koga imam mokrenje a iskreno dosega ne mi se ima slucuvano ova,i toa go imam celi 4 dena dali mozi da mi e predizvikano od apcinjava ama kako sto mi kaza ginikologot deka so zavrsuvanje na terapijata ke imam normalno menstruacija ...pa i to sto decko mi svrsi vo mene bas koga imav menstruacija epten me zbuni ne znam sto da mislam edinstvena nadez mi e da napravam test a koga da napravam???


Тој кафеав исцедок е од апчињата 100%, мене ми се има случено. Кога имав циста ми дадоа апчиња за контрацепција (не се сеќавам на името). Докторот ми објасни дека исцедокот има некаква врска со хормоните кои ги содржат, но сега не можам да се сетам, одамна беше. Консултирај гинеколог, но не е ништо страшно.




Viktori -> RE Примолут Нор и бременост (8.1.2013 22:22:37)

АААА за контрацепција се апчињава?? [sm=smiley1.gif]
Има врска со дозата на некој хормон во апчето. Крварењето продолжува или се добива ако дозата е помала од тоа што тие на тебе потребно.

Значи или смени ги апчињата или смени ја дозата. И двете во консултација со гинеколог или ендокринолог, зависи за што ги пиеш.




niki -> RE Примолут Нор и бременост (8.1.2013 22:27:41)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ladyvi

So ogled na toa sto imam decko koj sto e nadvor od makedonija i si doaga ednas godisno po 1-2 nedeli a tokmu tie denovi imav menstruacija pa zatoa :) ali pricinata voopsto ne e vazna zosto tie denovi bas?? tuku dali vo tie denovi moze da se ostane bremena?


moze da se ostane bremena i ako imas odnosi za vreme na menstruacija, zavisi koj den, zavisi kolku dena ti trae ciklusot, zavisi kolku dolgo ke preziveat spermatozoidite vo tvojata matka
vo pravo si ne e vazno zosto bas tie denovi, no povazno prasanje za tebe da si postavis zosto ne koristite kondomi ako idejata za bremenost e neprijatna, sega za razmisluvanje e malku docna, ke bide sto ke bide
pojdi na ginekolog moze ne e docna za tabletka den potoa




ladyvi -> RE Примолут Нор и бременост (8.1.2013 22:46:30)

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: ladyvi

So ogled na toa sto imam decko koj sto e nadvor od makedonija i si doaga ednas godisno po 1-2 nedeli a tokmu tie denovi imav menstruacija pa zatoa :) ali pricinata voopsto ne e vazna zosto tie denovi bas?? tuku dali vo tie denovi moze da se ostane bremena?


moze da se ostane bremena i ako imas odnosi za vreme na menstruacija, zavisi koj den, zavisi kolku dena ti trae ciklusot, zavisi kolku dolgo ke preziveat spermatozoidite vo tvojata matka
vo pravo si ne e vazno zosto bas tie denovi, no povazno prasanje za tebe da si postavis zosto ne koristite kondomi ako idejata za bremenost e neprijatna, sega za razmisluvanje e malku docna, ke bide sto ke bide
pojdi na ginekolog moze ne e docna za tabletka den potoa

znaci ima sansi da se ostane bremena vo vreme na menstruacija,no mene redosledot na menstruacijata mi bese nepravilen so koristenjeto na primolut nor po pravilo jas trebav da dobijam na 23 dekemvri a togas ja odloziv 10 dena (so apcinjava i na 2 januari dobiv a imavme nezastiten seks zosto sakavme toa da se sluci :))) nema potreba od apce den potoa :)) daj boze sve da bide kako sto posakuvam DA IMAM BEBE :))))




Ikana -> RE Примолут Нор и бременост (8.1.2013 22:48:26)

ААА значи сакате бебенце[sm=smiley1.gif]
Е па вака, шансите да останеш бремена за време на менструација постојат, но сепак се минимални -некои 10 %. Од контрацепцијата се јавува крварење 100%, и тоа на сред циклус, и како што ти пишаа погоре, или дозата не ти одговара или апчињата. Консултирај се со лекар обавезно. [sm=smiley1.gif]




ladyvi -> RE: Примолут Нор и бременост (8.1.2013 22:48:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: ladyvi

Toj kafeav iscedok go imam sega samo koga imam mokrenje a iskreno dosega ne mi se ima slucuvano ova,i toa go imam celi 4 dena dali mozi da mi e predizvikano od apcinjava ama kako sto mi kaza ginikologot deka so zavrsuvanje na terapijata ke imam normalno menstruacija ...pa i to sto decko mi svrsi vo mene bas koga imav menstruacija epten me zbuni ne znam sto da mislam edinstvena nadez mi e da napravam test a koga da napravam???


Тој кафеав исцедок е од апчињата 100%, мене ми се има случено. Кога имав циста ми дадоа апчиња за контрацепција (не се сеќавам на името). Докторот ми објасни дека исцедокот има некаква врска со хормоните кои ги содржат, но сега не можам да се сетам, одамна беше. Консултирај гинеколог, но не е ништо страшно.

BLAGODARAM NA ODGOVOROT :) NAJBRZO STO MOZAM KE OTIDAM NA GINIKOLOG SEPAK DA SLUSNAM I NEGOVO MISLENJE




niki -> RE Примолут Нор и бременост (8.1.2013 22:51:07)

e ako sakas bebe stajte pecat uste nekolku pati mesecov, na sekoi tri dena po moznost, nemoj samo na toj eden pat da se potpiras[sm=smiley36.gif]




ladyvi -> RE: Primolut Nor I Bremenost (8.1.2013 22:53:25)


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

e ako sakas bebe stajte pecat uste nekolku pati mesecov, na sekoi tri dena po moznost, nemoj samo na toj eden pat da se potpiras[sm=smiley36.gif]

hahahah ne e ovdeeeeeee mi zamina toj vo germanija koj znae koga ke go vidam pak :(




ladyvi -> RE: Primolut Nor I Bremenost (8.1.2013 22:58:21)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

ААА значи сакате бебенце[sm=smiley1.gif]
Е па вака, шансите да останеш бремена за време на менструација постојат, но сепак се минимални -некои 10 %. Од контрацепцијата се јавува крварење 100%, и тоа на сред циклус, и како што ти пишаа погоре, или дозата не ти одговара или апчињата. Консултирај се со лекар обавезно. [sm=smiley1.gif]

Najmnogu na svet :)) citav deka mnogu minimalni snasi ima za bebe vo tie denovi i da nadopolnam jas primolut nor ne gi koristev kako kontraceptni apcinja,tuku za da planiram ciklus i negovata namena ne e kontraceptna iako taka pisuva vo sodrzinata se konsultirav so ginikolog zatoa mi gi preporaca ama sepak si mislam deka ne odgovaraa za mojot organizam imav cesto mokrenje gubenje zdiv i plus drugi raboti koi mi smetaa :)) pa vaka vi blagodaram uste ednas i ke cekam samo toa mi preostanuva ama barem da mi kazevte koga e najdobro da napravam test zemajki go vo predvid toa deka demek posleden pat seksualno sum bila aktivna na 4 januari :))




niki -> RE: Primolut Nor I Bremenost (8.1.2013 22:59:10)

mozebi ova e daleku od vistinata, no se nadevam ne si si napravila bajram na umot deka so bebeto ke go zadrzis ili ke mu se priblizis, deca ne se pravat so nekoj koj go gledas ednas vo godinata
kako i da e ti posakuvam sreka sto god da ti se sluci




ladyvi -> RE: Primolut Nor I Bremenost (8.1.2013 23:06:58)


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

mozebi ova e daleku od vistinata, no se nadevam ne si si napravila bajram na umot deka so bebeto ke go zadrzis ili ke mu se priblizis, deca ne se pravat so nekoj koj go gledas ednas vo godinata
kako i da e ti posakuvam sreka sto god da ti se sluci

Ni najmalku ovaa odluka ne ja donesov samo jas so cel da go zadrzam za mene tuku zaedno odlucivme,toa sto se gledame ednas godisno e tesko epten ama takvi se uslovite sega za sega.. vo bliska idnina da ne kazam uste nekoj mesec ke zaminam kaj nego imame planovi,kao sto jas se trudam da dolovam informacii od povozrasni i poiskusni kako vas taka e i on :))




Ikana -> RE: Primolut Nor I Bremenost (8.1.2013 23:12:52)

Вака, ќе те упатам на КАЛЕНДАР ЗА ОВУЛАЦИЈА, навистина е корисна алатка и мислам ќе ти помогне за во иднина да си ги планираш активностите на тоа поле[sm=smiley2.gif]
Се надевам ќе ви се оствари желбата и ќе не дружиш тука на форумот[sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Primolut Nor I Bremenost (8.1.2013 23:14:30)

da i mene mi se ima sluceno takov kafeav iscedok da imam samo od mikroginon i oni se kontraceptivni piluli isto kako primalut nori primalut nor gi imam pieno 2 pati dobro gi podnesuvav nemav problem so niv




ladyvi -> RE: Primolut Nor I Bremenost (8.1.2013 23:15:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

Вака, ќе те упатам на КАЛЕНДАР ЗА ОВУЛАЦИЈА, навистина е корисна алатка и мислам ќе ти помогне за во иднина да си ги планираш активностите на тоа поле[sm=smiley2.gif]
Се надевам ќе ви се оствари желбата и ќе не дружиш тука на форумот[sm=smiley1.gif]

sekako :) blagodaram




ladyvi -> RE Примолут Нор и бременост (8.1.2013 23:17:31)

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

da i mene mi se ima sluceno takov kafeav iscedok da imam samo od mikroginon i oni se kontraceptivni piluli isto kako primalut nori primalut nor gi imam pieno 2 pati dobro gi podnesuvav nemav problem so niv

po pienjeto na primolut nor posle kollku dena dobi menstr.i kolku dena ti traese dali ti bese normalna i kolku vreme go imase kafeaviot iscedok?




niki -> RE Примолут Нор и бременост (8.1.2013 23:18:00)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ladyvi


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

mozebi ova e daleku od vistinata, no se nadevam ne si si napravila bajram na umot deka so bebeto ke go zadrzis ili ke mu se priblizis, deca ne se pravat so nekoj koj go gledas ednas vo godinata
kako i da e ti posakuvam sreka sto god da ti se sluci

Ni najmalku ovaa odluka ne ja donesov samo jas so cel da go zadrzam za mene tuku zaedno odlucivme,toa sto se gledame ednas godisno e tesko epten ama takvi se uslovite sega za sega.. vo bliska idnina da ne kazam uste nekoj mesec ke zaminam kaj nego imame planovi,kao sto jas se trudam da dolovam informacii od povozrasni i poiskusni kako vas taka e i on :))


ok, srekno! se nadevam ke se fati ovojpat, ako ne ke imate prilika drug pat




kapina -> RE: Примолут Нор и бременост (8.1.2013 23:29:31)

ne se sekavam posle kolku vreme dobiv menstruacija posto toa bese pred 2,3 godini

kafeaviot iscedok samo 1 den go imav




Ring -> RE: Примолут Нор и бременост (8.1.2013 23:33:49)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ladyvi
znaci ima sansi da se ostane bremena vo vreme na menstruacija,no mene redosledot na menstruacijata mi bese nepravilen so koristenjeto na primolut nor po pravilo jas trebav da dobijam na 23 dekemvri a togas ja odloziv 10 dena (so apcinjava i na 2 januari dobiv a imavme nezastiten seks zosto sakavme toa da se sluci :))) nema potreba od apce den potoa :)) daj boze sve da bide kako sto posakuvam DA IMAM BEBE :))))


A zosto si piela Primolut nor da odlozis menstruacija ....ako menzis si trebala da imas na 23 dekemvri, bas za NG ti se fakale plodni denovi , spored nekoja matematika (neli 10-15 den )....stvarno ne mi e jasno ili jas sum zbunka [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif] ili ne znam sto ke da e ???
Ne ja gledam logikata na Primolut nor za odlozuvanje na menzis ??? Aj neka me prosvetli nekoj , please [sm=smiley1.gif]




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>