RE: Вакцини (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


rina13 -> RE: Вакцини (24.6.2011 0:16:57)

i moevo bebce ima atopicen dermatit ako ne e izlekuvan tretiran i smiren nema da ja vakciniraat mada nas lazarova ni rece deka slobodno moze da primame vakcini,no tie vo dispanzer se plasat i vrakjaat,inace primame obicni vakcini bidejki nema nikakva vrska megu niv i egzemata




riba79 -> RE: Вакцини (24.6.2011 9:23:39)

rina 13,dali vie imate dijagnoza od specijalist koja glasi atopicen dermatit? i vo koj dispanzer se plasat?nie odime vo idadija t.e primivme do sega na 4 i pol meseci samo hepatit vtora doza.treba li dijagnozata da ja ostavam kaj tie d-ri koi se vakcini ili ?aj molim te daj mi nasoka od kade da pocnam?fala ti[sm=smiley1.gif]




rina13 -> RE: Вакцини (24.6.2011 12:31:10)

dijagnozata ni e od spec dermatolog, vo konsultacija so primarius pedijatar.posto mi go pobaraa rodilnoto kartonce i vo nego pisuvase za terapijata i dr vo dispanzer me prasa demek zasto i vikam egzema ona mi rece aha dobro i nisto ne mi rece vo vrska so vakcinata,tuku jas prethodno i dermatologot go prasav dali vakcina mi vika moze vakcina ali cekaj da se izleci ke ti ja vratat bilo kja da ides vo bilo koj dispanzer...tuku moj sovet e koga ke ides neli na pregled pred vakcina da im napomenes deka ste so atopicen dermatit..




rina13 -> RE: Вакцини (2.7.2011 16:55:33)

nie vo  ponedelnk ke primame dtp i za svaki slucaj ni preporaca pedijatarot benuron sirup i ni vika 6 mg na sekoi 6 saati arno ama ona pravese nekoi matematiki po kolku od prilika treba i i ispadna 6 mg otvaram jas eve upatstvotgo i pisuva za bbinja od 4 do 11 meseci 80mg,dali nekoj od vas go koristel i po kolku ste davale..




riba79 -> RE: Вакцини (2.7.2011 21:32:13)

rina ,nie na 30 primivme dtp ,poilo ,hib imavme reakcija mala temperatura do 37,8-38 dva dena,,paracetamol mu dadov vtoriot den i toa eferelgam (se dava kolku kg.ima bebeto tolu mililitri).pozdav i so lesno.




anedespo -> RE: Вакцини (2.7.2011 22:00:56)

Miligramite se odnesuvaat na aktivnata sosotjka, a ne na kolicinata vo lazice sto treba da mu ja davas. Vo upatstvoto pisuva : vo 5 ml ima tolku i tolku mg taa i taamaterija. Pa udri matematika i presmetuvaj, najdobro e da se presmetuva po kilogram tezina, a ne po vozrast.




Felly RR -> RE: Вакцини (23.7.2011 12:31:29)

Нареднава недела сме на прва ревакцина ДиТеПер. Требаше да одиме оваа недела, ама Матеа е со затнато носе, и пие сируп, па ќе почекаме. Се надевам ќе поминеме со лесно.




Felly RR -> RE: Вакцини (9.8.2011 15:02:10)

Ние вчера бевме, ама ни ставија само ревакцина HiB, во рачето, и добро поминавме, и ставав облоги цело време. Па по некој ден ќе одиме за ДиТеПер. Докторката ни препорача да ги разделиме, да не ги ставаме заедно бидејќи е многу жешко времето.




arh_diz -> RE: Вакцини (14.8.2011 10:29:30)

Bidejki vo kalendarot za vakcinacija ne najdov Tuberculin proba ili Mantoux vakcina( neznam kolku pravilno napisav) .Ovde se pravi ovaa proba sekoja godina , vcera mu ja pravea na [sm=duda.gif] i se pravi sekoja godina.Dali kaj nas se pravi ovaa proba .Se pravi otkako ke napravi deteto edna godina




Snowhite RR -> RE: Вакцини (14.8.2011 11:05:06)

И ние треба да почнеме со ревакцинација, ама ќе почекам од септември малку да залади времево, кај жешко е, па уште да крени Т му фали[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Felly RR -> RE: Вакцини (16.8.2011 17:21:54)

Ние бевме во петокот, малку беше позаладено и таман ја однесов тогаш, ама цел ден ја болеше рачето од боцкањето, едвај и сменував облози, со плачки, малку и Т крена.

А Mantoux тестот, колку што најдов јас информации, се прави ако нема белег од БСЖ вакцината - односно за да се види дали вакцината е успешна. Ако е тестот позитивен, значи има имунитет и не се става вакцина. Ако е негативен се става вакцина. Кај нас Матеа има белег на рамото, и ништо не ни спомнаа за вакво тестирање.




arh_diz -> RE: Вакцини (16.8.2011 18:42:26)

Nie imame belg ama ni napavija testiranje moralo




lukas -> RE: Вакцини (14.9.2011 22:16:24)

nie denes primivme vakcina diteper ,e sega krena temperatura 37.8 i mu dadov surupvce ama bese tolku omalaksan spiese i zborase mu pagaa ocinjata,raceto go bolin mnogu...
ke mi kaze nekoj kolku vreme ke drzi temp.i kolku vreme boli raceto,i dalio e mozno da kreni mnoooogu..pozz.




Felly RR -> RE: Вакцини (14.9.2011 23:31:57)

Лукас, обично велат дека до 3 дена може да има Т, ама се надевам вие ќе поминете со полесно. Надгледувај го и давај му сирупче, Ефералган и за болка се дава, па ќе му олесни  и болката во рачето. И МАтеа многу ја болеше рачето од боцкањето, не даваше ни облози да и ставам, по неколку дена и помина.




lukas -> RE: Вакцини (15.9.2011 11:45:02)

eve go da mnogu go boli raceto a od oblogi vcera sto mu stavav pak mu pocrvena poveke od kolku sto mu spadna pa sega i ne mu ni stavam samo poveke go trevozam...
a za temp.ima varira od 36.9 i ide do kaj 37.5 poveke ne odi...sega spie i ima tolku
ne e mnogu golema temp.za da dadam surupce  ama ako otide do kaj 37.8 ke mu dadam...pozz fala felly..




anedespo -> RE: Вакцини (15.9.2011 12:24:27)

Pusti go deteto samo da se izbori, do 38.5 ne mu davaj nisto, i taka ne trae dolgo. Epten ako e kako skisnato, ne jade i pie, togas daj mu. 




lukas -> RE: Вакцини (15.9.2011 12:32:40)

sega ima 37.7 skisnat e za toa ,za raceto mi e poveke voopsto ne go mrda ..ama ke pomine ajde uste ovaj den nema gajle..pozzz




Elce -> RE: Вакцини (15.9.2011 14:15:41)

Ние бевме на прва вакцина на Ди-Те-Пер и матичната и докторката кај вакцините препорачуваат да се даде Ефералган ако качи Т над 38.5,и јас као ке ги слушам нив.Вакцината ја примивме во 09,15 часот Сара цело време кенкаше и не се одделуваше од мене,за во 13,00часот да почне да плаче страшно,никако не можев да ја смирам,ја расоблеков ја шетав и пеев,детево уште посилно плачеше,на крај и јас плачев со неа,а сама дома бев,му се јавив на мм да се дојде од работа оти почна и да ми помодрува,не се снајдов во моментот и сирупот не можев да го отворам од паника со ме фати,плус не сакаше да цица,и замислете со ладна водичка и алкохол со ми беше смесата ја мачкав по телцето,после се кааев за тоа што го направив,а нели треба да се ставаат облоги на местото каде што е боцната,а Т ми качи до 37,9,ја возевме во кола за да ја смириме.Потоа и дадаов уште двапати Ефералган,значи реакцијата од вакцината не е само висока температура па да се чека за лек,него може и ваква голема вознемиреност како кај Сара,поучена од тој ден сега во вторникот кога ја вакцинирав од ХИб,сакав разводено да ги прима веднаш штом се вративме и дадов Ефералган и поминавме убаво,додуша оваа вакцина е полесна,ама ја болеше ножето.




Natuska85 -> RE: Вакцини (15.9.2011 14:33:00)

И ние вчера примивме прва доза Ди-те-пер и фала богу никакви реакции посебно немаше.Малку само ми беше кенкав до кај 12 додека да заспие на пладне и додека цицаше неколку пати како вресна и се тргаше,сигурно од болка. Ама цел ден  како рачето си го штедеше  само со едното играше со играчките на релаксаторот,сигурно го болеше.Му ставав облоги бор алкохол неколку пати, кај 5 кога си дојде мм го истуширавме се освежи малку и се на се добро поминавме.Дај боже и другите дози да ги истераме вака со лесно.




Felly RR -> RE: Вакцини (15.9.2011 16:43:18)

Елче, кај нас докторите дури и препорачуваат за ДиТеПер обавезно сируп, без разлика дали детето кренало Т. Кажуваат да го донесеш детето најадено, веднаш по вакцинирањето да му дадеш сируп, и потоа 2 часа да не јаде. Јас за ДиТеПер обавезно така правев, барем еднаш откако ќе си дојдевме и давав сируп, а потоа нели по потреба, ако крене Т да, а инаку не. И од што го боли [sm=duda.gif] може да биде вознемирено, затоа сурупот и за болка се дава.




lukas -> RE: Вакцини (15.9.2011 22:15:30)

vcera primivme DTP
e sega me interesira na koja vozrast e slednata vakcina,i koja vakcina e na red...znam go vidov kalendarot ama nesto mi e zbunuvacko i zatoa rekov da ve prasam vas poednostavno...pozz




Felly RR -> RE: Вакцини (16.9.2011 22:53:54)

А Лукас, само ДиТеПер ви ја ставија, или повеќе вакцини наеднаш ви ставија?
Ако сте ги примиле сите, наредната е дури на 4 години, а нас ни рекоа дека на 2 години треба да појдеме на систематски само, ама за тоа ќе ни стигнело покана дома.




AndreaS -> RE: Вакцини (17.9.2011 0:50:36)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

поучена од тој ден сега во вторникот кога ја вакцинирав од ХИб,сакав разводено да ги прима веднаш штом се вративме и дадов Ефералган и поминавме убаво,додуша оваа вакцина е полесна,ама ја болеше ножето.


Што ти значи тоа разводено?




Elce -> RE: Вакцини (17.9.2011 14:18:12)

Упс,мислев на раздвоено,грешка сум направила при пишување,значи наместо да ги прими сите оддеднаш Ди-Те-Пер,Полио и Хиб,неа и ставија само Ди-Те-Пер и Полио а Хиб го оставивме за една недела подоцна,тука во Ск докторите инсистираат да се стават сите три наеднаш,јас лично сметам дека се многу и дека е многу мала воздраста на 2 месеци,порано со Ди-Те -Пер се почнуваше на 4 месеци воздраст.




lukas -> RE: Вакцини (17.9.2011 21:33:11)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

А Лукас, само ДиТеПер ви ја ставија, или повеќе вакцини наеднаш ви ставија?
Ако сте ги примиле сите, наредната е дури на 4 години, а нас ни рекоа дека на 2 години треба да појдеме на систематски само, ама за тоа ќе ни стигнело покана дома.



ni stavija edna vo ednoto i uste edna vo drugoto race i napivka sto znaci tri..
jas prasuvam poradi toa sto vo kalendarot za vakcinacija pisuva i na 20 meseci,a doktorkata ne mi rece nisto i mene mi rece deka na 2 god. samo na sistematski i sledna duri na 4 god.toa me zbuna i zatoa rekov da si prasam..
i raceto uste mnogu go boli ete veke 4 ti den izmina i uste na ednata strana spie i koga se oblekuvame pisti i  go stedi normalno  e taka ili treba da se plasam...pozzz fala felly...




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>