RE: Лазење (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


nataly86 -> RE: Лазење (16.4.2015 15:03:29)

Стверно не знам што е работата на почеток ми се многу незаинтересирани после отвараат..исто беше и со дубакот си седеја не се мрднуваа и наеднаш преку ден почнаа да роварат на сите страни..ваљда и со ова ке биди така..




lukajana RR -> RE: Лазење (16.4.2015 22:59:45)

Сите се такви,додека им е непознато само посматраат после влагаат во акција[sm=smiley36.gif],не им се секирај едно да почне да лази ке пролази и другото.
А и да не лазат не е ништо страшно,кај мене синко пролази на три години[sm=smiley36.gif]во градинка гледајки ги другите деца ама прооде на 11 месеци немаше време да лази




Melanija RR -> RE: Лазење (17.4.2015 0:27:43)

nataly86 секое дете со својот темперамент [sm=smiley1.gif] а и што вика lukajana RR испитување на терен. Потик со играчка која сам се движи и има звук или боја која свети.На тоа никое не одолева [sm=smiley36.gif]




Snowhite RR -> RE: Лазење (19.4.2015 16:49:03)

Секое дете е различно, Михаил почна со лазење на 11 месеци, а Јана на 9 мислам, можеш советите на Меланија Рр да ги примениш, а и да не лазат не е страшно, навистина лазењето е важно ама сега ако не сакаат не можеш со сила да ги натераш




lolla RR -> RE: Лазење (1.11.2015 19:48:39)

Л веќе неколку недели лази, додуша наназачки оди и седејки се движи накај сака, ама веќе ептен не е за оставање. Имам едно прашање, колку пати неделно да го чистам паркетов? Не сакам секој ден хипохондрички ама накај тоа ме тера, па ми требаат вашши искуства. И со што го чистевте, јАС имам едно на НУК ама пак корне на хемикалија.

И дали го babyproof станот? Од каде купувавте и што заштитувавтре?




Felly RR -> RE: Лазење (2.11.2015 10:10:51)

Lolla, мислам дека веќе после 6 месеци, може малце поопуштено во однос на тие работи, само сепак да се внимава да не се вледува дома со чевли од надвор, а инаку за чистење исто како и претходно. Јас секогаш сум чистела со обични средства, како ајакс/авакс што не се плакнат, ама па мојава и не знаеше да лази, прооде на 11 месеци, а се научи да лази после година и пол. МОже па и затоа не сум нешто посебно внимавала.
Во однос на заштита, може да ги тргнеш некои опасни работи што се на висина која може да ја дофати, а за вратнички и сл има мислам и од џамбо да се купат, но јас не сум користела, М не чепкаше по такви работи, само масичката од дневнма ни беше тргната до комодата за ТВ во тој период додека проодуваше, ем да и биде пошироко, ем барем двата ќоша од масата беа заштитени.




sandriana RR -> RE: Лазење (3.11.2015 11:29:49)

Тина не лазеше, те, прооди, па потоа пролази, додека Илина наголемо лази веќе извесен период, од некои 10тина месеци.
Во нашиот дел од куќата е ламинат, кој до скоро не беше покриен со килим, и го чистев по потреба - 2-3 пати неделно со џогер и средство за ламинати. Долу кај старите е теписон, кој само се усисива, исто по потреба. Не мислам дека има потреба од особени, вонредни мерки за чистење,сметам дека лазењетое природен процес во кој се стекнува редовен имунитет и треба да се одржува само неопходна хигиена. Само внимавајте да биде безбеден просторот од несоодветни предмети и скалила.




Максо -> RE: Лазење (26.1.2016 1:06:00)

Mami mojov genus uste ne sedi samostojno pocna pred Edna nedela pa go trti gazeto nanazad da kaza uste nemame zabce 8+ kazete mi I vie dali ste imale nesto slicno
Ubava vecer[sm=duda.gif][sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Лазење (26.1.2016 10:28:26)

Максо,прво добредојде на РРаја [sm=smiley31.gif].
Ќе те насочам кон конкретни теми за прашањата што те мачат: ОВДЕ=Седење - можеш да прочиташ искуства за почетоците за седење, а ОВДЕ - Првото запче има кога никнале првите запчиња на РРајчињата.




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]