RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Подигнување



Порака


miana -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (20.10.2011 11:45:48)

SO zalazuvanje...Na primer ima ubav sirup i groze ...Jas i vikam deka e od ubaviot i koga ke go goltne veke  i e kasno da se buni..Imav kupeno ribino maslo so aroma na cokolado i edvaj so trista maki i go davav i vidov deka nemozam veke na sila i i kupiv vitaminski saravita ( i toj ne go obozava) ama koga ke rece deka ne saka i vikam deka ke i dadam od grozniot i sirota mora da pie od ovoj..Taka i sega so antibiotikot - i vikam deka e od toj od portokal ( brufenot) i on ake otvori usta - jas stavam augmentin i veke pominalo [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Acerolata ja obozava - nemame problem..Sega sakam da i kupam bilo kakvo ribino maslo sto nema aroma na ribino maslo..Sakam da se obidam so onie malite zrnca i da i gi davam so voda da gi pie,moze taka polesno ke vnesuva..




kikicka -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (20.10.2011 12:05:20)

da ne ja podrecam super e koga stanuva bor za sirupce.prviot pat sekogas i e cudno no posle si go pie znae deka i sleduva.obicno posle pojadok ona zanesena vo tv jas i davam da jadi i na poslednata lazicka ne gleda sto stavam i ke i ja piknam i gotovoo se mrshte ali nema nazad. ova omega3,6,9 sto go pie sega e mng gadno bash vkus na ribaa ali odma i davam vodicka da ne i se zgadi.isto i za noseto ne mi se buni koga i stavam sprej za nos,duri cekaa




dostickage -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (20.10.2011 14:01:35)

sirupi,vitamini,sprejovi za nos,kapki i sve ostalo so se vika strano telo davame iskljucivo uz pomoci trikove i crne magije [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
ovaa fora ja imase drugarka mi edno vreme koa ke resese nekoja teska zadaca po matematika[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




kikicka -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (20.10.2011 17:39:17)

off me nasmea po tolku placenje[sm=smiley36.gif] uste si se smeam




vezilka RR -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (13.1.2012 12:37:50)

Их, абе ова било тешка работа. На Никола прв пат му даваме сирупче вчера, малку сме настинати и беше хорор филм. Никако да отвори уста, пола сируп ни го испобутка, се напраивме лом. Исто и сабајлево..не знам како ќе го допиеме, не знам како мајка ми ќе се снајде попладнево. Ако не да и кажам со шприц да проба оти со лажиче нема шанси сама..мора некој да го држи, ние вчера двајца едвај успеавме. А баш мислев дека нема да праи проблем со лажиче оти тој кога ќе види лажиче сам си отвора уста. Ама штом го вкуси почна претставата. Исто претстава имаме (да напоменам, многу гласна претстава, за да можат и комшиите да чујат) и капки за нос кога треба да ставиме, па дури и температура да измериме.




Snowhite RR -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (13.1.2012 20:17:53)

Ако одбива најлесно е со шприц да се дава сируп
М сега па сам сака, дури и кога не треба го зема сирупот и лажиче и ми вели сируп пиеме, или откако ќе му дадам ми вика убо е мамо, а понекогаш уште сакам ми вика




Maca25 -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (13.1.2012 22:17:44)

А ај нека ми каже некој како успева да му прсне спрејче на дете во уста?!? Н. кога ќе го види затвара уста и не дава да и прснам.




AnnaMolly RR -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (14.1.2012 16:16:20)

Јас вака успеав, а сега Филип сам бара да му прскам во уста спреј (прополис).

Прво го зедов јас спрејот и си прснав во уста, па реков „Леле колку е убаво!“ и пак си прснав, па пак го реков истото. После и на мм му прснав, па и тој го рече истото. И Филип сам побара да му прснам. Му прснав и тој рече „убаво“. И кога ќе види сега дека треба прополис да прскаме во уста, многу се радува.

Или оваа стратегија. Сега Филип ако му кажам дека нешто не смее да прави, тој за инает го прави тоа. Кога не сака да пие сируп (а ова е многу ретко, инаку обожава да пие се од шприц), му викам „Немој да си го испил сирупов! Само ако си го испил!“ И веднаш отвара уста да го испие за инает. Оваа „обратна психологија“ и за други работи ми успева.




mamamoni -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (14.1.2012 19:30:56)

немаме проблеми со сирупи и капки за нос, седнува кај тато во скут и прво пробува мама , па тато,па Софи [sm=smiley1.gif]




vezilka RR -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (16.1.2012 10:26:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Их, абе ова било тешка работа. На Никола прв пат му даваме сирупче вчера, малку сме настинати и беше хорор филм. Никако да отвори уста, пола сируп ни го испобутка, се напраивме лом. Исто и сабајлево..не знам како ќе го допиеме, не знам како мајка ми ќе се снајде попладнево. Ако не да и кажам со шприц да проба оти со лажиче нема шанси сама..мора некој да го држи, ние вчера двајца едвај успеавме. А баш мислев дека нема да праи проблем со лажиче оти тој кога ќе види лажиче сам си отвора уста. Ама штом го вкуси почна претставата. Исто претстава имаме (да напоменам, многу гласна претстава, за да можат и комшиите да чујат) и капки за нос кога треба да ставиме, па дури и температура да измериме.


..најдовме некоја стратегија..сеуште го држиме за раце и нозе да не прета, ама му ги пееме омилените песнички и тој се смее а ние бутаме ситупот во уста [sm=smiley1.gif]




Pepelaska * -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (16.1.2012 13:42:47)

го лажам со шишето демек да пие и ќе му ја пикнам лажичката[sm=smiley1.gif]




bocence -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (16.1.2012 14:37:38)

demek ima vkus na portokal ili jagotka(posto mnogu jade mnogu portokal, ajagodi ne jade a pie sok od jagodi[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image])sto nekoi sirupi stvarno imaat takov vkus  a tie gorclivite isto i dodeka oseti kasno mu e[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] taka pravam za golemoto (4 god) a na pomaloto da cuknam od drvo[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]seuste ne sme mu davale




Snowhite RR -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (11.11.2013 0:02:36)

Леле со М воопшто немам мака на оваа тема, сам ми го носи сирупот, ама со Ј мака мачам, само што ќе ме види и врти глава и го плука, пола в уста пола надвор, дури и за Д3 капките едвај ги пие. Не знам како ќе давам цел месец Легофер дај кажете некоја финта. Работата е што е мала и не можам никако да ја залажам не разбира и морам со сила




sandriana RR -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (11.11.2013 8:44:55)

Ако веќе мораш да даваш сируп, обиди се со шприц, така има најмала веројатност дека ќе го исплука.




deluxe -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (11.11.2013 8:54:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Леле со М воопшто немам мака на оваа тема, сам ми го носи сирупот, ама со Ј мака мачам, само што ќе ме види и врти глава и го плука, пола в уста пола надвор, дури и за Д3 капките едвај ги пие. Не знам како ќе давам цел месец Легофер дај кажете некоја финта. Работата е што е мала и не можам никако да ја залажам не разбира и морам со сила



Сноу јас вака правам кога треба да дадам сируп.Земам со шприц онолку колку што треба без да ме види.Го земам в раце и му ја нудам цуцлата,го навалувам малку на назад,и кога ќе ја види цуцлата лажалка ја отвара устата,тогаш набрзина му вбризгувам со шприцот ,и му ја ставам цуцлата[sm=smiley36.gif]И толку[sm=jezicek.gif]




Snowhite RR -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (12.11.2013 23:08:17)

So spric davam a taa ne cuca cucla i ja otvoram ustata ama taa pluka i poveke odi na ligavce otkolku v usta




Snowhite RR -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (14.11.2013 22:40:23)

Денеска уште еден сируп ни пишаа, на 8 саати, тешко мене, тешко нејзе[sm=smiley19.gif] и ноќе ќе треба да ја станувам да пие




mommy_angels RR -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (14.11.2013 22:50:42)

Сноу и јас давам со шприц ама малку и го задржувам главчето на нагоре дури голтне
Уф ова сирупите и кај нас се церемонии,само со витамините немам проблем,си ги голта со мерак па дури и ми вика ''ош''
Да преведам [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] тоа и е уште




Mihaela 2010 -> RE: Како успевате да му дадете лек на вашето дете? (8.12.2013 15:36:58)

maka sme imale samo koga treba preku nokj da ja budam pa e sonliva i se spie,i mi place ne saka da go ispie,obicno so spric i davam,ama nemame nekoi posebni problemi okolu lekcinjata,ova sto e za imunitet sama si bara i i e ubavo,duri vika daj mi uste




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]