RE: Кравјо млеко (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа храна



Порака


kikicka -> RE: Кравјо млеко (25.2.2013 20:51:33)

Женски, ај сега да ми кажете млеко сварено свежо колку дена може да стои во стаклено шише во фрижидер??? Денес набавив од комшии чисто [sm=smiley1.gif]




Bububebe -> RE: Кравјо млеко (25.2.2013 23:27:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Женски, ај сега да ми кажете млеко сварено свежо колку дена може да стои во стаклено шише во фрижидер??? Денес набавив од комшии чисто [sm=smiley1.gif]


Јас два дена го чувам




deluxe -> RE: Кравјо млеко (26.2.2013 14:17:55)

2-3 dena ,ama i za tolku vreme ke go ispiete normalno, 1 litar ne e mnogu[sm=smiley36.gif]




Maca25 -> RE: Кравјо млеко (28.2.2013 17:58:42)


ИЗВОРНА ПОРАКА: stefi@

Maca RR te molam ako sakas pishi mi kako se pravi mleko od badem? i dali ti preporaca nekoj takvo da mu davas? Ti blagodaram


јас бадемово млеко користам за себе, затоа што не конзумирам кравјо/козјо млеко и млечни производи.
јас го правам од 100 гр. бадеми, непечени, киснети преку вечер во вода. сабајле ги лупам, ги блендирам во блендер со малце вода, полека додавам вода, а на крај ставам неколку лажички малтекс. Се додава уште вода за да се добие околку 1 -1,5 л течност (млеко). Го чувам во стаклено шише и го пијам за 3 дена. На ќерка ми и го дадов како шејк од банана.




Jana05 -> RE: Кравјо млеко (1.3.2013 16:56:28)

Jas na Jana i davav Dukat so 7 vit, ama posle ova so aflatoksinot ne veruvam na nikoja mlekara, pa mi prakaat zamrznato svezo mleko od poznati so cuvaat krava, pa go varam. Jana ne naoga maana na nikoe mleko, bez problem go pie, ova mi e poveke za spremanje dorucek, vecera,a pred spienje i davam HIPP 3. So zapek nemame problem, ne sme imale so nikoe mleko verojatno deka pie svezo cedeni sokovi , ama pak se mislam da ne i e jako vakvoto mleko nerazredeno od krava. Nekoj se konsultiral li so pedijatar za vakvo mleko za 1 godisno dete.




Malecka23 -> RE: Кравјо млеко (15.4.2013 16:45:17)

Moze li nekoj da mi kaze da me posovetuva kakvo mleko da kupam za M.Dosega piese na zdravje radovo no ispadna deka namesto mleko urda kupuvam katastrofa i se mislam da i dadam tetrapak Zott ama ne sum sigurna posto mislam deka e so 3.5% maslenost pa da ne i mn jako.inaku imame 8meseci




AnnaMolly RR -> RE: Кравјо млеко (15.4.2013 19:56:26)

Jas kupuvam na zott poslednve nedeli i mnogu e ubavo mlekoto, vkusno e i stvarno ima vkus na mleko. a za maslenosta mislam deka ne e mnogu, sto znam...




Malecka23 -> RE: Кравјо млеко (16.4.2013 8:17:34)

vcera so mm bevme vo market i gi kupivme site vidovi na mleko[sm=smiley36.gif]tetrapak.koga dojdovme doma imavme prava degustacija hihihihi.i najdobro ispadna na zott toa so 3,5% no ne bese loso i toa na zott so 3,2% amaova e bosansko pa se resivme za ova germanskoto.inaku M vcera i proba na bucen kozjak i mn i se svigase bi prodolzila so toa ama vo nasa sredina ne nosat takvo;(.ova na zott bese negde tuka so bucen kozjak.Ama nekako mi e stravc za maslenosta pa ke go rqazreduvam barem po malku




deluxe -> RE: Кравјо млеко (16.4.2013 9:13:07)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] stom ste go otkrile vistinskiot vkus,neka pie srculkata
normalno ke go razreduvas,i nema da ima problem.Vazno e sto M e zadovolna[sm=smiley1.gif] pozzz[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




zzaa -> RE: Кравјо млеко (16.4.2013 14:02:23)

Jas na Eva i davam zdravije radovo so 3,2%maslenost,i pie po mnogu mleko po 1,5-2 litra,porano piese moja kravaica.




ostoun -> RE: Кравјо млеко (16.4.2013 20:41:23)

Ne smee da pie povekje od 750 ml na den




Cipi Ripi -> RE: Кравјо млеко (16.4.2013 21:34:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa

Jas na Eva i davam zdravije radovo so 3,2%maslenost,i pie po mnogu mleko po 1,5-2 litra,porano piese moja kravaica.


И јас мислам дека е многу.
А кога стигнуваш да и го дадеш сето ова млеко?




zzaa -> RE: Кравјо млеко (16.4.2013 22:00:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa

Jas na Eva i davam zdravije radovo so 3,2%maslenost,i pie po mnogu mleko po 1,5-2 litra,porano piese moja kravaica.


И јас мислам дека е многу.
А кога стигнуваш да и го дадеш сето ова млеко?



Pa mnogu sto e mnogu,ama si pie,znaci koga ke stane pije 250 ml,potoa nakaj 11 pred 1spenje pie 250 mi posle 2 spienje nakaj 2-3 saat uste 250 ml i pred spienje uste 250 mli noke se budi po 2 i togas si piee,uspad denje ako go vidi siseto odma go zema da pie.




elenak -> RE: Кравјо млеко (16.4.2013 22:38:56)

Ззаа па на толку млеко веројатно имате проблем со оброците, или не? Мислам кога стасуваш да и дадеш плус 3 оброци и 2 ужинки?




Ikana -> RE: Кравјо млеко (16.4.2013 22:53:27)

Пази ЗЗаа со млекото, тоа е протеин не е само течност, може да и направиш проблем.




dostickage -> RE: Кравјо млеко (17.4.2013 11:03:51)

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Jas kupuvam na zott poslednve nedeli i mnogu e ubavo mlekoto, vkusno e i stvarno ima vkus na mleko. a za maslenosta mislam deka ne e mnogu, sto znam...


Anna Molly vnimavaj so Zott mlekoto zasto na pazarot ima dva varijanit , edna germanska so pakuvanja vo bela bojai edna bosanska so pakubvanje od crvena ili sina boja zavisno od maslenosta.
Germanskoto e super, kiga ne naogjam svezo togas kupuvam Zott i sum mn zadovolna. Imam pisuvano i pogore koga bese aktuelna temata za Aflatoksinot pa go preporacuvav germanskoto :-)




anaana -> RE: Кравјо млеко (17.4.2013 11:13:05)

jas ednas kupiv od toa zott ama mnogu grozno mi bese
crveno pakovanje mislam deka bese
jas kupuvam bitolsko mleko, pred toa alpsko ama zaradi toa aferite nekako mi e sube
kupuvam i zdravje radovo
i za mene najcesto si go pijam toa na alpi mlekoto mnogu mi e ubavo




masa -> RE: Кравјо млеко (17.4.2013 14:06:07)

Јас имам тука една дилема [sm=zmeden.gif] околу количината на испиено млеко.Ќерката многу сакаше млеко и од 1,5 година пиеше по две шишенца и еден млечен оброк.Потоа по едно,само пред спиење и најчесто имаше и млечен оброк,но откако ја одвикнав од шише со цуцла мака мачевме да испие по една чаша и сега не ни бара повеќе да пие,па ни се сведува во текот на денот една чаша јогурт или млеко само и тоа мала,немам мерено,ама помалку од 200мл,околи 150 можеби.Знам дека кравјото млеко и нема многу корисни состојки,но дали можеби правам грешка [sm=zmeden.gif] друго јаде скоро се и овошје и зеленчук,ама за млеково некако ми е мисла да не направив грешка.Имаме 3 години.




sandriana RR -> RE: Кравјо млеко (17.4.2013 14:37:22)

Ние имаме 19,5 месеци, 2 недели како не цицаме повеќе - и не пиеме млеко. И немам намера да и го заменувам моето млеко со кравјо - да ја терам да пие од шише. Внесува доволно млечни продукти - кисело млеко, јогурт, кашкавал, намаз млечен-така да, ако сама не побара, јас не и давам. Пробала 2-3 пати по некоја голтка, ама не го бендисува. И не сметам дека нешто и кратам со тоа што не пие млеко.




Malecka23 -> RE: Кравјо млеко (18.4.2013 7:48:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: masa

Јас имам тука една дилема [sm=zmeden.gif] околу количината на испиено млеко.Ќерката многу сакаше млеко и од 1,5 година пиеше по две шишенца и еден млечен оброк.Потоа по едно,само пред спиење и најчесто имаше и млечен оброк,но откако ја одвикнав од шише со цуцла мака мачевме да испие по една чаша и сега не ни бара повеќе да пие,па ни се сведува во текот на денот една чаша јогурт или млеко само и тоа мала,немам мерено,ама помалку од 200мл,околи 150 можеби.Знам дека кравјото млеко и нема многу корисни состојки,но дали можеби правам грешка [sm=zmeden.gif] друго јаде скоро се и овошје и зеленчук,ама за млеково некако ми е мисла да не направив грешка.Имаме 3 години.


Ич да не се секираш.Ете ја мојата сама си се одби од пиење млеко насабајле,навечер воопшто не се буди веќе подолго време пие млеко значи околу 200-250мл само навечер.Сабајле има млечен оброк за појадок си ручка јогурт сирење кашкавал к.млеко и тоа е тоа.Нека конзумира млечни производи и колку сака млеко.Битно е да е здрава и убаво да се развива дали со млеко или без млеко тоа е




Felly RR -> RE: Кравјо млеко (18.4.2013 17:21:14)

Ако внесува други млечни производи мислам дека нема за што да се грижиш. НИе пиеме по една чаша млеко, исто 150-200 мл само навечер, а некогаш ако друго вечера подоцна може и да не пие млеко.




Maca25 -> RE: Кравјо млеко (18.4.2013 18:36:48)

Не се замарајте многу со кравјото млеко. Јас на ќерка ми и не и давам додека не побара. Ама затоа јаде сирење, кашкавал, урда и пие јогурт. Млеко само пред спиење последниве 2 години и тоа по една чаша.




TeoMama -> RE: Кравјо млеко (27.4.2013 16:56:17)

Малечкото има 5 месеци и сакам да почнам со млеко во тетрапак. Зедов од зеленото трајно битолско со 1.5 масленост па да ве прашам за мислење колку да му припремам, дали да го мешам со вода и со колку вода и колку оброци на ден да му давам ? [sm=zmeden.gif]




eli07 -> RE: Кравјо млеко (27.4.2013 19:25:00)

Jas ne bi dala kravjo mleko na toklu malo bebe....adaptirani mleka imas milion vrsti :)) (dokolu ne dois normalno)




Felly RR -> RE: Кравјо млеко (28.4.2013 23:01:47)

Ќе се согласам дека Адаптирано е многу подобра опција, но доколку си се решила за кравјо тогаш не би требало да биде со намалена масленост, и повеќе го препорачуваат ова што е свежо, за варење - не трајното. Прво се почнува пола млеко -пола вода, па 2/3 млеко 1/3 вода.
Поздрав до тебе, и добредојде на Рингераја ТеоМама, се надевам дека ќе најдеш многу совети тука!!!




Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>