RE: Во која болница се породивте? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Породилиште



Порака


mila28 -> RE: Во која болница се породивте? (10.7.2012 14:21:23)

Jas isto se porodiv vo Cair pred 6,5 meseci, togas Gak novata seuste ne bese pustena, a i da bese toj period se iznaslusav losi raboti za gak (bese zatvorena poradi nekoja bakterija..bla, bla neznam imase i na vesti) i zato bez razmisluvanje otidov vo Cair. Vo cair pominav iskreno super, se porodiv prirodno so provokacii(pominat termin),imav lesen poragaj, [sm=duda.gif] ,zivo, zdravo,pravo,pa se drugo mi bese sporedno [sm=smiley1.gif] Personalot sestrite bea postojano tuka za sto i da zatreba, ne bea zanes potres kako sto imam slusano za nekoi slucaevi, postojano imase topla voda, postojano djogiraa, cistea, ni davaa novi spavacici sekoj den, carsavi,i za 2 dena me otpustija, taka da zdravje boze koga bi doslo vreme za vtoro bebe povtorno bi se odlucila za cair i za istiot doktor.




temjana -> RE: Во која болница се породивте? (10.7.2012 14:37:05)

Девојки што планирате да се пораѓате на државно, ви препорачувам да ги посетите часовите за трудници организирани од гак. Барем кај мене предизвикаа многу позитивни и смирувачки чувства. Болницата е навистина прекрасно направена, значи нее реновирана туку е нова зграда, во која барем до сега од услугата и сестрите сум презадоволна. Сигурна сум дека има дрски и безобразни сестри но верувајте ги има насекаде, на крај краева кој ги врти за 3 дена ќе ги издржам или пак ќе ги направам и јас лом и одозгора и ќе ги пријавам барем сега има начин [sm=jezicek.gif]




Ljubovce -> RE: Во која болница се породивте? (10.7.2012 17:06:44)

Pomegu GAK I CAIR definitivno GAK,jas se poragav vo cair katasrofa iskustvo (sum pisuvala da ne se povtoruvam),a drugarka moja pred nepolni 3 meseci se porodi vo GAK i e zadovolna.
A za dr.Daniela Jovanova jas toplo bi ti ja preporacala,baska ona e i sefica na toj odel i ne treba veke da se zbori se ti e jasno. Barem bese jas koga bev trudna.




mama_sk -> RE: Во која болница се породивте? (10.7.2012 17:24:58)

Temjana, предавањата на ГАК се исклучиво за подготовка за природно пораѓање или ...? Колку денови траат предавањата, по колку часови и во кој дел од денот се оди? И ако може телефон за закажување... Фала [sm=smiley1.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR

Девојки што планирате да се пораѓате на државно, ви препорачувам да ги посетите часовите за трудници организирани од гак. Барем кај мене предизвикаа многу позитивни и смирувачки чувства. Болницата е навистина прекрасно направена, значи нее реновирана туку е нова зграда, во која барем до сега од услугата и сестрите сум презадоволна. Сигурна сум дека има дрски и безобразни сестри но верувајте ги има насекаде, на крај краева кој ги врти за 3 дена ќе ги издржам или пак ќе ги направам и јас лом и одозгора и ќе ги пријавам барем сега има начин [sm=jezicek.gif]





eli07 -> RE: Во која болница се породивте? (10.7.2012 17:27:17)

Ve molam nekoj neka mi kaze iskustvo so Dr.Adela Pop-Stefanija na GAK.Eve sega ke odam kaj nejze prv pat na pregled na Ctg pa zdravje i da me poragja ako ima uslovi.Dali e ok dali e sega dozvoleno na GAK da ti doagja doktor vo bilo koe vreme.Oti iskreno gjabe mi e vrskata ako ne me poragja ona.[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




mmbucko -> RE: Во која болница се породивте? (10.7.2012 19:27:39)

Eli 07, nemam pojma kako funkcionira GAK, ama vcera pred zgrada so edna komshika razgovarav koja se porodi tamu pred 4 meseci. Vika ke si platish 250eur pod raka i ke ti dojde doktor da te porodi koj ti e dogovoren [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]. Mene mi stana nezgodno i ne ja rasprashuvav poveke. Ona beshe zadovolna od GAK no so spomenatata procedura




Malecka23 -> RE: Во која болница се породивте? (10.7.2012 19:50:51)

Jas imav iskustvo-ako moze taka da se kaze so adela mi zimase merki za priska i mi ostavi mn los vpecatok.me gledase na eho i tolku mnogu pritiskase so sondata na stomakot sto duri podripnuvav od bolka i 100000pati mi povtori kako ne deka ona saka ova da go pravi ama deka mora.e sea se e individualno moze ete ja sum ja pogodila u pogresen moment nz ne sakam da te plasam odi i vidi si najdobro
ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Ve molam nekoj neka mi kaze iskustvo so Dr.Adela Pop-Stefanija na GAK.Eve sega ke odam kaj nejze prv pat na pregled na Ctg pa zdravje i da me poragja ako ima uslovi.Dali e ok dali e sega dozvoleno na GAK da ti doagja doktor vo bilo koe vreme.Oti iskreno gjabe mi e vrskata ako ne me poragja ona.[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]





Veronika 78 -> RE: Во која болница се породивте? (11.7.2012 1:53:57)

na gak definitivno ne e dozvoleno da si viknes lekar od doma,e sega onie sto si ja fatile semata sigurno za nekoja suma na pari bi dosle a kako se pravdaat za toa... ????[sm=smiley13.gif]
inaku tarifite im se daleku pomali odkolku da se plati vo privatna klinika
so gospod napred i so lesno na site[sm=nosecka.gif]




temjana -> RE: Во која болница се породивте? (11.7.2012 14:30:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_sk

Temjana, предавањата на ГАК се исклучиво за подготовка за природно пораѓање или ...? Колку денови траат предавањата, по колку часови и во кој дел од денот се оди? И ако може телефон за закажување... Фала [sm=smiley1.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR

Девојки што планирате да се пораѓате на државно, ви препорачувам да ги посетите часовите за трудници организирани од гак. Барем кај мене предизвикаа многу позитивни и смирувачки чувства. Болницата е навистина прекрасно направена, значи нее реновирана туку е нова зграда, во која барем до сега од услугата и сестрите сум презадоволна. Сигурна сум дека има дрски и безобразни сестри но верувајте ги има насекаде, на крај краева кој ги врти за 3 дена ќе ги издржам или пак ќе ги направам и јас лом и одозгора и ќе ги пријавам барем сега има начин [sm=jezicek.gif]




mama_sk ке ти го пратам бројчето во пп. Инаку јас сум во групата која што е во четврток од 18 часот, минатата недела беше првиот час и сестрата ни зборуваше малку по општо за самиот пороѓај и она што не очекува. Самите часови траат некои час и половина а се одржуваат значи секој четврток или зависи во која група си во текот на 4 недели со тоа што 5-тата недела има нешто како семинар на кој држат предавање доктори гинеколози, педијатри... Ако сакаш дојди во четврток ќе се правиш на тошо демек си се јавила и те ставиле во оваа група бидејки инаку ке треба да чекаш до август кога се оформува нова група. Незнам која недела со предавањата се започнува од кај 28-29 па натаму[sm=smiley1.gif]




meU87 -> RE: Во која болница се породивте? (11.7.2012 18:41:36)

Ај ве молам просветлете ме и мене на темава [sm=smiley36.gif]
Ме интересира дали часовите важат само за оние кои сакаат да се пораѓаат на ГАК ???
Дали жената оди сама или со сопругот???
Кој е бројот за закажување и кога е препорачливо да се јавам??? Они ќе ми одредат кога да одам според неделите или???
Се плаќа??? Колку часа се вкупно???

Ви благодарам РР [sm=smiley1.gif]




Andriance -> RE: Во која болница се породивте? (12.7.2012 1:07:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Ај ве молам просветлете ме и мене на темава [sm=smiley36.gif]
Ме интересира дали часовите важат само за оние кои сакаат да се пораѓаат на ГАК ??? - не...важи за сите кај и да се пораѓаш
Дали жената оди сама или со сопругот??? - како сакаш..твој избор
Кој е бројот за закажување и кога е препорачливо да се јавам??? Они ќе ми одредат кога да одам според неделите или??? бројот некаде наназад или кај темјана у пп...они ќе ти кажат кога да дојдеш..најдобро јави се 28 недела..
Се плаќа??? Колку часа се вкупно??? - не се плаќа...мислам траат 5 дена..ама 5 недели [sm=smiley36.gif]

Ви благодарам РР [sm=smiley1.gif]





temjana -> RE: Во која болница се породивте? (12.7.2012 8:55:38)

Еве Андрианче те просветлила[sm=smiley36.gif] Часевите вообичаено започнуваат на почетокот од месецот бидејки траат 4 недели односно секоја недела имаме по еден час и 5-тата недела има семинар. Пожелно е да доаѓа сопругот бидејќи не е лошо и тој да ги знае работите а на еден од часевите се учи и повивање и бањање на бебе така да и него ќе му треба тоа[sm=smiley1.gif] Бесплатно е без разлика кај и да се пораѓаш нив не ги интересира тоа ниту пак имаат за цел да ве примамат, секако имаат и одвишок родилки[sm=smiley36.gif] Бројчето на сестра Зоре ќе ти го пратам по пораче па она ќе ти каже кога да дојдеш. А и ќе заборавев се почнува од 28-29 недела па натаму[sm=smiley1.gif]




kasiopea -> RE: Во која болница се породивте? (12.7.2012 9:09:02)

moze li i mene brojot za zakazuvanje vo poraka, please :-)




Andriance -> RE: Во која болница се породивте? (12.7.2012 9:58:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR

Еве Андрианче те просветлила[sm=smiley36.gif] Часевите вообичаено започнуваат на почетокот од месецот бидејки траат 4 недели односно секоја недела имаме по еден час и 5-тата недела има семинар. Пожелно е да доаѓа сопругот бидејќи не е лошо и тој да ги знае работите а на еден од часевите се учи и повивање и бањање на бебе така да и него ќе му треба тоа[sm=smiley1.gif] Бесплатно е без разлика кај и да се пораѓаш нив не ги интересира тоа ниту пак имаат за цел да ве примамат, секако имаат и одвишок родилки[sm=smiley36.gif] Бројчето на сестра Зоре ќе ти го пратам по пораче па она ќе ти каже кога да дојдеш. А и ќе заборавев се почнува од 28-29 недела па натаму[sm=smiley1.gif]


Пффффффф значи ништо не сум заборавила...богами како ја научив ја оваа лекција...[sm=smiley36.gif]




meU87 -> RE: Во која болница се породивте? (12.7.2012 10:01:55)

Ви благодарам женски. Со оглед на тоа што се почнува од 28-29недела, ќе се јавам наредната недела, таман ќе бидам 26н.
А да ве прашам има мажи кои одат?? Јас сакам да си го земам мојот со мене, па да не биде само он [sm=smiley36.gif]
Сакам да доаѓа зошто сакам и на пораѓајот да биде со мене, па да не се исплаши многу [sm=jezicek.gif]




eli07 -> RE: Во која болница се породивте? (12.7.2012 12:19:40)

Site trudnici t.e 90% idea so mazinjata taka da najdobro ti e da si go zemes :) da se educira i on neli :)




meU87 -> RE: Во која болница се породивте? (12.7.2012 12:29:22)

[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] Абе си знае он многу убаво, но сепак поддршката а и присуството се многу важни, барем за мене. Добро, ако имаме можност да присуствува на породувањето дефинитивно ќе му биде нешто ново, па фино е да се припреми полека [sm=bravo.gif]




taska -> RE: Во која болница се породивте? (12.7.2012 13:03:00)

Dragi moi eve me i mene tukaa , si se vrativme vcera domce :) se porodiv u remedika so epidural vo nedela na zakazano bidejci mi pomina terminot mi dadoa provokacii i iskoci bojan :))) [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Za remedika personalot uslugata higienata .... imam samo najubavi pofalni zborovi vredi \za site pari , kako sto i predhodno kazaa kako u hotel si , sestrite ti pomagaat okolu bebeto te educiraat , te ucat kako da go banjas , da go povivas , za papceto ....... te ostavaat da se odmoris decata ti gi nosat za doenje pa pak gi zimaat , navistina nemam zborovi izlegovme smireni i presrecni ... jas navistina znam deka ako nekoj nema pari nemoze da gi najde na ulica , ama za onie sto barem kolku tolku imaat planski neka si stedat po malku zasto radjanjeto ne e sekoja godina a do tolku mozam da si dozvolam , ete gi otkazavme cigarite i jas i maz mi i tie pari so gi frlavme ete gi dadovme za poragjaj :)))




Andriance -> RE: Во која болница се породивте? (12.7.2012 13:04:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: taska

Dragi moi eve me i mene tukaa , si se vrativme vcera domce :) se porodiv u remedika so epidural vo nedela na zakazano bidejci mi pomina terminot mi dadoa provokacii i iskoci bojan :))) [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Za remedika personalot uslugata higienata .... imam samo najubavi pofalni zborovi vredi \za site pari , kako sto i predhodno kazaa kako u hotel si , sestrite ti pomagaat okolu bebeto te educiraat , te ucat kako da go banjas , da go povivas , za papceto ....... te ostavaat da se odmoris decata ti gi nosat za doenje pa pak gi zimaat , navistina nemam zborovi izlegovme smireni i presrecni ... jas navistina znam deka ako nekoj nema pari nemoze da gi najde na ulica , ama za onie sto barem kolku tolku imaat planski neka si stedat po malku zasto radjanjeto ne e sekoja godina a do tolku mozam da si dozvolam , ete gi otkazavme cigarite i jas i maz mi i tie pari so gi frlavme ete gi dadovme za poragjaj :)))



[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] backi za mama i Bojan




malenaa -> RE: Во која болница се породивте? (12.7.2012 13:09:07)

ke moze i mene brojot ...plisssss




malenaa -> RE: Во која болница се породивте? (12.7.2012 14:11:54)

znaci mene kasno mi e za na kursot za trudnici..zs sum veke 36 nedela...nema veze...inace dzvona na brojot tamu vikam aj da ne ima nekoj zabrzani casovi ili sl...ama nikoj ne kreva




mmbucko -> RE: Во која болница се породивте? (12.7.2012 15:55:18)

Malenaa mozesh da pobaras na youtube, vezbe za porodjaj i ke ti izlezat vezbi na srpski. Znam .e e isto ama pak e nesto :)




temjana -> RE: Во која болница се породивте? (13.7.2012 10:51:47)

Нас вчера не шетаа низ гак, собите се супер од пред 2 недели им донеле и телевизори во секоја соба, породилните сали се со нови боксови и апаратури дури и на неколку бокса има и специјални масажери, тоа се боксовите во кои можат и татковците да присуствуваат. Предпородилната соба ми беше малку така како бљак бидејки се повеќе кревети и што знам можеби очекував нешто поинакво, а немам појма ни самата што. Како и да е условите се навистина одлични хигиената е извонредна ваљда зошто сеуште е се ново, имаат многу убави кадички и онакви шкафови за пресоблекување на бебето[sm=smiley1.gif] Е сега незнам зошто ама кога не однесоа во собите за породување мене ми се пресекоа нозете и ладна пот ме обли, ме фати паника и му реков на мм дека јас несакам да се пораѓам ќе си го носам бебето за цел живот во мене[sm=smiley36.gif] После цела вечер неможев да се смирам од страв а ни самата незнам зошто и од што се уплашив[sm=zmeden.gif] Сестрите сите до една беа многу љубезни фино не пречекаа и замислете немаше ниту една што се пораѓа, болницата беше речиси празна можеби и тоа малку ме уплаши, којзнае[sm=zmeden.gif]




Beatris -> RE: Во која болница се породивте? (13.7.2012 11:00:04)

Ајде нека не те фаќа страв, треба да се дотерува цувката, треба ли тетките ррјки да ја запознаат??? Гледаш се ново, убаво, позитивно... Да ти е мерак да се породиш [sm=smiley36.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Во која болница се породивте? (13.7.2012 11:06:01)

Znaci mamicki koj e za raganje vtoro ,treto ...dete neka pobrza dur e nova Gak,i dur e se taka fino i ubavo cisto...




Страница: <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>