RE: Кравјо млеко (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа храна



Порака


sandriana RR -> RE: Кравјо млеко (12.5.2014 15:11:58)

Колку јас знам, свежото млеко е секогаш со 3,2% масленост.




deluxe -> RE: Кравјо млеко (12.5.2014 17:09:28)

Моментално Битолското свежо млеко е со 2,8 масленост.




Felly RR -> RE: Кравјо млеко (12.5.2014 20:04:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Моментално Битолското свежо млеко е со 2,8 масленост.

Да, 2,8% е масленоста, го имаме во фрижидерот. [sm=smiley36.gif] Но сега нели почнаа и едно друго да прават во темно сина (тегет) амбалажа. Тоа мислам дека е со друга масленост.




deluxe -> RE: Кравјо млеко (12.5.2014 23:25:20)

Тоа е ново и мислам дека масленоста му е 3,5.Го има и тоа пробано,но ете од навика си го земаме ова[sm=jezicek.gif]




Melanija RR -> RE: Кравјо млеко (28.7.2014 22:51:59)

3 недели до прв роденден и се спремам во кашичка да ставам кравјо млеко[sm=smiley1.gif] ама страв ме јаде[sm=zmeden.gif]
Кажете ми со кое темпо да се воведува??Да речеме преку два дена во кашички неколку дена, недели.... па после колку време со пиење?
Дали има поврзаност ако нема реакција од други млечни производи дека млекото исто ќе го прифати?

Дилеми [sm=smiley1.gif]




Ilina87 -> RE: Кравјо млеко (29.7.2014 16:01:51)

Melanija, може да пробате прво некој производ од полномасно млеко. На пример има пудинг на Nestle од ванила или од Humana овошни јогурти од банана, кајсија, јаболко кои се направени од полномасно млеко со 3.5 масленост, чисто за да видиш како ќе реагира.




Felly RR -> RE: Кравјо млеко (30.7.2014 14:20:36)

Меланија јас сепак сум за домашно приготвен пудинг, или кашичка со бисквити. Може да пробаш пола млеко - пола вода, па ако нема реакција никаква, постепено да зголемуваш на количината на млеко, и за еден месец да почне и да си пие во шишенце.




Neurotoxin RR -> RE: Кравјо млеко (30.7.2014 17:41:10)

Здраво на сите. Вака сега, според моите сознанија на деца под 5 години никако не смее да се дава млеко со намалена масленост, секогашп се даваат полномасни млечни производи (како кравјото млеко, така и јогуртот и киселото млеко) Меланија ако не си во можност да продолжиш со ад млеко над една година (што во последно време се препорачува повече, иако сеуште незнам зошто), слободно пробај со некои од нашите македонски полномасни млека. Јас на мојата пред да наполни година едноставно наместо ад и ставив кравјо, си го испи и тоа е тоа. Само придржувај се до количините кои треба да ги внесе.




Snowhite RR -> RE: Кравјо млеко (2.8.2014 10:56:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

3 недели до прв роденден и се спремам во кашичка да ставам кравјо млеко[sm=smiley1.gif] ама страв ме јаде[sm=zmeden.gif]
Кажете ми со кое темпо да се воведува??Да речеме преку два дена во кашички неколку дена, недели.... па после колку време со пиење?
Дали има поврзаност ако нема реакција од други млечни производи дека млекото исто ќе го прифати?

Дилеми [sm=smiley1.gif]


Јас од 10 месеци почнав да и ставам во кашичките, прво пола вода, пола млеко, а после само со млеко и по еден месец т.е. на 11 месеци почнав да и давам да пие кравјо млеко, и тогаш прво го разредував или земав со помала масленост и после почнав да и давам чисто млеко




Melanija RR -> RE: Кравјо млеко (21.8.2014 23:16:36)

Се решив [sm=smiley36.gif] и денес во каша ставив 4 лажици к.млеко на Здравје радово со 3,2 масленост и ништо [sm=bravo.gif] се е ок.Во понеделник пак [sm=smiley1.gif]




Ilina87 -> RE: Кравјо млеко (12.10.2014 12:12:42)

Немам многу време да ги читам претходините постови, кажете ми како да почнам со воведување на кравјо млеко? Во кој сразмер, која масленост и по колкава количина за почеток? Имаме 12 и пол месеци.




sandriana RR -> RE: Кравјо млеко (12.10.2014 12:53:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Немам многу време да ги читам претходините постови, кажете ми како да почнам со воведување на кравјо млеко? Во кој сразмер, која масленост и по колкава количина за почеток? Имаме 12 и пол месеци.

Во принцип кравјо млеко се воведува секогаш најпрво разредено во сооднос 1:1 (50%:50%) со вода, и тоа полномасно млеко 3,2%.
Количина - онолку колку пие - пр. 2пати по 250 мл дневно.
Ако нема реакции, се зголемува % на млеко а се намалува % на вода - 30% вода - 70% млеко, па 10% вода -90% млеко и на крај чисто млеко.




Ilina87 -> RE: Кравјо млеко (18.10.2014 12:40:43)

Почнавме со кравјо млеко разредено пола млеко пола вода, но не сака воопшто да го пие [sm=smiley13.gif]. Му давам трајно млеко од Битолското 3,2% масленост. Помош, некој совет???




Melanija RR -> RE: Кравјо млеко (18.10.2014 12:51:58)

Некаде има прочитано дека ако не го прифаќа да се додадело многу малку на прст шеќер. Јас сакав да пие кравјо,но се предомислив. Му правам каши со кравјо алпи 3,5%, а пиење останав на АД. И така пие само навечер и сабајле па некако ќе се издржи финансиски.СЕпак тие витамини се реални и корисни а кравјото млеко е само кравјо.Ова е мое мислење




Ilina87 -> RE: Кравјо млеко (18.10.2014 19:37:37)

Се согласувам дека е многу покорисно адаптираното, но финансиски не можам да го купувам. Пие по 600 мл во денот т.е 2 пакетчиња во неделата и скапо ми е. Ќе пробам така со малку шеќер, денес му ставив и пола животинско царство, ама пак не го сакаше [sm=smiley13.gif]




Melanija RR -> RE: Кравјо млеко (18.10.2014 21:47:49)

Ух тоа навистина е многу [sm=zmeden.gif] еден совет од мене пробај да намалиш млеко а зголемиш храна доколку добро си јаде.
Моето многу јаде а не е по млекото затоа,па месецно сме со две дупли АД




Ilina87 -> RE: Кравјо млеко (18.10.2014 23:09:41)

Ќе мора така да му го намалам млекото, еве и вечерва пробав пред спиење и не сака и не сака, па пак му дадов АД. Тој се си јаде, а млекото најмногу го сака, можеби дека не пие ништо друго од течности освен млеко. Во секој случај доколку не го прифати кравјото ќе продожиме со АД.




Melanija RR -> RE: Кравјо млеко (19.10.2014 0:20:47)

Побарај совет од педијатар со што да го намамиш да пие кравјо,сум чула дека додаваат и несквик




Felly RR -> RE: Кравјо млеко (19.10.2014 14:00:29)

Илина, пробај стави му една лажица од некоја кашичка што ја сака - нешто чоколино, ванилино или сл. Да биде разредно да може да се пие но сепак да му биде некој познат вкус што го сака. Несквикот конкретно најмногу давал алергии, така имам слушнато - што може е и точно со оглед на тоа што јас и ставав на М несквик во млекото од 10 месеци и сега е алергична на чоколадо.




Ilina87 -> RE: Кравјо млеко (20.10.2014 21:35:49)

Пробав Felly со животинско царство, но не го пиеше, а чоколино и сите производи што се од Лино не ги сака воопшто. Сега ми останува да пробам со различни видови на млеко, доколку некое му се допадне [sm=smiley1.gif]. Ах не мислев дека ќе има мака со прифаќање на млекото.




Felly RR -> RE: Кравјо млеко (21.10.2014 11:36:39)

Илина, а не јаде некои кашички со кравјо млеко? Не мора само од лино, мислев општо и на други слични од Нестле, Милупа.
Пробајте и со други видови млека, може сепак некое ќе му се допадне.




Ilina87 -> RE: Кравјо млеко (21.10.2014 14:02:37)

Јади кашички од нестле досега му ги правев со адаптирано, пробав со кравјо но не ги сака. Тоа е, останува да пробаме различни видови на млеко [sm=zmeden.gif]




Aleksx2Leon -> RE: Кравјо млеко (24.10.2014 11:48:09)

sin mi na 7 meseci go ostaviv doma,trgnav na rabota i morav da mu davam kravjo zaso adaptiranoto pedijatarot ne mi preporaca bidejki poveke se debeleele decata (a sin mi si bese buce i onaka [sm=smiley36.gif]) i otidov zemav bitolsko i nerazredeno mu napuniv nekoi si 50 ml i si gi ispi deteto bez problem i reakcija nikakva fala bogu ne pokaza [sm=bravo.gif] i od togas sme nevideni zavisnici [sm=smiley36.gif] mnogu pie mleko a i mlecni proizvodi obozuva [sm=smiley1.gif]




teletabisi -> RE: Кравјо млеко (7.3.2015 21:58:57)

Zdravo mamicki>sakam da ve prasam za sovet . Na moeto since mpocnav da mu davam tetrapak mleko i na pocetokot koga mu go davava si go piese.sega ovie nekolku dena navecer pred spienje neke ni da go pomirisa, i na rucek pered prespivanje,pieme samo nasabajle po 180 ml., i vo ksicki sto mu stavamakavi reakci moze da se javat od mlekoto. pozz




lukajana RR -> RE: Кравјо млеко (7.3.2015 22:28:56)

Teletabisi ако веќе некое време му даваш и не покажало никаква реакција сигурно нема ни да покаже,а реакциите можат да бидат различни осип,проливче,запек,чешање кај секого различно се што ти е невообичаено за твоето дете може да е реакција од некаква храна вклучувајки и млеко.Јас денес првпат дадов кравјо млеко на 9,5 месеци и само проба и веќе уста не сакаше да отвори,уште цица ама сакав да пробам и ништо не ја бендиса[sm=smiley36.gif],ке почекам уште малку па ке пробам пак може ке го прифати




Страница: <<   < Претходна страница  29 30 31 [32] 33   Следна страница >   >>