RE: Најубави имиња (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Во очекување на детето >> Имиња



Порака


sandriana RR -> RE: Најубави имиња (27.5.2014 10:45:36)

Ох, и јас дојде ред да пишам на темава - ама искрено ми треба помош [sm=smiley36.gif]
Фаворит ми е Меги за бебево у меше, ама само Меги како варијанта за официјално име ми е шубе....Меглена е во игра...
Ми се допаѓа и Тамара, и Ирина, и Искра и Темјана....
Тина инсистира за Теа или Стефанија, ама јас од старт ги елиминирав - имињата се убави, но чести периодов, и кај блиски луѓе дали куче дали бебе се викаат така - значи - по дифолт отпаѓаат [sm=smiley36.gif]
Овде се изначитав имиња - и се збркав повеќе [sm=smiley1.gif]
На мм овој пат исто не му уважувам мислење - Тина е крстена по баба му, иако на мој предлог, така да шансата му е искористена.




Bethany -> RE: Најубави имиња (27.5.2014 10:58:38)

Јас навивам за Тамара! [sm=love.gif]




LoveableMe RR -> RE: Најубави имиња (27.5.2014 11:01:31)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Ох, и јас дојде ред да пишам на темава - ама искрено ми треба помош [sm=smiley36.gif]
Фаворит ми е Меги за бебево у меше, ама само Меги како варијанта за официјално име ми е шубе....Меглена е во игра...Ми се допаѓа и Тамара, и Ирина, и Искра и Темјана.......


Maggie доаѓа од Маргарет (кај нас би било Маргарета, Маргарита) со грчко или персиско потекло и значи "бисер"[sm=smiley1.gif], а многу често го користат Англичаните. [sm=smiley1.gif] А и другите кои си ги навела се убави, но мене ми се допаѓаат Меглена, Искра и Ирина [sm=jezicek.gif][sm=smiley1.gif]




Goddess* -> RE: Најубави имиња (27.5.2014 11:14:34)

Vo posledno vreme i mene nekako pochnaa da mi se dopagaat iminja kako Temjana,Kirjana.




Defne90 RR -> RE: Најубави имиња (27.5.2014 11:43:26)

Мене ми се допаѓаат најмногу Темјана и Меглена.[sm=smiley1.gif]




bucko mal -> RE: Најубави имиња (27.5.2014 12:26:28)

Mnogu mi se dopajga imeto Kaja,izgleda deka devojceto mi e slatko.[sm=smiley1.gif]




Bethany -> RE: Најубави имиња (27.5.2014 12:39:30)

Интересно е како секогаш ги поврзуваме имиња со луѓето кои ги познавате,
и во зависност од тоа дали ни се симпатични или не, така и на имиња реагираме.
Мене Меглена подсетува на Мегле производи а Меги на тоа девојчето од Симпсонови :D

Убаво ми е и името Софија, и има убаво значење:мудрост.
Само ме подсетува на главен град на Бугарија. Ајде да е Атина барем
[sm=jezicek.gif] се шалам малку.




nataly86 -> RE: Најубави имиња (27.5.2014 13:18:16)

Точно и јас најчесто ги поврзувам имињата со лица што ги познавам....и некои имиња одма ги елиминирам...

Мене ми се допаѓаат Тамара, Темјана и Магдалена за на скатено да е Меги...Некако Меги за официјално ми е малку што знам како [sm=smiley36.gif] можеби за некоја година ќе биде екстра прифатливо[sm=smiley36.gif]

Инаку од секогаш ми се допаѓале повеќе подолги имиња но ме нервира нивното кратење...пример имам другарка Викторија па сум и викнала со цело име 2-3 и тоа кога нешто сум и била лута[sm=smiley36.gif] цело време на скатено Вики...

Ние за нашите бебуши за машки одбравме Андреј, Давор и Дарио....ама некако се ми се чини дека и двата со мм тргаме повеќе на Давор....е за женско иако јас сакав барем на иста буква некако на Д женско не ми се допага....женско некако ме трга а го чувтвувам и мм кон Софија Симона па ќе видиме што ке одлучиме има време... А мм од старт инсиситира да не се ниту на иста буква а камоли идентични имиња во машка и женска форма....

Искрено тешка одлука е ова со имињата[sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Најубави имиња (27.5.2014 14:30:03)

Баш денес слушнав едно убаво женско име кое сум го изумила а познавав една личност со тоа име-Јасна [sm=smiley1.gif] ете може на некој ќе му се допадне




kuklickaa -> RE: Најубави имиња (27.5.2014 14:33:01)

Sofija,Andreja mi e ubavo a isto i Irina !! I nie komentiravme za sinko mazotmi mu gi odbra Viktor i Simon,sega dilema megu niv dve...:)




Dilina -> RE: Најубави имиња (3.6.2014 18:41:20)

Илина ќе биде нашето. Подновуваме за Илија, таткото на мм, починат. Јас си сакав Илина да се вика, и ми се чини ниедно др име не ми се допадна толку мн. Не се двоумевме воопшто и тоа е единствена опција :) А и ок ми е затоа што не ме потсетува на никого, т.е. не познавам ниедна Илина :)




sandriana RR -> RE: Најубави имиња (10.6.2014 12:26:17)

Илина ќе биде нашето.

Ај да пријавам уште една Илина [sm=smiley36.gif]
Џабе мојот список, кога Тина не сака да слушне ни за едно од моите предложени имиња. До плачки дојдовме дури.
Конечно, вчера падна компромис - решивме јас и она сестричето да биде Илина - дури и им се пофали на татко и и домашните, а сабајле ина тетката во градинка и кажа.
Се надевам ова е конечно. [sm=smiley1.gif]




Dilina -> RE: Најубави имиња (10.6.2014 21:08:50)

[sm=bravo.gif] ќе си имаме имењачка [sm=smiley1.gif]

Убаво е името Сандриана, твојата ќеркичка знае шо е убаво [sm=smiley36.gif]




princessa -> RE: Најубави имиња (11.6.2014 9:40:36)

Многу убаво име е Илина, многу ми се свиѓа[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
И именден ќе си имате плус.
Во последно време и Калина ми се свиѓа многу.




Anele00 -> RE: Најубави имиња (3.8.2014 12:43:11)

Ве молам за помош!
37ма недела сум и дури сега почнав да се двоумам за името [sm=smiley13.gif]
Дали ви се допаѓа името Тео???
Ве молам за помош




scared RR -> RE: Најубави имиња (3.8.2014 13:20:16)

Ima mnogu iminja sto mi se dopagaat od zenskite bi gi izdvoila: ILIJANA, NIKOLIJA, NIKOLETA, GEORGINA, IZABEL, ISIDORA, ANTONIJA, ANTONIETA
KONSTANTINA, kLIMENTINA, LUCIJA, DOROTEA, NADJA, INES

Od maskite najveke mi se dopagaat: DIMITRI, MAKSIM, TEODOR, DARIJAN, KALIN




sonc90 -> RE: Најубави имиња (5.8.2014 13:24:04)

Anele00 imeto e super,zasto se dvoumis?na kraj kraeva kako i da se vika tebe ke ti bide najubavo! scared ke se drznam da dadam moe mislenje taka da ne se luti ama od zenskive mi se dopagja samo Nadja,drugive mi se nekako [sm=zz_er_what.png] a od maskite ubavi se Dimitri i Kalin,ma da Kalin nekako epten mi padna vo oci!




AnnaMolly RR -> RE: Најубави имиња (5.8.2014 14:33:45)

Уште не знаеме дали е [sm=rozacrtici.gif] или [sm=modricrtici.gif], ама за машко веќе имаме одбрано име уште пред 2,3 години и ќе биде дефинитивно Димитар.
За женско се двоумиме, а засега најјаки фаворити на мене и мм ни се Софија и Јована, иако на никој друг од двете страни не им се допаѓа името Софија :)
Ама воопшто не ми е важно тоа, најважно ми е на нас двајца да ни се допаѓа.
Ако се прашува Филип, бебето ќе се вика Папи без разлика кој род е, ете инсистира за тоа име и така си го викаме засега бебето.




scared RR -> RE: Најубави имиња (5.8.2014 15:09:50)

Ma ne slobodno kazi si, jas ne sum ni bremena onaka si pisav koi iminja mi se ok :) Mene pa bas mi se dopagaat osobeno Ilijana i Konstantina, nasi iminja, so imendeni [sm=smiley1.gif] od Ilija - Ilijana od Konstantin- Konstantina , od Antonio- Antonija, Kliment- Klimentina, Nikola- Nikolija[sm=smiley1.gif] Ovie drugive se taka malce pomoderni stranski [sm=smiley36.gif]

Jas bas bi sakala deteto da mi ima nase ime i imenden no istovremeno da bide moderno i neobicno, a ovie se bas takvi, cesti iminja ne sakam voopsto [sm=smiley36.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Најубави имиња (5.8.2014 19:52:31)

Ајде конечно да го дефинирам мојот список со најубави имиња :)

Синко број 1 - Филип
Бебуш [sm=modricrtici.gif] - Димитар





Ilina87 -> RE: Најубави имиња (5.8.2014 21:38:35)

AnnaMolly RR, преубави се и двете имиња, право македонски. И син ми се вика Филип. Ние до последно не знаевме за име т.е имавме 4 омилени Дамјан, Андреј, Филип и Димитар.




AnnaMolly RR -> RE: Најубави имиња (5.8.2014 22:20:56)

Илина и нас ни беа Андреј и Димитар во опции за Филип, ама ете излезе Филип конечниот избор. Уште тогаш се знаеше дека второто ако е машко ќе биде Димитар.
Сега во фамилијата малку ми реагираат дека татко ми се вика Диме и демек е по него се радуваат, а ние без разлика сакавме да биде така, ама сега и дедо се радува и сите среќни и одлично излезе :)




Ilina87 -> RE: Најубави имиња (6.8.2014 9:17:47)

Само да се здрави и живи на сите, има многу убави имиња. Јас сепак навивам за чисто македонски имиња, овие ново компонираните не ми се допаѓаат. Зошто да биде Алек или Алексеј кога може Александар, или зошто Катја кога коже Катерина, сепак секој си има разчичен вкус.




EmaIron -> RE: Најубави имиња (30.10.2014 18:37:29)

Help!!!
Sto mislite vie, za koe ime da si se odlucime?

Iskra

Kjara

ili

Tara?

Site se ubavi... Ahh.. [sm=smiley13.gif]




blond -> RE: Најубави имиња (12.11.2014 21:05:14)

Kazete mi kako se psravivte so okolinata vo odnos na podignuvanje na imeto na postarite? So prvoto so moja zelba sakav slicno na imeto na svekor mi da e, i go staviv od sto sakav i jas. I prethodniot pat koga ostanav bremena, koga bese neuspesna bremenosta, i sega pak imam od okolinata t.e od bliskite na mm da ja "podnovam" svekrva mi. Jas mudro molcam i samo izjavuvam deka ako e masko ke se vika Damjan i kraj. A za zensko ke vidime, nemam odbrano ime. Znam deka i na glava bi stoela, ama ne sakam da pravam bracen par od moite deca, da gi nosat i dvete iminja na dvajcata. Doprva ke sleduvaat pregovori za imeto, samo da e se vo red so bebusko. Inaku so mm nisto nemame praveno muabet za mozni iminja.

Inaku svekrva mi e Pavlina, Pavel iako e ubavo ime, nikogas nema da go stavam toa ime od licni pricini, a za zensko Paola ne znam kaj nas kolku bi bilo prifateno.Eventualno Lina bi projdelo kaj mene, drugo nisto.




Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>