|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто е тешко да се направи бебе?

Редакција Рингераја, 6.5.2022
Ако се трудите да останете бремена, бидете сигурни дека тој труд нема никаква врска со задоволството и не се исплаќа. Згора на тоа – стресен е!
Клучни зборови:

image
/11


Едно британско истражување потврдило дека паровите имале 104 пати секс, во просек, пред да направат бебе: значи 4 пати неделно, во тек на шест месеци.

Не е никакво чудо што сексот при правење бебе изгледа како многу напорна работа. Еве што го отежнува дополнително.

 

Се придржувате на распоредот

Сексот е забавен, меѓу останатото, затоа што започнува спонтано. Но кога се обидувате да забремените, слепо се држите до распоредот и до предвидување на овулацијата.

 

Барате секс

На многу мажи им звучи како сладок сон непрестајната желба за секс на сопругата. Но по извесно време и тоа ќе им здосади, посебно ако изостанува предиграта и секој вид на емотивна поврзаност. Често се случува да се почувствува како сексуален објект бидејќи се' што сакате од него се сперматозоиди. На жените не им е ништо полесно – одвај чекаат партнерот да ејакулира, па да завршат со таа работа.

 

Двајцата сте под стрес

Ако жената не успее брзо да забремени, целиот процес може да биде многу напорен. На крајот ќе се чувствувате како да работите на норма, наместо да уживате.

 

Запаѓање во рутина

Никој не сака константно да прави едно исто, на ист начин, во исто време и на исто место. Ако сексуалниот живот Ви се претвори во работен ден, морате малку да ги размрдате работите, ако сакате да забремените.

 

Пред се', не го ограничувајте сексот само на плодни денови. Не верувајте во старските приказни дека спермата мора да се штеди за вистинскиот момент, бидејќи вистината е сосема спротивна. Всушност, задржувањето на спермата ќе ја намали способноста за движење на сперматозоидите.

Затоа уживајте во сексот кога и каде ќе посакате. Тоа ќе ја зацврсти Вашата врска и ќе Ве зајакне во улогата на родител, а покрај тоа, со радост ќе се сеќавате на денот кога зачнавте бебе по нешто убаво.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што значи крварење во средина на циклусот?
Spotting, или крварење во средина на циклусот е нормална појава и се јавува за време на овулација
7
7 знаци дека имате циста на јајникот
Повеќето цисти на јајникот се бенигни, фоликуларни цисти кои се појавуваат и исчезнуваат со менструалниот циклус и не е ...
5
Најдобар секс за забременување
За да се забремени мора да се поклопат повеќе работи, но во секој случај најважно од се е соодветното време. Како можеме...
4
17 причини кои му пречат на забременувањето
Забременувањето е процес - и може да потрае многу подолго отколку што сте замислиле. Но, само затоа што честопати трае с...
3
Анкета

IMINJA
JanaMarija

Koe ime vi e poubavo

Petar (51%)

Mihail (49%)


Број на сите гласови: 279

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!