RE: Вештачко оплодување III дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.1.2012 16:16:25)

goca 77 mislam deka sega ima drugi vo fondot na mestoto na Ljubica,znam deka ednas koga ja pobarav mi rekoa sega druga da baram,za imeto nemozam da se set_am no znam deka za se sto me interesirase ona mi objasni...ako imas broj od fondot javi se ke te upatat za sto i da ti treba...na veb stranata na fondot za zdrastvo ima broevi za informacija,pisuva na koj moze da se obratis za informacija za invitro preku fondot...se nadevam ti pomognav pozz




goca 77 -> RE: Вештачко оплодување III дел (12.1.2012 12:30:34)

vi blagodaram mnogu za brojot inace ja dobiv josifovska i mi objasni za se so me interesira jas podnesov dokumenti za 3 ivf i cekam odgovor se nadevam naradnata nedela deka ke go dobijam




padme -> RE: Вештачко оплодување III дел (12.1.2012 14:29:18)

Goca mene mnogu brzo mi stigna vaucerot mi odobrija na 30 dekemvri mi se javija da mi kazat deka mi e odobreno a vcera mi stigna doma znaci za nepolni dve nedeli go dobiv vaucerot inaku mene mi e prvo in vitro samo sto jas sum so donator pa sega treba da cekam i drzavna komisija za donatorot jas imam dve komisii za razlika i od vas ali ne e bitno bitno da bide kako sto treba




bebabeba -> RE: Вештачко оплодување III дел (14.1.2012 20:46:42)

Здраво на сите РР
Ме немаше неколку дена околу празниците,малку намерно затоа што секоја ваша ситуација ме погодува и ме растажува исто како и мене да ми се случува(па секако сите сме со иста болка и кога ве читам како да си ја читам сопствената болка)...но Ивив,Пинокио,НАдбет,Бетти и сите останати само храбро,главата горе и верба дека сите ќе успееме,немазборови за утеха знам ,нас ќе не утеши и израдува само позитивен тест...но ќе биде.И јас имам 36години и јас пагам често во очај но ете фактот дека не сум покушала со инвитро сеуште ми дава барем малку ќе простор за надеж.Можеби и кај мене ќе следат разочарувања но мора да сме силни.Замене беше се шок,кај мене се прескочија одма инсеменации,препораките беа на инвитро и тоа со донор директно но морам да верувам дека ќе успеам со мои јајце клетки.До сега секој преглед ми е се поголемо и поголемо разочарување но како што вели мајка ми после киша сија..да надеваме дека ќее така.Само Господ може да ни помогне но и самите треба да си поможиме сотоашто мора да се ослободиме од овај цел стрес и притисок.
Ве сакам и бакнувам сите и дај боже оваа година да е за сите нас најсреќна




dezdemona -> RE: Вештачко оплодување III дел (17.1.2012 15:35:47)

Zdravo na site rr
I jas nemam odamna pisano so praznicive se odmarame a ve citam postojano sto se slucuva.
Denes ispituvav prolaktin rezultatot bese 4.72 ng/ml i neznam sto znaci toa dali e visok ili e nizok da znam dali da prodolzam so terapija??????
Dali nekoj ima slicen rezultat ili znae sto znaci ve molam kazete se zamisliv mnogu ??
pozdravce




pinokio2010 -> RE: Вештачко оплодување III дел (17.1.2012 22:18:16)

Sigurno pokraj rezultatot imas referentni vrednosti, ako toj e vo granica na tie vrednosti togas e vo red, ako ne e (e ponizok) togas javi mu se na lekarot i sekako nieden lek nemoj sama da prekines da go pies, konsultiraj se so lekar, moze samo ke ti ja namali dozata. Obicno lekovite za PRL se pijat duri ne ostanes bremena.  




new york -> RE: Вештачко оплодување III дел (17.1.2012 22:54:42)

zdravo jas sum nov clen, imame problem so maski sterilitet..namalena podviznost i morfologija. napravivme 3 inseminacii kaj lazarevski vo sistina. negovo mislenje e deka veke nema potreba od inseminacii bidejki se raboti za maski faktor. gi podnesov dokumentite do fondot so site napraveni ispituvanja i trite inseminacii i mi vratija odgovor deka baraat uste edna inseminacija. neli toa 4 inseminacii bese za tie sto imaat neobjasniva neplodnost ili? zosto bi pravele pak inseminacija koga nema svrha , so taka mal broj na spermatozoidi?!sakav da ve prasam onie sto ste dobile pozitiven odgovor od fondot,dali imavte 4 inseminacii i pokraj drugi pricini za neplodnost ili ova im e nacin samo da ne otkacuvaat pa na lugeto da im dojde preku glava i da si platat privatno? fala vi odnapred




padme -> RE: Вештачко оплодување III дел (18.1.2012 11:56:10)

new york  jas pred edna nedela  go dobiv vaucerot od fondot i jas ne pravev 4 inseminacii i jas sum kaj lazarevski so dijagnozata od lazarevski vo fondot mi odobrija jas sum vo menopauza i so donator sum i nema potreba od 4 inseminacii, zboruvaj so lazarevski da ti dade dijagnoza so koja vo fondot ke te oslobodat od  4 -ta inseminacija, bidejki glupost  e da pravis ako nema nikakov efetk samo pari da davas




dezdemona -> RE: Вештачко оплодување III дел (18.1.2012 12:11:17)

Fala pinokio na odgovorot, i se javiv na maticnata gin i mi rece deka na dolna granica mi bil i da sum go namalela bromergonot preku eden den sega da pijam po pola apce pa da go prekinam, da ne dojdi naednas da se prekini pa da se zgolemel i pak na kontrola.
pozdravce




chery33 -> RE: Вештачко оплодување III дел (18.1.2012 13:19:54)

dezdemona...citam ima sproblem so prolaktinot ako ti e toa podolgo vreme a go lecis samo so bromergon konsulltiraj se so dr. i predlozii ima sega mnogu poefikasni apcinja za PRL.DOSTINEX go davat vo re-medika mesto bromergon mnogu efikasen ,,sum go piela
pozzz




dezdemona -> RE: Вештачко оплодување III дел (18.1.2012 13:31:33)

chery33
Mene bromergonot mi go dade Petanoski i veke godina i pol go pijam a duri sega go proveriv mozda trebase pobrzo ama do sestrite nemozam da dojdam na porodilno e ednata a i droktorot ne kreva na mobilen taka da samata si go piev i drui vcera go meriv arno sto pojdov ke si go dospustev prolaktinot ako prodolzev, sega maticniot ginekolog mi rece preku 1 den i poleka da go otkazam pa ako ima potreba ke zemam dostinex sum go pijala i jas koga probuvav so klomifen pred 3 meseci pa ke vidime ke se konsultiram. Ako ima nekoj tel broj od sestrite vo Remedika sto se kaj petanoski neka mi pisi vo pp.
pozdravce




cleo -> RE: Вештачко оплодување III дел (18.1.2012 18:21:46)

Dezdemona duso, zosto ne se javis vo Remedika na pult i oni ke ti dadat broj od sestrite. Eve mala pomos od mene baraj broj od sestra Dance ili sestra Srebra, toa se sestrite od kaj Petanovski. Se najdobro ti posakuvam i Bog neka e so tebe!




dezdemona -> RE: Вештачко оплодување III дел (18.1.2012 19:38:23)

Fala cleo za pomosta dobiv broj od edna rr pa ke se javam da vidam so ke kazat.
A dane znae nekoja rr sto pravela prethodnive meseci ili sto ke pravi kolku ke me cini IFV so kratok protokol zaedno so inekcii , ova ke mi e 3 pat remedika i 2 prethodni sistina, mizda ke ima popust na postapkata ili isto ke e?
pozdravce




bombonce -> RE: Вештачко оплодување III дел (18.1.2012 21:38:24)

New york,ne baraat insenimacii za maski faktor koga koncentracija na obrabotena sperma e 4M ili koga progresivni spermatozoidi se samo 4%!!!Za se drugo baraat insenimacii, nas ne vratija za spermogram od histologija ili GAK,nie imavme od Sistina i od Remedika, sega go zavrsivme i toa i sega treba da gi pratime pak jas imam uste hormoni da ispitam mi pominaa 6 meseci,pa ke vidime sto ke bide!!




new york -> RE: Вештачко оплодување III дел (19.1.2012 10:00:35)

bombonce, nie imavme tri inseminacii na ednata bese 2 milioni, na votrata 3 mioni i na tretata 5 i 6 milioni vtoriot den. a morfologijata se dvizi okolu 10-13 % i pak ne vratija za uste edna inseminacija. a inaku i nie imame samo spermogrami od sistina i eden od adrialab i ne ni rekle za drug spermogram, a na vas gledas pa zatoa ve vratile. si igraat so lugevo. sega moze koga ke im ja odnesam inseminacijava ke recat i spermogram od klinika, i samo ke ni go trosat vremevo.




new york -> RE: Вештачко оплодување III дел (19.1.2012 10:02:50)

bombonce a vie imavte 4 inseminacii? devojki koe e vaseto iskustvo so dobivanje na potvrda preku fondot?




pinokio2010 -> RE: Вештачко оплодување III дел (19.1.2012 10:55:57)

ИЗВОРНА ПОРАКА: new york

bombonce, nie imavme tri inseminacii na ednata bese 2 milioni, na votrata 3 mioni i na tretata 5 i 6 milioni vtoriot den. a morfologijata se dvizi okolu 10-13 % i pak ne vratija za uste edna inseminacija. a inaku i nie imame samo spermogrami od sistina i eden od adrialab i ne ni rekle za drug spermogram, a na vas gledas pa zatoa ve vratile. si igraat so lugevo. sega moze koga ke im ja odnesam inseminacijava ke recat i spermogram od klinika, i samo ke ni go trosat vremevo.


Za ova si vo pravo, kaj nas baraa spermogram od klinika od skopje iako prethodno imavme edno 7-8 napraveno..isto ni baraa 4 inseminacii, a jas sum operirana od endometrioza sto e direkten indikator za invitro i veruvaj prviot pat ne odbija i ne ni dadoa vaucer..zatoa da ne ve vrakaat napravi kako sto ti velat.




new york -> RE: Вештачко оплодување III дел (19.1.2012 11:13:40)

pinokio2010 a koga gi napravivte site raboti sto gi baraat vi odobrija li vaucer? i da ve prasam kade se pravi spermogram na klinika? na ginekologija ili? od kogo da zemem maz mi uput za tamu? nas ne ni rekle da doneseme spermogram od klinika, tuku samo edna inseminacija. a i nie nemavme od klinika, sto sega me cudi zosto vas vi barale toa. i mi e strav sega da ne im ja odnesam inseminacijata pa da react aj i spermogram od klinika. zosto slusam i takvi bezobrazni raboti pravat. koe e vaseto mislenje? srcki ste, fala vi mnogu odnapred




ole2004 -> RE: Вештачко оплодување III дел (19.1.2012 14:42:44)

Ајде има ли некоја РР во постапка за ИВФ.Јас пред некој ден почнав со Јасмин,па здравје следниот месец ИВФ.Со првото воопшто не размислував,бев опуштена и беше успешно,а за второво ме фаќа паника.




nadbet -> RE: Вештачко оплодување III дел (19.1.2012 17:59:02)

Ole2004 ti posakuvam mnogu sreka i da ne izraduvash so [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/modricrtici.gif[/image]. Posle Yasmin pocnuvash so stimulacija i se ke e ok. Kazi mi veke imash 1 detence? Za uspesnoto ivf?
Pozrav i se najdobro!
Newyork mila spermogram mozesh da napravish vo laboratorijata na gak so upat do gak i plavo kartonce, ke ti baraat samo hiv test tamu da znaesh t.e na mazot ti. Inaku napravi go i toa za da ne te vratat. Inace 4 inseminacii se zadolzitelni bez razlika sto e samo gubenje vreme i frlanje pari, morash da im gi dostavish.
Pozdrav i so sreka.




ole2004 -> RE: Вештачко оплодување III дел (19.1.2012 18:42:22)

Првото беше успешно и имам ќеркичка,но сакам да си има братче или сестриче[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image].Ме интересира дали некој правел ИВФ приватно во Систина,колку платил без терапија,и што е вклучено во таа цена.Позз.




bombonce -> RE: Вештачко оплодување III дел (19.1.2012 18:52:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: new york

bombonce a vie imavte 4 inseminacii? devojki koe e vaseto iskustvo so dobivanje na potvrda preku fondot?

Nie podnesovme vrz osnova na maski faktor, megju dvata spermograma vo sistina i remedika imase razlika vo koncentracija i zatoa ni pobaraa od treto mesto,za insenimacii ne ni baraa, a ako dojde da ni baraat ivf privatno ke si go platam so slab spermogram nema uspesna insenimacija!!!Samo dzabe hormonski ke se tretiram a i toa posle ostava posledici vo zivotot!




goca 77 -> RE: Вештачко оплодување III дел (19.1.2012 19:07:19)

i jas od utre ke pocnam da se bockam so superfatktpa daj boze da uspeam ovoj pat




Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување III дел (19.1.2012 19:13:31)

mnogu sreka za site koj se vo  podgotovki za vestacko oploduvanje[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/pikapoka1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/pikapoka1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/pikapoka1.gif[/image]od srce vi posakuvam lesna i uspesna postapka




goca 77 -> RE: Вештачко оплодување III дел (19.1.2012 19:27:50)

culte gospod i daj boze site da uspeeme vo nasata cel [sm=nosecka.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>