RE: Хемороиди (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> После породувањеПорака


Викторија -> RE: Хемороиди (31.1.2010 16:39:00)

ијас сум со овој проблем после првото породување ама кај мене несе хемороиди туку фисури ие ужасно болно што немам пробано и течна храна и се исешто ама нема фајде понекогаш дајадес постојано течна храна и пак можеш да имаш тврда столица а кајмене највеќе делува и нервоза кога сум нервозна во вц немозам да одам и ето проблем[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image].Изминатиов месец наутро пијам една лазица маслиново масло со неколку капки лимон и после тоа чаша топла вода.Проблемон немие појавен[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] пробајте па писете како вам ви делува.
Martins mom -> RE: Хемороиди (17.4.2010 22:05:32)

Имам еден проблем и не знам дали станува збор за хемороиди пошто никогаш не сум страдала од таа работа. Еве поминаа два месеци од моето порадување и сеа пред една недела кога одам по голема нужда осеќам ненормална болка проследена со крв.После тоа не ме боли.Значи чувствувам ужасна болка само при вршењето на "чинот"....и на кој начин се добива тоа чудо[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] 
Snowhite RR -> RE: Хемороиди (18.4.2010 14:49:26)

Веројатно се работи за внатрешни хемороиди кои се лечат со чепчина, т.е. не се лечат тие само се смируваат. Има една маст факту се вика, јас со нејзе се мачкав, само што моите беа надворешни
acka p -> RE: Хемороиди (18.4.2010 17:35:29)

i ja sgo imam istiot problem so hemoroidi od bremenost pa navaka  i eve veke 5 godini arno ama sega nekako ima i nekoe cesanje okolu anusot i se mackam so modolex arno ama ne pominuva probav i so jekodem i nisto i ako moze da mim kazete dali moze tuka vo skopje da se najde masta sinalar n  i dali taa e za nadvoresna upotreba ve molam
ikipp -> RE: Хемороиди (18.4.2010 17:39:16)

ИЗВОРНА ПОРАКА: acka p

i ja sgo imam istiot problem so hemoroidi od bremenost pa navaka  i eve veke 5 godini arno ama sega nekako ima i nekoe cesanje okolu anusot i se mackam so modolex arno ama ne pominuva probav i so jekodem i nisto i ako moze da mim kazete dali moze tuka vo skopje da se najde masta sinalar n  i dali taa e za nadvoresna upotreba ve molam
znaes koja pomaga mnogu?faktu mast,jas ja koristev isto imav mnogu i mnoooogu me bolese,i so taa mi pominuvaa
acka p -> RE: Хемороиди (18.4.2010 17:42:01)

fala ti utre ke kupam i ke probam a dali ja davaat bez recept
topce -> RE: Хемороиди (18.4.2010 17:43:57)

јас уште пред да останам бремена имав внатрешни хемороиди и кај мене многу ми помогна исхраната.значи без зачини, само сол, луто никако и кај некои луѓе црвената храна многу им смета, мене не.кафе исто така никако чај може ама не од јаките чаеви, многу пешачење или вежбање и што е можно помалку стрес.
пценица, јачмен такви житарки се супер за цревата и помагаат за хемороидите.
инаку внатрешни хемороиди не се лечат, освен со ласер, ни со крема ни со ништо од причина што местото е секогаш влажно.дневни улошки никако, влажни марамици исто никако, памучни гаќи доколку одите на работа на пример, ни 1 % не смеат да имаат друго нешто освен памук.и седењето е најголемиот пријател на внатрешните хемороиди посебно кај луѓе со поголема тежина.
ikipp -> RE: Хемороиди (18.4.2010 17:45:01)

ИЗВОРНА ПОРАКА: acka p

fala ti utre ke kupam i ke probam a dali ja davaat bez recept
da bez recept,okolu 200i nesto denari e
acka p -> RE: Хемороиди (18.4.2010 17:48:14)

e bas super za sovetite a jas se od ovie raboti do sega kontra sum pravela i luto mnogu jadam i obicno poveke sedam odosto odam i se sprotivno od toa sto trba
acka p -> RE: Хемороиди (18.4.2010 17:49:05)

i fala za informacijata za mastot faktu
ikipp -> RE: Хемороиди (18.4.2010 17:52:58)

ИЗВОРНА ПОРАКА: acka p

i fala za informacijata za mastot faktu
nema problem tuka sme site za site sto imaat prasanja i problemi,site si razmenuvame soveti[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Martins mom -> RE: Хемороиди (19.4.2010 22:42:59)

ete jas denes kupiv faktu mast se namackav pa ke vidime...A dali znaete da ne ima steta za doenjeto slucajno????????
caci20 -> RE: Хемороиди (20.4.2010 8:27:55)

Nema steta. Jas ja koristev koga bev trudna
jovanka -> RE: Хемороиди (20.4.2010 12:01:06)

 koj ima problem neka se javi kremata leci nadvoresni i vnatresni cirovi,hemoroidi,izgorenici,seker rani,herpesi....


контакт по пп
MamaOhrid -> RE: Хемороиди (26.4.2010 17:20:17)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

ete jas denes kupiv faktu mast se namackav pa ke vidime...


Martins mom, како си задоволна од Факту? Ти помогна или не?
Martins mom -> RE: Хемороиди (26.4.2010 17:25:11)

ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaOhrid

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

ete jas denes kupiv faktu mast se namackav pa ke vidime...


Martins mom, како си задоволна од Факту? Ти помогна или не?


благо подобрување на ситуацијата, крв има, ама помалку болка...ушто ја мачкам редовно со надеж дека ќе ги снема
MamaOhrid -> RE: Хемороиди (26.4.2010 17:31:54)

И јас ставам од таа маст. Пред 2 месеци кога ставив ми поминаа одма, сега пак ми се појавија и пак ставам и со напор одам по голема нужда. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
А инаку секој ден сум со Порталак сируп. Без него незнам дали воопшто ќе можам да одам по нужда. Сирупот е по препорака на мојот гинекологот и помага за омекнување на столицата, а со тоа и спречува хемороиди. Од него сум задоволна.
fila -> RE: Хемороиди (30.4.2010 14:10:04)

dali  vi se javuva cesanje okolu anusot so hemoroidite  idali ima nekoja krema za nadvoresna upotreba
MamaOhrid -> RE: Хемороиди (30.4.2010 14:11:43)

Пробај со Факту маст. Помага.
fila -> RE: Хемороиди (30.4.2010 14:15:58)

mojot ginekolog mi preporaca  da pijam apcinja flebodija i zaedno so niv faktu cepcinja i mast i vika deka nema podobar lek od ova  i probav megutoa cesanjeto ne prestana a hemoroidite se povlekoa
MamaOhrid -> RE: Хемороиди (30.4.2010 14:26:26)

И мене понекогаш ме чеша, но престанува.
biljana1 -> RE: Хемороиди (2.5.2010 10:25:08)

Оваа Факту маст е за надворешна употреба?? И како можам да утврдам дали се работи за внатрешни или надворешни хемороиди. Овие моиве[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] ми предизвикуваат болка при вршење на нужда, сега за сега издржлива, проследена со крварење некогаш и пообилно.
Annet -> RE: Хемороиди (2.5.2010 12:51:42)

Јас немам дете ,не сум била до сега бремена ама имам хемороиди.Користам маст Модолекс плус.И многу ми помага и се разбира редовна хигиена со поладна вода .еве вака е упатството:модолекс плус се става во аналниот отвор наутро и навечер, и тоа најдобро после извршената голема нужда и миење на аналниот отвор.
При терапија на внатрешни хемороиди ,маста Модолекс плус се нанесува што подлабоко во ректумот со помош на приложениот додаток.
При терапија на надворешни хемороиди,јадеж околу анусот и анален екцем,заболеното место се премачкува со тенок слој повеќе пати на ден.
Модолекс плус во облик на маст не треба да се употребува повеќе од 14 ден.
Во мерки на претпазливост е наведено дека безбедноста и сигурноста од употребата на Модолекс плус во текот на бременоста и доењето не е утврдена, и затоа не се препорачува негова употреба.Не се препорачува и кај деца.
Мене многу ми помага затоа и ви ја препорачувам и не е скапа околку 40 денари е.
MamaOhrid -> RE: Хемороиди (2.5.2010 17:37:12)

ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana1

Оваа Факту маст е за надворешна употреба?? И како можам да утврдам дали се работи за внатрешни или надворешни хемороиди. Овие моиве[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] ми предизвикуваат болка при вршење на нужда, сега за сега издржлива, проследена со крварење некогаш и пообилно.


Факту е и за надворешна и за внатрешна употреба бидејќи има апликатор со кој се нанесува маста за третирање на внатрешни хемороиди.
Ако имаш израстоци околу анусот, тогаш се надворешни хемороиди.
Ако имаш крварење, а надворешно анусот е добар, би требало да се внатрешни. Тоа се всушност проширени вени кои особено се активираат ако столица е тврда.
Martins mom -> RE: Хемороиди (2.5.2010 21:21:32)

FAKTU definitivno pomaga...ete od forumov doznav deka imam hemoroidi i za ovaa mast doznav tokmu od tuka i ja upotrebuvav okolu 2 nedeli i ete sum...5-ka[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Ne mi se veruva deka mi pominaa[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>