Цвеќе во домот (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Од цветчиња до салати



Порака


Snowhite RR -> Цвеќе во домот (13.5.2012 9:38:38)

Јас моментално немам ниту едно цвеќе дома и тоа ми фали, е сега пошто не се разбирам многу, многу од цвеќиња, да не барам по интернет, ако некоја од вас е голем њубител на цвеќина, ако може да ме советува, какво цвеќе да засадам, кои можат да издржуваат со помалку светлина, на кои им треба повеќе, на кои им смета студот, на кои сонцето, кое можам да го пресадам од гранче или пак дали ги садите од семе на пример и слични совети.
Имав додуша еден бенџамин, ама некако никако не сакаше да потера, две години само така стоеше и мм пред некое време го откорна[sm=smiley13.gif]




Pepelaska * -> RE: Цвеќе во домот (13.5.2012 13:57:43)

Мајка ми и татко ми обожаваат цвеќиња, порано дневната ми личеше на шума, џунгла, не знам , имавме фикус, адами еви едно како палма,кали, дрво на животот и незнам уште што.Сега имаат помалку, ама колку што знам јас мајка ми си сади љубичици и си ги чува во кујна , мислам дека не им треба многуи тинтрање, во мали саксии и се и многу се лични.Ај ќе ја препрашам па детално ке ти кажам.
И јас сакам цвеќе, некако ми е поблиску природата, сега посадивме сардели , арни се сега засега, а дома овде имаме само едно цвеќе незнам како се ввика расте како дрво.




Natuska85 -> RE: Цвеќе во домот (14.5.2012 10:04:53)

Јас дома имам многу кактуси кои зимно време ги чувам дома,летно на тераса нали[sm=smiley1.gif],некои од нив цветаат и се многу убави расцветани.На тераса имам и две борчиња и една дрво живота мислам се вика не сум сигурна,ама убаво големо цвеќе е.Други цвеќиња немам [sm=smiley13.gif]




Annet -> RE: Цвеќе во домот (3.7.2012 11:46:38)

na ovaa tema ke kazam deka mene eden paprat mi ovena i eden bambus mi se skapa,za drugo cveka ne ni imam,oti neznam da go odgleduvam.............................za greota[sm=jezicek.gif]




Natuska85 -> RE: Цвеќе во домот (2.8.2012 22:37:34)

Ми се исушија борчињата на тераса.Преска прашав на пазар цвеќар еден ми вика не сум им ставала вода доволно[sm=smiley13.gif],ми понуди едно ѓубриво ама не ми гарантира дека ќе пркнат од тоа..Некој да не знае некој лек за борчињава мои?[sm=smiley36.gif]




Maca25 -> RE: Цвеќе во домот (4.8.2012 14:10:12)

јас оваа година не насадив никакво цвеќе, затоа што по цел ден не сме дома и стално ми овенуваат, и после ѓубре ми прават на тераса.
Натушке, пробај со ѓубривото. знам дека татко ми си спаси некои дрвца во двор со некое ѓубриво од пазар купено, ама ќе треба да го прашам како се вика.




Bogdancanka -> RE: Цвеќе во домот (4.8.2012 16:04:50)

imam dosta cvekinja doma obozavam, arno ama edno cveke neznam ni kako se vika nemozam nikako da go trgnam de zemja mu menam de saksii mu menam ,pa go setam od hodnik po skali i nikako da trgne ke dade eden list drugiot go susi sto mu fali pojma nemam




maki1 -> RE: Цвеќе во домот (4.8.2012 22:19:04)

Cveke doma i nemam ,ama zato ana terasa imam mnogu.Obozavam terasi so mnogu cvekinja i ubavo iredeni.Fala Bogu ovde vremeto i do noemvri zane da bid eubavo za d ase sedne i da s eispie edno kafence,pa taka preku cela zima si imam cvekinja i gi obozavam>




Pepelaska * -> RE: Цвеќе во домот (3.11.2012 13:25:10)

Си добив фикус, дрво на животот и кала, многу се убави и дефинитивно го разубвавуаат домот, само да не ги исушам ,[sm=jezicek.gif]




Barbicki2 -> RE: Цвеќе во домот (3.11.2012 16:00:08)

Obozavam cvekinja,samo ne sakam so cvetovi,zosto im pagaat treba nonstop da sobiram,imam drvo na zivotot golemo,od malo si go rastam,imam pomalo od nego,palmi razlicni,kaktus,fikusce,isusov venec,i dr neznam kako se vikaat,imam okolu 10,gi obozavam,posebno drvoto na zivotot mi ja krasi sobata.




Snowhite RR -> RE: Цвеќе во домот (3.11.2012 16:36:26)

Леле јас се уште немам ниту едно цвеќе и тоа само заради тоа што не сакам со цветови, туку сакам дрвца, ама сега решив да си купам едно-две помали за дома, за зимава, топло ни е дома, не верувам дека ќе ми замрзнат, ај дајте ми предлог какво да си купам или да побарам за пресадување




taci83 -> RE: Цвеќе во домот (3.11.2012 16:40:51)

jas obozavam cvekinja sega si posadiv aloe vere velat teka dobo e vo domot da de ima aloe i sum slusnala deka se cuvaat vo kujna ili vo kopatilo




Cipi Ripi -> RE: Цвеќе во домот (3.11.2012 16:53:27)

Јас имам Христов венец. Трета година му е по ред како го насадивме, па се надевам идниот Велигден ќе ми роди цветови. Раѓаат прекрасни цветови.




Barbicki2 -> RE: Цвеќе во домот (3.11.2012 17:43:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Јас имам Христов венец. Трета година му е по ред како го насадивме, па се надевам идниот Велигден ќе ми роди цветови. Раѓаат прекрасни цветови.

Cipi ripi prekrasni se cvetojte,kako plasticni,ke im se iznagledas i iznacudis,ama brzo pagaat




Нивеа -> RE: Цвеќе во домот (3.11.2012 18:14:57)

бааги цвеќенца имам дома,фикуси,љубичици,бонсаи, сега р'там бонсаи [sm=smiley36.gif] и една мандарина хихихи
но многу ме заинтересиравте со ова Христов венец...би сакала да си го имам во домот!!!




Natuska85 -> RE: Цвеќе во домот (3.11.2012 21:10:01)

ИЗВОРНА ПОРАКА: taci83

jas obozavam cvekinja sega si posadiv aloe vere velat teka dobo e vo domot da de ima aloe i sum slusnala deka se cuvaat vo kujna ili vo kopatilo


Прв пат слушам за цвеќе што се чува во купатило[sm=smiley13.gif]




Bilence2 -> RE: Цвеќе во домот (4.11.2012 8:01:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Barbicki2


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Јас имам Христов венец. Трета година му е по ред како го насадивме, па се надевам идниот Велигден ќе ми роди цветови. Раѓаат прекрасни цветови.

Cipi ripi prekrasni se cvetojte,kako plasticni,ke im se iznagledas i iznacudis,ama brzo pagaat


I majka mi ima isusov venec, letovo i procveta i cvetot bese neverojatno ubav a kako sto velite ko plasticen. Celiot bese so zvezdicki vo forma na kaleidoskop so sekerni crveni violetovi boi, duri imase izgled ko da ne e od ovaa planeta. Nemam slika da vu pokazam, ne sum videla nesto tolku posebno, prirodno a sepak mu se cudite kako moze da izgleda tolku vonzemski:)




Cipi Ripi -> RE: Цвеќе во домот (4.11.2012 10:36:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2


ИЗВОРНА ПОРАКА: Barbicki2


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Јас имам Христов венец. Трета година му е по ред како го насадивме, па се надевам идниот Велигден ќе ми роди цветови. Раѓаат прекрасни цветови.

Cipi ripi prekrasni se cvetojte,kako plasticni,ke im se iznagledas i iznacudis,ama brzo pagaat


I majka mi ima isusov venec, letovo i procveta i cvetot bese neverojatno ubav a kako sto velite ko plasticen. Celiot bese so zvezdicki vo forma na kaleidoskop so sekerni crveni violetovi boi, duri imase izgled ko da ne e od ovaa planeta. Nemam slika da vu pokazam, ne sum videla nesto tolku posebno, prirodno a sepak mu se cudite kako moze da izgleda tolku vonzemski:)


Точно така барбички и биленце, раѓа волшебни цветови. Мајка ми отсекогаш имала Христов венец и секоја година и раѓа цветови, и моментот кога ќе процути колку сме се радвале....или пак кога го очекуваме да процути и само ѕиркаме, и ако видиме цвет радости сме по дома.
Е сега викаат доколку го пресадиш, како што мајка ми ми пресади за да имам и јас, раѓа цветови после 3 години(или Велигдена) Со срце му се радувам да ми роди цветче догодина [sm=smiley1.gif]




SandraRo -> RE: Цвеќе во домот (2.3.2013 19:56:16)

Здраво на сите рр сакам да ве прашам дали знаете некоја страна каде можам да прочитам за цвеќињата како кога се садат кој месец и сл работи значи за сите цвеќиња фала однапред позз




Felly RR -> RE: Цвеќе во домот (2.3.2013 20:24:22)

Бидејќи не е дозволено да се поставуваат надворешни линкови - од други страни, добро би било информациите кои ги имаме на оваа тема да ги споделиме тука, без да ставаме линкови.




Pepelaska * -> RE: Цвеќе во домот (3.3.2013 10:22:52)

Најчести грешки при одгледување на цвеќе

Љубителите на цвеќе кои го одгледуваат во својот дом често несакајќи прават крупни грешки. Многу циклами, примули, бегонии, фикуси и други растенија угинале од преголемо ”внимание” на домаќинот. Основна и најчеста грешка е неумереноста, во прв ред при поливањето на цвеќињата. Последиците од ова појава најмногу ги чувстува собното саксиско цвеќе, кое е потполно зависно од човековата нега.

Во лето, кога растенијата се во полна вегетација, кога ќе настапат горештините и воздухот ќе стане сув, цвеќето во соба во многу често добива премалку вода. Особено кога ќе настапат годишните одмори, многумина се тешат дека растенијата во природата се изложени и на многу потешки непогоди. Притоа се заборава дека одгледувањето на цвеќиња во саксија е вештачки и насилен метод. Затоа во многу случаи растението во собата и покрај сето внимание не напредудува, а кога ќе се извади надвор, по определено време тоа се опоравува и расте. Ова значи дека растението во природата пронашло попогодни услови за сопствен развој од оние кои ги имало во собата.

Во зима често се оди во друга крајност. Надвор е негостопримливо и студено време, луѓето многу повеќе се во домот и тогаш ја изразуваат сета своја грижа кон цвеќето со прекумерно полевање. Меѓутоа на многу растенија во зима им е потребно мирување, па не можат да трошат толку вода колку што добиваат, поради што почнуваа да трулат нивните жилички. Големата топлина предизвикува буен раст, но младите гранчиња и листови се крти поради недостаток на доволно светлина и свеж воздух, а со тоа стануваат жртви на штетници и болести.

Растенијата се живи суштества и со нив не треба да се постапува како со некоја машина. Кај растенијата постојат значителни разлики, како индивидуални, така и во поглед на видот и сортата и на ова мора безусловно да се обрне внимание. Растението никогаш нема да се придржува на некои правила, туку правилата треба да се прилагодуваат спрема него. Еве неколку упатства за правилна нега на цвеќето во зима:

1. Одвоете го целото собно цвеќе во две групи: цвеќе кое не поднесува големи температури преку зима и на цвеќе кое поднесува такви температури. Студени, односно млаки простории се наменети за поголемиот број кактуси, аукарии, сансеверии, циклами, примули и амарилиси; топлите соби се за бегониите, аспарагусите, филадендроните, палмите и фикусите.

2. И во топла и во студена просторија на растенијата им е потребно што повеќе светлина и доволно свеж воздух.

3. Провевот и наглата промена на температурата им штети на растенијата. Затоа не е добро саксиите да стојат директно на даската пред прозорецот каде што секогаш струи студен воздух. При проветрувањето сталакот со цвеќе треба да се оддалечи од прозорецот или да се покрие со хартии.

4. Цвеќето не смее да се става во близина на печка или радијатор.

5. Зиме цвеќето не треба да се полева додека земјата во растението сеуште е влажна.

6. Никогаш цвеќето не треба да се полева со студена вода. Температурата на водата треба да биде еднаква со температурата на просторијата. Се препорачува после секое полевање да се наполни кантичка вода и да се остави во близина на цвеќето до следното полевање, за да водата биде загреана од воздухот околу цвеќето.

7. Растенијата во студената просторија треба поретко да се полеваат и многу помалку отколку оние во топлата соба. Во редовно загревана соба треба да се полеваат еднаш неделно, а во студената соба доволно е два-три пати месечно. Многу тешко е да се одреди што значи многу, а што малку и кога треба односно не треба да се полева. Сепак може да се каже дека земјата треба да биде малку влажна, што најдобро може да се утврди со опипување со прстите или според звукот на саксијата; ако саксијата испушта јасен звук значи дека земјата во неа е сува, а ако одзвонува со пригушен звук земјата е мокра.

8. Кога времето е облачно, цвеќето треба помалку да се полева, а кога е сончево треба повеќе.

9. Растенијата кои растат или цветаат треба да се полеваат пообилно од оние кои мируваат или прецветале.

10. При полевање треба да се внимава водата да не се истура во средината на саксијата, туку близу до нејзините рабови. Ако приземните листови на некое растение ја прекриваат земјата, мора со другата рака да се подигнат и под нив да се истура водата, бидејќи токму овие растенија во средината трулат.

11. Треба да се настојува и воздухот околу растението, доколку е можно, да биде доволно влажен. Сувиот воздух е погоден да се појават разни штетници на цвеќето, а особено црвениот пајак. Затоа потребно е воздухот почесто да се влажи со распрскувачи, а на печката или на радијаторите да се ставаат садови со вода. Во студена просторија не треба да се прска и создава влажен воздух, а во топла тоа треба да се прави почесто.

12. На растенијата им годи чистотијата, па затоа листовите треба почесто да се мијат со млака вода.

Извор: Се за домот




gina -> RE: Цвеќе во домот (3.3.2013 15:42:20)

zdravo na site i jas sum golem ljubitel na cvekinja sega doma momentalno gi imaam filadendron,palma.aloe vera.fikus, si imav i drug ama toj ne prezivea[sm=smiley19.gif] sheflera site lisja mi gi pusti se nadevam deka ce mi potera, ljubicici,detelina crvena i zelena, tri jatrvi....i sega odvaj cekam da se stopli da si posadam saksiski za na tarasa, nadvor imam lalinja .od maleckite trendafilcinja kokicinja i mn.dr no za zal nemam mnogu uslovi za domasnite kade da gi cuvam imam pecka i vo blizina mi se tolkav mi e prostorot i zatoa mozebi mi gi pustaat listovite a imam i kaktusi 4 godini kako gi imam i uste ne mi se ravcuteni se nadevam godinava da cvetaat, imam i kali i drvo na parite.....




deluxe -> RE: Цвеќе во домот (3.3.2013 16:22:47)

Jas apsolutno sum antitalent za cvekinja[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif] ako ne e sveki ,ke zaboravam kako izgleda cveke.Nz zosto ama ete zaboravam da go navodnuvam i ke si se isusi[sm=smiley36.gif] zatoa sveki ima cela cvetna gradina hehehehehehehe




SandraRo -> RE: Цвеќе во домот (3.3.2013 17:55:51)

Јас сакам да одгледувам цвеќиња под оранжер е сега на пример сакам да одгледувам разни видови на цвеќе ај напошете ми некои интересни видови цвеќе и кога точно се садат и се тоа што е важно за нив позз




gina -> RE: Цвеќе во домот (7.3.2013 21:52:59)

eve nesto za fikus za onie koj sakat da posadat i nekoj drug moze da mu e od korist[sm=smiley1.gif]

Фикусот е препознатлив по своите големи зелени листови. Тоа е растение со темнозелени елипсести или прошарани крути листови, разделени на 7-9 делови и се наоѓаат на долги стебла.

Потекнува од тропските области на Азија.Може да се користи како бонсаи (Ficus retusae, F. microphylla, Бенџамин, F. salicifolia). Fikus се препорачува за млади почетници во растењето на бонсаито.

Потребно е да се обезбеди доволно топлина и доволно влага. Во лето треба да се залева 2-3 пати седмично, додека во зима приближно на секои 5-6 дена.

Во пролет и во лето, на секои 2 седмици, во водата за залевање додајте течно ѓубриво за лиснати растенија. Што се однесува до температурата треба да биде во границите и да не ги надминува помалку од 10 ° C. Може да издржи многу високи температури, но под услов да се обезбеди доволно количина на вода. Сака влажна земја, но повторно мора да се порозни. Ова може да се постигне кога со садењете во контејнер се стави малку песок и мувла.
Ова растение има потреба од светло, но да не се изложува директно на сонце, а сепак да не биде во сенка. Од прозорецот најдобро е да биде одалечено на 1-2 метри. За да се добие убав грмушкест изглед, потребно е во рана пролет да се подреже за да протераат што повеќе ластари. За најдобро растење треба да поставите стап за кој ќе ја заврзете, со цел да има потпора и да расте право, особено доколку светлото доаѓа некаде од страна, бидејќи ќе се свитка барајќи извор на светлина.
Се размножува со помош на резници кои е потребно да се држат во вода за да потераат коренчиња и потоа да се пресадат во земја. Може да се пресадува секоја втора година.




Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>