|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Здивот на пролетта

Детско катче, 3.4.2011
Детски песнички

image
/11


Здивот на пролетта

 

Црното ќосе, со жолтото носе

од грмушката кога утрово ѕирна

го виде сончко насмеан над ридот-

потскокна и весело свирна:

- Готово е, готово - радосно рече

штом сончко топло толку рано пече

од зимава набргу ќе нема ни трага...

На прагот е значи пролетта драга!

 

Една пчелка ранобудна

колку вредна, толку чудна

крај него часкум слета.

Ајде ќосе, му подвикна

зар не ти се лета?

Глеј сончко го стопи снегот.

Чисти се ливадите и нивите

со пупки ги накити гранките на праските

кајсиите, сливите!

Февруари уште вчера

си ги собра јорганите

Март ене шета

меѓу гранките на јоргованите.

Надвор се буди се што е живо...

Зар не го чувствуваш на пролетта здивот!?

Како да не - ќосето и врати-

Ти благодарам пријателке на укажаната чест

еве ќе летнам и само за миг

на сите ќе им ја пренесам радосната вест!

 

 

Ластовичка

Здраво, здраво, поле, ниво!

Мили деца, здраво - живо!

 

Здраво гнездо, дом од злато.

За љубовта прав е патот.

 

Летав преку море, река,

знаев тука ти ме чекаш.

 

На крилцата мои лесни

ти донесов црцор, песни.

 

А за сите деца смели

носам пролет - китки бели.

 

Здраво, здраво, поле, ниво!

Еј, на сите, здраво - живо!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Мравка и гулаб
Детско катче
3
Малите рачиња играат и плескаат
Детско катче
2
Слатки слатки песнички
Песни за најмалите
2
Зборувај ми, мила мамо
Песнички за најмалите
2
Анкета

Koe ime e najubavo?
Tanja84

Koe ime e najubavo?

Ana (20%)

Eva (16%)

Tea (13%)

Dora (18%)

Mia (14%)

Nina (19%)


Број на сите гласови: 249

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!