RE: Вештачко оплодување III дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Nate76 -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.9.2012 1:16:12)

Emi so sreka srcko [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] neka ti e lesna bremenosta [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
i ajde povleci noga i nie da slavime [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Нивеа -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.9.2012 7:03:43)

emi79 pa toa e toa [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
CESTITKI, sega si uzivkaj i najlesno da si mines 9-te meseci,ajde so srekja...kolku e ubavo vaka samo ubavi vesti da slusame [sm=bravo.gif]




LUBA -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.9.2012 9:31:35)

Cestitki Emi79 imaj si lesna i ubava bremenost mnogu se raduvam koga slusam pozitivni rezultati ajde daj Boze vo skoru i kaj mene i jas sum vo procedura eve se bockam sekoj den so inekcii,pa se nadevam ke bide se vo red so ivf, ne znam dr sto da kazam osven niz golemi maki mineme site po ovoj pat i nikoj ne moze da gi svati osven nie sto mineme niz ova i zatoa posakuvam site vo najbrzo vreme da se izraduvam i stavime kraj na problemot.




Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.9.2012 10:10:06)

cestitki za nasata nova trudnica[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]Emi79 od srce ti poakuvam ubava i lesna bremenost...

inaku da vi kazam konecno zavrsiv so vleckanjeto i gi podnesev dokumentite vo fondot,tamu mi rekoa deka za dva dena ke gi pratat i mozno e do petok da odat i na komisija pa sega ke vidime sto ke bide,ednas dobiv pozitiven odgovor za dvor pat bi trebalo da bide polesno ali kaj nas nikogas ne se znae




miana -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.9.2012 10:33:51)

Devojki aj da ve prasam nesto - imam drugarka koja sto so godini se bori za da ostane [sm=nosecka.gif] no nekako ne im odi bas..Moze li da mi kazete ova so in vitroto kako odi ( za finansiranjeto mislam ) nelli za tri obidi plakase drzavata ? Taa vika deka pokrivala 70 % drzavata a 30 % trebala sama da gi plati .Pa se prasuvam dali moze da mi objasnite kako odi ova? Vi blagodaram




Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.9.2012 12:01:13)

miana za invitro preku fondot se plajka samo 6000 iljadi denari barem jas tolku plativ prviot pat,tie si imaat nekoj sema sekoj pacient po kolku sto go sleduva, ako se nadmine del od terapijata moze nesto da se doplati no mislam deka nema sto drugo da se plajka bidejki jas pravev initro so dolg protokol i ne ja iskoristiv celata terapija a plativ samo 6000 denari participacija...za poveke informacii moze da se obrati vo fondot i tie se ke i razjasnat...pozzzz




gina -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.9.2012 12:31:37)

Bogdancanka mila ti posakuvam sreca od fond sigurno ce ti odobrat.

miana se placa samo 6000 den. participacija, ama jas si plativ i za hormoni posto sega 3 pati imas pravo da proveris jas trebase plus da proveram, ama kaj mene dojdoa nepredvideni raboti i jas si plativ + 60.000 den. ako ne uspeam vo dekemvri ce pravam uste edno ivf i togas ce go iskoristam vaucerot




Emi79 -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.9.2012 13:19:13)

Фала ви дечки на сите за убавите честитки , што побрзо кај сите да се фати и да имаме мнооогу [sm=nosecka.gif] на форумот па да пишуваме и за другите послатки маки [sm=duda.gif][sm=duda.gif]
ви ја праќам целата среќа и добра мисла да успеете сите.
Ќе ви пишам пак
Ве [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]
позззз




energy -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.9.2012 14:59:55)

I od mene cestitki, navistina e ubavo koga ke slusne covek pozitivni vesti... daj boze site da imame prilika da gi slusneme..
Ubava i slatka bremenost, uzivaj vo slatkite maki :[sm=bravo.gif]))




bekulino -> RE: Вештачко оплодување III дел (12.9.2012 17:08:59)

Emi 79 cestitki ti ja prakam seta sreka,sila i hrabrost da gi izdrzis do kraj ovie ubavi broeni denovi,imaj lesna bremenost i te cekame so novi i ubavi vesti.Inaku citajki ve site vas i jas dobiv hrabrost i donesov konecno resenie da pravam invitro.Pa vo vrska so toa sakam da im se obratam na site koi ste go minale ovoj pat vo vrska so terapijata.Znaci kako i na poveketo i jas od vtor den na mestruacija ke pocnam da pijam Yasmin.Potoa ke prodolzam so Superfact inekcii pa sakam da prasam obicno od koj den na cikusot se zapocnuva so superfact.Pozdrav do site i daj boze poveke radosni novinini da slusame




Emi79 -> RE: Вештачко оплодување III дел (13.9.2012 15:09:16)


ИЗВОРНА ПОРАКА: bekulino

Emi 79 cestitki ti ja prakam seta sreka,sila i hrabrost da gi izdrzis do kraj ovie ubavi broeni denovi,imaj lesna bremenost i te cekame so novi i ubavi vesti.Inaku citajki ve site vas i jas dobiv hrabrost i donesov konecno resenie da pravam invitro.Pa vo vrska so toa sakam da im se obratam na site koi ste go minale ovoj pat vo vrska so terapijata.Znaci kako i na poveketo i jas od vtor den na mestruacija ke pocnam da pijam Yasmin.Potoa ke prodolzam so Superfact inekcii pa sakam da prasam obicno od koj den na cikusot se zapocnuva so superfact.Pozdrav do site i daj boze poveke radosni novinini da slusame


Фала на сите за убавите желби дечки , да си дочекате сите [sm=duda.gif] , инаку од мојот случај можам да кажам дека од 2 ден на циклус почнав јасмин , од 14 ден понав супрефакт 0,5 од сабајле да ги боцкам и така две недели , после 14 дена почнав фостимон-стимулации и од тој ден ја намалив дозата на супрефакт на 0,3 од сабајле , а поручек 3 ампули фостимон и се така во наредните 10 дена , ама во меѓувреме секојдневно одев речиси на прегледи , фоликулометрија и д-р ме водеше низ овој протокол зависно како реагира организмот , значи за било кој препарат д-р ќе ти каже што и како треба да правиш што зависи од контролите како ќе ти минат , те поддржувам и само смирено , кога е човек смирен и присебен многу полесно го минува целиот процес , ова од искуство го кажувам пошто првиот пат бев толку испаничена што не знаев кај сум и не бидна , додека вториот пат-сега бев скроз смирена и нон стоп си викав дека сега мора да биде - и бидна [sm=smiley1.gif] . Ајде само храбро и дај боже да има [sm=rozacrtici.gif]
поздрав девојки , до скоро пишување




gina -> RE: Вештачко оплодување III дел (13.9.2012 19:03:20)

devojki neznam kako ce docekam do utre da se razdeni treba da pravam test utre mie 14 den od punkcija [sm=smiley13.gif] se nadevam se ce bide ok samo se molam na gospod i bogorodica. I nekako me naboluva dolniot del od stomakot kako bodezi a gradite nemozam da si gi dopram i mi zezat neznam



bekulino jas pocnav od prv den menst. so mikroginon na 15 den superfakt 0,4 pa posle 14 den superfakt 0,2 i menogon 3 ampuli od prilika 8 dena se bockav navecer vo 7:30 edna vo stomak edna vo kolk i posle stop




Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување III дел (13.9.2012 21:46:34)

gina mila od srce ti posakuvam se najdobro, ajde opusti se mila stiskam placi za tebe[sm=pikapoka1.gif][sm=pikapoka1.gif][sm=pikapoka1.gif]




Нивеа -> RE: Вештачко оплодување III дел (14.9.2012 10:39:12)

gina srce so srekjicka neka ti e,daj boze da se izraduvas utrovo...lele kojznae kolku e golema neizvesnosta...ajde pa da ne izvestis so ubavi vesti




gina -> RE: Вештачко оплодување III дел (14.9.2012 15:12:54)

devojki utrovo napraviv test i pokaza samo edna crta kako i sekogas[sm=smiley19.gif] nemozam da se smiram placam i vi pisuvam solzite sami bez prestan si tecat i 4 ivf bezuspesno do koga li vaka ce bide vo nedela treba pak da napravam ama ne ocekuvam deka nesto ce se smeni sekogas isto[sm=smiley19.gif]dusata me boli sakam da vikam na cel glas [sm=zaspan.gif]




Nate76 -> RE: Вештачко оплодување III дел (14.9.2012 17:01:29)

Gina dusicke [sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif] te razbiram potpolno kako se cuvstvuvas [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif] (imav i jas 3 neuspesni in -vitra i sega se spremam za 4 -to) tesko e , bolno e , koj ne pominal niz toa ne znae, no sto mozeme ??? Sudbina ni bila takva da se macime za edno [sm=duda.gif], morame da gledame napred kolku i da e tesko i razocaruvacki, sto drugo mozeme ??Da se samounistuvame???? Nadesta posledna umira kako vikaat, ne bi sakala ova da bide slucaj so nikogo od nas koi pominuvame niz in-vitro oploduvanje no ako e za nekakov si primer mozam da kazam deka upoznav edna zena pred izvesno vreme cija zolva zabremenila pri 9 -totot in-vitro so bliznaci, ne sakam da cekame do tolku, samo ke kzama gospod neka ni e na pomos na site[sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif]




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување III дел (14.9.2012 23:35:21)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ines.

denes se registrirav na forumot pa me interesira slednoto:
dali moze nekoj nsto pravel inv da mi ja objasni postapkata (no NE vo FONDOT) tuku samo medicinskiot proces.Kolku trae, posle kolku vreme otkako ke se napravat prvite testirnja (hormonalen status, spermogram) zapocnuva inv postapkata ?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Нивеа

ines. imas tema vestacko oploduvanje, no eve jas ke ti ja kazam postapkata...
jas sega skoro ja zapocnav,
po ispituvanjata doktorot ti dava yasmin da pies na 2 den od mensturacija i gi pies do 14 den, od 15 den (ako se e vo red) se zapocnuva so ampuli koi se bockaat vo stomak za sozdavanje na poveke folikuli i jajce kletki...se sledi situacijata celo vreme i zavisi,mene doktorot mi kaza ke mi trebale od 20 do 25 ampuli,zavisi kaj sekoj e razlicno.po ampulite se pravi punkcija,se vadat jajce kletkite,a mazot ti dava sperma koja se obrabotuva i se zemaat najpodviznite spermatozoidi i embriolozite si ja rabotat nivnata rabota a toa e da se oplodi jajcekletkata ili jajcekletkite ,koga ke se oplodi/oplodat se pravi ET-embriotransferot...obicno vrakjaat 3 ili 2 embrioncinja vnatre,zavisi znaci epten od situacijata,se nadevam kolku tolku ti stana jasno barem :) pozzz i da ti kazam imas prekrasen nick,koj mi e vo listata na zenski iminja...INES mnogu ubavo!!!




bella80 -> RE: Вештачко оплодување III дел (15.9.2012 1:20:47)

Zdravo zenski,odamna nemam pisano tuka,nekako mi e bolna temava..Koj ne pominal niz tie maki ne znae,ama redovno ve citam.Gina duso epten mi e zal,nemozam da zamislam kako ti e,jas imam pominato niz edna procedura i strav mi e da pomislam na vtora a ne ti posle 4 obidi,no toa e zivotot,glavata gore i gledaj napred....Najdi si nekoj ventil,relaksiraj se ,odmori malku,misli na ubavi raboti i koga ke si gi napolnis bateriite so Gospod napred probaj pak,ne se otkazuvaj.
Ve guskam moi hrabri dami[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




crvce -> RE: Вештачко оплодување III дел (15.9.2012 4:47:12)

zdravo na site ,imam drugarka koja ima policisticni jajnici,neredovna menstruacija i do sega ima napraveno samo edna inseminacija,podnese lani dokumenti za in vitro no od fondot i rekoa deka mora da napravi 3 inseminacii,SAKAM da ve prasam kakva e sega procedurata ,dali se uste baraat 3 inseminacii i sto se dr se bara,,VI POZELUVAM MNOGUU SREka,,pozdrav[sm=bravo.gif]




bekulino -> RE: Вештачко оплодување III дел (15.9.2012 10:38:14)

emi79 i gina mnogu vi blagodarm za spodeluvanjeto na vaseto iskustvo,da vi kazam deka veke od vtoriot den gi zapocnav yasmin tabletite,treba da se javam na lekar na 12 den i od 17 den ke pocnam so superfactot so doza od 0.6,do dobivanje na mensiz,pa od tret den na ciklus ke pocnam so fostimon od 1.5 na den,pa ke vidime,posto gledam deka sekoj lekar si ima svoja sema,moze i od samite nas pak da zavisi sto terapija se prima,no so gospod napred mislam deka ke uspeeme,pozdrav




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување III дел (15.9.2012 11:33:26)

gina навистина ми е жал [sm=smiley13.gif] и немам зборови, освен исплачисе и продолжи понатаму,зошто еден ден солзите ќе бидат од радост [sm=smiley31.gif]
crvce потребни се 4 инсеминации преку еден циклус, тоа е едноставно мора.Еве јас месецов ќе правам 3та.




bekulino -> RE: Вештачко оплодување III дел (15.9.2012 14:15:54)

gina navistina mi e zal no te molam nemoj da ocajuvas i ga ja gubis nadezta i verbata.Iako ne sum minala niz,i molam boga da me postedi od vakvi rozacaruvanja i mene isite koi minuvame niz ovoj pat,i znam deka ti e mnogu tesko i deprimirano no te molam imaj verba i veruvaj deka toa sto e tvoe ke si dojde.Bidi hrabra izdrzi veruvaj i prodolzi da se molis na gospod i bodorodica,moze da bavi no tie ne zaboravaat.Ponekogas zivotot ne stava pred golemo iskusenie no mora da istrpime i izddrzime do kraj.Neznam kolku ke ti pomognam no jas sekogas se podgotvuvam za najlosoto za da mi bide polesno ako se sluci da go doziveam.I sega koga se spremam za ivf ne se optovaruvam i ne razmisluvam mnogu za toa,samo se molam i veruvam deka gospod e sekogas so mene i nikogas nema da me napusti.




gina -> RE: Вештачко оплодување III дел (15.9.2012 21:22:54)

devojki fala vi na site za utesnite zborovi sto bi pravela jas bez vas znam deka ste sekogas tuka mnogu e tesko pred drugite se pravam silna pred moite bliski sto ne ni znat kade odam i niz sto se ne pominuvam se smeam so sila ve [sm=smiley31.gif] site.

E sega sakam soveti oti navistina neznam sto da pravam oti jas bev preku fond ama rabotite ne izlegoa kako sto treba nemase da ima transfer oti embrionite kasnea so razvojot i so dr. se dogovorime da ne go trosam zaludno vaucerot embr.pocna da se razvivat ama mnogu da ne se nadevam mi rece dr. ce gi vratime moze i cudo da se desi da ne gi frlame jas da si platam pola suma isto kako na privatno da sum bila sto nema da me kosta kako cela postapka a vaucerot da go iskoristam dekemvri oti dotogas mi vazi i jas se soglasiv ama makata mie sto neli 6 meseci da se ima razlika od edno ivf do drugo a ja kolku ce imam ni 3 meseci a dali ce mozam da izdrzam da ne mi se sluci nesto?[sm=zmeden.gif] koga go prasav dr. mi rece moze a isto i embriologot mi rece nema da ima problem moja prijatelka go praza nejziniot dr. toj rece deka bilo mn.brzo of neznam sto da pravam pa ako ne ce rizikuvam [sm=smiley13.gif]




mesecina83 -> RE: Вештачко оплодување III дел (16.9.2012 16:33:57)

имам едно прашање до вас се осеќам многу малаксана немам многу апетит,на гаќите имам кафеав исцедок и понекогаш многу јаки болки како напади да имам кои траат по пола минута и во текот на денот ги нема толку,но навечер кога спијам претерано многу како некој да те лече како да те раскине и еве 2-3 дена ставам вагиналетки канестен 2 дена и синоќа ставив кантарион вагиналетки и многу ми се спие и многу сум не расположена во текот на денот незнам што да правам и дури и мажот ми се уплаши синоќа кога почнав да офкам од болки ве молам за совет




Emilij@ -> RE: Вештачко оплодување III дел (16.9.2012 19:30:54)

девојки како ми се наближува пункцијата,за некој ден(утре ке знам точно [sm=smiley1.gif]), ме интересираат вашите искуства по ембриотрансферот, дали лежевте цели две недели, одевте ли на работа, или си теравте како и претходно? прв пат ми е, па малку сум збунета што-како. споделете искуства. поздрав




Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>