RE: Вакцини (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


*miki mami* -> RE: Вакцини (18.9.2011 0:29:25)

лукас и на нас ни пишува во книшката да одиме на 27 септември а до тогаш ке имаме 20месеци за некој ден ке го носам,а има ли реакции од таа вакцина [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




lukas -> RE: Вакцини (18.9.2011 12:59:24)

da ima 2 i pol dena imase blafga temp.a raceto ete uste ne saka da go svitka vo laktot...pozz




Annet -> RE: Вакцини (8.12.2011 11:30:11)

na kolku vreme se prima dtp,nas ni pominaa 40 dena od prvata a uste nema stasano pokana????




Felly RR -> RE: Вакцини (8.12.2011 11:45:51)

Аннет, може не праќаат покани. Претходно ви стигнуваа?




Maca25 -> RE: Вакцини (8.12.2011 11:56:06)

Анет, не ви пишува во книшката кога треба пак да одите на вакцина?! Обично таму запишуваат.




bombica -> RE: Вакцини (8.12.2011 12:03:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

na kolku vreme se prima dtp,nas ni pominaa 40 dena od prvata a uste nema stasano pokana????

Анет и нас за последната ДТП касно ни стигна поканата место на 3.11 ја прими на 17.11 и тоа со деца што примаа ревакцини што начи не заборавиле.Оди прашај си најдобро...а може и ви пратиле покана ама на грешна адреса.На моја адреса минатиот месец стигна покана на друго име[sm=jezicek.gif]




Annet -> RE: Вакцини (8.12.2011 14:31:46)

prakaat po posta ama neznam ke si prasam leleeee




anedespo -> RE: Вакцини (8.12.2011 14:58:48)

Mene u kniska mi zapisuvaa koga da dojdam nareden pat.




Тања РР -> RE: Вакцини (8.12.2011 15:06:14)

Kaj нас праќаат покана по пошта само ако не го однесеш детето на терминот кога ти е запишано во книшка, односно ако задоцниш. Мислам дека секаде е така.




bombica -> RE: Вакцини (8.12.2011 18:10:01)

Во Велес пракаат покана по пошта за секоја вакцина и за систематски преглед.На поканата пишува за која вакцина станува збор, на кој ден и во колку саат треба да го однесеш[sm=duda.gif]Ако не си во можност тој ден да го однесеш или [sm=duda.gif] е болен треба да отиде некој да каже за да повторно ти пратат покана.




Annet -> RE: Вакцини (13.12.2011 14:40:34)

eve samo sto se vrakam od kaj vakcinite,mi kazaa deka trebalo do sega da se vakcinira ,neznaele zoto ne stasalo kartonce vika doktorot postarot ne go donel.......sega vo petok dtp so Gospod napred
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

na kolku vreme se prima dtp,nas ni pominaa 40 dena od prvata a uste nema stasano pokana????





stela -> RE: Вакцини (13.12.2011 18:24:46)

Nie deneska bevme na vakcina, ja primivme protiv mali sipanici. Ni rekoa sega nema reakcija, no moze za dve nedeli. Ima nekoj iskustvo?!




Sneska25 -> RE: Вакцини (13.12.2011 23:07:53)

Jas znam deka ima reakcii od vakcinata za mali sipanici.moze da kaci t moze da se isfrla reakciata moze da se javi i po 1do 2 nedeli a i nemora da znaci.Nie so taa vakcina super pominavme so sinot a sega so kerkata ke vidime.pozz




Annet -> RE: Вакцини (16.12.2011 11:53:03)

сега ја примивме 2 доза на дтп се надевамќе биде како минатиот пат без никаква реакција...................а во среда па таа во ноже..маки
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

eve samo sto se vrakam od kaj vakcinite,mi kazaa deka trebalo do sega da se vakcinira ,neznaele zoto ne stasalo kartonce vika doktorot postarot ne go donel.......sega vo petok dtp so Gospod napred
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

na kolku vreme se prima dtp,nas ni pominaa 40 dena od prvata a uste nema stasano pokana????







bombica -> RE: Вакцини (16.12.2011 12:01:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

сега ја примивме 2 доза на дтп се надевамќе биде како минатиот пат без никаква реакција...................а во среда па таа во ноже..маки
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

eve samo sto se vrakam od kaj vakcinite,mi kazaa deka trebalo do sega da se vakcinira ,neznaele zoto ne stasalo kartonce vika doktorot postarot ne go donel.......sega vo petok dtp so Gospod napred
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

na kolku vreme se prima dtp,nas ni pominaa 40 dena od prvata a uste nema stasano pokana????



Ajde so lesno neka ja pomine i ovaa doza[sm=smiley31.gif]
a kartickata garant postarot ja odnel na druga adresa oti tetkite tamu sto rabotat se 'premoreni" od rabota i koga pisuvaat karticki gresat adresi




Annet -> RE: Вакцини (16.12.2011 12:06:51)

ми рекоа на 21 требало нареднава среда ама ја па ќе одам во среда за таа во ноже,абееее незнам дали дтпсе примма во друг град по 60 дена????стварно се изнервирав па уште те прават дека врска немаш од животот,како не стасала ја пратиле овој понеделник..............................алал да им е,не заборавиле.....
ај некој што знае нека ми каже на колку дена се прима дтп???




miana -> RE: Вакцини (16.12.2011 12:22:07)

annet eve gledam vo kniskata na kerkami..Prv pat ja primila na 22.04.08 pa nareddno revakcina na  04.06.2008 pa na 07.08.2008 pa pak na 22.04.2009 ...Znaci vidi ja razlikata vo denovi od prvoto primanje do vtoroto//Od 22.04 do 04.06 ti - Se nadevam ti pomognav




Elce -> RE: Вакцини (16.12.2011 21:51:07)

Од една до друга ДТП вакцина треба да поминат минимум 42 дена ,а може и подолго не е страшно.




arh_diz -> RE: Вакцини (12.1.2012 15:00:53)

Denes primivme za mali sipanici vakcina , cudno mi bese sto mu ja stavi vo kolkot pozadi kaj gazeto .Reakcija mozelo da se javi od 5-15 den




Annet -> RE: Вакцини (12.1.2012 15:05:32)

na 60 dena ja primivme, toa e aj za dr zdravje....




Yummy Mammy -> RE: Вакцини (12.1.2012 16:14:56)

Zdravo mamicki,
iako poveke im veruvam na doktorite, sepak aj da ve prasam i vas sto mislite, zasto majki ko majki site se rasprasuvame i im mislime najdobro na nasite deca.
Maloto moe ima 3 meseci, od koi 2 e bolna. Denes ni stignaa rezultatite od brisevite, ima Haemophilus influenzae vo nos. Doktorkata na koja mnogu i veruvam, epten iskusen pedijatar e, rece deka ke se konsultira i so drugi doktori i potoa mi se javi i mi rece da ja odnesam da ja vakciniraat protiv ovaa bakterija. Jas navistina mnogu i veruvam na doktorkava ama malku mi e cudno ova, da se vakcinira veke bolno dete [sm=zmeden.gif] pa neli vakcinata e prevencija, a ne lek. sto ke preventira ako bebeto e veke zaboleno?! mnogu mi e strav da ne se iskomplicira uste poveke... prasav dali treba prvo da pocekame da se iscisti, i kategoricno mi rekoa NE!
I sega sum vo cudo sto da pravam.




miana -> RE: Вакцини (12.1.2012 16:18:21)

A kakva e taa vakcina bas protiv ovaa bekterija??Ima li nekoe ime? Ja primaat site deca ili samo po potreba????




Yummy Mammy -> RE: Вакцини (12.1.2012 16:27:23)

Pa jas prvo sfativ deka site ja primaat na 2 meseci, ama nie ne sme ja primile zatoa sto togas bese bolno malovo (i se uste e), no sega ne sum sigurna dali e taka za site deca ili si ja kupuvas privatno ako sakas da te vakciniraat [sm=zmeden.gif]




@Mila@ -> RE: Вакцини (12.1.2012 16:40:09)

mamicki denes napolnivme 1 mesec i ja primivme prvata vakcina.bevme mng umni maski go izdrzavme bockanjeto,inaku imame 4600 g i 57 cm,sme porasnale.




miana -> RE: Вакцини (12.1.2012 16:40:28)

pa ajde bas vidi pa pisi ni ... aKO ne ja lecis so nisto ne ni mozes da ocekuvas da se izleci takada stom ti rekle ne i go odolgovlekuvaj samo tuku odnesi ja barem ke znaes deka si prevzemala nekakov cekor..




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>