Јога програма за забременување (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


JovanaJ -> Јога програма за забременување (15.2.2012 10:17:35)

Citam na internet deka postoi posebna YOGA programa za zabremenuvanje so vezbi, tehniki za disenje i meditacija. Disenjeto i meditaciite pomagale da smiri organizmot, da se vospostavi hormonalna ramnoteza i polesno da se zabremeni. Posebno kaj onie dvojki kade e dijagnosticirana neplodnost od "nepoznati pricini"...i ima luge sto tvrdat deka samo posle 1 mesec vezbanje ostanuvale bremeni.
Neznam kaj nas kolku ima studija speciajlno za vakvi vezbi ama mozebi instruktorite mozat da napravat nekoja kombinacija na obicnite casovi po joga. Moze da se proba nema da nasteti vo sekoj slucaj...
Mozebi veke i ima nekoj so pozitivno iskusto?




JovanaJ -> RE: Јога програма за забременување (15.2.2012 10:17:59)

Јогата, како вештина за развој на духот и телото, помага при ин витро зачнувањето.Позитивните својства на јогата пред се го намалуваат стресот, објасни д-р Алис Домар, професор по акушерство и гинекологија во Бостон. Јогата е најефикасен и најбезбеден начин за отстранување на нервната напнатост и високата анксиозност, кои често ги придружуваат жените при оваа важен чекор - мајчинството.

Проблемот на идните мајки е уште поголем кога не можат успешно да забременат по природен пат. Во истражувањето учествувале жени на просечна возраст од околу 40 години, кои биле подложени на постапката ин-витро. Веројатноста од зачнување каj оние, кои ја практикувале јогата, се зголемила за неколку пати.




lindicka -> RE: Јога програма за забременување (15.2.2012 11:45:36)

Моја пријателка почна да практикува јога, баш за да се смири, што би се рекло, се обидуваа со нејзиниот дечко/маж да забременеат, ама не им успеваше, хормоните и беа за никаде, проба и со храна нешто, и навистина почна да практикува јога и оп остана бремена ,иако докторката и рекла дека нема шанси без терапија, а воедно имаше и цин ( не знам кој), ама и цинот и исчезна. Јас еве, се спремам една година да почнам со јога,, се договараме со нејзе, ама никако да почнам, се нешто терминот не ми одговара, па ладно, ова она. Ама, ако би имало специјална програма за забременување, обавезно би почнала. Поздрав




Страница: [1]