RE: Неплодност и туѓа бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


veckasr -> RE: Неплодност и туѓа бременост (29.12.2010 22:31:06)

da da ke ve vikam jas nema da dvojam tie imale deca tie nemale deca




sesilija -> RE: Неплодност и туѓа бременост (30.12.2010 7:45:58)

kako da objasnam kako se cuvstvuvam koga gledam trudna zena koga citam na ovoj forum za zeni sto ostanale mnogu mi e milo oti se iznamacile i gospod gi nagradil i zasluzuvaat ama koga nadvor ke poglednam i ke vidam bremena si pomisluvam ona ne znae kako e ona lesno ostanala i toa go zema zdravo za gotovo i mi se cini deka e prkosna zaradi toa ne znaev deka ke imam problemi so zacnuvanjeto i mnogu mi e tesko mozebi i od site ovie hormoni za nikade se napraviv




Pepelaska * -> RE: Неплодност и туѓа бременост (30.12.2010 13:53:54)

Vcera bevme na gosti bratuved od mm, eve veeke 10 godini se vo brak seuste nemaat deca. Imaat probano se i sesto , nikako da im uspee, nie bevme so Martin.Taa go zede, koga jas ja gledav tolku mi bese tesko i neubavo sto ke se rasplacev. Mnogu loso cuvstvo e toa, da gledas bremeni i tugi decinja a da nemas svoe




baby mama -> RE: Неплодност и туѓа бременост (30.12.2010 14:03:23)

ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

da da jas zboruvam za bratot na mm


Zalno e toa, neznam sto drugo bi kazala[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




Viktori -> RE: Неплодност и туѓа бременост (30.12.2010 14:05:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sesilija

si pomisluvam ona ne znae kako e ona lesno ostanala i toa go zema zdravo za gotovo i mi se cini deka e prkosna zaradi toa ne znaev deka ke imam problemi so zacnuvanjeto i mnogu mi e tesko mozebi i od site ovie hormoni za nikade se napraviv

ne e prkosna, tuku e srekna. Nekako koga ja citam temava cuvstvuvam mnooogu razocaruvanje i mislam deka vakvi razmisluvanja za drugite trudnici i majki ne treba i ne smee da ima! Mora da ja zadsrzis pozitivnata misla, mora da se raduvas na zivotot ma kolku toa tesko i da izgleda. Site imaat crv koj gi jade... da ne dozvoluvame da ne izede! Samo napred i pozitivno Sesilija!!! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley27.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley27.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley27.gif[/image]




veckasr -> RE: Неплодност и туѓа бременост (2.1.2011 2:42:53)

da da  mnogu e tesko kako site da me izbegnuvat oti nemam deca ta nie neli sme luge sto ako sega mozebi nemame deca ama eden den ke imame i nie svoi deca jas na denesen den go doziveav prviot abortus i denes cel den samo placam ama i si se tesam so mm oti eden den i nie ke imame deca 




agnes77 -> RE: Неплодност и туѓа бременост (2.1.2011 10:26:37)

ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

da da  mnogu e tesko kako site da me izbegnuvat oti nemam deca ta nie neli sme luge sto ako sega mozebi nemame deca ama eden den ke imame i nie svoi deca jas na denesen den go doziveav prviot abortus i denes cel den samo placam ama i si se tesam so mm oti eden den i nie ke imame deca 


треба да знаш да ниси сама, треба да потражиш сила да издржиш у себи и у мт ... и да овај тежок период еден ден прочиче [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Viktori -> RE: Неплодност и туѓа бременост (8.1.2011 0:40:40)

ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

da da  mnogu e tesko kako site da me izbegnuvat oti nemam deca ta nie neli sme luge sto ako sega mozebi nemame deca ama eden den ke imame i nie svoi deca jas na denesen den go doziveav prviot abortus i denes cel den samo placam ama i si se tesam so mm oti eden den i nie ke imame deca 


вецка, луѓето се такви, безосетни, ситачи, се ги интересира, за се филм сакаат да направат, немаат живот па живеат туѓ... што и да кажеме во право ќе бидеме ....ама  не можеш да ги смениш! Тоа ти е....
Ама можеш да го смениш ти твојот поглед кон нив. Како можеш да им се лутиш на такви простаци??? Мислам.. да се полниш ти со г*мна и со негативна енергија за некојси таму, нема!
Додека има нов ден, има и нова шанса! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley27.gif[/image]




Bogdancanka -> RE: Неплодност и туѓа бременост (8.1.2011 14:23:14)

Veckasr mila sekoj razlicno gleda na toa nekoi  ne im e zgodno da ne kanat na rodendeni na nivnite decinja zatoa sto nie nemame, nekoi pak koj znae od koj pricina ne odbegnuvaat no kako i da e toa e nivni problem jas ne se zamaram so takvi,na tie sto mislev deka ne me kanat od pricina mene da ne mi e tesko jasno im rekov deka mene ke mi bide milo da bidam del od proslavite na nivnite najmili i deka za mene toa e golema sreka a ne bolka...taka da sega sum del od rodendenite na decinjata na moite drugarki,prijatelki i rodnini...i navistina toa me ispolnuva i me raduva...




ena80 -> RE: Неплодност и туѓа бременост (19.1.2011 21:47:57)

Eve i jas da si gi iskazam svoite maki. Posle 10 godini ostanav bremena so bliznacinja no srekata kratku mi traese samo 4 meseca.Dolgo vreme bev vo depresija ednostavno ne mi se izleguvase od doma zatoa sto siet okolu mene imaat bebinja ili bea trudni.Bratucetki drugarki komsivki ama bas site a jas sama bez moite bebcinja. Njatesko mi bese koga se porodi drugarkami  so bliznacinja i toa vo terminot koga trebase i jas da se porodam. Utse koga bese trudna mi ne obrnuvase vnimanie sto zboruva pred mene ili kako se odnesuva. A sega koga gi gledam bebcinjata ocite mi se polnat so solzi samo na pomislata deka i moite decka bi bile kako niv. A najtesko mi e koga mojata jatrva ke mi kaze "ke vidis koga ke imas svoi" A taa rodi 4 bez problem a se mislam  deka poslednoto go rodi za inaat na mene sto taa moze a jas ne.




arh_diz -> RE: Неплодност и туѓа бременост (20.1.2011 9:38:20)

ena80 Dobredojde na RR
Ne se razocaruvaj stom ednas si zabremenila pak ke si zabremenis, ne se vrakaj nanazad




Nadezna -> RE: Неплодност и туѓа бременост (20.1.2011 9:40:35)

Ena, nemoj da se razocaruvas.
Veruvam deka mnogu tesko ti paga, no sepak ne pokazuvaj taga




mareto -> RE: Неплодност и туѓа бременост (20.1.2011 11:07:40)

ena imas sansi da zabremenis poslusaja ja arh diz stom ednas si zabremenala togas i pak ke zabremenis .eve i nie se borime mila.i mene mnogu tesko mi paka koga nekoj ke mi zbora deka tie mozele a nie ne, deka tie bile"majstori"a mazot mi ne bil.bezobrazni.no  ke dojdi i naseto vreme.ke vidis.pozzz mila




Viktori -> RE: Неплодност и туѓа бременост (20.1.2011 11:11:33)

 deka tie bile"majstori"

е вакви идиотизми најмногу ме нервираат!!!  [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley7.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley7.gif[/image]

Марето, и да знаеш дека ќе дојде вашето време! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley27.gif[/image] 




verica p -> RE: Неплодност и туѓа бременост (20.1.2011 14:55:14)

Dobre dojde Ena mnogu mi e zal za se sto ti se slucilo no veruvajmi go citam tvojot post isto kako da go citam mojot i jas vo 5 mesec gi izgubiv bebcinjata zacnati so INF. i isto imam nekolku drugarki koi sega vise imaat bebinja isto taka i mojata zolva i jatrva se porodij so 3, A mojata najbliska drugarka samo sto se porodi so bliznacinja. Neka i se zivi i zdarvi sega vo nejzinite bebcinja ke gi gledam i mojte. Tesko e navistina no mora da prodolzime ponatami kako sto veli mareto ke dojde i naseto vreme nasite 5 min. Isto taka i mojata jatrva e takva zlobnica misli deka samo taa e majka i deka samo taa si razbira od majcinctvo a site nie koi kopneeme po toa imame mnogu poveke razvien majcinski instinkt negoli nekoi kako tvoja ili mojata rodnina ili necija druga koi za nisto ne se namaciLe na ovoj svet. 





wannna baby -> RE: Неплодност и туѓа бременост (20.1.2011 18:14:38)

Citajki gi vasite postovi ne se pronaogam vo ni eden. Mozebi sum srekna sto barem za sega okolu mene ima ludje koi sakaat da se druzat so mene poradi mene a ne od pricina dali imam ili nemam dete/deca. Jas eve se "macam" veke tri godini. Moite dve najdobri drugarki imaat decinja, 2010 g. ostanaa trudni 2 moi prijatelki koi dolgo vreme se macea da dobijat dete skoro 7 godini i eve sega kaj i da e treba da se prodat, dve moi rodnini sega zatrudnea, a zolva mi koja e pomlada od mene ima bebe. No nikogas od nikoj nemam pocustvuvano nekoe osuduvanje ili eve nie sme majki a ti ne si, itn. Fala mu na gospoda sto barem za sega ludjeto okolu mene se tolku pozitivni i sekogas sum kaneta na rodendeni na decata od moite drugarki i rodnini, sekogas sum vikana na gosti, a zolva mi e za cudo prekrasna, cesto mi se javuva i sekogas me bodri i mi dava nadez. Vi posakuvam na site da bidete obkruseni so vakvi ludje, da imate okolu sebe samo pozitivna energija i vie da bidete pozitivni. Sega se spremam za IVF iako e iritiracki sto se e vo red a uste nema bebe, sepak nikogas ne gubam nadez i posle 5 neuspesni inseminacii odam ponatamu. Ve guskam site i Vi posakuvam sto poskoro kaj sekoja [sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif]




humana -> RE: Неплодност и туѓа бременост (20.1.2011 20:35:14)

Isto i jas, i voopsto ne se nerviram ako nekoj zabremeni od prva,bas mi e milo ama najiskreno,i ne se nerviram eve na primer sestrami sekoj den mi vika daj be prestani da se zamaras vise ke imas deca,da ne si prestarena,imas vreme ke ti se kacuvaat na glava i voopsto ne se nerviram zasto znam deka e vo pravo,inaku sestra mi zatrudne od prva,i jas sekogas i vikam dabe tebe mm te plukna i odma zabremeni i neznaes kako e.A znam deka ona mi misli samo dobro,isto i drugarka mi zatrudne od prva i vo nieden moment ne se iznervirav i ne se razocarav.Sto e nase ke si dojde




veckasr -> RE: Неплодност и туѓа бременост (20.1.2011 21:25:52)

ena potpolno te razbiram kako ti e  dusata  koga gledas tugi deca i si misles i moite ke bea tolkavi kako niv i jas sum vo ista situacija kako tebe i jas imam zlobna jatrva sto se gordee so toa sto ima dete i na mene dusicke mi go imat kazano toa maz ti ne e majstor nemoze da ti naprave dete  ama na eden od tie sto go kazaa toa gospod go kazni i sega i on maki mace za deca 




ananikol -> RE: Неплодност и туѓа бременост (21.1.2011 2:47:59)

 

Ima(v)me pijateli so koi navistina ubavo si ziveevme site novi godini(tradicionalno) zaedno si gi proslavuvavme,super se slozuvavme,nikogas nikakvi zamerki od bilo koja strana slobodni da si kazime se.Prijatelive nemaat decinja i edno 10-tina godini rabotat na slucajot i otvoreno razgovarame okolu toa.Megutoa se sluci nesto sto nemozam da go razberam..mislev mozebi sega momentalno nemozam da go razberam no eve beke ima 8 meseci kako se porodiv i se uste nemozam da razberam....koga soopstivme deka sum bremena bea stvarno vooduseveni,radosni i vednas insistiraa krevetceto na bebuskata da bidi poklon od niv...i pred da se porodam go donesoa krevetceto i vednas mm i mazot na mojata prijatelka go montiraa i site mu se raduvavme.Se pomina kako sto treba,kako i sekogas,no toa bese poslednata nejzina poseta..
Koga si dojdovme doma so bebuskata po nekoj den dojde mazot i sam da go vidi bebusot i kao ke dojdat za brzo dvajcata.Taa do den denes nee dojdena,a jas neznam kako da reagiram,navistina neznam.Mislam sigurno deka nisto ne zamerile nitu deka se luti-mazite sekojdnevno komuniciraat.Znam deka pricinata e bebuskata  a jas ne sakam da bidam napadna so dojdi ta dojdi ama pak ne fer ni od nejzina strana.
Inace so postaroto since super se soglassuvaa i nikogas ama nikogas ne primetiv nekoja zavist ili ljubomora(neznam dali se soodvetni terminite ama aj taka ke se izrazam)
I po tolku vreme ne mi e jasno sto se sluci....




vesna1 -> RE: Неплодност и туѓа бременост (21.1.2011 8:58:41)

I nie imame kumovi koi nemaat deca. Primetiv nekakva ljubomora od koga ja rodiv maleckata, neznam kako da go opisam toa. Od sve srce im posakuvam da imaat decinja no ne e rabotata do mene. Nekna mnogu im se nalutiv bidejki godina ipol nemame otideno kaj niv na gosti(od pred da se rodi malata) a tie kaj nas tri pati vo mesecot. I nekna im se javivme im vikam da dojdeme na kafe i taa pa kaj nas ne e pogodno, greeme na pecka da ne i e ladno na malata, pa nemam igracki sto ke pravi tuka, kade ke trca, a imaat pogolema dnevna soba od mojata. So drugi zborovi nedoagajte ke mi rastura malata. Stvarno ne gi svakam od edna strana kukaat nemame deca, a od druga nejkam da si go razrusam komoditetot ni eden saat. Sto ke pravat ako imaat deca, kade ke trcaat nivnite deca. I bas mu vikam na MM sto posakuvam da im dade gospod edni bliznaci, ama nemirni pa da vidi sto e rasturanje. Mislam deka lugeto( se izvinuvam na isklucocite) stanuvaat sebicni koga nemaat deca i ne svakaat deka nekoj nemoze vecer da izleze vo kafana zosto deteto mu e bolno i e umoren.




Pregnant -> RE: Неплодност и туѓа бременост (21.1.2011 9:10:50)

Кога бев бремена во првото, на мм прва братучеда немаше дечиња веќе подолго време, и еднаш дојде на гости кај свекрва ми, а јас веќе бев 7-8 месец и цело време мислам дека ме гледаше во стомакот дури непријатно ми стана, како да сум и крива што сум бремена. После дури мм вика ами што го прчиш толку стомакот, ами не можам да го соберам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] навнатре. Па даде Господ и тие пред неполна година си добија синче иако во поодминати години и баш ми е мило. А имам и една пријателка, немаат дечиња многу време, сопругот не можел да има, и не знам дали е до тоа, ама многу е ладна према децата, ни да ги задене, да ги штипне, најискрено и посакувам да се случи чудо, ама никој друг не е крив за таа состојба.




reyhana -> Неплодност и туѓа бременост (21.1.2011 13:55:15)

Zdravo na site , jas um nova na Forumot pa izvinete sto uletuvam vaka [sm=smiley24.gif] .So mojot soprug eve veke edna godina probuvame da bidime mama i taticko , ama nekako potesko ni ide[sm=smiley19.gif] .Znaci kaj mene se e vo red ,a kaj nego namalena brzina na spermatozoidi.Razmisluvame za insemenacija, ali stvarno neznam sto da pravam. Nekoi soveti PLEASE veke pocnuvam da se zagrizuvam [sm=smiley24.gif] Stvarno bi sakala ovaa godina da mi bide presrekna i da bidam mamicka




baby mama -> RE: Неплодност и туѓа бременост (21.1.2011 15:10:28)

A taa rodi 4 bez problem a se mislam deka poslednoto go rodi za inaat na mene sto taa moze a jas ne.
ИЗВОРНА ПОРАКА: ena80



Ena nemoj so vakvi misli,veruvaj samo negativna energija ti sozdava nepotrebno.Ako ne bile spremni za 4 dete ne ragala, nemoj da mislis deka e poradi tebe.Ti posakuvam sto poskoro da se izraduvas so [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]





arh_diz -> Неплодност и туѓа бременост (21.1.2011 16:18:16)

ИЗВОРНА ПОРАКА: reyhana

Zdravo na site , jas um nova na Forumot pa izvinete sto uletuvam vaka [sm=smiley24.gif] .So mojot soprug eve veke edna godina probuvame da bidime mama i taticko , ama nekako potesko ni ide[sm=smiley19.gif] .Znaci kaj mene se e vo red ,a kaj nego namalena brzina na spermatozoidi.Razmisluvame za insemenacija, ali stvarno neznam sto da pravam. Nekoi soveti PLEASE veke pocnuvam da se zagrizuvam [sm=smiley24.gif] Stvarno bi sakala ovaa godina da mi bide presrekna i da bidam mamicka

Dobredojde na RR reyhana ti posakuvam pobrzo da zabremenis
eve tuka mozes da procitas nesto poveke http://www.ringeraja.mk/forum/sterilitet-kaj-mazhot/m_2532/mpage_13/tm.htm#158380




wannna baby -> RE: Неплодност и туѓа бременост (22.1.2011 11:11:06)

Draga ananikol,
bi skala da te posovetuvam nesto, velis tvojata prijatelka veke 10 godini nemaat decinja i rabotat na slucajot no nikako da im uspee. A taka neprijatno prekinatata komunikacija so tebe ne ti e jasna zosto se sluci. Jas samo sakam da ti kazam edno mozam da zamislam niz sto se pominuvla i pominuva drugarka ti psihicki pa i fizicki, poradi nemoznosta da ima dete.Periodot od 10 godini e navistina dolg, i beskonecen za nekoj koj se trudi da dobie dete a nema nikakvi rezultati. Mislam deka najdobro bi bilo da i se javis i da izlezete negde na kafe na "neutralen' teren bez decata. I togas da go zapocnes razgovorot. Bidejki koga doslo do toj stepen da nemoze da dojde da te vidi i da go vidi bebeto veruvaj ne e poradi toa sto ne ve saka i deka ne e srekna poradi bebeto i tebe, ednostavno samata se bori so sebe i samo taa moze da znae kolku i etesko. Zatoa razgovaraj so nejze ama nadvor od doma, zatoa sto sega najmnogu i treba razgovor i podraska. Se nadevam deka barem malku ti pomognav.
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

 

Ima(v)me pijateli so koi navistina ubavo si ziveevme site novi godini(tradicionalno) zaedno si gi proslavuvavme,super se slozuvavme,nikogas nikakvi zamerki od bilo koja strana slobodni da si kazime se.Prijatelive nemaat decinja i edno 10-tina godini rabotat na slucajot i otvoreno razgovarame okolu toa.Megutoa se sluci nesto sto nemozam da go razberam..mislev mozebi sega momentalno nemozam da go razberam no eve beke ima 8 meseci kako se porodiv i se uste nemozam da razberam....koga soopstivme deka sum bremena bea stvarno vooduseveni,radosni i vednas insistiraa krevetceto na bebuskata da bidi poklon od niv...i pred da se porodam go donesoa krevetceto i vednas mm i mazot na mojata prijatelka go montiraa i site mu se raduvavme.Se pomina kako sto treba,kako i sekogas,no toa bese poslednata nejzina poseta..
Koga si dojdovme doma so bebuskata po nekoj den dojde mazot i sam da go vidi bebusot i kao ke dojdat za brzo dvajcata.Taa do den denes nee dojdena,a jas neznam kako da reagiram,navistina neznam.Mislam sigurno deka nisto ne zamerile nitu deka se luti-mazite sekojdnevno komuniciraat.Znam deka pricinata e bebuskata  a jas ne sakam da bidam napadna so dojdi ta dojdi ama pak ne fer ni od nejzina strana.
Inace so postaroto since super se soglassuvaa i nikogas ama nikogas ne primetiv nekoja zavist ili ljubomora(neznam dali se soodvetni terminite ama aj taka ke se izrazam)
I po tolku vreme ne mi e jasno sto se sluci....






Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>