Сексот и годините во брак (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Сексуалност



Порака


mami -> Сексот и годините во брак (21.8.2009 9:00:05)

Еве како релативно тазе во брак, некогаш ме плаши дека сексот, водењето љубов- како сакајте кажете го, со текот на годините станува монотон и се проретчува до 1 месечно или годишно во екстремните случаи...
Меѓутоа многу статистики викаат дека сексот со годините е се подобар бидејќи партнерите се повеќе се запознаваат и знаат точно што му треба на партнерот и се поотворени кон експериментирање на нови работи..
Знам дека имаме мамички/татковци кои се во брак 5-10 години па би сакала да го чујам нивното мислењеи искуство ако не е проблем




Bile -> RE: Сексот и годините во брак (21.8.2009 9:18:45)

se sto si napisala od se po nesto ima tocno
tocno deka seksot so tekot na godinite stanuva monoton megutoa s e peasanje na periodi vo brakot. seksot stanuva podobar odkako ke se zapoznaat dobro partnerite i si gi zadovolat potrebite otvoreno bez nikakov sram so toa tie stanuvaat se pobliski. megutoa seksot samo moze da go unistat problemite definitivno. inaku ima mnogu da se pisuva bidejki sekoj brak si e posebna prikazna za sebe zaedno so seksot sto go imaat vo brakot.




big_mama817 -> RE: Сексот и годините во брак (2.10.2009 16:07:48)

може има вистина јас сум скептик по ова прашање [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




milijana -> RE: Сексот и годините во брак (3.10.2009 8:49:33)

ма се подобар и подобар ке станува сех..немај гајле.за еднаш месечно или не дај боже годишно???Тука мислам неШто не би било во ред.Да имате и по 40 години..здрав сех живот мислам дека не е штетен, дури е и полезен.И е основа за добар брак, за долг живот, мир во кука..хахаа.Нели???Можеби јас ја имам таа срека, д..ама сега кај секој е различно.Некој и со два пати неделно е срекен, задоволен,за вкусовите не се расправало, така викаат.Важно да го има, да има нежност..па сега кој знае што ни носат годините?????




profesorica -> RE: Сексот и годините во брак (3.10.2009 8:55:12)

Колку и да велат дека сексот со различни партнери е повозбудлив или дека е подобар начин да се оджуваш себе си мислам дека сексот со постојан партнер и со текот на годините станува поубав и подобар.Јас сум во брак 2 години но со мм сме заедно 12 години и можам да кажам дека сексот никогаш не бил подобар.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




milijana -> RE: Сексот и годините во брак (3.10.2009 9:03:35)

Потпишувам..изгледа оти и јас сум професорица, па сме истомисленици?хахаа..ок..подржувам се што кажа.Така е и со мене.Ние сме заедно 20 години, па не можам да се пожалам.Од тие 20 год..17 год имаме интензивен секс..па се е ок..барем до сега .Ама знаете , годините, проблемите, заедничкото живеење си го прави своето.Ако е некој чуствителен, ке се врзе за тебе и толку..после е твој за цел живот.и ова е шала,..да не ме свати некој некој погрешно,,Водете љубов,а не војна,, така беше паролата нели??позз




ivemace -> RE: Сексот и годините во брак (4.1.2013 17:16:31)

Nie sme 4godini vo brak i do sega (osven dodeka bev bremena i posle toa tie 40dena[sm=smiley36.gif] ) bash i ne ze promenil mnogu.. Porano (koga bevme bez deca) imavme poveke sloboda, sea se cekaat decata da zaspijat [sm=smiley36.gif]




blond -> RE: Сексот и годините во брак (13.3.2013 12:52:07)

И јас се секирам многу за ова прашање. Може треба мајка ми да ја прашам? Секако сме слободни со неа за секаков муабет [sm=smiley1.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Сексот и годините во брак (13.3.2013 12:56:28)

Normalno e toa kako pominuvaat godinite i seksot da e pomalku prisuten od pricina sto sme vo ekot na stvaranje,rabota,deca,dom i slicno....ne deka ne se moze ama samata taa odgovornost,i prezafatenost si go pravi svoeto....
Mislam deka ke se aktivirame povekje koga ke se osamostojat decata,koga ke zaminat od kukjata,togas e period na povtprno zblizuvanje na partnerite




woman_in_love -> RE: Сексот и годините во брак (13.3.2013 12:56:35)

А што е тоа што те загрижува? Недостатокот на секс или тоа што не се променило ништо со текот на времето?




niki -> RE: Сексот и годините во брак (13.3.2013 13:15:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Normalno e toa kako pominuvaat godinite i seksot da e pomalku prisuten od pricina sto sme vo ekot na stvaranje,rabota,deca,dom i slicno....ne deka ne se moze ama samata taa odgovornost,i prezafatenost si go pravi svoeto....
Mislam deka ke se aktivirame povekje koga ke se osamostojat decata,koga ke zaminat od kukjata,togas e period na povtprno zblizuvanje na partnerite


jas mislam deka so godinite i ne se moze
koga si mlad si oren i poleten i zintrigiran i novo ti e i interesno
sega kako im odam vo presret na famozni 40 nemam tolku apetit
a koga ke se osamostojat decata?
koga ke zaminat od kuka ke imame po 50+ babi zbrckani vo klimaks
zblizuvanje da, seks ke ima onolku kolku godinite i zdravstvenata sostojba dozvoluva





Mihaela 2010 -> RE: Сексот и годините во брак (13.3.2013 13:19:44)

Da ama mazite vo klimaks mozat da bidat dosta opasni na toa pole[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




niki -> RE: Сексот и годините во брак (13.3.2013 13:23:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Da ama mazite vo klimaks mozat da bidat dosta opasni na toa pole[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]


kako kazes, ti veruvam, da ne dozvolime da se demotivirame[sm=bravo.gif]
mazite vo klimaks[sm=smiley36.gif]




blond -> RE: Сексот и годините во брак (13.3.2013 13:29:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Da ama mazite vo klimaks mozat da bidat dosta opasni na toa pole[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

Хахаххаха, така е, желбата за докажување дека сеуште се добри во кревет се зголемува! Ама за докажување на туѓ терен, а не на домашен [sm=jezicek.gif]




mama_06 -> RE: Сексот и годините во брак (13.3.2013 15:24:56)

Па да ви кажам кај нас трендот оди во нагорна линија, колку подолго во брак толку повеќе секс. Јас имам 33 години а мм 44 и мислам дека поради тоа што сме повозрасни немаме комплекси, експериментираме и многу си се сакаме.




vezilka RR -> RE: Сексот и годините во брак (20.8.2013 12:38:18)

Веројатно сексуалниот живот со ист партнер со текот на годините си доживува различни фази. Барем судејќи според моето искуство. Јас во брак сум 4 години, а во врска 11 години. Првата фаза беше оној лудиот, од младосата, интензивен. Потоа беше фаза на експериментализам. Па секс за правење дете, кој беше тапа и ич не го биваше, а богами и бааги не одалечи. Па имаше НЕ секс. И сега повторно реоткривање на убавините на чинот. Повторно се вративме на почеток, на оној лудиот. Е не сум сигурна далик ругот баш ќе се заврти уште еднаш, оној експерименталниот не сум сигурна дека ќе го преживееме заради годините и виталноста, хехехе.




mommy_angels RR -> RE: Сексот и годините во брак (27.8.2013 18:02:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Веројатно сексуалниот живот со ист партнер со текот на годините си доживува различни фази. Барем судејќи според моето искуство. Јас во брак сум 4 години, а во врска 11 години. Првата фаза беше оној лудиот, од младосата, интензивен. Потоа беше фаза на експериментализам. Па секс за правење дете, кој беше тапа и ич не го биваше, а богами и бааги не одалечи. Па имаше НЕ секс. И сега повторно реоткривање на убавините на чинот. Повторно се вративме на почеток, на оној лудиот. Е не сум сигурна далик ругот баш ќе се заврти уште еднаш, оној експерименталниот не сум сигурна дека ќе го преживееме заради годините и виталноста, хехехе.

хахахахах.... исто изгледа мислам и јас,ама овој за правење дете не да не го бива [sm=smiley29.gif] .Онаа не секс фазата ќе да е после породувањето во периодот кога сите се адаптираме на новите услови и таман си се вративме во форма си почнавме куќа и мртви уморни и двајцата постојано [sm=smiley6.gif] ,тоа сексот сега ни е ретко задоволство,ама ајде мора да кажам и квалитетно [sm=smiley9.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Сексот и годините во брак (27.8.2013 18:53:20)

Kaj nas seksot mozam da kazam deka ni e super,isto kako vo mladosta,moze samo radi kilazata sto godinive ja natalozivme pa nii smeta toa a i normalno se zaretci no ne se zalam,normalno sekogas moze i podobro




niki -> RE: Сексот и годините во брак (28.8.2013 23:24:41)

ve citam i si velam ex kolku e zivotot za sekogo od nas razlicen
nam najubav period od seksualniot zivot ni bese tokmu toj koga odlucivme da pravime dete, se opustivme, ne se grizevme dali imame ili nemame kondomi, dali se plodni ili neplodni denovi, dali sme zdravi ili ne sme, umorni ili ne
pravevme dete spremni da go cekame dolgo, spremni da ne se sluci nikogas, pravevme dete nautro, na pladne, navecer i uzivavme
edinstvena falinka bese sto mnogu kratko traese strasta, a sosem iscezna po raganjeto na deteto i seuste mislam deka ne sme ja povratile vo taa mera, i vo moite ludi fantazii cesto si zamisluvam kako povtorno odlucuvame da pravime dete i mu se vrakame kompletno na toj bezgrizen, opusten, cest, fantasticen sex
no realno gledano tesko ke bide toa vozmozno da se povtori, bidejki imame dete i nema da mozeme tolku rastereteni da bideme i da ne pazime ni na vreme ni na mesto
ex.....




bucko mal -> RE: Сексот и годините во брак (13.9.2013 13:49:52)

Ve citam poveketo ste podolg period so eden partner[sm=smiley24.gif]
Jas ja nemav taa sreka,od tri godini poveke ne mi traele se nadevam mm sega ke mi potrae.
Zasega nemozam da se pozalam,kratko,retko no sepak e ok sto se ima zelba.Mislam nemozev da go utnam,proveren e[sm=smiley36.gif]
I stramota ke beshe da go utnev[sm=smiley2.gif]




masa -> RE: Сексот и годините во брак (13.9.2013 16:23:35)

Додека бевме во врска сексот беше супер,особено на почетокот,полн погодок [sm=bravo.gif] затоа и ни потраа.При првото опуштање одма останав бремена и после тоа мм почна да ме пази и штеди [sm=hudicek1.gif] прво додека бев бремена,после го имаше фатено страв да не останам бремена набрзо уште еднаш и таман со тек на време се вративме на интензитетот од пред некоја година пак останав бремена и сега пак исто [sm=hudicek1.gif]...затоа решена сум после ова дете да ставам спирала зошто инаку отидовме одрака и ние и секс и брак [sm=jezicek.gif]




marchi -> RE: Сексот и годините во брак (14.5.2014 16:47:57)


ИЗВОРНА ПОРАКА: masa

Додека бевме во врска сексот беше супер,особено на почетокот,полн погодок [sm=bravo.gif] затоа и ни потраа.При првото опуштање одма останав бремена и после тоа мм почна да ме пази и штеди [sm=hudicek1.gif] прво додека бев бремена,после го имаше фатено страв да не останам бремена набрзо уште еднаш и таман со тек на време се вративме на интензитетот од пред некоја година пак останав бремена и сега пак исто [sm=hudicek1.gif]...затоа решена сум после ова дете да ставам спирала зошто инаку отидовме одрака и ние и секс и брак [sm=jezicek.gif]

epa ke trba coekot da si vnimava [sm=smiley36.gif]interesna prikazna,i kaj mene bese potpolno isto kako sto opisa na pocetokot na vrskata i isto ostanav bremena.e sega tolku pazi cudo nesto [sm=smiley36.gif] sepak vtoroto ke ni bide planirano [sm=zz_giggle.gif]




Defne90 RR -> RE: Сексот и годините во брак (15.5.2014 1:40:23)

Значи додека се уште бевме дечко и девојка можам да кажам дека сексот ни беше мноооогу страстен и ептен често го практикувавме.Се случувало и по трипати на ден да имаме.Е откако се зедовме,некако стана повеќе монотоно.Исто и ние прво бремена што бев па на маж ми не му беше исто а додуше ни мене.После откако се породив постојано на штрек да не останам повторно бремена.И да таман си дојдоа работите на свое место и повторно сексот ни стана страсте како некогаш и позачестен,останав бремена со вториот син и толку.Сега пак со две деца малку потешко е човек да најде време за себе по цел ден тој на работа јас трчи по нив и вечер кога тие ќе заспијат ние сме тотално исцрпени и изморени и само кревет ни се гледа.Башка тоа што и спиеме во различни кревети затоа што децата сакаат да спијат до нас а на спална ни беше тесно сите заедно да спиеме.Ајде ќе потпораснат тие па ќе си го вратиме жарот на љубовта.Имаме време.Млади сме




marchi -> RE: Сексот и годините во брак (15.5.2014 20:14:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Башка тоа што и спиеме во различни кревети затоа што децата сакаат да спијат до нас а на спална ни беше тесно сите заедно да спиеме.Ајде ќе потпораснат тие па ќе си го вратиме жарот на љубовта.Имаме време.Млади сме

nie sme so edno 14 mesecno detence i spieme vo razlicni kreveti za deteto da moze da spie so eden od nas za da mu e pokomotno i posiroko,rekto koga spie vo svoeto krevetce.zasega se naogja vreme,mozeme i da si odvoime barem nakratko,no se prasuvam sto ke bide koga nekogas ke dojde na red vtoroto dete? [sm=smiley1.gif]e togas mora edno so tatkoto edno so majkata da bide (barem privremeno [sm=smiley36.gif])




deluxe -> RE: Сексот и годините во брак (15.5.2014 20:52:16)

se prasuvam sto ke bide koga nekogas ke dojde na red vtoroto dete? e togas mora edno so tatkoto edno so majkata da bide (barem privremeno )


Ние сме во таа фаза сега[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]Спиеме на различни страни,но тоа не ни е проблем,преку ден знаеме да се сретнеме насамо[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>