RE: Вештачко оплодување III дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.11.2012 11:11:08)

minaj mozebi za tebe taka treba da bide?go prasa lekarot zosto samo so fostimon pocnuvas?jas obicno primav podkozni i muskulni inekcii no,kako i da e sekoj organizam e razlicen mozebi kaj tebe taka treba da bide...




minaj -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.11.2012 11:18:06)

ne ne go prasav,samo mi rece LH ti e povisoko i ke pocnime so fostimon....i bidekji imam PCOS mi rece treba mnogu da bidime vnimatelni da ne se podujas [sm=smiley13.gif] ...toa e kako ke bide taka...




firenca didi -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.11.2012 11:43:29)

minaj prvo jasmin pa suprefakt pa poslem hormonskite inekcii bidejki imas na ispituvanjata takov rezultat zatoa direkno ides na fostimon a najubavo javise i ke ti objasnat da ne ti e na misla i so sreka

devojki ET mi e zakazan za utre vo 8:00 stiskajte palci,,,,,




minaj -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.11.2012 11:57:40)

ti posakuvam mnogu sreka firenca didi za utre ... pa da ne izraduvas so [sm=rozacrtici.gif].Jas primav prvo mikroginon tableti pa od 2 den na men.(vcera) pocnav so fostimonite.




skopjance -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.11.2012 12:05:49)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]Firenca didiso sreka i da dade gospod site embrioncina sto ke ti gi vratat da se fatat
Minaj srekno so terapijata i da imas uspesen rezultat [sm=metulj.gif][sm=metulj.gif] [sm=metulj.gif][sm=metulj.gif][sm=metulj.gif]




*devojce* -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.11.2012 13:40:52)

So sreka utre firenca didi ti posakuvam uspesen ET, jas vo vtornik odam na napravam test za bremenost.Da vidime sto ke izleze [sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.11.2012 13:42:24)

firenca didi со лесно утре [sm=bravo.gif]
*devojce* чекаме убави вести во вторник[sm=bravo.gif]

Нивеа кога треба ти тест да правиш?




firenca didi -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.11.2012 13:45:48)

devojce sto vo vtornik se znae cekame samo[sm=rozacrtici.gif] i [sm=duda.gif][sm=duda.gif]kolku embrioni ti vratija?
[sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=smiley32.gif] FALA NA SITE ZA PODRSKATA




Didi80 -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.11.2012 14:59:42)

Zdravo na site jas sum nov clen na forumot.Bi sakala da go podelam moeto iskustvo so vas.Imam 31 godina.Dva pati pravev ivf .Prviot pat bese 2008g.privatno vo Sistina kaj dr.Ivanovski,a vtoriot pat bese 2010g. preku fond vo sv.Lazar kaj dr.Damcevski.BEZ USPEH i prviot i vtoriot pat.Pominav trnliv pat so mnogu nervozi i razocaruvanja.Mi trebase vreme da se sozemam.I eve posle 2 god.resiv pak da probam.No ovojpat nesakam dolg protokol tuku sakam da probam na priroden ciklus so blaga stimulacija.Imam 2 opcii dr.Petanovski od Remedika ili dr.Isijanova od Ultramedika.Ve molam za vase mislenje i iskustvo so doktorive!?![sm=zmeden.gif]




firenca didi -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.11.2012 15:38:56)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Didi80

Zdravo na site jas sum nov clen na forumot.Bi sakala da go podelam moeto iskustvo so vas.Imam 31 godina.Dva pati pravev ivf .Prviot pat bese 2008g.privatno vo Sistina kaj dr.Ivanovski,a vtoriot pat bese 2010g. preku fond vo sv.Lazar kaj dr.Damcevski.BEZ USPEH i prviot i vtoriot pat.Pominav trnliv pat so mnogu nervozi i razocaruvanja.Mi trebase vreme da se sozemam.I eve posle 2 god.resiv pak da probam.No ovojpat nesakam dolg protokol tuku sakam da probam na priroden ciklus so blaga stimulacija.Imam 2 opcii dr.Petanovski od Remedika ili dr.Isijanova od Ultramedika.Ve molam za vase mislenje i iskustvo so doktorive!?![sm=zmeden.gif]

zdravo didi80 dobre dojde ti posakuvam sreka iskustvo so isijanovska emilija imam od mojot pocetok pred da odam vo sistina idev kaj nea so site rezultati od kaj dr tasev bitola koj celo vreme mi preporacuvase operacija pred da pocnam so inf dr.emilija tvrdese deka toj nemal veze i deka bes toa so inf ke ostanam bremena vo 2001 me pravese insiminacija a vo 2002 inf na dijagnoza koja mi e 100%nema bremenost bez da se otstranat kanalite jas licno ic ne sum zadovolna od nea kaj nekoj drug moze e drugo mislenjeto ali za petanovski ne go znam no sum slusala mnogu kako dobar doktor pozdrav mila i so sreka




Нивеа -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.11.2012 18:20:48)

firenca didi so lesno neka ti e utre....*devojce* vo vtornik da si gi vidis i ti tvoite crtki [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
pozdrav




cleo -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.11.2012 19:30:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Didi80

Zdravo na site jas sum nov clen na forumot.Bi sakala da go podelam moeto iskustvo so vas.Imam 31 godina.Dva pati pravev ivf .Prviot pat bese 2008g.privatno vo Sistina kaj dr.Ivanovski,a vtoriot pat bese 2010g. preku fond vo sv.Lazar kaj dr.Damcevski.BEZ USPEH i prviot i vtoriot pat.Pominav trnliv pat so mnogu nervozi i razocaruvanja.Mi trebase vreme da se sozemam.I eve posle 2 god.resiv pak da probam.No ovojpat nesakam dolg protokol tuku sakam da probam na priroden ciklus so blaga stimulacija.Imam 2 opcii dr.Petanovski od Remedika ili dr.Isijanova od Ultramedika.Ve molam za vase mislenje i iskustvo so doktorive!?![sm=zmeden.gif]

Draga Didi, eve jas kje si go kazam svoeto mislenje vo vrska so tvoeto prasanje bidejki imam iskustvo i so dvajcata doktori. Prvo ne mozam da razberam kako Dr. Isijanova istiot komentar go ima za site svoi kolegi doktori koi se bavat so ivf?! Mene mi go ima kazano sosema istoto za Petanovski kako na Firenca didi deka nemal veze (zamislete doktor so ubedlivo najgolem broj uspesni ivf vo Makedonija, a taa so najmal!!!) Jas konkretno kaj nea imam praveno dva pati inseminacija, se razbira bezuspesno, i nitu sum zadovolna od odnosot nitu od profesionalnosta na doktorkata, a nitu od uslovite vo koi raboti. Ne znam kako e mozno stan od 50 kvadrati da bide adaptiran vo ivf laboratorija plus sala kade sto se pravat intervenciite?! Koj na taa ordinacija i dal dozvola za pravenje na ivf ne mi e jasno [sm=zmeden.gif] A za Dr. Petanovski imam generalno dobro mislenje, zadovolna sum. Moeto angelce koe sega imam tri ipol meseci e dobieno kaj nego od tret ivf obid (prviot pat vo Sistina), i toa na PRIRODEN CIKLUS SO MALA STIMULACIJA, tokmu kako sto sakas ti. Nesto sto sakam isto taka bitno da istaknam e deka MNOGU VAZNA ULOGA vo set_a ovaa rabota imaat biolozite i embriolozite, kako i uspesnosta na samata labaratorija kade sto kje odite, a vo Remedika e number one! Toa e moe mislenje kako patalec [sm=smiley1.gif]i iskusna vo ovaa rabota. Vo sekoj slucaj kade i da se odlucis ti posakuvam srekja! [sm=smiley31.gif]




blue_blue -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.11.2012 23:34:46)

Dr.Petanovski bez razmisluvanje. Zatoa sto e golem strucnjak, zatoa sto raboti so strucen I prekrasen tim i zatoa sto e najpozitivniot doktor na svet. A taa drugata doktorka pojma nemam koja e. Ne veruvam deka ke najdes edna clenka na forumov sto ke ti pise deka imala pozitiven ishod posle tretman kaj nea.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Didi80

Zdravo na site jas sum nov clen na forumot.Bi sakala da go podelam moeto iskustvo so vas.Imam 31 godina.Dva pati pravev ivf .Prviot pat bese 2008g.privatno vo Sistina kaj dr.Ivanovski,a vtoriot pat bese 2010g. preku fond vo sv.Lazar kaj dr.Damcevski.BEZ USPEH i prviot i vtoriot pat.Pominav trnliv pat so mnogu nervozi i razocaruvanja.Mi trebase vreme da se sozemam.I eve posle 2 god.resiv pak da probam.No ovojpat nesakam dolg protokol tuku sakam da probam na priroden ciklus so blaga stimulacija.Imam 2 opcii dr.Petanovski od Remedika ili dr.Isijanova od Ultramedika.Ve molam za vase mislenje i iskustvo so doktorive!?![sm=zmeden.gif]





Nate76 -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.11.2012 0:09:08)

Firenca Didi tiposakuvam uspesen transfer [sm=bravo.gif] a na devojce pozitiven test vo vtornik [sm=bravo.gif]
JAs utre ke primam stop inekcija i imam punkcija vo vtornik, stiskajte mi palci [sm=bravo.gif]
Na site ostanati im posakuvam sto poskoro pozitiven test [sm=duda.gif]
Inaku ako treba jas da biram kaj kogo bi pravela in-vitro megu ovie dvajca doktori bez dvoumenje bi bil Petanovski , koja e taa doktorka od Ultramedica pojma nemam ama mislam deka za ovaa rabota treba proverena klinika i proveren doktor a ne znam iskreno i me cudi koj bi se osudil da pravi in-vitro vo nekoja si privatna ordinacija od 50 kvadrati???? Mozebi kako ginekoloska ordinacijata i ne e tolku losa ama za in-vitro [sm=zmeden.gif]




Didi80 -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.11.2012 0:48:44)

Ви благодарам на сите што ме удостоивте со одговор!!!И јас бев скептична за толку мала ординација но докторката ми делуваше доста искрена и отворена.Јас кај неа всушност отидов заради ivm методата која ја има со вадење на јајце клетки на 8 ден и нивно дозревање надвор во специјални услови кои што подоцна се вракаат во фаза бластоциста,но она ми кажа дека тоа се прави на 'помлади' пациентки кои на преглед на трети ден од циклус имаат поголем број ј.к (јас имав 9)А претходниот месец бев кај др.Петановски за да си прашам дали може на природен циклус со мала стимулација ама он рече дека може без никакво подетално објаснување,беше во гужва,не зборуваше многу.Затоа ме интересираа и вашите мислења.А инаку моја роднина има керкичка со ivf oд кај него и тоа од прв обид.Јас на сите ви посакувам срека и стискам палци за [sm=duda.gif]




trust -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.11.2012 6:36:45)

dragi rr kakvo e vaseto mislenje za dr.Organdziski od Stip? za prvo Invitro[sm=zmeden.gif]




firenca didi -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.11.2012 7:05:08)

nate76 so sreka:)))))[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Нивеа -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.11.2012 10:29:56)

ИЗВОРНА ПОРАКА: trust

dragi rr kakvo e vaset_o mislenje za dr.Organdziski od Stip? za prvo Invitro[sm=zmeden.gif]


draga trust malku se pofalnite zborovi so koi mozam da gi opisam doktorite i sestrite od kaj dr.Organdziski!
Prekrasen tim

Nate76 neka ti e so srekjicka![sm=bravo.gif]




Nate76 -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.11.2012 13:49:34)

VI blagodaram srcki ste navistina [sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif]




gina -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.11.2012 14:56:36)

devojki na site vi posakuvam uspeh nemozam da ve nabrojuvam koja za sto e ama edno znam deka site sme za pozitiven test[sm=rozacrtici.gif][sm=rozacrtici.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif] i zatoa vi davam golema podrska na site sto i da pravite vo momentov za da si docekate[sm=duda.gif]




firenca didi -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.11.2012 18:03:00)

uste edna ubava vest denes na ET pominav super mi vratija 2 embrionii sega uzivm so srek na ostantite[sm=kava.gif][sm=kava.gif][sm=smiley20.gif][sm=smiley31.gif]




nadezda -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.11.2012 18:29:49)

devojki edno prasanje...[sm=zmeden.gif]
vcera bev vo bitola kaj tase da razgovaram za in vitro postapkata od koga i kako da pocnam i znaete sto mi rece
tebe ne ti treba in vitro se e vo red so tebe eve ti vaginaleti flazil za nekoja infekcija koja navodno sum ja imala..a jas mu rekov nemam nisto pred 2 dena gi dobir rezultatite od mikrobioloski brisevi i pap test..on mi rece vo rok od tri ciklusi ke ostanes bremena..ajde cao i javi mi se.....
ostanav podzinata dr se zafrkavaseso mene [sm=smiley19.gif]ili navistina ima vakvi slucaevi kako mojot.......
pozzz i koj znae nesto neka pise




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.11.2012 19:25:23)

firenca didi [sm=bravo.gif] сега уживај си

nadezda ако немаш дијагноза за ИФВ добро што не те искористил по секоја цена да правиш.Флажил се дава кај двата партнера за жени вагиналети за мажите апчиња за инфекција трихотомас.мене ми покажа на пап а летоска при преглед ми рече сигурно имаш,се приметувало по исцедок и мирис и пак ги земавме.




Didi80 -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.11.2012 20:50:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: firenca didi

uste edna ubava vest denes na ET pominav super mi vratija 2 embrionii sega uzivm so srek na ostantite[sm=kava.gif][sm=kava.gif][sm=smiley20.gif][sm=smiley31.gif]

firenca супер се радувам за тебе со срека и чекаме [sm=rozacrtici.gif] и се разбира[sm=duda.gif][sm=duda.gif]




Nate76 -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.11.2012 22:00:02)

Firenca Didi so sreka srcko[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] i DAJ BOZE da docekas pozitiven test [sm=duda.gif][sm=duda.gif]
Inaku jas samo sto se vrativ , ja primiv vecerva STOP inekcijata pa so gospod napred [sm=bravo.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  60 61 [62] 63 64   Следна страница >   >>