RE: Миење заби на детето (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


AneLav RR -> RE: Миење заби на детето (5.3.2015 8:33:38)


Melanija RR За Флуорнатрилот имам пишувано во оваа тема ТУКА





Melanija RR -> RE: Миење заби на детето (20.3.2015 12:53:27)

Фала AneLav RR [sm=smiley1.gif] треба да читам ниту знаев ниту педијатар ми спомнал нешто вакво.

И ете купив на Лакалут, најдов 2-3 виде на Јутјуб гледа ама четка во уста не става,ја држи во рака и толку.Раце да му држиш.да легне на грб и уста да отвори е фантастика. Или инает или е карактер[sm=smiley36.gif] и заби мие пред него и пак ништо , со негоавра рака неможам ни до уста да му ја ставам [sm=zmeden.gif]

Кажувајте чаре, идеи, видеа....




Ilina87 -> RE: Миење заби на детето (20.3.2015 14:29:01)

Леле исти сме и ние Меланија. Никако не можам да му ги исчеткам забите. И пред него се мијам да гледа и сам му давам да проба, не и не. Се плаши и ја стега усатата. ММ го држи за раце, јас дури му ги четкам и така некако, само на предните успевам.




lukajana RR -> RE: Миење заби на детето (11.6.2015 17:53:18)

Lukas ne znam dali e mozno ama eve TEMA za Vospalenie na uvo moze ke najdes nekoj sovet
I postot ke ti go prefrlam vo taa tema




marchi -> RE: Миење заби на детето (15.6.2015 23:42:45)

I jas mislam deka ke pocnam so taa navika zasto e ljubitel na blago lizavcinja i bonboni




princessa -> RE: Миење заби на детето (17.6.2015 15:09:17)

Со ќерка ми Господ да ја благослови немавме ич проблем, си ги мие запчињата со мерак. А син ми е оф леле мајко. Мм мора да го држи во раце и јас додека го четкам син ми вришти и се така секоја вечер. Никако да се навикне ем колку четки сменивме а и пасти исто така. А јас незнам зашто овие машките се такви. со нив се потешко одело.




Defne90 RR -> RE: Миење заби на детето (17.6.2015 20:03:19)

Со поголемиот син немавме никакви проблеми околу миењето на запчињата и сега без проблем сам си ги мие и ужива во тоа.Ама и малото не е нешто подолу од бато.И тоа гледајќи го како секоја вечер си ги мие запчињата сакаше и тоа ко бато така да си ги мие за да му биле чисти и бели.И му купивме една четкичка и сега радости големи кога доаѓа време за миење на запчињата.Не можам после да го натерам да излезе од купатило и да ја остави четкичката.[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




princessa -> RE: Миење заби на детето (18.6.2015 12:01:29)

Дефне и ние така правиме, секоја вечер заедно ги носиме во купатило ама нема фајде и од тоа. Браво за вас[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Snowhite RR -> RE: Миење заби на детето (18.6.2015 12:18:10)

princessa не го форсирајте, ќе му створите одбивност за миење заби, Јана се уште не се мие редовно, има четка и кога се мие бато и таа бара, или мене ако ме види, а некогаш и кога ќе влеземе в купатило и си ја бара четката, а не знае да трие, ниту пак сака јас да и ги истријам и вчера и ја дадов четката пред спиење и гледам се научила да ги трие, ама со паста се уште не, зашто не знае да плука. Значи јас никогаш не ја терав, сама што не гледаше побара. Михаил мислам на нејзина возраст се миеше секоја вечер, а еве таа не




lukajana RR -> RE: Миење заби на детето (18.6.2015 22:54:41)

Л мие заби секој ден и сака да мие ,а Ј повеќе сака да игра со четката отколку да мие запчиња ама заедно со бато нешто успеваме да исчеткаме иако многу не инсистирам сеуште е мала битно да створи некоја навика.
Л мие со паста а Ј без паста уште не знае да плука сигурно ке ја изеде[sm=smiley36.gif]




marchi -> RE: Миење заби на детето (20.6.2015 18:50:47)

Se sejkavam nie koga bevme mali sleguvavme kaj bratucedite (ziveeme vo ista kukja) tie sekogas imaa pasta za deca so razlicni vkusovi i pogolemiot bratuced ne nauci da stavame pasta vusta i posle da ja goltame zasto taka trebalo i nie mu veruvavme :-D




MamaKiki -> RE: Миење заби на детето (23.10.2015 22:49:14)

моево е 13 месеци и не дава да му се мијат забите.. добив комплет од четки едната е како гумена масажер мислам дека се вика и со неа пробвам ама бега ми е страв ако пробам со нормалната да не му направам одбивност... а не е заинтересиран ни да ме гледа додека мијам заби одбегнува со поглед и тоа е, можно е да му растат тројки уствари непцата се отечени па затоа да не дава..




Snowhite RR -> RE: Миење заби на детето (24.10.2015 0:16:35)

Мамаκиκи мало е уште за четκа, сега за сега можеш со гумениот напρстоκ полеκа да го навиκнуваш и неκа подпоρасне ќе му ја даваш четκата додеκа ти миеш, да те гледа и да пρави κаκо тебе, ама тоа теκ κога ќе почне да ρазбиρа повеќе




marchi -> RE: Миење заби на детето (26.10.2015 15:22:10)

Ние имаме 2ипол години и малото сака да мие заби, веќе почнавме но нему повеќе му е за играње, ко ќе почне да се четка се заборава, по пола саат си игра четкајќи. Едно време прекинавме со четкање. Тој повеќе четката ја уништува одколку што се мие




sandriana RR -> RE: Миење заби на детето (27.10.2015 12:32:18)

Големата мие заби од свои 2 години, и сега на 4 е веќе доволно извежбана како сама да го прави тоа, а миењето заби е секојдневна рутина - не заборава.
Малото е 13 месеци и сеуште во фаза на никнење заби, и не сме почнале со вистинско миење, туку се уште игра со гумената четка за чешање непца. И со нејзе очекувам негде околу 2г. да воведуваме ред.




tincule -> RE: Миење заби на детето (27.10.2015 14:14:08)

Па и ние уште малку ќе мора да воведеме ред со миење на забите зашто веќе ни изникнаа сите сега чекаме петките до крај да ги видиме [sm=smiley1.gif]




MamaKiki -> RE: Миење заби на детето (28.10.2015 9:13:42)

sandriana и јас му ја давам таа гумена четка ако така се вика [sm=smiley36.gif] ја сака ја гризи се чешка на непца често му ставам и гел за ладење на непцата и малово си ужива се масира самото кај што има мака сега на тројките.. [sm=smiley36.gif]
барав таков напрсток во аптека ама немаја... го видов на интернет како изгледа силиконски беше... од каде ви е купен...?
дали би ја имал истата функција со оваа четката гумена [sm=zmeden.gif]




Felly RR -> RE: Миење заби на детето (29.10.2015 8:31:55)

Би требало да го има по аптеките, мене ми е купен од аптека, и тоа пред 5 год.
И јас го гледав на интернет, значи сеуште го има.




lukajana RR -> RE: Миење заби на детето (29.10.2015 8:49:18)

Го има во Зегин ,јас купував скоро за Јана




MamaKiki -> RE: Миење заби на детето (30.10.2015 0:29:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Го има во Зегин ,јас купував скоро за Јана

ок ке одам деновиве и до зегин ке проверам и таму... фала лукајана
јас заправо барав во аптека кај нас во близина ,таа ми личи повеке на маалска аптека во споредба со зегин и според тоа колку се тие опремени, подалеку ми е ама деновиве ке проверам




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 9 10 [11]