RE: Губење на млекото (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Доење и дополнување на доењето



Порака


Палешка РР -> RE: Губење на млекото (27.12.2010 19:16:09)

Тогаш нека цица само три пати на ден, наутро, околу 15 часот и пред заспивање. Така ќе имаш повеќе млеко и ќе се навикне на тој ритам додека си на работа да не бара.
Јас Миа ја научив да се враќам дома и сега тешко мене [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




slavicav -> RE: Губење на млекото (27.12.2010 19:25:33)

Bogami teshko tebe a ke bide izgleda i teshko mene da nemozesh da mrdnesh nigde [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

Taka ke bide izgleda plus minus nekoj saat zoshto rabotata mi e i prva i vtora smena,a da probam da i dadam kravjo,nekako ne mi se dava[sm=zmeden.gif]

p.s. fala ti paleshka mnogu [sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Губење на млекото (26.9.2013 20:02:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

... mnogu mi e krivo sto ima nepravdi,ama nikako da go smenime toa,osven da izbegame vo druga drzava barem tamu koga se raboti za porodilno i za bebinja stvarno funkcioniraat zakonite.Isto mnogu mi e i krivo i tesko sto nemozam da go dojam bebco sto ubavo si napreduvase,sreka sto go odnesov da go meram pa zabelezav deka za mesec dena ima kaceno samo 120grama [sm=smiley19.gif] se trudev da ne se nerviram da bidam smirena no ete stresovite bile posilni od mene i morase nekade da izbie....no kako sto vikaat starite samo zdravje drugoto se ke se sredi.. [sm=smiley1.gif]





elenak -> RE: Губење на млекото (27.9.2013 0:33:54)

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

Jas od stres go izgubiv mlekoto,imav mnogu nervozi i stresni situacii od momentot koga se porodiv,zgora na toa i bez pari 3 meseci i kako rezultat na set_o toa mi prestana mlekoto.Taka da sega bebus e na adaptirano mleko [sm=smiley19.gif].A tebe te ceka poragaj taka da disi dlaboko,misli samo na bebeto i se ke bide vo red,pari gospod ke dade od nekade.





sonc90 -> RE: Губење на млекото (6.10.2014 12:50:20)

ne sakam da se urocam megjutoa moram da se oglasam na temava zaso znam kako mene mi bese pa sakam da pomognam vo slicni slucaevi-pred nedela dena zaprimetiv deka mlekoto mi se namaluva i ja otvoriv temava i pocnav so praktikuvanje na sovetite taka sto ke vi kazam sto se mene mi pomogna:
1.izoliranje od se sto e stresno i sto predizvikuva stres-STRESOT E NEPRIJATEL BR.1 NA MLEKOTO
2.kratenje na vremetraenjeto megju podoite na pola potocno na saat-saat i pol i davav na kerka mi da cica(nemojte da se nervirate ako bebeto pocne da cica samo po 5 min,toa go pravi bidejki e sito zaso podoite se na kratki intervali)
3.pienje na mnogu ama MNOGU tecnosti...i ne samo voda tuku voda,sok,pivo,boza (pivoto gledajte da go piete navecer)
koga ke vi se vrati mlekoto vratete se i vie na sekojdnevnata rutina i samo da kazam,na tie sto imaat ragadi znam deka ke im bide tesko(i jas imam na levata grada) ama ohrabruvajte se so toa deka poarno da ve boli nekolku dena otkolku da go izgubite mlekoto...tesko e ne velam ne ama se isplati...iskreno se nadevam deka nikoj nema da ima vakov problem ama za sekoj slucaj se nadevam deka mojot sovet nekomu ke pomogne dokolku se najde vo vakva situacija




Melanija RR -> RE: Губење на млекото (6.10.2014 13:56:43)

sonc90 браво за подршката и советите[sm=bravo.gif]
Стресот е не миновен за почетокот,факт е дека најголем проблем е околината ,мајката треба да одмара и да се фокусира на бебето.А ова многу често невозможно од свекрви,стринки и сл.И друг фактор се парите без нив пак стресови.Трето нервозите се одсекојдневието па низ дома треба помош.

Според мене затоа мајките немаат мелко или пак после 3-4 месеци го губат[sm=smiley13.gif]




sandriana RR -> RE: Губење на млекото (6.10.2014 16:14:34)

Да се надоврзам на Сонц90 - покрај течностите, најтопло го препорачувам чајот за доилки - спас е за одржување лактација. Секој ден по 1л чај во тек на целиот ден и не верувам дека ќе нема млеко.




Snowhite RR -> RE: Губење на млекото (6.10.2014 20:16:02)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Да се надоврзам на Сонц90 - покрај течностите, најтопло го препорачувам чајот за доилки - спас е за одржување лактација. Секој ден по 1л чај во тек на целиот ден и не верувам дека ќе нема млеко.


Ставам потпис на ова, мене многу ми помогна да си го вратам млекото некаде накај третиот месец кога почна да ми се намалува, се пробав, ама само чајот за доилки ми помогна. Уште еднаш благодарност до сандриана рр[sm=smiley31.gif]




sonc90 -> RE: Губење на млекото (9.10.2014 11:25:07)

a da prasam nesto...toj caj za doilki e onoj od bilna apteka sto se kupuva?i ako e od tamu moze da mi kazete kaj se naogja taa apteka?da si znam za sekoj slucaj za nedaj Boze




Melanija RR -> RE: Губење на млекото (9.10.2014 12:30:12)

Билна аптека се наоѓа спроти Управа за јавни приходи или после Даре Џамбаз кон рампа




nataly86 -> RE: Губење на млекото (9.10.2014 15:17:24)

Искрено тој чајј јас го пиев ама ефекти кај мене немаше..количината на млеко остана иста со пто сега почна да се намалува [sm=smiley19.gif]




sandriana RR -> RE: Губење на млекото (10.10.2014 11:18:13)

Сега го има чајот како мешавина во кутија од 250 гр, пакуван од Алкалоид, и може да се најде и во аптеките, конкретно оние на Betty групација што се членки. Така чини 150 денари.
Помага не само за лактација, туку и против грчеви кај бебето.




caciana -> RE: Губење на млекото (2.12.2014 14:58:37)

Mojata snaska koga si dojde od bolnica zapocna so dieta da si ja vrati linijata mnogu normalno [sm=smiley1.gif]. I kako rezultat na nejadenjeto pocna da go gubi mlekoto. No potoa go nabavivme
cajot za doilki Od bilna apteka so pet seminja , i fala bogu mlekoto se vrati nazad. [sm=bravo.gif]




Маријалоз -> RE: Губење на млекото (22.12.2014 15:38:38)

Здраво, Јас Ви препорачувам на сите мајќи кои немаат млеко за да го дојат своето дете да купат ЛАКТАСЕН капсули од Ерба Вита( за стимулација на лактација). Овие капсули мене многу ми помогнаа, на природна база се пред се се пијат по две во ден.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]