RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


gvenda -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (23.7.2011 14:56:46)

ne spiela bez mene do sega ima 14 meseci po cel den si sedi bez mene ama mislam navecer nema sansa me bara posbeno za cicanje i taka si terame a tolku sakam da ja ostavam so moite malku da si odmoram ama nema zdravje posle 2 godinki




денвер -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (23.7.2011 15:42:33)

ја имам оставано со мајка ми и преку ден и ноќе има 15 месеци и некаде од 8-9 месеци кога престана да цица ја оставам и мислам дека треба да се оставаат децата со бабите дедовците, бидејќи некогаш ќе мораме некаде без нив и нема да седат па да ги оставаме со плачење и мислење што е и како е, не викам дека кога ја оставам не ја мислам ама помирна сум бидејќи знам дека нема да ме бара и нема да плачи по мене.




*miki mami* -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (23.7.2011 23:20:07)

Go ostavam cesto koga treba da izlejzeme nekade so mm no toa e na nekolku casa nikogas ne ja prespal cela nok bez mene i neznam nekako mi e sube jas ne bi mozela da spijam bez nego ima 17meseci




Snowhite RR -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (24.7.2011 16:42:33)

Мене не ми се остава искрено, два пати го имам оставено досега, двата пати заради одење на свадба надвор од градот. Ама да го оставам само онака без посебна причина не можам, еве мајка ми неколку пати ми има речено, ако сум втора смена, а наредниот ден прва, да го оставам да спие кај нив, за сабајлето таа да не иди кај мене, таму да го варди, ама не можам, не сакам




annie -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (24.7.2011 17:02:40)

citam nikoj ne gi ostava decata kaj babi i dedovci?!
zarem me im veruvate?
zarem nikogas vie ne ste prespivale kaj vasite babi i dedovci?jas obozavav da odam kaj niv preku zimski,leten raspust i vikendi




Snowhite RR -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (24.7.2011 18:34:18)

Не се работи за неверување, едноставно јас сакам навечер да заспијам со син ми, а насабјле кога ќе се разбуди/разбудам да бидам покрај него, кога ќе порасне секако дека ќе го оставам




AnnaMolly RR -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (24.7.2011 18:35:29)

ИЗВОРНА ПОРАКА: annie

zarem nikogas vie ne ste prespivale kaj vasite babi i dedovci?jas obozavav da odam kaj niv preku zimski,leten raspust i vikendi



Јас кога бев мала нон стоп бев кај баба ми и дедо ми (на мајка ми родителите) и си поминував најубаво на свет. Јас го оставам Филип кај мајка ми да преспива и без некоја голема причина. Едноставно ако сакам да се одморам еден ден, ќе и го однесам и следниот ден кога ќе си го земам сум како преродена!




Џесика -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (24.7.2011 18:58:01)

Колку би го оставила да преспие некоја ноќ, и свекрва ми ми вика да и го симнам доле некоја ноќ, и мајка ми го бара, ама моево дете од лошо-полошо е со спиењето... неколку пати се имаше случено кај мајка ми да ја види со нас во кревет,и не можев да го смирам, збесна од вриштење. Ако види некој друг освен мене ноќно време, не се смирува... а треба да почнам да го оставам кај свекрва ми ноќе, бар да сум во истата куќа, ама мислам дека ќе немам мир, не за неговото плачење, ама тој мочка, се мокри цел, и се плашам дека нема да го осети...




Ikana -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (5.1.2012 15:49:13)

nokeska za prv pat dojde svekrva mi da ja pocuva malata, za nie da se naspieme so maz mi, pogotovo on zasto em dezura navecer em sabajle na rabota ide, a amu zavrsi odmorot i mu se fakja 24 casa bez son. I ajde ja narani ednas pred nas demek ok pomina toa, ja povi i ni vika ajde deca legnete si mozam jas. Taman se kaciv gore, ja slusam mojava kako place a be mislam deka gi preripav skaline, glava ke iskrsev. Si se simnav so pernicata, si legnav na sedmosedot, a sveki mi vika, dobro sine zarem ne mi veruvas...ja gledam...i vikam ne, ne mozam bez nejze da si spijam...i ic ne se naspav!




Luci -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (6.1.2012 13:21:21)

Го имам оставено кај моите да спие 10-тина пати, нема гајле, спие без проблем[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Ikana -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (6.1.2012 13:30:09)

Eve nokeska prv pat ja ostaviv so sveki za jas i mm da se naspieme....bila mn m irna spiela i samo za jadenje se budela! zatoa mene preku den dusata mi ja vadi!




AnnaMolly RR -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (6.1.2012 17:11:27)

Икана, децата како намерно тоа да го прават! Еве и јас мноооогу пати сум го оставала Филип кај моите или кај свеки, а тие ми викаат „Зошто само се жалиш од детето, многу беше мирно.“ А штом сме сами ние дома со мм, мислам кровот да може ќе го сруши. (тоа порано беше, сега мирен како јагне)

Инаку, кај свеки не сака повеќе сам да седи, не знам зошто. А кај мајка ми без проблем, сам спие со неа, си играат, си јадат... Којзнае што му стана.




Ikana -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (6.1.2012 22:08:02)

AnnaMolly, jas mislam deka toa go pravat bidejki so babite i dedovcite seuste ne se poznavaat dovolno i se pribrani a so nas se naviknati i dzumbus pravat, barem sega za sega...i nie koga odime na gosti ili koga ne ostavaat sami so drugi lugje ne sme isti neli?[sm=smiley36.gif]
Inaku denes bese vrv...5 min oko ne sklopi, samo bara da cica i da jade, te za cicanje pravi faca, te za shishe, taman ke i smenam pelena ke se pokaka pak otkako veke kaknala ednas, znaci se mrdnav! i zgora na se, mm bese na rabota denes, i minative denovi do 11 vecer rabotese, jas cel den sama so bebeto!
A bebeto me vrti na mal prst, itrica nevidena e![sm=jezicek.gif]




Maca25 -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (6.1.2012 23:01:31)

Нина уште никаде не преспала!! И од двете страни бабите викаат нема проблем, кога сакате...кога ќе дојде ред за оставање на спиење се они нешто работа им искача[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Melanija RR -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (21.5.2015 22:36:24)

Не сакам ниту сме пробале[sm=smiley1.gif] досега 21 месец[sm=smiley36.gif]
Јас кај баба му сега пред 2 месеци го оставив а јас до продавница или сл.Толку 2-3 најмногу , за преспивање немам намера.Сметам дека детето треба да си има навики,не е работата ете да се навикне.А зошто да менувам ,да е нервозно не наспано.Освен ако ете нешто се случи па мора.




mommy_angels RR -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (22.5.2015 9:57:07)

Преспивала многу пати,а еве и од другата недела пак ќе оди кај бабите на гости.Е сега кога ќе се врати,оди па зауздај го [sm=smiley36.gif],ама мама тоа може и умее.Според мене детето се учи од мали нозе на самостојност,но се разбира,секогаш треба да знае дека мама и тато во секој момент се тука за него.Кај и да се ,ќе дојдат пак !!!




AnnaMolly RR -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (22.5.2015 10:05:54)

Филип често знае да посака да го однесам кај моите на преспивање. И тоа не една вечер, туку има седено и по една недела. Таму сакал да се пресели, му било многу убаво.
Мајка ми има специфични смени на работа, дежура 24 часа и после неколку дена е слободна (мед. сестра е), па обавезно кога има 3-4 дена слободни го носам.
И само што ќе го однесам ми вика Ајде мамо оди си сега ти :)
Нит ме бара, нит ништо.
Добро, не е веќе бебе, има 5 години, ама го оставам од 6 месеци да преспива кај моите.

За кај свеки да преспие малку поретко, ама некогаш му текнува и таму преспива (иако сме две куќи во еден двор).




Malecka23 -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (22.5.2015 10:16:09)

Seuste ne sum ja ostavila ne prespivanje ama toa mi e sledno na agenda,Mislam deka treba poleka da se nauci da bide posamostalna.Mozebi mi e greska sto ke pocnam od sega mislam deka trebase uste porano da go napravam toa.Ama zatoa za malovo si znam pa so nego ke si pocneme porano




deluxe -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (22.5.2015 10:26:31)

Филип до сега нема спиено на друго место,освен дома.Ана си спие кај бабите[sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (22.5.2015 14:10:31)

Хм работата е што М заспива само со мене не е ништо специфично но мене ме бара го држам за рака и тоа е тоа. Решена сум овој летен период да го осамостојам ,ем за него ем мама некогаш ќе мора да работи.
Веројатно ќе треба време да го одвикнам од мене па да се навикне со баба[sm=zz_wink.png]




marchi -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (22.5.2015 16:35:12)

stefan zaspiva samo so mene a i da ne bese taka ne bi go ostavila da spie na dr mesto. prvo kaj i da sum i sto i da pravam ke bidam kako na "trnje" ne mi e mirna glavata




Neurotoxin RR -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (23.5.2015 19:26:47)

Мојава гајле нема, можам кај сакам да ја оставам, ама мора да ме послушаат на време да ја легнат, само тоа. А дома сама си заспива, во креветче во темница. Само додека легнуваме додека се покриваме местиме тука околината, тогаш сака да ти напраи некои муабети и неможеш да ја откачиш [sm=smiley36.gif]




Malecka23 -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (26.5.2015 9:22:05)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin

Мојава гајле нема, можам кај сакам да ја оставам, ама мора да ме послушаат на време да ја легнат, само тоа. А дома сама си заспива, во креветче во темница. Само додека легнуваме додека се покриваме местиме тука околината, тогаш сака да ти напраи некои муабети и неможеш да ја откачиш [sm=smiley36.gif]


A ja ostavase uste od mala da prespiva nekade sama?
JAs mislam deka mojata greska e tamu sto ne ja ostavav na spienje i zatoa sea e malku potesko.Kaj mojte sedela po cel den i densko spienje ne i bese problem ama za navecer..Zatoa malovo malku da prkne odma ke pocnam da go ostavam ednas vo nedelata kaj majka mi neka si se nauci i posle da nemam problem.A golemava planiram zdravje sega vikendov i taka e prodolzen za prv pat da ja ostavam pa ke vidime dali ke mi zvonat vo 4h sabajle da si ja zemam[sm=smiley36.gif]




Neurotoxin RR -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (26.5.2015 13:40:52)

Па првпат ја оставивме на скоро година ипол, и тоа на две недели кај свекрва ми, во друг град. Малце беше чудна кога си дојде дома, ама тие две недели супер си поминале. Сега е поголемка, ја оставам само на една недела, ама мислам дека може и повеќе да издржи.




Malecka23 -> RE: Дали го оставате бебето да преспива некаде без вас? (26.5.2015 14:37:41)

Bravo dve nedeli ne se voopsto malku od prv pat.




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>