RE: Корисни-некорисни работи за бебе (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


JovanaJ -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 9:41:48)

Korisno: kolicka, transporter, sediste za vo kola, hranilka, krevetce...a najneiskoristena rabota ni bea kengurite, ama bas nitu ednas ne gi upotrebivme a imavme duri tri...koga probav da go nosam mi bese tolku tesko sto i den denes ne razbiram kako moze toa nesto da bide udobno za mene pa i za bebeto...[sm=zmeden.gif]




Natasa981 -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 10:00:34)

..a jas bas planirav da si kupam kengur, malku da gi odmoram raceve..




Emanuelapp -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 10:05:56)

Ние кенгурот го искористивме најмногу и мене ми беше удобно а и син ми многу се радуваше кога ќе го ставев , супер е да ти с еодморат рацете кога одиш во маркет, на прошетка.... најнекорисно за нас беше релаксаторот не сакаше воопшто да седи (лежи ) во него.




Felly RR -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 10:10:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

..a jas bas planirav da si kupam kengur, malku da gi odmoram raceve..

Se e тоа индивидуално, најдобро ако имаш да позајмиш, па да видиш дали ќе ти одговра и тебе и на бебето. ЕВе и релаксаторот, на многу мина им е најкорисно нешто, а пак нас ни беше најнекорисен.




vezilka RR -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 10:19:39)

Па скоро се што имавме искористивме..освен релаксаторот, ич го нејќеше, почнавме да го користиме кога можев да го ставам во седечка положба, и тоа за хранење ама сдамо кратко додека си купиме хранилка. И онаа подлога-ќебе за играње, и таа не ја искористивме, не сакаше да седи на неа. Е сега и креетчето ни служи како „остава“, ама до скоро си го користевеме [sm=smiley1.gif]




AneLav RR -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 10:57:07)

Јас планирам дури два релаксатора да купам, кај ќе можам со две бебиња на крај да излезам, нема да можам воопшто во раце да ги држам. Пишете што друго ќе ми биде од корист за две бебиња. Поздрав!




Luci -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 11:09:30)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Јас планирам дури два релаксатора да купам, кај ќе можам со две бебиња на крај да излезам, нема да можам воопшто во раце да ги држам. Пишете што друго ќе ми биде од корист за две бебиња. Поздрав!

Можеш да искомбинираш за почеток наместо два релаксатора, да си купиш еден релаксатор и една хранилка, ама хранилка од таа што и се подесува наслонот на седиштето за да можеш едното бебе да го ставиш во реласаторот а другото во легната положба на хранилката




AneLav RR -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 11:32:12)

И хранилки две ќе купам сигурно, да се создаде навика за јадење на маса кога ќе почнам да ги дохранувам. Немам намера да трчам по соби и по паркови да ги хранам. Изгледа и тоа хранилките се светска работа. Фала ви женски едвај чекам да ми се родат бебињата.




Natasa981 -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 11:55:58)

Jas imam relaksator-lulaska i voopsto ne go iskoristivme! ic nesaka da sedi vo nego..bas mi e zal za parite,a ne bese eftin. Go kupiv po preporaka ama ispadna deka sum utnala ,zasto imalo nekolku modeli i normalno jas sum odbrala pogresen. A kolku moi drugarki gi iskoristija relaksatorite abe do maksimum ama ete nie ne.Mozebi doprva ke saka da sedi vo nego,sto cisto se somnevam.. Inace da se nadovrzam ima preubavi relaksatori obicni gi gledav vo Enci menci , za bebuski uste od samo ragjanje, da si spie i uzivka:) na chicco relaksatorite bea




Andriance -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 11:57:54)

U prncip suma sumarum izleguva deka se e individualno...ne deka neshto ne e korisno..tuku ednostavno bebe nesakalo da go iskoristi [sm=smiley36.gif]
od nase iskustvo iskoristeni maximum relaksator i transporter..uste od prv den go staviv bebe vo niv za da sozdade navika..i sega ni e uzivancija vo transporter...potoa kolicka, pa i kengur,relaksator-lulashka,(vo nea sam zaspivase) potoa aspirator za nos...e sega ne veruva, deka pumpicata za izmolzuvanje e nekorisna samo shto mene ne mi trebase pa ja stavam vo neiskoristeni raboti..tuka e pernicata za doenje koja ja u prncip ja koristev za spienje ( i ja i bebe)...\
i definitivno najdobra stvar e postoljeto za presoblekuvanje ( plakarce so presoblekuvalna) i postoljeto za banjanje..kadata e vo moja visina..inace...ojde kicma [sm=smiley36.gif]




Natasa981 -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 12:08:31)

Andriance, jas pa mislam deka parite za pumpica za izmolzuvanje se najdobro potroseni pari [sm=smiley36.gif] I pet pati da e iskoristena, vredi..Jas ja koristev mnogu vo prvite 40 dena i me spasi..Sega ne ja koristam ama e edna od najkorisnite raboti potrebni za bebe,moe mislenje e ova




bombica -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 12:11:47)

Се сложувам со Адријанче се е индивидуално.
Во глобала се што купив ми е корисно.Највеќе релаксаторот и кадичката со постоље.
Нај некорисен ми е кенгурот.Го купивме многу касно кога [sm=duda.gif] имаше скоро 6 месеци и веќе беше тежок.Предходно немав потреба од крнгур беше топло и секаде одевме со количка а да го купев порано сигурно многу повеќе ќе го користев.




Andriance -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 12:23:34)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Andriance, jas pa mislam deka parite za pumpica za izmolzuvanje se najdobro potroseni pari [sm=smiley36.gif] I pet pati da e iskoristena, vredi..Jas ja koristev mnogu vo prvite 40 dena i me spasi..Sega ne ja koristam ama e edna od najkorisnite raboti potrebni za bebe,moe mislenje e ova


Ete..na toa i mislev..jas ja imav i niednas ne ja upotrebiv...zatoa velam..ne e nekorisna rabota samo mene ete deka ne mi trebase pa ja stavam tamu..srekja sto ne ja kupiv [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]..mi ja pozajmija..kako i 90% od rabotite [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (15.2.2012 12:50:17)

Jas imav srekja da dobijam se od zolva mi,krevetce,kolicka,relaksator,sediste za vo kola,gradinka (igroteka),i site tie raboti bea dobro socuvani.Letoska za rodenden od moite dobivme letna kolicka,bidejki taa so ja imame bese zimska,potoa dobiv hranilka na poklon,taka da bev od start dobro opremena.Kupiv kengur i samo ednas go iskoristivme,od pogore navedenite raboti malku samo go koristevme relaksatorot,igrotekata voopsto ne ja sakase,krevetceto se uste si e novo bidejki saka samo so nas na spalna da spie.Edinstveno e iskoristena kolickata,hranilkata i sedisteto za vo kola.Taka da ja sum povekje ako imate od kogo da pozajmite zosto ne se znae dali voopsto vaseto bebe-dete ke gi saka tie raboti,a navistina ne se bas eftini samo taka da frlite pari.




MarilynMonroe -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (2.3.2012 10:51:14)

Ние имаме летна количка. Немам прекривка а мислам дека ќе имам потреба од неа пролетва и на есен. Видов на интернет дека Fisher Price продава вакви прекривки (footmuff) па ме интересира дали во Скопје некаде сте го виделе овој производ, или пак да ми кажете каде во Скопје може да се најде поголем избор на Fisher Price опрема.




Luci -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (2.3.2012 12:59:26)

Јас на Фишер прајс совен играчки дури дополнителни работи и опрема не сум сретнала никаде до сега. А инаку играчките ги има во џамбо, бебесупермаркет...




dostickage -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (2.3.2012 13:03:16)

ИЗВОРНА ПОРАКА: MarilynMonroe

Ние имаме летна количка. Немам прекривка а мислам дека ќе имам потреба од неа пролетва и на есен. Видов на интернет дека Fisher Price продава вакви прекривки (footmuff) па ме интересира дали во Скопје некаде сте го виделе овој производ, или пак да ми кажете каде во Скопје може да се најде поголем избор на Fisher Price опрема.


Prekrivki imas vo Mothercare vo Ramstor.E sega kako kje ti odgovara na kolickata kje treba da vidis.




Мајка -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (5.3.2012 0:03:51)

Многу ми е криво што немавме од кого да позајмиме па се моравме да купуваме.. ама ајде па после ние ќе се најдеме за некое друго бебенце [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Количката ја користиме максимално и по дома како релаксатор и за надвор. Релаксатор добивме на поклон (најобичен на бертони), на почетокот не го користев но сега постојано е во него така гледа цртани и се учиме да јадеме кашички. Кенгурот го искористивме неколку пати зошто веќе ни е мал па се мислам да земам поголем за кога ќе шетаме на Водно. Максимално искористена пресоблекувалната со кадичка за бањање. Играчки за над креветче ги обожава (трет механизам менуваме.. имаме од позастарените на вртење). Креветче (реставрирано моето креветче) користиме. Пумпа за измолзување не купив (а колку многу ми требаше - рацеве ми знаат). Аспиратор и инхалатор користиме.
Е сега, бараме да купиме хранилка, дубак, оградица и кенгур. Ако може да ми пише некоја мама дали има негде попусти на овие производи и кои се подобри (благодарна однапред).
Инаку мое мислење е дека бебе од одма (зборам за производи што се користат од 0+) треба да се стави во производот за да си стекне навика, ако се купи отпосле послабо ги прифаќаат.





bajaderce -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (6.4.2012 12:30:28)

Najiskoristena rabora relaksator ( koj go dobivme za povojnica) iako sme mali po eden saat si pominuva vo nego i uziva a nekogas i tamu ja zaspivam pa ja prefrlam vo krevetce, pumpica za izmolzuvanje maksimalno iskoristena prviot mesec, ozbicna racna ne elektronska, kolicka , krevetce , kengur sega za sega neiskoristen voopsto, apirator za nose isto neiskoristeno voopsto de sega...ke vidime za ponatamu :) transporter nemame a ne ni kupivme i dosega ne mi zatrebal , sediste za vo kola imame od zolva mi isto seuste neiskoristeno zasto sme 2 meseci i toa , a da bebifon maksimalno korisna rabota spored mene..neznam drugo ne mi teknuva :)




vanessa30 -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (6.4.2012 13:32:36)

Spored mene relaksator mnogu korisna rabota, plus ako e so vibracii super ke si zaspiva sam.
Kengurce sredno korisno zavisi koga ke se porodite, ako se porodite naesen, dodeka da prkne zada go nosite vo kengur doaga zima, ladno e i togas so kengur nema da mozete mnogu da go setate. setanje so kengur za prolet i leto, ama za bebce do kaj 6-7 meseci posle zateznuvaat i kicma ke ve boli pa nema da mozete mnogu taka da se setkate.
Kolicka i krevetce ne samo sto se korisni tuku i zadolzitelni se, a sediste za vo kola e zadolzitelno ako planirate nekade da odite so kola, plus vo niv dodeka se vozat kako si zaspivaat,milina.
Pumpica za vadenje mrsolcinja, mnogu, mnogu, mnogu korisna rabota, samo vnimavajte da e od toj tip kade vie so usta ke gi vsmukuvate mrsolcinjata, onie drugite nebrkaat rabota.




Andriance -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (6.4.2012 16:06:56)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Мајка

Многу ми е криво што немавме од кого да позајмиме па се моравме да купуваме.. ама ајде па после ние ќе се најдеме за некое друго бебенце [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Количката ја користиме максимално и по дома како релаксатор и за надвор. Релаксатор добивме на поклон (најобичен на бертони), на почетокот не го користев но сега постојано е во него така гледа цртани и се учиме да јадеме кашички. Кенгурот го искористивме неколку пати зошто веќе ни е мал па се мислам да земам поголем за кога ќе шетаме на Водно. Максимално искористена пресоблекувалната со кадичка за бањање. Играчки за над креветче ги обожава (трет механизам менуваме.. имаме од позастарените на вртење). Креветче (реставрирано моето креветче) користиме. Пумпа за измолзување не купив (а колку многу ми требаше - рацеве ми знаат). Аспиратор и инхалатор користиме.
Е сега, бараме да купиме хранилка, дубак, оградица и кенгур. Ако може да ми пише некоја мама дали има негде попусти на овие производи и кои се подобри (благодарна однапред).
Инаку мое мислење е дека бебе од одма (зборам за производи што се користат од 0+) треба да се стави во производот за да си стекне навика, ако се купи отпосле послабо ги прифаќаат.




ne znam kolkavi ste...ama def, kengur za posle 6 -7 meseci nema da ti treba...teshko e bebe vekje...za dubak mozes da najdes ubav a poloven...ne vredi mnogu pari za mesec-dva...za hranilka moj sovet e da si zemes na chicco..kje ti treba najmalku do 2 godini ako go naucis bebe da sedi i jade vo nea...ogradica za igranje imas u jumbo..mnogu e ubava i e 2900..




Мајка -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (7.4.2012 0:59:54)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance





ne znam kolkavi ste...ama def, kengur za posle 6 -7 meseci nema da ti treba...teshko e bebe vekje...za dubak mozes da najdes ubav a poloven...ne vredi mnogu pari za mesec-dva...za hranilka moj sovet e da si zemes na chicco..kje ti treba najmalku do 2 godini ako go naucis bebe da sedi i jade vo nea...ogradica za igranje imas u jumbo..mnogu e ubava i e 2900..


Фала Андрианче,
хранилка купив од Енци менци ама на Primi Sogni, кенгур не земавме (ама тоа повеќе ми требаше за со тато да шета по планини).Оградица видов во џамбо и ќе си земам. Фала ти уште еднаш!!




Andriance -> RE: Корисни-некорисни работи за бебе (7.4.2012 10:39:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Мајка

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance





ne znam kolkavi ste...ama def, kengur za posle 6 -7 meseci nema da ti treba...teshko e bebe vekje...za dubak mozes da najdes ubav a poloven...ne vredi mnogu pari za mesec-dva...za hranilka moj sovet e da si zemes na chicco..kje ti treba najmalku do 2 godini ako go naucis bebe da sedi i jade vo nea...ogradica za igranje imas u jumbo..mnogu e ubava i e 2900..


Фала Андрианче,
хранилка купив од Енци менци ама на Primi Sogni, кенгур не земавме (ама тоа повеќе ми требаше за со тато да шета по планини).Оградица видов во џамбо и ќе си земам. Фала ти уште еднаш!!



уште поубаво [sm=smiley36.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]