Како користите Facebook откога сте во брак? (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Семејство и партнерски односи



Порака


Ikana -> Како користите Facebook откога сте во брак? (29.8.2012 16:07:57)

Се повеќе и повеќе гледам профили на ФБ кои се заеднички на пример Фамилија ЏКРЛ или заеднички профил на сопружниците. Јас откога сум во брак си го задржав стариот профил на ФБ и само си го додадов презимето од мм во заграда. Не разбирам која е поентата да се има заеднички ФБ, дали е од пусти мерак, дали е начин на контрола врз партнерот, дали е посесивност, ич не можам да разберам. Како користите ФБ Вие откога сте во брак?




Barbicki2 -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (29.8.2012 16:40:28)

si go koristam mojot stariot,ne zaednicki.




kremco -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (29.8.2012 16:44:17)

Јас фб профилот во брак и го отворив, и да и двајцата сме потпишани ама само јас го користам ,највеке се заеднички пријатели и роднини и сите знаат дека јас само сум user а се случувало и негови другари да му пишат тогаш тој стапу а на сцена ама не е ич по фејс,ни јас ,истата функција ми ја врши како МСН за допишување а сега ни за тоа се поретко,на i-phonot има viber i ete...




Тања РР -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (29.8.2012 16:56:03)

Исто како и пред брак - НИКАКО[sm=smiley36.gif]

Јас немам ФБ профил, мм има свој личен, нормално на негово име.




Martins mom -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (29.8.2012 17:32:25)

Во брак бевме ко го отворив...ми се чини цел живот сум мажена.Инаку јас му го отворив профилот на мм...тој за се нели ме чека мене_личниот слуга:)




Maca25 -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (29.8.2012 18:51:55)

Јас го имам профилот пред да се омажам, и исто како и лична карта, така и таму си го сменив само презимето. [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
мм го отвори откако се земавме, ама секој си имај свој профил и свои пријатели.




Kockicka -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (29.8.2012 19:42:07)

Si go imam profilot pred da se omazam samo mi e smeneto prezimeto a go koristam mozebi i poveke :) ako togas go koristev samo od rabota zosto tesko sedev doma sega sum uklucena 24/7 ( i da ne sum na kompjuter toj si e vklucen :) Mm si ima i toj profil no sekoj so svoi interesi i prijateli na [sm=bravo.gif]




Cipi Ripi -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (29.8.2012 20:05:04)

Jas go imam profilot od pred da se omazam, istiot mi e i sega, samo go smeniv prezimeto. Porano go koristev mnogu malku, no sega so bebe doma sama celo vreme sum na fb i rr, pogotov koga ke zaspie bebe se cuvstvuvam kako seto slobodno vreme da go go trosam na fb. Maz mi si ima svoj profil so svoi prijateli i interesi, zaednicki ni se samo rodninite i nekolku drugari i drugarki.




Felly RR -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (29.8.2012 23:11:47)

И јас како и повеќето, си го користам исто како и претходно, само си го сменив презимето и таму. Мм си има негов ФБ.




kapina -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (29.8.2012 23:28:40)

samo jas imam fb otkako sum mazena mi napravija fb mm nema   a i mojot retko go ottvara koga saka da gleda nekoe video nesto takvo




temjanuska75 -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (30.8.2012 0:11:49)

Јас имам свој профил на ФБ, го отворив откако се омажив, а мм нема ниту пак го интересира,
негови другари/ки ми се пријателина ФБ, ни тоа не го интересира [sm=smiley36.gif].
Навистина ми е чудно и на мене кога ќе видам заеднички/фамилијарен профил
плус и бебето напишано. Мислам дека во брак треба да се задржи индивидуалноста
( не во таа мера како и пред брак), т.е. секој со свој ФБ профил[sm=jezicek.gif].
Но ова е само мое мислење..




vezilka RR -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (30.8.2012 8:56:14)

Јас си го користам профилот од предходно, дури ни презимето не го додадов, хе,хе тоа и онака ретко го користам, само ако некаде треба изричито да внесам податоци од лична карта [sm=jezicek.gif]..Мажле е еден од оние ендемски типови што немаат ФБ профил, а знае некогаш да се закачи за мојот, ама наменски, да види некои слики од НЕГОВИТЕ пријатели на пример или слично. Јас пак не гледам ништо страшно во користењето на заеднички профил и мислам дека е тоа повеќе потреба од прикажување на заедништвото во јавноста, исто како и менување на презимето на ФБ ден после свадба [sm=jezicek.gif], отколку начин на контрола на партнерот оти ако партнерот сака нешто со задни намери да прави на ФБ, посекако тоа нема да го прави со вистинскот профил, бар тоа е лесно..




Emanuelapp -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (30.8.2012 9:07:16)

Јас имам заеднички профил со мојот сопруг не за да се контролираме меѓусебни туку јас одлучив така затоа што претежно пријателите ни се заеднички сликите што ги постирам ни сез аеднички, а и на крај краева не ми треба некоја приватност на фб оддамна веќе не се случува ништо таму. [sm=smiley36.gif] Не седам многу многу на фб само кога сакам да потрачарам малку.




Andriance -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (30.8.2012 9:27:14)

Јас си го имам стариот фб...дури ни презимето не ми е сменето...не дека ја не сакам туку ФБ не ми дава [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif] ми вика...You have changed your name too many times" [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]

ама па ја не многу поштувам кога ќе видам заеднички профил на муж и жена...имам така една пријателка..ја мислам она е..тоа муж и...не ја гледам потребата...па што ако имате заеднички пријатели??? сигурно имате и само свои пријатели...башка...никој не вика дека треба да се случува нешто посебно на фб за да си имате свој профил..за родендени, за слики за коментари...сега ја коментирам нешто на слика на другарка ми...оди па види дали ја и или муж коментирал..а некогаш не е сеедно..

башка...тука некогаш си ги поминвам бе моите 5 мин на самотија [sm=jezicek.gif] така да и те како сакам мааалку приватност...
од друга страна, немам никаков проблем ако нешто му треба да види од мој профил...ама на крајот сепак секој си има свој

како и да е, мене фб ми е и многу корисен...абе како гугл ми е[sm=jezicek.gif] што и да ми треба обавезно го наоѓам на фб...еве сега за роденденот на А си изнајдов 100 идеи...




Ikana -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (30.8.2012 9:40:38)

Се сложувам со Андрианче....прво зошто кога ќе пишам на заедничкиот профил на фамилијата приватна порака дека имам некој интимен проблем, тоа може да го види сопругот на другарката, што и не е баш најпожелно. Второ, мислам јас автматски би ја изгубила желбата да си комуницирам со другарка ми ако знам дека маж и го користи тој профил, едноставно некои работи не мора тој да ги знае, нели? Ниту пак да чепка по профилите на другарките, тоа па ми е крај. И пак ја утнавме поентата....која беше....ЗОШТО користите заеднички профил кога можете да си имате свој.




Calypso -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (30.8.2012 9:41:57)

И двајцата си ги имаме старите профили уште од пред да се запознаеме, јас само го сменив презимето и статусот [sm=smiley36.gif] и замислете ми дозволи [sm=jezicek.gif] Мислам дека нема потреба од заеднички профил, секој од нас си има своја приватност, а и немаме многу заеднички пријатели. Во секој случај, не криеме ништо еден од друг, не е само ФБ начин да се прави нешто зад грб ако се сака. И не мислам дека ќе имам повеќе контрола врз мм ако имаме заеднички профил, што знам. Башка што тој има пријателки што јас баш и не ги мирисам [sm=jezicek.gif] и не ги сакам кај мене да ми го грдат профилот, а тоа ќе беше случај ако имавме заеднички. Вака, мирна глава[sm=smiley36.gif]

Инаку јас профилот го користам за гледање слики, за играње игри [sm=jezicek.gif] и за комуникација со друштвото што не ми е во Мк. Доста е[sm=smiley1.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (30.8.2012 9:48:02)

Си имав профил пред да се венчаме, истиот ми остана само презимето си го сменив. Мм не ни имаше, а и не сакаше фејсбук зашто и баш не е спретен за работа на компјутер [sm=smiley36.gif] (ќе ме утепа ако види дека сум пишала така).
Јас го натерав да отвори профил, тоа беше пред речиси две години и од тогаш ако речам дека 10 пати го отворил, ќе претерам.




nadica -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (30.8.2012 14:29:14)

mm imase profil a jas ne otkoga sme vo brak go dodadov moeto do negovoto ime i jas go koristam [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




*MAJKA* -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (3.9.2012 19:29:01)

Smesno mi e familijaren profil...voopsto ne stanuva zbor za krienje nesto od nekogo,ili proveruvanje, ili neznam sto..ja imam nekolku takvi familijarni vo prijatei, i iskreno, odvratni mi se, i sakam da gi izbrisam :))))) Imav situacija da na drugarka mi sakav da i kazam za eden moj problem, i se raspisuvav...posto i ona mi rece demek maz i ne go koristel, samo ona go koristela, i pocnav da i objasnuvam deka dobienoto mi trae podolgo, deka gradite me bolat, bla bla bla...i na kraj mi vika toj JA SUM, NE E ZENA MI???????????Nezgodno mi e covekot da go poglednam...aman, otvori si profil,ne me zezaj, BESPLATNO E, AMAN!!!!!!




meU87 -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (3.9.2012 21:19:13)

Јас отворив профил од кога сме во брак. Он немаше, па јас му отворив да биде малку модерен, и така сега и двајцата си имаме, си знаеме лозинки, зошто ни се исти да не ги заборавиме [sm=smiley36.gif] а профилите најчесто ги користиме за да се информираме, нели денес секој таму се рекламира.




kikicka -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (3.9.2012 23:01:01)

Јас си имам мој, мм си има негов крај на приказната! [sm=smiley36.gif]




majka na eva -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (4.9.2012 7:57:03)

на почетокот ни беше заеднички како месец дена ама потоа си направив свој и сега нити тој пребарува по мојот,ниту пак јас по неговиот фб профил...добро јас можеби малку [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Natuska85 -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (4.9.2012 11:27:53)

Исто како и пред брак[sm=smiley36.gif]




Luci -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (4.9.2012 15:21:37)

Јас си имам свој а мм негов кој го доби како новогодишен подарок од мене за да не ми манијачи на мојот[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




mami2 -> RE: Како користите Facebook откога сте во брак? (5.9.2012 9:10:11)

Како? Многу поразлично од пред брак, кога се омажив (а тоа беше во минатиот век) немавме ни компјутер[sm=smiley1.gif].
Денес јас имам профил, тој не. Пристап до мојот профил мм може да има кога сака, запамтен ми е пасвордот, но не сум приметила дека некогаш се вклучил и барал нешто. А и што има да види а демек не е за него, е тоа не можам да разберам???




Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>