RE: Clexane-инекции за време на бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


pepapa -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (4.5.2016 18:34:17)

Kazete dobar transfuziolog za refundacija na parite za kleksanite?




kuklicka30 -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (12.5.2016 11:34:21)

Zdravo mamicki me interesira posle terapina so kleksan dali odma ispitavte pak dimeri mislam dali mora odma narednata den i dali vo skopje na drzavna gi naplakaat ispituvanajta i kolku se




butterfly 00 -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (27.5.2016 19:46:09)

Da ve prasam podnesov dokumenti za refundacija i gledam kopiite od izvestaite od transfuziolog gi zadrzale, a originalite mi gi vratile, porano baraa originali so kopii zaedno, da ne znaete da ne imaat nekoi izmeni?




mimidjon -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (29.5.2016 0:25:02)

Јaс некни пoднесoв дoкументи и ми рекoa или кoпијa или oригинaл и.јaс oстaвив кoпијaa a oд сите сметки си нaпрaвив кoпијa зa секoј случaј дa не ги зaгубaт .




MademoiselleNina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (30.5.2016 21:29:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kuklicka30

Zdravo mamicki me interesira posle terapina so kleksan dali odma ispitavte pak dimeri mislam dali mora odma narednata den i dali vo skopje na drzavna gi naplakaat ispituvanajta i kolku se


Јас кога бев бремена испитував покрај другите работи и ддимери и пред и по терапија. Испитував и пред забременување. Од прилика на еден месец, а понекогаш и на 2 недели. За трудници е бесплатно, останатите плаќаат. За колку дена ќе ти закажат контрола зависи од резултатот и состојбата.




kuklicka30 -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (7.6.2016 11:54:06)

Zdravo rr me interesira za kolku vreme gi vrakaat parite i kolku % vrakaat jas minatata nedela podnesov dokumenti samo kopija od transfuzilogot i transakc.smetka mi rekoa da ja napisam drugo nisto ne pobaraa




electra -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (6.9.2016 8:23:44)

Здраво, ве молам за ваши искуства. Во 8-ма недела д димњрите ми беа 530, а вчера во 14-та 280. Примам клексан цело време. Трансфузиологот ми рече да одам аа ехо. Се загрижив, дали има некој со пад на д димери? фала




pcelka3 -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (6.9.2016 8:43:32)

mislam deka problem e ako se visoki d-dimerite a sega koga ti se namalila vrednosta mislam deka vo red e toa bidejki mene koga mi se pokacija d-dimerite mi dadoa kleksani da ne nastanat zgrutcuvanja pak prasaj si ti ne ostavaj taka pojdisi na pregled ke ti pomini mislata.




electra -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (6.9.2016 9:04:48)

Да знам дека добро е да се намалат ама кај мене многу и плус дека ми рече да одам на ехо. А терапијата ми ја продолжи бидејки имам хомозиготна мутација на ген МТХФР. Матичната ми се сели ова недела. Ке отидам негде за да се смирам, фала




MademoiselleNina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (3.11.2016 15:19:34)

Да ве прашам, кога се прима Clexan насабајле во 7 на пример, секој ден, кога ќе одам на контрола дали треба да ја примам инекцијата или не, пред да ми земат крв?
Порано кога ги примав, ги примав некаде околу 11-12 часот, и секако не ја примав пред да ми земат крв за контрола, е сега ја примам рано сабајле и стварно не знам како да правам...
Ако има некој искуство со ова нека пише, или тел број од таму па да се јавам и да прашам (ако ми крене некој о таму)




Kvisko -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (7.11.2016 13:23:34)

Nince јас имам пропуштено некоја радосна вест изгледа. Стискам палци се да биде супер и школски ко по книга.

Јас примав клексан кај 8 и ги примав сабајлето како и обично со тоа што лекарот секогаш забележуваше дали сум примила или не клексан сабајлето чисто да знае за следните чекори. Инаку читав дека кога се прима клексан доволно е околу два саати после инекцијата да се вади крв.




MademoiselleNina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (8.11.2016 8:10:28)

Фала за одговорот Квиско, инаку се уште чекам до бета хцг. Има време... ќе пишам




sesilia -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (15.12.2016 19:57:46)

mila i jas zakazav vo Sistina vo vtornik kaj Pavlina Gerasimovа.Ja prasav maticnata vika poarno taka otkolku da se maltretiras po klinika.treba da mi kaze dali treba da zamam kleksani.




bebence@5 -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (11.4.2017 11:36:45)

zdr na site jas sum nov clen ,sakam da go spodelam mojot problem so va ,
vo 34 nedela sum do sega se bese dobro no deneska koga bev na kontrola mojot ginikolog zabeleza deka bebeto kasni so razvojot za 1-2 nedeli mnogu sum isplasena i me praka da ispituvam dimeri no nema nikakov termin vo drzavna pa mi rece sega po praznikot mnogu sum isplasena i zagrizena za bebeto [sm=smiley19.gif]




bebence@5 -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (11.4.2017 11:55:46)


ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence@5

zdr na site jas sum nov clen ,sakam da go spodelam mojot problem so va ,
vo 34 nedela sum do sega se bese dobro no deneska koga bev na kontrola mojot ginikolog zabeleza deka bebeto kasni so razvojot za 1-2 nedeli mnogu sum isplasena i me praka da ispituvam dimeri no nema nikakov termin vo drzavna pa mi rece sega po praznikot mnogu sum isplasena i zagrizena za bebeto [sm=smiley19.gif]





bebence@5 -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (11.4.2017 12:00:38)

dali ima nekoj so vakov slicen slucaj ve molam pisete




Anonimen -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (11.4.2017 12:53:06)

Јас не сум имала проблем во 34 та недела, но често одам на трансфузиологија.
Последен пат и мене вакао котебе ми рече матичниот дека нема термини, да почекам...
Мене не ми се чекаше, отидов на трансфузилогија попладне околу 6 ипоп и о објаснив на сестрата на шачтер пто е работата, дека немам упат и замолив ако може да ме прими докторката.
Ми рече да почекам на крај ќе ме прими, така и беше, ме прими во 7:45, резултаитите бе готови во 8:30, и пак ме прими со резултаит, и ми даде терапија.
Во принцип зависи колку гужва имаат, ако може некој да те прими ќе те прими, имаат разбирање, ама биди трпелива таму...

Со лесно
А ако не завршиш рабтоа на државно, тогаш мој предлог ти е да одиш на приватно во Хемолаб кај Кочо Димитровски.




Tarina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (26.8.2017 8:47:40)

Zdravo ve molam za sovet dokolku nekoja imala vakvo iskustvo 26 nedela sum i dmerite mi se okolu 3200 so naznaka hiperkoagulabilna sostojba i znacitelno pokaceni ddmeri a vo meguvreme imam i anemija. Kleksam mi prepisale 1 na den 3 nedeli...




kapina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (11.10.2017 0:51:11)

Primaj gi i odi vo fondot prasaj za refundacija na parite od kleksanot odi vo fzom




sakam stomace -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (20.10.2017 15:45:26)

Zdravo devojki. Mi treba sovet ili mislenje od nekoja ako Ima slicna situacija ko mojava. Bremena sum 13 nedela I proveruvav d-dimeri rezultatot bese 190 sto e mnogu nizok. Da napomenam deka sum so invitro postapka I do 9 nedela primav fraksiparini. Dali postoi prostor za panika ve molam za odgovor. Vi blagodaram




Страница: <<   < Претходна страница  19 20 21 22 [23]