Корисни-некорисни работи за бебе (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Еца -> Корисни-некорисни работи за бебе (7.4.2009 22:37:31)

Што ви беше навистина од корист, а што потполно промашување што купивте/добивте за вашето бебе? Што препорачувате вие, а што не?




emce -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (10.4.2009 8:23:58)

Pa jas ne sum mnogu kompetentna da zboruvam bas na ovaa tema, no koga bev kuma ,za krstevka na maloto angelce mu kupiv sediste za vo kola, i kolku sto znam maksimalno go upotrebija zosto cesto se na pat, a go koristat i sega za vtoroto bebence.Znaci ova bigo stavila vo korisno,zar ne?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




mis. -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (10.4.2009 19:07:46)

Detskata kolicka e definitivno najvaznata rabota bez koja ne mozam da se zamislam a i relaksatorot mnogu mi vrsi rabota.Lezi samo vo nego.Koga odime na pat sto e dosta cesto bez nego i kolickata ne odime.Za golemiot sin za prviot rodenden dobi lulaska i nikogas ne sedna vo nego isto i dubalceto ni ostana novo.Sakase da lazi taka uspevase segade da stigna sto so dubalo bas i ne uspevase.




Marta -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (10.4.2009 19:38:44)

Pa jas vo korisno bigi vbrojala, kolickata i blenderot, za nekorisno dubaceto i stolceto za jadenje.




Ivona -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (25.4.2009 22:52:08)

Korisno: Termometaror za temperaturata na vodata i prostorijata, podmetacot za presoblekuvanje (sin mi spie vo nego se uste :), Kadicka na postolje, transporterot, sterliziator za vo mikro, sisence so silikonska cucla so aero sistem (na nuk).

Ne korisno: pumpata za cistenje na noset_o, pumpicata za izmolzuvanje (kompletno frleni pari), cucla termometar, sisence so kaucukova cucla (isto na nuk).




Еца -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (25.4.2009 23:07:14)

Ивона и јас се согласувам со тебе за оние корисни работи,единствено она што јас би го вброила во корисно а ти не, е пумпицата за носе,зошто еве керка ми е веке 3.5 год и го дува носето но сеуште понекогаш ги вадиме со пумпица,но сепак многу зависи и од децата[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Ivona -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (25.4.2009 23:08:47)

da mozebi ke ja koristime ponataka, za sega mi e strav.nie sme dosta mali - samo 20 dena :)




Еца -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (25.4.2009 23:10:24)

оооооооооооо па вие сте ептен бебуши,леле душа мала[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image] здравје имај на ум пумпицата мислам дај боже никогаш да не ти затреба,ама ако биде навистина е практична!




Ivona -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (25.4.2009 23:20:49)

e da, ona sto navistina mi e krivo sto ne kupiv e vaga.iako zvuci nepotrebno sepak ke me spasese od nekolku stresni denovi. osobeno sto imavme problemi so doenjeto i kolicinata na mlekoto kaj mene sto predizvika gubenje na tezinata i poteskotii da se vratime na tezinata pri raganje. tuka e vecnoto prasanje na majkata-dali deteto dobiva dovolno kolicestvo na hrana, koe na kraj na denot najdobro se odrazuva na negovata tezina, i zatoa smetam deka vaga vo tie momenti e dosta korisna. samo uste da ne bea tolu skapi :)




bojanas -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (20.7.2009 12:35:36)

Корисно- корпата за во кола на Graco (син ми порасна во неа и се научи да се вози во кола без повраќање), Колибри за пресоблекување- вреди секоја пара се ви е тука пелени, марамици, креми, памукчиња, се се се , седиште за во кола, летна количка, блендер, стерилизатор за шишиња на пареа, пумпа за нос, термос за шишиња, јастук за доење
Некорисно- зимска количка ( не ви треба за деца кои се родени од март-август , плус се претерао тешки) , бејби џамп- кај ми беше паметот, дубак- опасна работа ако имате ламинат или плочки, водилка за одење-само за родители со болки во грбот




ripce -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (8.9.2009 19:44:33)

Според мене се корисно, си има своја функција, прашање е само колку ќе се користи, ако периодот на упореба е краток мислам дека нема потреба од купување. Според мм некорисна е комодата со кадичка и подлога за повивање и фиокар за облека... нема прилика а да не ја искористи да ми противрече дека џабе сме ја купиле. Навистина кадичката ја користевме наполни 2 месеци (после не го собираше), подлогата за повивање никогаш не сум ја користела (страв ми е да не падне), ама во фиоките сета облека ми е средена и можам да си најадам се што ми треба.




jovanka -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (8.9.2009 22:17:51)

Najiskoristeno za dvete deca kolickata sekojdnevno set_anje ,pazaruvanje a za mene i simnuvanje na visokot na kilogramite toa vi go preporacuvam na site!!![sm=smiley1.gif] da ne ja zaboravam kadickata vo koja i dvete deca uzivaa sin mi seuste,blenderot i tendzerceto na zepter i bi go preporacala na site majki da si nabavat zatoa sto hranata vo nego e so odlicen vkus a hranlivite sostojki celosno zadrzani,lazickite koi ja menuvaat bojata zavisno od toplinata.Drugite raboti kako relaksator koi moze da vi posluzi nekade do 7 mesec se zavisi od motorikata na bebeto tuka spagaat i dubaci,lulaski,bebi dzamperi so niv moze i pet deca da se izgledaat pa zatoa razmislite nesto pred da kupite.No najvazno im e da se sakani rasteni vo ljubov i toplina mislam bi se slozile i najvazno ZDRAVI.




mami -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (13.9.2009 12:57:22)

најискористена работа и дефинитивно најпогодена е релаксаторот од Бертони..Лука сеуште преспива преку ден во него. Потоа џамперот, кенгурот, дубакот- се сме искористиле за сите пари, Лука уживаше во нив.
Најнекористена работа беше пумпицата за нос..дали еднаш сум му извадила мрсулче со неа, се со оние стапчињата за уши ги вадиме и за жал седиштето за во кола, многу малку седи во него, ај можеби ке успееме некако да го натераме иако се сомневам




niki -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (13.9.2009 13:28:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

најискористена работа и дефинитивно најпогодена е релаксаторот од Бертони..Лука сеуште преспива преку ден во него. Потоа џамперот, кенгурот, дубакот- се сме искористиле за сите пари, Лука уживаше во нив.
Најнекористена работа беше пумпицата за нос..дали еднаш сум му извадила мрсулче со неа, се со оние стапчињата за уши ги вадиме и за жал седиштето за во кола, многу малку седи во него, ај можеби ке успееме некако да го натераме иако се сомневам


Ova i kaj nas, inaku nemam kupuvano mnogu rekviziti, kolicka i krevetce, krevetceto iskoristeno, kolickata taka-taka, dubak imavme pozajmen, jamper nemavme i preziveavme bez nego, sediste za vo kola pozajmuvame od kaj maz mi na rabota. Jas najmnogu pari imam dadeno za igracki i voopsto ne mi e zal za toa i toa mi e nakako najkorisno i najkoristeno.




Rossana -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.5.2010 11:04:02)

Korisno:kolicka, po golema kadicka za kapenje, malo i golemo stakleno sisence od chicco so silikonski cucli, obicna kaucokova cucla lazovka, pumpica za nos, pumpica za gradi, toplomer za temperatura(za telesna i za vo soba) pamucni pantaloncinja, bluzki sto se raskopcuvaat,dolgi gaki, corapcinja, spikozna sto se raskopcuva od gore do dolu.

nekorisno: kengur, mala kadicka za kapenje, malo cetvrtasto kebence(dojde prolet i taka ostana samo 3-4 pati upotrebeno a dogodina nema ni da ja sobira) helahopki, kratki corapcinja, benkici, silikonska cucla lazovka, kaucokova splesnata od dvete strani cucla lazovka, i kaucokova splesnata od ednata strana cucla lazovka, golemo i malo plasticno sise od baby nova, farmerska terolkicka.




Medo -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.5.2010 11:21:26)

Ние пумпицата за нос убаво си ја искористивме [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Во корисно би ставила: транспортер (седиште за во кола), количка, топломер со сензор, анатомска кадичка ама од тие поголемите (уште ја користиме во онаа полу лежечка положба, а после тоа кога ќе почне да седи, ќе ја седнуваме од другата страна), преповивална т.е. онаква нафатирана даска со издигнати страници (на почетокот многу ја користев за секое менување пелени бидејќи и ставивме граничници одоздола и си ја ставав врз креветчето; воопшто не се грбавев, а сега ја користиме за пресоблекување пред и после бањање, додека пелени си менуваме седнати на кревет).
Во некорисно би ставила цуцла лажалка бидејќи не ни врши работа - си имаме ние прсте [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Шишенцето за вода се уште не знам каде да го сместам, ама се надевам дека ќе биде во категоријата корисно [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




cevlice -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.5.2010 11:41:19)

Korisno:kolicka za nadvor, barem mene super mi e sega za proletva za set_ane potoa relaksator koi veke ne go koristime  di definitivno blenderot nov .
Znaci segs za sega a ima i mnogu drugi raboti za bebina sto ne sme gi probale i neznam da li se od korist. A , uste  nesto bi sakale da mu kupime edna lulaska , za ova sum sigurna samo neka potporasne uste malku.




Марко -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.5.2010 12:06:04)

Корисно според нас беше кенгурот, дубакот, кадичката, преповивалната[sm=smiley36.gif] пумпицата за носето, количката со транспортерот шишенцата на Нук со клунче, сликовниците и неколку мечиња. За некорисни ќе треба со мж да разговарам[sm=smiley36.gif] [sm=smiley36.gif] [sm=smiley36.gif]




strelec 1982 -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.5.2010 12:42:04)

spored mene najmnogu go iskoristivme dubakot uzivase da vozi vo nego i kolickata se uste ja koristam dosta rabota vrsi.Isto taka plik kebenceto sto mu go kupivme koga se porodi dosta go iskoristivme za po kolickata koga bese pomal koga ke se uspiese.Kengurot slabo go iskoristivme nekako mi bese tesko deteto da go nosam vo nego grbot me bolese mnogu i samo dva pati go stavivme a isto taka i lulkata ne ja saka mnogu dali oti bese pomal ne sakase da se lula a sega posle godina pocnuva i sam da bara da go lilam ama ke vidime vremeto ke pokaze.Isto taka igrackite traskalcinja kamioncinja kolicki maklsimum gi iskoristvu si igra si brci uste od mal.Bes cuclata lazlivbka ne mozeme silikonska presecen na ednata strana.Kapcinja sesircinja vrsat rabota za zimoto i sega koga e zesko.




melody -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.5.2010 13:23:21)

Korisno: krevetce,kolicka,relaksator(prvite 2-3 meseci),plasticni sisenca dur ne otidov vo Istanbul i si kupiv stakleno koe vcera se skrsi[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] ,cucli -lazovki korisni za igranje,kadicka,igracki duri i eden moj star kais koj se skina pa go koristime za igranje[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Nekorisno: cucli-lazovki nekorusni za cucanje,kengur,preslekuvalnata odese so krevetceto  vo paket i nitu ednas ne ja presoblekov ,a neznam zosto,caska za voda so klunce(pie od casa voda),cizmicki...




Saturn -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.5.2010 17:18:42)

корисно: џампер, кенгур, блендер,
некорисно: шеталка за проодување (она што го бутка детето кога проодува, со тркалца и дел за држење на рацете од Чико, 4000 денари пари фрлени за џабе, башка со тоа токлу лесно паѓаат и се повредуваат децата што се учат да проодат)

Зимската количка би рекла дека не ни е баш корисна. Немаме лифт а живееме на 4ти па мнооогу ретко сме ја користеле, ама затоа кенгурот, а сега и слинг марамата убаво си ги користиме




sinolicka -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.5.2010 17:54:34)

sto e korisno a sto ne e individualna rabota.nie se racionalno sme iskoristile,.kolicka i letna i zimska relaksator do4 meseci dodeka ne pocnavme da koristime stolce i staticen dubak.e sega ndubakot ni bese spas do 9 meseci a bez stolceto ne znaeme da jademe.za butkalkata za prooduvanje ja koristevme i kako igracka i kako prooduvalka. da ne gi zaboravam i transporterot i sedisteto i tie se od golema korist. zamislete temperamentno dete vo kola vo race.odvaj go naucivme matej da ne stanuva od sedisteto.site ovie raboti se od golema pomos za nas pri rastot na bebusite. a za nekorisni raboti ne koi alista ama ne e vradno za diskusija




Sandric -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.5.2010 20:04:35)

Читам некаде дека стаклените шишиња ви се покажале како подобри па ме интересира зошто и дали може да се мијат во машина за садови што на некој начин ќе ги стерилизира?




Isabella -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (20.11.2010 0:17:24)

Navistina e individualno sto e korisno a sto ne... Kaj nas sekojdnevno se koristi kolickata i sediste za vo kola (od prviot den koga se rodi, sega kupivme i vtora grupa od 9-18kg) i stolceto za hranenje otkako pocna da sedi posle 6 mes. Relaksatorot dobro go iskoristivme do 6 mes. (vo nego spiese preku den), i kengurot. Vo princip sve sto sme kupile koristime, samo za mene neiskoristen e jastukot za doenje i onie sareni podlogi za igranje koga e bebeto mnogu malo, ni se vide ubava rabota, ama ako bebeto e placlivo kako Isabella nema sansi da ja stavis da lezi i da gleda vo igrackite. Ima i raboti koi se neophodni i postojano gi koristime: bebesko krevetce,bebeski termometar, bebeska kadicka, komoda za presoblekuvanje, patnicko kravetce koe go koristime za igranje preku den (onie so mreza, sto se rasklopuvaat). Vo ovoj period sme skoncentrirani na kupuvanje na soodvetni igracki za vozrast od godinka.




sone -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (20.11.2010 2:47:15)

Nie najmnogu gi koristime stolicata za jadenje, sedisteto za vo kola.Sega za pogolemiot treba da kupime novo sediste.Bebceto go nasleduva negovoto.Malku ke vristi dodeka sedi ama ignoriraj.kako i da stom pocne da sedi odma vrzuvas pojasi i go sednuvas na negovoto sediste vo kola za da se nauci.I ogradica e super.Da mi prostite mozes da go spustis i na raat da otides vo WC ili vo kujna da si gi zavrsis domakinskite raboti.




Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>