RE: Во која болница се породивте? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Породилиште



Порака


temjana -> RE: Во која болница се породивте? (7.9.2012 15:22:27)

Јас не велам дека е во ред да има само две докторки но тоа не е нивна вина што се толку малку персонал нели? Верувам дека и тие би сакале да имаат повеќе колеги на смена. Инаку не знам можеби и така ми се погодуваат смените ова ми е 7-ми пат како одам на контрола таму и навистина до сега сум имала многу убаво искуство. Доколку си подготвен дека ќе чекаш и залудно е да се нервираш мислам дека полесно ќе биде за сите нас што чекаме [sm=smiley1.gif]




belabela -> RE: Во која болница се породивте? (7.9.2012 15:39:59)

I jas se soglasuvam so tebe ne se tie krivi sto niz klinikite vo provincija ne funkcionira nisto pa site se preprakaat tuka za normalen porogaj i se pravi nenormalna guzva.Da doagaat samo rodilki od Skopje na Gak se bi bilo podrugo ama toa e nasata surova realnost vo zdravstvoto.

Ja ssi bev prezadovolna od celiot personal na gak sega vo novata ulovite se kade kade podobri ne se dvoumete slobodno odete tamu za poroduvanje.




gorda2 -> RE: Во која болница се породивте? (7.9.2012 22:49:07)

Ги читам последните неколку постови и се тешам... бидејќи морам во ГАК, ај ќе ви верувам и нема да очајувам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] Поздрав




temjana -> RE: Во која болница се породивте? (8.9.2012 17:10:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: gorda2

Ги читам последните неколку постови и се тешам... бидејќи морам во ГАК, ај ќе ви верувам и нема да очајувам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] Поздрав


Само биди позитивна и насмеана и ќе видиш како веднаш и тие го менуваат односот кон тебе што е и нормално. И мене кога на работа ќе ми дојде некој нервозен, нетрпелив и спремен за карање со истата ма не со полоша мера му враќам зошто сепак тој дошол кај мене, звучи злобно но така е. Затоа мешлаци трпение спасение и понекогаш не е лошо да се ставаме и во туѓа кожа па за момент да се прашаме како ние би реагирале во таква ситуациија. А што се однесува до новата ГАК( мислам на објектот) одличен е чист и ги има сите услови за секоја родилка[sm=smiley1.gif] Со лесно на сите и мислете позитивно сепак за најубавата работа сме таму, каква и да е собата кога бебето ваше ќе биде во неа таа ќе ви изгледа како кралски апартман во Хилтон[sm=smiley1.gif]




Zoja -> RE: Во која болница се породивте? (4.10.2012 16:13:08)

Hi [sm=smiley1.gif]
Некако се мислев за пораѓајот каде што како да биде и одлучив во Ремедика , па макар и да си ускратам некои задоволства- важен ми е сепак третманот.. Кој доктор мислите дека е солиден вака за пораѓај таму? и кој анестезиолог за епидурал (ако се решам)??? [sm=zmeden.gif]




temjana -> RE: Во која болница се породивте? (4.10.2012 16:48:01)

За кај и да се решиш само епидурална да си бараш. Инаку околу третманот искрено од гак јас сум презадоволна. Прво персоналот е одличен и покрај тоа што само вечерта кога јас се пораѓав имаше 20 породувања и беше навистина голема гужва, сепак сестри доаѓаа на секој половина час да прашаат да не ми треба нешто против болка. Второ хигиената е на одлично ниво, не се ни сеќавам колку пати во денот ми ја чистеа собата и купатилото. Трето храната е ок иако потсетуваше на авионска но сепак за 2 дена не е лоша. Четврто бебињата ги гледаат одлично, доаѓаат по неколку пати во денот и во ноќта за да ги проверуваат дохрануваат и пресоблекуваат. Значи освен што сум бесна зошто не ми дадоа епидурална за друго немам замерки. Кај и да решите да се породувате ви посакувам се најдобро и само позитивно, чувството кога ќе си го видите вашето најмило е неописливо [sm=smiley1.gif]




tattoo mama -> RE: Во која болница се породивте? (4.10.2012 18:07:21)

jas se poragav vo gak i voopsto ne sum zadovolna od niv,a za bebinjata da ne pravam muabet za sramota se!so carski rez bev i malata celo vreme bese so mene ne doagaa ni da zirnat dali sme zivi,akamoli da i smenat pelena sama stanuvav so infuzii za da ja presoblecam nemam pofalni zborovi




taska -> RE: Во која болница се породивте? (5.10.2012 1:40:35)

zoja jas se porodiv u remedika dr efremovski so epidural ...ti preporacuvam samo opusti se tamu nema da osetis deka si vo bolnica od tretmaot , a epidural e najdobro nesto ...nema traumi bolki , povece boli zab koga popravas :)) navistina prekrasno iskustvo [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Zoja -> RE: Во која болница се породивте? (5.10.2012 8:24:26)

fala ti Taska epten me opushti sea [sm=smiley36.gif] definitivno kje pochnam sea so pregledi kaj Efremovski , poshto do sega odev kaj Hadji Lega . za do kraj toj da me vodi i da me porodi, i epidural kje izberam definitivno...zoshto da se machime koga moze i da ne se machime neli
Fala mnogu na odgovorot kje si dochekam poragjaj so mirna glava [sm=smiley31.gif]




kufte -> RE: Во која болница се породивте? (18.10.2012 13:53:40)

zdravo na site!!! jas se porodiv vo sistina,carski so spinalna anestezija i premnogu sum zadovolna od celiot personal tamu




JanaMarija -> RE: Во која болница се породивте? (24.10.2012 14:15:04)

Jas se porodiv cair na 03.10.2012 i sum preeeeeeeezadovolna. Znaci od doktori do sestri i cistacki duri. Hranata i higienata odlicni, topla voda stalno, personal na dugme ti stojat-poubavo zdravje- mislam deka e kako vo privatna bolnica. Bez vrski pominav najubavo.Moja preporaka cair




vezilka RR -> RE: Во која болница се породивте? (27.11.2012 14:31:58)

Добро се изначитав десет страни наназади не сретнав ниту едно искуствоод Св. Лазар. Тоа чудо работи ли уште, се породил ли некој таму? Дајте ми треба искуство..хе,хе, не се пораѓам јас, колешката ќе ја породуваме[sm=smiley36.gif]




zzaa -> RE: Во која болница се породивте? (30.11.2012 14:21:17)

se porodiv vo drzavna ova godina vo mart i ne sum ic zadovolna ama bas od nisto ni od personalot ni od higenatata




raklav -> RE: Во која болница се породивте? (30.11.2012 18:51:24)

jas se porodiv vo GAK ovaa godina vo juni i bese so epidural posto imav vrski a ne ja nudat na site neznam kako ide poragajot bese super ali posle brigata za bebeinjata i nas rodilkite katastrofa a plus bese zesko klimite ne uim rabotea ja ke pocnev da tepam tamu sve zivo i divo i na ktaj na moe baranje si otidov pozz




Simona_k -> RE: Во која болница се породивте? (17.12.2012 18:35:36)

RAKLAV TE MOLAM KAZI MI KAKO E DA SE PORAGAS SO EPIDURALNA DALI CUVSTVUVAS NAPON MOZES LI DA RAGAS?SE PLASAM DA NE NE GO CUVSTVUVAM NAPONOT DA NE DOJDE DO VAKUM.
SO PRVOTO SUM CARSKI LESNO POMINAV AMA NE SAKAM PAK SE PLASAM A IMAM MOZNOST ZA EPIDURALNA DALI E DOBRA OPCIJA ILI DA SI ODAM NA NORMALNO?




mosa -> RE: Во која болница се породивте? (17.12.2012 22:58:09)

Jas se porodiv cair na 03.10.2012 i sum preeeeeeeezadovolna. Znaci od doktori do sestri i cistacki duri. Hranata i higienata odlicni, topla voda stalno, personal na dugme ti stojat-poubavo zdravje- mislam deka e kako vo privatna bolnica. Bez vrski pominav najubavo.Moja preporaka cair



Definitivno Jana Marija imas pravo i jas se porodiv vo cair ama vo 2009,bev so vrski ama pominav odlicnoi jas sum zadovolna od se bas takak e kako sto si napisala,i hranata i higienatai se e ok,i imas koj da viknes da ti pomogne i za se ti pomagaat i site se ok i se ti objasnuvaat.jas uste koga bev bremena mi vikaa da odam za poragaj vo cair.




my mamy -> RE: Во која болница се породивте? (18.12.2012 19:01:59)

Добро се изначитав десет страни наназади не сретнав ниту едно искуствоод Св. Лазар. Тоа чудо работи ли уште, се породил ли некој таму? Дајте ми треба искуство..хе,хе, не се пораѓам јас, колешката ќе ја породувамеuser posted image




my mamy -> RE: Во која болница се породивте? (18.12.2012 19:30:04)

Добро се изначитав десет страни наназади не сретнав ниту едно искуствоод Св. Лазар. Тоа чудо работи ли уште, се породил ли некој таму? Дајте ми треба искуство..хе,хе, не се пораѓам јас, колешката ќе ја породуваме


Vezilika RR jas se porodiv vo Sv Lazar [sm=smiley6.gif].Za zal moeto iskustvo so taa bolnica bese katastrofalno :( Se poragav po priroden pat,ama bev secena malku poveke,lezev samo 2 dena,i toa jas si znam kako gi izdrzav,dr sto me poragase bese ok,ama sestrite bea starasno ne strucni,ne zainteresirania +ima i mn.malku personal,dodeka lezev jas na odd.imase po edna sesta ccc .Higienata vo bolnicata bese mn.losa...posle poragajot pri slucaen kontrolen pregled na krvta se otkri deka sum se zarazila so hepatit B,bev na klinika i tamu so konsultacija so infektolog mi kaza deka spored odredeni parametri vo krvta moze da se vidi koga sum se zarazila so hepatit, vremeto se poklopuvase so mojot poragaj [sm=smiley19.gif]i dr. infektologot mi rece deka ne saka da obvinuva nekoj ama naj verojatno se imas zarazeno za vreme na poragajot [sm=smiley19.gif]bideki vo toj periot nemav nikava druga intervencija-strasno mili moi [sm=smiley13.gif]da platis tolku pari za da se zarazis do hepatit B [sm=smiley19.gif]a+toa i mi se naplati za nekakvi ispituvanja koi trebase da mi gi napravat,ama rezultati ne dobiv nikogas [sm=smiley13.gif]poragajot ne me kostase kako sto pisuva...jas plativ 110000 den-za priroden poragaj bez epiduralna bez nisto samo 2 dena lezenje.Se izvinuvam za dolgiov post ama sakav ova moe iskustvo da go spodelam so vas mamicki...[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




raklav -> RE: Во која болница се породивте? (21.12.2012 0:10:02)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Simona_k

RAKLAV TE MOLAM KAZI MI KAKO E DA SE PORAGAS SO EPIDURALNA DALI CUVSTVUVAS NAPON MOZES LI DA RAGAS?SE PLASAM DA NE NE GO CUVSTVUVAM NAPONOT DA NE DOJDE DO VAKUM.
SO PRVOTO SUM CARSKI LESNO POMINAV AMA NE SAKAM PAK SE PLASAM A IMAM MOZNOST ZA EPIDURALNA DALI E DOBRA OPCIJA ILI DA SI ODAM NA NORMALNO?

ejas bi rodila uste 10 deca samo so epiduralna znaci sve osekas osven strasnata bolka pozz
pa toa ti e normalno poroduvanej samo so epiduralna




Simona_k -> RE: Во која болница се породивте? (23.12.2012 19:44:32)

fala raklav sega procitav i mnogu mi olesni[sm=smiley1.gif]




raklav -> RE: Во која болница се породивте? (24.12.2012 12:01:57)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Simona_k

fala raklav sega procitav i mnogu mi olesni[sm=smiley1.gif]

da ali ako imas vrski ke ti ja stavat ako ne ke vikas od bolki




Simona_k -> RE: Во која болница се породивте? (26.12.2012 18:30:24)

imam imam i toa na boks [sm=smiley36.gif]




Ummu_Ajna -> RE: Во која болница се породивте? (26.12.2012 23:54:46)

ne ti trebaat vrski vo denesno vreme, tuku dzebot da tie dlabog, edna
moja drugatka plati 500 evra vo drzavna da ne vleze maski doktor u soba nikako po golem nadzor bese drugarka
mi, ni poraganje masko nemase ni visita,
mazot pred vrata plus pari. neka
vleze nekoj ako moze ;)




ivemace -> RE: Во која болница се породивте? (5.1.2013 12:29:50)

btw .. se porodiv dva pati vo Cair, bez vrski ... prirodno i dvata pati ... i voopshto ne bese loso (ko za drzavna ustanova). Jadenje ok, personal ok so mali isklucoci ... [sm=smiley36.gif]




елли -> RE: Во која болница се породивте? (21.1.2013 22:42:06)

Zdravo na site. Ova ke bide epten oftopik, no poradi toa sto sum nova na forumov, a i imam golem teret na dusa, tuka ke go postavam moeto prasanje, za koe ke me raduva dokolku ima nekoja od vas da spodeli mislenje so mene. Pred 13 godini sum operirana od slepo crevo, pa posle 6 meseci od preplet creva, sto znaci imam 2 golemi reza na stomakot.Sakame so mazot da porabotime na prosiruvanje na semejstvoto no me maci dali ke imam problem koga ke pocne stomakot da raste so ranite? Dali moze da ispukaat? Dokolku nekoja od vas e operirana slicno kako mene, a stanala bez problem mama, neka pusti edno ohrabruvanje. Odnapred se izvinuvam, i voedno se zablagodaruvam. Pozdrav mamicki




Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>