|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
2.12.2011 23:51:16   
zelba
pred se apeliram da se smeni naslovot vo samo "nevini ili nevini ( bez navodnici ) vo brak , totalno e navredliv

zosto romska tradicija  user posted image user posted image user posted image
nasekade ima devojki/cinja koi vleguvaat so sila ili ne nevini vo brak

kakov e ovoj naslov i toa uste od moderator  bezveze  neli e ova familijaren forum a ne nekoj kade sto se navreduva obicai na nekoja naccija i uste potenciran
sramota


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:00:36 >

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
2.12.2011 23:51:54   
zelba
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

temata definitivno i jas sum deka ne e za tuka za na ovaj forum..

a moe mislenje:neka site pravat onaka kako sto im odgovara i kako sto im nosi dusata...ne ni e na nam da sudime, da  se gadime ili da gi falime za nivnite odluki..za nivniot zivot...pozzz do site... user posted image


user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:00:49 >

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
2.12.2011 23:54:22   
zelba
ИЗВОРНА ПОРАКА: Julie RR

Темата ја отворив после прочитана дискусија на Facebook и желба на оној кој ја покрена дискусијата нешто да се промени. Незнам точно како е кај другите националности, но од разговори со мои пријателки од ромска националност ова е мноооогу изразено и станвуа проблем за оние кои размислуваат поинаку и кои сакаат да ја променат оваа традиција. Секоја дискусија на вакви форуми е од корист да се направи некоја позитивна промена, затоа сметам дека треба да се дискутира во насока како идните генерации можат да влијаат да се промени оваа традиција која реално претставува оптеретување. Не е во ред да водиме дискусија дека една нација е заостаната и сл, но како една традиција на која можеби веќе и поминало времето треба да се промени... Можеби и многу припадници на ромска националност може да се вклучат а и многу да прочитаат дека не се единствени кои не размислуваат како нивните родители, баби, дедовци....

Еве дел од дискусијата на ФБ на поставеното прашање на оваа тема (пишано во првиот пост од оваа тема) ... со промена на имиња во Х, У...

X: od uvek....toa e, ne moze da se smeni



Y: mozat da go smenat novite generacii, da bidat pohrabri



X: so moze novite generacii da napravat? Da se prekine tradicijata so nevinost?


Y: zboruvame za realna nevinost ili ke se i"spukame" pred brakot so site, a posle pred svadbata ke dademe 200 evra i posle komentarot "eve set___ase, se zborea ama na kraj im ja zatvori ustata na site"?


X: e dobro pa, sho mozeme da na napravime vo vrska so toa...svesen sum i jas za toa, no ne mozeme nisto...ne e do nas, toa e do poedinecot...


Z: Mislam deka e najubavo samo tie(mladozenecot i nevestata) da si znaat. Potrebna e iskrenost pred se. Ako sopatnikot doznae ponatamu deka nestata ne se takvi kako sto mislel, doznae od drugi, gabe se medicinskite intervencii sto bile napraveni. A za da se prekine tradicionalnosta za prikazuvanje na nevinosta, neka si odlucat samite (mladozenecot i nevestata). Toa dosega go napravile mnogu parovi, no se razbira otkako se poznavale dobro prethodno :) .



Y: a dokolku prethodno imala seksualen odnos so drug, dali ke ja zemete za sopruga ili nema zatoa sto ne e nevina? Kolku nevinosta ima uloga za zaednickiot ponatamsoen zivot?


Z: Zavisi kolku mu e toa vazno na nejziniot sopatnik. Podobro da mu kaze. Ako mu e vazno i ne saka da bide so nea, toa e toa. Ke bide so drug sto nema da mu bide vazno toa.


X: za mene mnogu....i plus devojka da me prelaze, teshko !edna devojka stom imala seksualen odnos moze da i se primeti toa vo nacinot na odnesuvanje, karakter...ne znam kako da vi objasnam, se oseka deka e shetalo petalo....ne sum za prikazuvanje na japonskoto zname na balkon site da go vidat kako so pravele starite, no sakam ja da si vidam i eventualno majka mi...Deniz na kogo ne mu e bitno dali ke zeme nevina ili "vinovna" neka dojde kaj mene ke mu dadam cela lista na takvi curi....ima eden kup, sto se pravat mirni ustvari gi probale site vidovi na seks osven vaginalniot...Ne veruvam deka nekoj bi sakal takva....Se izvinuvam za referatot , ovaa tema mi e bolna tocka :P


Y: Jas znam deka e bolna i zatoa treba da se razgovara


Z: Brate razbiram deka ima glumici kako sto ima i glumci ako me razbiras :)


X: maskoto i da glumi , ne se primetuva...na maskoto lici da set___a


Z: Ne mislev na toj nacin :), svetot e teatarska pretstava so vistinski akteri vo nego :). No tuka se i informaciite, nivnoto spodeluvanje, kako sto rece ti so listata :). Samo treba da se baraat. Dva nacina za otkrivanje na vistinata, dokolku taa ne se prikazuva na samiot pocetok.


X: tokmu taka....


Y: znaci maskoto moze da set___a, da ima seks so drugi pred brakot? Od kade i me pravoto?


X: hahaha...ne mozam javno da zboram...haha me fati u stapica zs ne mozam da se izjasnam premnogu kulturno..hahahha


Z: Zosto togas i zenite ne sakaat mirni maski ? Nikoj ne gi tera zenite da odat so poiskusni. Maskite(Romite) sakaat nevini devojki bez razlika dali imale iskustvo ili ne. Devojkite(Romkite) sto sakaat ?


Y: a togas kako mozete da zemete zeni stranci, pa i da ima dete ne e problem? Znaci ako imame interes togas se e normalno?


Z: Toa se slucaevi poveke kaj onie sto bile veke ozeneti.Ovoj slucaj za koj zboruvas, ne znam :). A ima i nesto sprotivno od toa ako se zemat pa devojkite vo predvid. Dali devojkite se mazat vo stranstvo samo poradi toa sto ke imaat pristoen zivot tamu ili ima i druga pricina ? Nekoi se veke dosta poznati kakvi devojki se i nemaat mozebi izbor pred nejzinoto semejstvo da pokazat deka se vo red zasto nikoj ne saka da se ozeni so niv, podobro da odat vo stranstvo kade sto nikoj ne gi znae da se omazat za nekoj tamu, ke ja napravat medicinskata intervencija i ke ispadne dobra :).


A: Lazna tradicija (kako sto vikate vie, "so intervencii") ne e tradicija. Iskrenosta najmnogu se ceni. A nevinosta ne bi trebalo da e presudna za brak. Barem ne denes, vo 21 vek.


Z: Vo mnogu istocni zemji nevinosta i e presudna za brak iako sme denes vo 21 vek. A tie se mnogu porazvieni i pobogati zemji od balkanskive prostori.


A: Ako edna devojka e seksualno aktivna pred brak, taa ne ja pocituva tradicijata. Kogo misli deka ke izlaze so sienjeto? Sebe, soprugot, rodenite majka i tatko? Toa li e poentata na tradicijata? Zasnovana na lagi i zabludi?

Z: Ne e samo himenoplastikata dokaz deka taa bila seksualno aktivna i ne ja ispocituvala tradicijata :).

Y: I jas toa istoto go kazuvam na sto se zasnova tradicijata na lagi, zabludi, da se zadovoli zaedicata, da kazat bravo? I ke odat nekoj par dolgo vreme i ke nemaat "odnosi -seks" a mozat da imaat analen, oralen itn, zatoa posle ke imame sekakvi bolesti, samo sto se kuti toa vo javnosta

Y: a site molcime deka zeneti luge odat so devojcinja, Dali e togas toa e vo red? Ako zenet covek ne odi so devojka toj ne e maz. Togas za kakov moral zboruvame?

B: Himeno plastikata se pravi za da se zadovolat dvete strani konecno da devojkata go najde svojot KONJ a ne samo kaj Romite site go pravat toa vo zavisnost na sredinata i ponudata koja se pruza a isto taka koj se i uslovite.Jas mislam deka obicno koga se zaminuva vo stranstvo toa e izvodlivo barem nikoj ne znae i pomala e verojatnosta da se doznae.A za iskren odnos mnogu svetlosni godini treba da pominat i mnogu javno da se govori.So sreka devojki snajdi se pa omazise :)))))

Z: I jas vikam deka ne e moralno koga devojkite odat so zeneti luge. Devojkite odat so zeneti zasto toj nema da kaze na drugi deka bil so taa devojka za da ne mu se razrusi brakot.Dodeka devojcinjata da imaat seksualni odnosi so drugite maski(ergeni i razvedeni) bi se falele nekoi od niv i ke izleze vo javnost deka go napravile toa.Za devojcinjata zatoa e pobezbedno da odat so zeneti luge ili pak so drugi nacionalnosti koi nema da gi sirat vestite za nejzinata ,,vinovnost" na kakov i da e nacin. A potoa si se nevini, bez iskuseno seksualen odnos koga ke stapat vo brak.


user posted image user posted image user posted image od kaj ti tebe pravo da prenocuvas  postovi od nekoja privatna raspravija  da znaes deka ke ja pobaram i ke bide preneseno

lele gluposti
moderator li e ova ili pa nemas popametna rabota tuku visis po netov za da gi zababvuvas ljudjeto so novi temi
pih da mu se zgadi na covek user posted image user posted image user posted image

ima li drugi zivi moderatori  ili seedno e kakov prenos na postovi kakva e ova demokratija znaci i moite postovi mozat od ovoj forum ednostavno da bidat nekade kopirani


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 5:59:55 >

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
2.12.2011 23:59:35   
zelba
Секоја дискусија на вакви форуми е од корист да се направи некоја позитивна промена, затоа сметам дека треба да се дискутира во насока како идните генерации можат да влијаат


a-ha sfativ ocigledno ti e mnogu dosadno vo zivotot , tazno i bedno

preporacuvam da e izbrise temata zasto mnogu e navredliva

so ima koj moj nekoj da mi sugerira kakva jas pred brak ke vlezam ili da diskutira na taa tema

BRISETE JA TEMATA

sega ke ja kopiram i ke ja prosledam na sekade kade sto ke stignam pogotovo postot na jule rr



< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 5:59:33 >

(Одговор на членот zelba)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
3.12.2011 5:57:12   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Невини пред брак?????Мислам во кој век живееме????
Просто ми е смешноuser posted image


Лиличка, баш ме интересира што е толку смешно невиност во 21 век? И каква врска има сексуалниот однос со вековите? А што ќе биде во 22век кога жената најверојатно ќе го достигне врвот на својата независност, ако таа се мери со сексот пред брак?

Не верувам дека има нешто лошо во оа жената да се чува за својот маж, ако така избере, па и во 21 век. И уште помалку треба да се исмеваат жените заради тоа.

--------------------------------------

Во контекст на жените што прават надградба на химен user posted image , немам што да кажам. Нивен живот, нивна работа. Дека само Ромките прават такви апгрејди, тешко ми е за верување.

Традицијата не е воопшто ромска. Секој човек што еднаш ја прочитал Библијата, Куранот или која и за кого било света книга, ќе знае дека тоа е традиција на сите вери и деноминации. Е сега што жените стануваат посовремени, па после им е криво, тоа е друг муабет. user posted image

Инаку сигурно нема да се надмине "традицијата" ако ние тука викаме пу пу скраја да е.
И искрено ниеден конструктивен пример или идеја не прочитав.
-------------------------------------------------

И желба, без нервози, можеш и на посмирен начин да го искажеш своето мислење и да докажеш дека твоето мислење е вистинското. И насловот ќе биде сменет, а наводниците ќе останат, затоа што темата Јулие ја отворила за лажирање на невиност, а не за исмевање на невиноста.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:24:32 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот zelba)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
3.12.2011 6:10:39   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Невини пред брак?????Мислам во кој век живееме????
Просто ми е смешноuser posted image


Лиличка, баш ме интересира што е толку смешно невиност во 21 век? И каква врска има сексуалниот однос со вековите? А што ќе биде во 22век кога жената најверојатно ќе го достигне врвот на својата независност, ако таа се мери со сексот пред брак?

Не верувам дека има нешто лошо во оа жената да се чува за својот маж, ако така избере, па и во 21 век. И уште помалку треба да се исмеваат жените заради тоа.


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.12.2011 6:14:16 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Традицијата - „невини“ пред брак
3.12.2011 11:19:58   
Julie1
ИЗВОРНА ПОРАКА: zelba

user posted image user posted image user posted image od kaj ti tebe pravo da prenocuvas  postovi od nekoja privatna raspravija  da znaes deka ke ja pobaram i ke bide preneseno

lele gluposti
moderator li e ova ili pa nemas popametna rabota tuku visis po netov za da gi zababvuvas ljudjeto so novi temi
pih da mu se zgadi na covek user posted image user posted image user posted image

ima li drugi zivi moderatori  ili seedno e kakov prenos na postovi kakva e ova demokratija znaci i moite postovi mozat od ovoj forum ednostavno da bidat nekade kopirani



Желба, јас не сум модератор и темата ја отворив онака како што мислев дека е најдобро за да се дискутира на тоа прашање кое е многу потесно и поспецифично од општа тема за невиност пред брак без помисла за навреда или омаловажување на некоја нација. Дискусијата на FB можеш да ја најдеш и да видиш дека и таму е поставен линк на оваа тема. Без разлика што јас се консултирав со оној кој ја отвори темата на FB пред да ја ставам тука, можам да поставам и без да се консултирам. Дали ти си сигурна дека и твои постови не се копираат, па се што е поставено на ФБ, на други форуми, блогови исл. постојано се копира и пренесува.

Вака променета тема мислам дека нема да е од корист за искоренување на оние традиции кои на новите генерации од ромска националност им сметаат. Не се работи само за тоа да е невина девојката пред брак, се работи и за сите адети поврзани со тој чин. Замисли се лично ти на место на некоја девојка која треба со сопругот веднаш после свадбата да оди и да има првпат секс, надвор чекаат еден куп роднини, комшии, пријатели за доказ на твоја невиност. А замисли и ситуации во кои и при пукање на химен има можност и да не се крвари и девојката (ти) бидува вратена кај мајката и таткото и да го претрпи сиот срам и понижување... после ова не би сакала ли сево ова да се промени. Е јас имам ромка пријателка на која ова и се случило. Од голема почит и пријателство кое го имам со многу пријателки од ромска националност и со желба да помогнам нешто да се промени ја отворив темата.

< Поракaта ја уредил Julie RR -- 3.12.2011 11:21:50 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Ромска традиција - „невини“ пред брак
13.5.2016 10:27:12   
Даскалот
Што има лошо ако девојката е нњвина пред брак..Тоа е баш убаво сметам дека девојка која успеала да им одолее на предизвици кои ги има денес и да ја зачува својата гордост ..Таа девојка според мене е успешна и мислам дека сите оние кои го сочувале највредното кај нив треба да се гордеат со тоа .А мислам дека тоа нњма врска со традицијата .Барем според мене ;)

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Ромска традиција - „невини“ пред брак
3.10.2018 18:22:23   
Selma Adem
Zdravo jasum Romka.Kaj nas ova tradicija mng se gleda zs dobroje devojcijnata da znaat deka se gleda da se plasat ne e samo kaj romite i kaj turcincite e isto kaj albancite.Da vi kazuvam pravo imam edna drugarka makedonka ama nevinosta ja izgubi nadvorI jas  ja prasuvav samk ako doznat nejzinite sto ke ipravat taa kaza nisto deka norm toa zs kaj nas romite znaeme deka e grev po vera a isto taka se plasevme zs kaj nas se gleda toa.Potoa ostanala bremena iii deckoto i kaza od kaj da znam od kogoe bebeto koga za eden den saspa so mene I ne go priznal deteto i taa mislam deka napravi abortus ili se napila apcijna. Sakam da gazam podobro da se plasis i da bides verna za tvojot maz. 


(Одговор на членот Даскалот)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Ромска традиција - „невини“ пред брак
3.10.2018 18:26:38   
Selma Adem
Zdravo jasum Romka.Kaj nas ova tradicija mng se gleda zs dobroje devojcijnata da znaat deka se gleda da se plasat ne e samo kaj romite i kaj turcincite e isto kaj albancite.Da vi kazuvam pravo imam edna drugarka makedonka ama nevinosta ja izgubi nadvorI jas  ja prasuvav samk ako doznat nejzinite sto ke ipravat taa kaza nisto deka norm toa zs kaj nas romite znaeme deka e grev po vera a isto taka se plasevme zs kaj nas se gleda toa.Potoa ostanala bremena iii deckoto i kaza od kaj da znam od kogoe bebeto koga za eden den saspa so mene I ne go priznal deteto i taa mislam deka napravi abortus ili se napila apcijna. Sakam da gazam podobro da se plasis i da bides verna za tvojot maz. 


(Одговор на членот Даскалот)
Непосредна врска до пораките: 35
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?