RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


arh_diz -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (4.1.2011 14:00:10)

heba utrogestanot nesmees da go prekinuva s naednas mozes da prokrvaris ne si igraj.




Olivia -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (4.1.2011 14:51:20)

Heba moe mislenje e deka ne treba da go prekinuvas utrogestanot, dokolku ne mozes da izdrzis vaginalno doktorot moze da ti dade i inekcii progesteron, no sepak vaginalno e najdobro, pozz




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (4.1.2011 15:02:31)

jas sum utre 15 nedela. inaku zavcera kao demek go prekinav i me utepa stomak od bolenje i vcera i denes i odma go prodolziv ednash navecher po 200mg se do 17 togash mi zakazaaa pregled a na 10  kje idam na matichen pa da vidam i negovo mislenje gleam nekoj posle 14 nedela prodolzile so pienje dorostan koj so ima ista funkcija kako i utrogestanot. a ova so bolkive me plashi malce




arh_diz -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (4.1.2011 15:05:21)

heba utrogestanot e hormon i nesmee da se prekinuva nitu doktor nesmee da ti go prekine naednas ,treba postepeno. Ova ti go kazuvam od iskustvo ja prviot pat koga bev bremena primav djufaston toa e isto kako utrogestanot i go prekinav naednas prokrvarev .
Mene samo mi e cudno kako te cesa od nego zatao sto znam mnogu sto go primale vaginalno i nemale takvi simptomi.




Olivia -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (4.1.2011 16:06:37)

Svrbezot znae cesto da se pojavi so primenata na utrogestanot no zatoa ne smee da se koristat dnevni vloski mislam deka ova i go napisav na Heba nekade nazad na forumov, po eden cas lezenje po vmetnuvanjeto na utrogestanot znaci po istekuvanjeto treba vednas da se odmie so mlak caj od kamilica i iskljucivo pamucni gakicki koi treba da se menuvaat po dvapati na den,no nikako prekinuvanje na utrogestanot vo sprotivno moze da dojde do krvarenje.




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (4.1.2011 21:59:55)

jas moram da koristam sekojdnevni bidejki ova teche posle toa cel den i so sekojdnevni  pak gakjive se lom menjam po 4 para za 24 casa nemamkade da gi dosusham. a inaku od pprv den na koristenje me chesa pred da pravam ivf pravev brisevi i pap se beshe ok. i jas si pomisliv deka e bez veza da prestanes lekarstva i toa od maksimalna doza na ich. kje gi prodolzam po 200mg navecher a ako prodolzi da me boli i sabajle 200 kje se chesam ako treba toa e bolje da svrbi odkolku da boli :(




Olivia -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (4.1.2011 22:13:19)

Dobro mila ako mislis deka moras da nosis dnevni uloski nosi megutoa zanes i samata deka ne se preporaclivi od site ginekolozi, tie vo sekoj slucaj stom dojdat vo dopir na vlaznost predizvikuvaat svrbez pa i kandida, dali primase nekoj antibiotik pred zapocnuvanjeto so utrogestan moze i toa da e, daj boze da ti pomine pobrzo jas ke se rasprasam za eden svajcarski sprej go imase porano vo zegin,ama ic ne mi teknuva kako se vikase , pa potoa ti prasaj go tvojot ginekolog dali moze da go upotrebuvas, pozz




jana81 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.1.2011 0:20:51)

zdravo i srekni praznici na site rr, na site [sm=nosecka.gif] im posakuvam lesna bremenost
eve i jas da se prijavam na ovaa tema posle uspesnoto IVF.
Utre odam prv pat na lekar pa da vidime sto se ke mi iznakazat, inaku ke odam kaj dr sto me pravese IVF, potoa sakam da prodolzam pak vo sistina samo neznam kaj koj dr,pa Ve zamolila ako imate nekoja preporaka za vo sistina
Inaku da bidam iskrena nekako em sum vozbuidena em sum isplasena kako sto ke bide, ova mi e prva bremenost vo 7 god brak, nova situacija, no se nadevam deka toa e normalna reskcija i ne e samo kaj mene
pozzz se izvinuvam za dolgiot prv post na ovaa tema




Olivia -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.1.2011 0:25:03)

Jana dobredojde na ovaa strana od forumot, eve
KLIK OVDE
za preporaki na ginekolozi, mislenja od nasi RR-ki
pozz

uzivaj vo bremenosta[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




mamicki -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.1.2011 11:30:45)

Вчера бев на ехо преглед, на крај на 10 недела сум, му го видов срцулето на бебушот. Во моментот беше будно и мрдаше и со рацете и со нозете, а долго е 2,5 цм. Сега засега сум супер, не ми се гади и сл. ама се убив од спиење. Уште немам меше, кога ќе почне да се познава? Има ли на форумов трудница на 35+, да ми каже како се чувствува? На 12.1 правам прегледи за ризична бременост, држете ми среќа се да биде во ред!




mama26 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.1.2011 11:35:00)

moja drugarka sega za prv pat se porodi so devojce na 33 godini..super i bese bremenosta samo sto mnoogu jadese i stavi 20 kg stavi.[ nejze toa ne i se dopagase [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] ]inaku problemi nemase. uzivaj mamicki vo tvojata bremenost [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/nosecka.gif[/image]




lady_bug -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.1.2011 11:39:13)

Zdravo na site i senajubavo vo ovaa nova godina
Jas minata nedela bev na ginekolog go slusnavme srcenceto i bev preradosna fala mu na gospod se e kako sto treba no malku sum zagrizena bidejki mi rece da odam posle 6 nedeli na pregled i togas ke pravime nz kako se vika toj pregled za daunov sindrom jas ke bidam 12ta nedela i do togas da pijam folna kiselina


dali e vo red sto posle 1 mesec da odam na pregled,ste imale li slicno ikustvo????




Olivia -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.1.2011 12:20:33)

lady_bug stom ima srceva reakcija ic da ne mu ja mislis se e vo red so bebenceto , doktorot znae koga treba pak da te pregleda sega uzivkaj si i raduvaj se naskoro ke pocne i meseto da raste,pozz




bozin -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.1.2011 12:52:46)

Lady_bug i mene naredniot pregled  mi go zakazaa za po 6 nedeli i za istiot pregled, so toa sto jas do togas treba da pijam i folna i aspirin i utrogestan da koristam.
Vo odnos na svrabezot, mojata d-rka mi dozvoli da koristam mast Kanesten, no normalno AKO e nepodnoslivo, do sega jas voopsto  nemam staveno i iskreno ne bi ni stavila.
Dragi rr a sto pravime so farbanjevo, jas sum sega plavusa so crn koren od 3 cm[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]vo prvata bremenost, d-r.Lazareski mi dozvoli da se satiram pred 12 nedela(demek nemalo direkten dodir so korenot i ne stetelo ,za razlika od farbanjeto kade sto stetnite sostojki vleguvale preku korenot) no sega, dali deka sum postara, dali pomudra [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] nekako se dvoumam za satiranjeto, pa se mislam da zemam od farbite bez amonijak, no kolku tie li bi fatile najsvetli nijansi!!!




Olivia -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.1.2011 13:10:28)

Bozin mila eve  Klik Tuka
mozes da najdes razlicni mislenja na nasi RR-ki za Farbanje na kosata vo tekot na bremenosta,pozz




bozin -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.1.2011 13:14:55)

Olivia, ti blagodaram.




lady_bug -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.1.2011 14:13:20)

Olivia i Bozin vi blagodaram i odvaj cekam meseto da pocne da rasne maz mi me gali po stomaceto i veli "mil na tato pocnuvas da ja zaokruzuvas mama vo meseto"hahahahah se iznasmejavme sinocka[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] i jas sum za farbanje ama so gadenjevo nz kako i sto da pravam bidejki ja gledam vodava pred mene pa mi se gadi i od se drugo a za farba ne ni pomisluvam.
[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (5.1.2011 14:56:36)

jas se farbav dva pato so pola farba bez amonjak ama i srekja sho ja stemniv pred da zabremenam bidejki od tie bez amonjak nema svetli nijansi najsvetlata e kafena svetla ama aj so ti e gajle stemni ja sea malce kje ja osvetlusehs posle pak. a za rastenje na stomakot sega samovie kje si go primetuvate najmnogu rstelstomakot (vidno) od 16 do 22 nedela. pozzz




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (7.1.2011 10:08:43)

Bozin zemav od ova nevenov rojal ama  nisho... ne pomaga.




lady_bug -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (10.1.2011 12:50:37)

ZDRAVO DRAGI RR
Bi sakala da mi pomognete vo dilema sum so kalendarot na bremenosta od koga se racuna deka sum bremena i sto se vsusnost tie gestaciski nedelikako se racunaat mene ic ne mi e jasno
ajde cekam




mamicki -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.1.2011 11:39:44)

Утре одам на прегледи за евентуални (не дај Боже) аномалии. За колку време ќе ги добијам резултатите, знае ли некој? Многу, многу се плашам, иако фала му на Бога, немам никакви проблеми, се ми е исто, само што немам менструација, ми пораснаа гради и ми се спие по цел ден[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] (Првите две работи се ок, ама третата... , добро, и тоа излезе на арно, од што спијам, немам време да јадам, па сега-засега немам ставено ни грам)




Olivia -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.1.2011 12:00:54)

lady_bug



ZDRAVO DRAGI RR
Bi sakala da mi pomognete vo dilema sum so kalendarot na bremenosta od koga se racuna deka sum bremena i sto se vsusnost tie gestaciski nedelikako se racunaat mene ic ne mi e jasno
ajde cekam



bremenosta se racuna od denot na dobivanje na posledniot ciklus, taka gi racunaat nedelite,pozz




Olivia -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.1.2011 12:03:06)

Mamicki ic da ne se izmacuvas so losi misli za utre samo nasmeana se ke bide vo red toa e normalen rutincki pregled ti opustise i uzivaj vo bremenosta,pozz




lady_bug -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (12.1.2011 12:38:54)

lugje pomagajte mnogu mi e strav nekako osecam kako da ke nastinam nosot preku noc mi e zatnat a preku den ne i nekako mornici me lazat strav mi e mnogo da ne kacam temperatura sto da pravam?????[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




*mika* -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (12.1.2011 13:23:45)

Lady-bug ke ti pisam sto jas napraviv i go pobediv gripot ( a so sigurnost pocna da me fakja) :
Vo tekot na denov ispij minimum 2-3 l voda, ako ti e tesko, lazi se so sokce, so cedevitce... bidejki si trudnicka, ne ti se preporacuvaat mnogu caevi..  osven od brusnica, i neznam koj sve mozes.. ama napij se toa sto smees.. neznam dali ti e dozvoleno 1 zelen caj so med, toj e poln so antioksidansi.
Isto pileska supa, napravi si i cela ako mozes ispij ja, i taa e top za imunitet.
Potoa cveklo so limun, salata napravi, izedi ja cela.
Posle se sto imas doma ovosje... sve izedi :))) ili prati nekoj da ti kupi.. limoni, portokali, jabuka... obavezno..
I sekako da jades sto povekje mozes denes, ne leb, povekje mevce...sirence...nikako gladna ne sedi..
i na kraj ke ti povtoram za tecnostite, kolku povekje mozes, podobro.. i samo pzitivni misli.. ne misli kako se razboluvas, tuku naprotiv, kako ne ti e nisto..misli si za bepceto... kako ke si se guskate za nekolku meseci :)))... i ke vidis, do vecer ke si zdrava ko dren :)))
Cekame do vecer ubavi vesti :)))




Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>