RE: Clexane-инекции за време на бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


весник -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (21.3.2016 21:51:25)

Какви се тие лево..десно...прв пат слушам...јас примам од новите биле...така ми рекоа...бидејќи незнам ни какви биле старите...е сега новиве се такви што се со механизам шо сам си се враќа наназад откако ќе ја истисниш течноста...а за лево десно незнам....




MademoiselleNina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (21.3.2016 22:11:33)

[img]http://www.kerstin-sell.de/me/Tagebuch/Fotos2011/clexane_spritzen.jpg[/img]
Ставив слика во прашањето, ама не се гледа.
Еве сега ќе пробам пак




MademoiselleNina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (21.3.2016 22:12:35)

До сега примав како тие на сликата лево, а сега имам од тие десно
Па не знам дали се исти...
Има некој искуство?




весник -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (21.3.2016 22:46:05)

Исти се...новите се овие десно...не се секирај




MademoiselleNina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (21.3.2016 23:05:05)

Фала за инфо, а кеде ги фрлате искористените шприцеви?




весник -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (21.3.2016 23:17:54)

Кај сето останато ѓубре, за жал...има механизам за заштита...откако ќе инјектирате ќе видиш...иглата нема да претставува проблем во ѓубрето...




MademoiselleNina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (21.3.2016 23:24:27)

Некако ми е безвезе у ѓубре да ги фрлам, у контејнер секој ден некој чепка по ѓубрево, за сега си ги чувам сите искористени шприцеви и игли дома во кеса, не само од келксан, туку и од пролутекс. Све си чувам [sm=smiley36.gif] во посебна канта, со посебна кеса. [sm=smiley1.gif]




SOLE -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (22.3.2016 13:34:57)

Nina истите се не се секирај, јас цела бременост сум со клексани и прво си ги примав овие од лево потенките и многу ми беа згодни за аплицирање а сега новиве се малку по терсене ама веќе и на тие им свикнав, тоа ти е, поздрав и со лесно. [sm=bravo.gif]




Pinky30 -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (22.3.2016 16:29:25)

Devojki kazete mi za Cleksanite kolku sto kako refundiraat fzo? i sto e potrebno zosto realno mnogu se poskapi od Fraksiparinot i da znam sto da zemam ke treba da se bockam na 5 ti den od ET




Neurotoxin RR -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (23.3.2016 10:44:19)

Пинки за рефундација потребно е да ги препише трансфузиолог, не рефундираат од гинеколог, барем така и кажаа на моја пријателка на која Лазаревски и ги препиша, и плус дека он и ги препишал, ја вратија, па после со упат за трансфузиологија за време на бременост заради високи д - димери и ги препиша трансфузиолог, па тогаш собираше сметки со сметкопотврди, извештаи и потполнуваш таму барање и враќаат 80% од сумата.




MademoiselleNina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (23.3.2016 12:26:35)

Pinky30 mislam deka ne se isti, slicni se, da. Mislam da gi primas tie sto ke ti gi prepisat. Ili prasaj, siekoj slucaj e razlicen. Jas se uste ne sum podnela za refundiranje, sve zaboravam da ja zemam potvrdata od bockanje.




Pinky30 -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (23.3.2016 14:01:31)

Nina isti se i cleksan i fraksiparin Petanovski rece moze i tie da gi primam bitna bila samo dozata inace se konsultiraa so maz mi deka e doktor vo dijaliza i dobro gi poznava i cleksanot i fraksiparionot[sm=smiley1.gif].... Poevtini mi se fraksiparinot a i po nabavna ke mozam da gi zemam...jas ovie gi primam preventivno transfuziolog rece ne e moralno no ubavo e sepak nema steta samo moze eden cekor do uspeh...So gospod napred




MademoiselleNina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (23.3.2016 21:08:00)

Pinky30 јас не се разбирам до толку во инекциите, но на нет прочитав дека се различен состав, но веројатно исто дејствуваат, и штом лекарот ти рекол дека можеш и тие, тогаш се е во ред. Ајде па пиши дсли болат тие фракспарин. Ако не болат ќе барам да ми ги сменат и мене.




весник -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (23.3.2016 22:35:46)

Намената им е иста,но составот не им е...мене два транафузиолизи од клиника ми велеа дека клексаните се подобри..Герасимова во Систина ми рече дека повеќе ги сака фраксипаринот ама дека мисли дека фраксипаринот може да ми ги зголемува тромбоцитите...рече ако сакаш ќе ти ги сменам...но мене не ми се рузикува...




Pinky30 -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (24.3.2016 0:48:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Pinky30 јас не се разбирам до толку во инекциите, но на нет прочитав дека се различен состав, но веројатно исто дејствуваат, и штом лекарот ти рекол дека можеш и тие, тогаш се е во ред. Ајде па пиши дсли болат тие фракспарин. Ако не болат ќе барам да ми ги сменат и мене.



Fraksiparin se bockav prvoto et so zamrznati mene me bolea mn i modrici mi se pravea cleksan ne sum bockala i neznam kako e no maz mi rab so ova i kaza deka dvata be niski koagulanti i deka imaat ista funkcija i dvete bitno da se dozira kako sto ke naznavi ginekologot...Petanovski rece moze seedno tie se isti bas vaka mi rece....kako i da e...ke vidam zosto proluteks isto se skapi ako mi gi prodolzi kaj mi e krajot vo 2-3 meseci 2 et na privatno histeto i skreching privatno i seto toa me cini mn...Fala vi mnogu na site vo sekoj slucaj pa ke vi pisam sto i kako bockam




весник -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (26.3.2016 14:11:23)

Девојки дали знаете за колку време ви ги рефундираа парите фзо за клексаните???За отприлика колку време да ги чекам???




SOLE -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (27.3.2016 14:26:08)

Весник секогаш различно ми стигнувале парите на сметка но најдоцна до месец ипол одкако го добијам писменото одобрување.




весник -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (27.3.2016 14:58:59)

Какво писмено одобрување??? Мене мајка ми ми ги поддаваше во фобдот и не и дале ни некаква потврда.. Бројче дека ни се поддадени...а такво писмено одобрување немам добиено...ги поддадов фискалните со се сите документи на 24 февруари...незнам ши да правам???




SOLE -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (27.3.2016 22:08:24)

Весник одкога ги поднесеш документите во фондот таму прво комисијата ги разгледуваат и одлучуваат па ти пратат дома на твоја домашна адреса писмено одобруванје (решение) дека ти се одобрува правото за делумна исплата на лекови и убаво си пишува во тоа решение за колку инекции имаш поднесено и колку пари ке ти исплатат на сметка. Е сега колку време ке го чекаш решението зависи од општина до општина, Поздрав




SOLE -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (27.3.2016 22:14:45)

А и да се надоврзам мене ми кажаа дека морало лично јас да си ги поднесувам документите во фонд бидејки таму се потполнува нели и барање на кое мора личен потпис, а обично од кога сум ги поднесувала пешението стигнува дома за максимум 10 дена повеке никогаш не сум го чекала, а ти како што велиш веке цел месец чекаш најдобро иди во фонд и прашај си до кај се, што се ....




MademoiselleNina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (7.4.2016 23:16:32)

Денес бев наа трансфузиологија заради контрола, и хемостаза е ов, ддимери ми се 170, а минатиот пат пред деден месец ми биле 688. Сега беше некој друг доктор, мојата ја немаше. Но го прашав за модриците, дали е нормално толку многу да ми излегуваат? Ме гледаше, и вика дека се поради лошо боцкање. Вика треба иглата поплитко да влезе, и да биде под агол од 30 до45 степени, баш да биде поткожно.Јас му викам во упатството друго пишува, но вика остај тоа, пробај вака. Викам па и во амбуланта ме боцкаа под прав агол, пак ми вика, не. пробај вака како што ти кажувам. И еве утре ќе пробам така. Има некој искуство со ова?




Pinky30 -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (7.4.2016 23:24:13)

Jas se bockam so Fraksiparin isti se modrici ostavaat edna ogromna si napraviv cel hematom napraviv i eve denes maz mi me bocna i pak se napravi no ne golema...Bas i jas utre ke probam da ne ja stavam cela igla a se bockam na 45 stepeni so sigurnost...no maz mi i na rabota koga bockaat isto im se pravelo na site pacienti takvi se inekciite...Sestra mi pred 6 g koga se porodi so vnuka mi cela bese gjiger na racete i toa od dva cleksani a ne nie sto se bockame so nedeli a i meseci....fala nina za infoto bas ke probam i ke pisam kako se odnesuvalo mestoto




MademoiselleNina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (7.4.2016 23:33:06)

Ај ќе пробам утре [sm=smiley1.gif] и некаде прочитав, не знам дали на форумов , или на друго место дека треба да се држи мраз на местото пред да се боцне, (па дезинфекција со алкохол, па убод) околу 10 -15 секунди.И ова го правам веќе неколку дена, навистина помалку боли, ама не влијае на модриците, пак си искачаат.




Kvisko -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (8.4.2016 11:36:41)

Фраксипаринот и клексанот не се исти носачот на хепаринот е различен. Тоа им е главната разлика. Втората за мене мнофу битна разлика е што фраксипаринот имаат оодебели игли и се понезгодни за ставање прават повеќе модрици и повеќе печат. Јас кратко примав фраксипарин после породување зашто нема клексан од 0.6 а трансфузиологот сакаше побрзо да ми ги симне д-димерите за да не се боцкам долго време.
Мене модрици ми оставаа и медицински сестри. На крај најмалку модрици ми правеше мм кога полека вбризгуваше (ама ептен споро). Инаку во рака боцкањето е обавезно по агол нема доволно салце таму за да оди под прав агол. Во стомак оди под прав агол и упатството на самиот клексан е само за боцкање во стомак не поинаку.
За рефундирање јас чекав околу месец и пол до два. Мајка ми поднесуваше документи и немапе проблем не мора лично барем во Скопје. Од документи ви треба потврда од трансфузиолог, сметкоподврди и фискални за купени лекови и потврда од матичен за примена терапија (јас земав од општиот матичен така ми беше поедноставно).
Ќе издржите сите зашто резултатот на крај вреди за сите маки.




MademoiselleNina -> RE: Clexane-инекции за време на бременост (8.4.2016 14:49:40)

Еве денес примив клексан со не цела игла боцната, малку повеќе од пола. И под агол од 45. Сега за сега нема ништо, ни модрица ни ништо. Но тие понекогаш и покасно се појавуваат. Ќе видиме, а за болење, боли, ама помалку.
Инаку повторно купивме клексани без федер (како и првите што ги примав)




Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>