Фонтанели на главата (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


arh_diz -> Фонтанели на главата (26.11.2010 12:03:20)

Bebibnjata imaat po dve fontaneli edna na prednata strana na glavceto vrvot i edna na zadnatat strana. zadnata fontanela se zatvara porano dodeka prednata treba da se zatvori od 18 meseci. Jas koga ja vidov prednata fontanela se izvadiv od pamet toa e kako mala vdlabnatinka vo glavceto na bebeto ako vnimatelno e zagleda se gleda deka pulsira.Spored nejze se opredeliva dali bebeto e gladno ili ne dokolku e fontanelata ramna togas e se super ako ne treba da se nahrani bebeto.
Dali ste gi zabelezali vie ovie fontaneli kaj vasite bebinja




strelec 8 -> RE: Фонтанели на главата (26.11.2010 12:10:14)

na dopir da onaa sto e napred.a tie odpozadi ne.imaa mnogu kosa i se moze da se vidat samo se doprat




mama26 -> RE: Фонтанели на главата (26.11.2010 12:10:19)

napred da,za pozadi neznaev deka ima i tamu..ama i za ova napred neznaev,deka spored toa se gleda bebeto dali e gladno ili ne.




***Lide*** -> RE: Фонтанели на главата (26.11.2010 12:13:35)

znaev za fontanelite bideki imam uceno medicinsko ama ete ne znaev deka pokazuvale za toa deka bebeto treba da se najade




Sandric -> RE: Фонтанели на главата (26.11.2010 12:24:56)

Inaku se 4 fontaneli, ima i dve bocno ama se mnogu pomali i ne se primetuvaat i sekako porano se zatvaraat[sm=smiley2.gif]




cevlice -> RE: Фонтанели на главата (27.11.2010 20:19:11)

e, ova vo  vrska so gladosta ne sum go znaela.
Super nesto poveke nauciv.




baby_bump -> RE: Фонтанели на главата (28.11.2010 12:10:56)

А како да видам низ косата дали фонтанелата е рамна или не? Каде точно е задната фонтанела?
Прв пат слушам за две фонатанели.




Мими -> RE: Фонтанели на главата (1.12.2010 0:50:11)

fontanelata e mnogu cvrsta aka sto slobodno moze da se dopira i so toa nemoze da se nasteti na bebeto.ako e vdlabnata toa e znak deka deteto e zedno odnosno ukazuva na dehidriranje ako e ramna togas e ok




srcence_25 -> RE: Фонтанели на главата (30.12.2010 12:51:18)

kolku d3 kapkite pomagaat pri zatvaranje na fonanelata na glavceto,t.e fontnelite?
moeto bebce ima 4 meseci i 2 ned uste male...pa ni dadoja terapija so 25 kapki d3...me faka strav zosto na upatstvoto stoi 2-5 kapki...zarem 25 ne e premnogu? vistina za mecec dena stanuva zbor ama nekako mi e strav...nedaj boze da mi recat da prodolzime so terapijata:(((




arh_diz -> RE: Фонтанели на главата (30.12.2010 13:05:44)

srcence ne se plasi sto ti dale tolku kapki sigurno ima potreba.Koga ima sonce iznesuvaj go nadvor, iako e ladno.




baby_bump -> RE: Фонтанели на главата (30.12.2010 13:38:04)

D3 kapkite imaat golema uloga vo zatvoranjeto na fontanelite na glavata.
Koga bevme so kerkata bo bolnica, nekolku denovi ne i gi davav i koga edna doktorka ja pregleda, vednas me prasa dali redovno gi prima, zatoa sto fontanelata bila malku pootvorena otkolku sto treba za nejzinata vozrast.
Ja prasav doktorkata i taa taka mi objasni.
Za toa dali koga kozata e vdlabnata navistina e znak deka deteto e dehidrirano, nikoj ne mozese od doktorite so sigurnost da mi potvrdi, a jas edna vecer od pamet se izvadiv zasto koga ja napipav, bese malku volvecena i vednas me fati panika i vo niedno vreme zvonev po doktori, zatoa ve molam: ne pisuvajte neprovereni informacii
E sega dali treba 2-3 kapki ili poveke toa ne znam, no na kutijata navistina pisuva za deca do 6 meseci 2 kapki na den. Mislam deka 25 kapki navistina e mnogu za 4 mesecno bebe.
Konsultiraj se so pedijatar ili podobro so ortoped.




srcence_25 -> RE: Фонтанели на главата (30.12.2010 17:32:05)

pa sigurno so peucini taka mi rece pedijatarot vo sovetuvaliste...aa ute ke odime kaj mayicniot pedijatar pa da vidime sto ke kaze....sto ako fontanelata i bila vdabnata od sto bila gladna...gledam ima i takva moznst...neznam po sto se rakovodat dokyorite ama sepak 25 kapli se nekako mnogy vo sporedba so dozata koja e dozvolena vo upatstvoto...neznam...




Sandric -> RE: Фонтанели на главата (30.12.2010 17:40:44)

A ti kazaa li od koi pricini ja zgolemuvaat tolku dozata?




srcence_25 -> RE: Фонтанели на главата (30.12.2010 17:46:04)

prvo od 5 apki istata doktorka i ja pokaci dozata na deset, za po eden mesec da ni ja pokaci na 25! rece, meko i e glavceto...me prasa dali se poti, i normalno iskreno odgovoriv = navecer spie so kapce i ubavo obleceno, pa znae da e ispotena sabajle....i mi ja zgolemi dozata (izgleda potenjeto ukazyva nekakvi simtomi za nesto) neznam sto da recam, fo familija nemame nikakvu problemi so rahitis ili nesto slicno (nedaj boze) neznam sto e rabotava...a citav na temata za D3 ili AD kapki...nikoj nema davano poveke od 10k.




arh_diz -> RE: Фонтанели на главата (30.12.2010 18:25:44)

srcence 25 potenjeto e samo eden od simptomite ama nemora da znaci Marko spie bez kapce i  so edno tenko bluzice i se poti ponekogas se poti dokolku spie na kastuk a primame  po 2 kapki




Sandric -> RE: Фонтанели на главата (30.12.2010 22:54:03)

Srcence pa probaj da ne ja oblekuvas tolku[sm=zmeden.gif]




denicka -> RE: Фонтанели на главата (9.1.2011 17:31:54)

normalno li e da pulsira gornata fontanela? jas se vadam od pamet koga ke ja vidam. do zavcera celo vreme i bese ramno glavceto. vcera napravivme 40 dena i i se vdlabna. i denes isto. da ne ne i davam dovolno kapki?




mila mama -> RE: Фонтанели на главата (9.1.2011 17:40:12)

Деничка, нормално е да пулсира, за тоа вдлабнувањето јас првиот пат кога го забележав, аритмии добив[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] После решив да не ја пипам многу, сум приметила кога е во исправена положба и е повдлабната и откако ќе поврати. Обично се смета дека се вдлабнува кога има дехидратација, но тоа не значи дека бебето ти е болно, читам погоре викаат мамичките дека се вдлабнува кога бебето е гладно(при глад и жед и ние дехидрираме), но тоа не значи дека бебето умира за јадење, а поскоро дека кај и да е време ќе му дојде за јадење [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




denicka -> RE: Фонтанели на главата (9.1.2011 17:52:09)

FALAAAAAAAA me smiri malku. 2 dena sum na trnje [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley27.gif[/image]




Natuska85 -> RE: Фонтанели на главата (24.6.2011 14:41:00)

Јас како се извадив од памет кога му ја приметив.Немав ни слушнато дека бебињата имаат такви места кои се нарекуваат фонтанели.Неколку дена од кога се вратив од болница,седам на спална го доев,па го држев да ждригне и кога гледам како дупче на главата.Леле се извадив од памет,веднаш го викнав мм и он го начепка и немавме појма што е.И мм веднаш на нет да провери и еве го доаѓа ми кажува дека кај сите бебиња било така заради развој на мозочето.Дури некое девојче од Германија кое ја немало фонтанелата,затворена и била и правеле операција,и го сечеле черепот за да може да и се развива мозокот[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image].И ми олесни[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Natuska85 -> RE: Фонтанели на главата (18.9.2011 22:02:50)

Бебушкатамоја тоа се вика теменица и еве тука можеш да прочиташ за истата,а и ќе ги префрлам твоите постови таму па ќе се најде сигурно и некоја друга мамичка да ти одговори.




Bethany -> RE: Фонтанели на главата (27.7.2012 17:19:56)

Ќе може ли некој да ми каже до кога треба да се затвори таа голема фонтанела , горе на главата. Бебето има 10 месеци и има се уште?




Junona -> RE: Фонтанели на главата (28.7.2012 10:10:02)

до година и пол




Malecka23 -> RE: Фонтанели на главата (4.5.2015 11:15:00)

Minatata nedela bevme na pedijatar.Po pregledot dok mi kaza deka na Marko fontanelata na glava mn brzo mu se zatvara i deka max za eden mesec ke bide zatvorena.Ostanav stapisana i izvadena od pamet.Dok navistina se go pregleda i mu ja izmerija glavata gledavme i grafikoni sto spored merkite super napreduva.Negoviot komentar bese deka se dodeka glavceto raste normalno nema da ima nikakov problem ama mora da se sledi.No ostana vo mene prasanjeto nedaj boze sto ke bide vo sprotivno[sm=smiley19.gif].Citav i citav na net za seto ova znam deka se slucuva i deka vo retki slucai zavrsuva so operacija ama majka kako da ne misli.Imal li nekoj vakvo iskustvo ili slicno.Sto se slucuva???NE mozam od glava da si izvadam sto se moze vo najlos slucaj da bide navistina nemozam da poveruvam.M e mn cvrsto bebe isto taka bese i golemata .Komentar od dok bese vo bremenosta celiot Ca mi go zemale sto e tocno no sepak..[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




bebence19 -> RE: Фонтанели на главата (4.5.2015 13:14:31)

i na nas ni se sluci istoto so sto jas primetif deka ni se zatvora mnogu brzo , potoa ni namalija D kapkite sega sme 11 meseci i se uste ni e otvorena, inace nie sme od strumica i ni rekoa deka najverojatno e poradi mnogu soncev region primavme plivit d vitamin po 4-5 kapki sega sme na 2 do 1 godinka posle vo noemvri da pocneme pak, za letotot ni preporacaa soncanje. Inaku nemas spomnato kolkavo e bebenceto ne e pozelno da se zatvori pred 8 meseci a ima tri periodi koga se zatvora na 3 meseci kaj nekoi bebuski i se e vo red, kaj nekoi na 6 meseci prosek e okolu 11 meseci a ne e moze da bide otvorena dop 2 godinki pozdravce i majka veruvam deka se ke bide vo red guski za bebeusot




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>