|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Гестационен дијабетес
28.9.2011 15:52:03   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: mina 09




Zdravo devojki ajde edno prasanje veke sum vo 25 nedela i mi rekoa da ispitam gestaciski diabet zosto imam poveke plodova voda ne nad normala , no poveke od potrebnoto i ispitav se pokaza deka ima nekoe  pokacuvanje na sekerot !!!! sega kazete mi so da pravam sega citav po internet i neznam so da pravam ima li nekoja od vas takvo iskustvo ili dali ima slusnatouser posted image ve molam pisete mi pozdrav
















_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Гестационен дијабетес
28.9.2011 18:15:38   
Andriance
mina09....edna od pricinite za ispituvanje na skriel ili gestaciski sekjer e i vishokot plodova voda...ubavo so te pratil maticniot, ne e nishto strasno no bara odredeni uslovi...cim ispituvanjata pokazel deka imas GD, treba da pojdes kja doktorkata ( ako si pravela vo drzavna togash kaj taa na endokrinologija mislam deka se vikase Brankica ) i taa kje ti prepishe nesto kako terapija...ili ako si pravela privatno - pojdi kaj niv ili kaj maticniot pa vidi so kje ti kaze...ne e opasno ne se plasi, ama sepak e fino da se znae ako e tuka..istiot mislam se gubi po poragjaj

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Гестационен дијабетес
28.9.2011 19:50:10   
vida
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mina 09




Zdravo devojki ajde edno prasanje veke sum vo 25 nedela i mi rekoa da ispitam gestaciski diabet zosto imam poveke plodova voda ne nad normala , no poveke od potrebnoto i ispitav se pokaza deka ima nekoe  pokacuvanje na sekerot !!!! sega kazete mi so da pravam sega citav po internet i neznam so da pravam ima li nekoja od vas takvo iskustvo ili dali ima slusnatouser posted image ve molam pisete mi pozdrav

Jas imav gestacionen dijabetes.Jas nemav poveke plodova voda tuku premnogu se zdebeliv a i bebeto bese pogolemo od sto trebase.Jas koga ispituvav seker mi bese na gladno 5.5 otkako ja ispiv blagata tecnost posle eden cas 10.0 i posle 2 casa 8.2 Bev na endokrinologija mi dadoa dieta morav da go kontroliram sekerot 4 pati dnevno da meram i so rezultatite da odam povtorno.Si merev sekoj den go drzev sekerot pod kontrola so dietata sto mi ja dadoa iako nekogas znaev da kasnam nesto sto ne smeam i odma sekerot mi se kacuvase.Inaku kaj mene kasno go otkrija vo 8 mesec veke.Ne se sekiraj ako e gestacionen dijabetes ke ti dadat dieta treba samo da se pridrzuvas do nejze i se ke bides vo red...















(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Гестационен дијабетес
28.9.2011 22:05:51   
mina 09

Mnogu vi blagodaram  prviot pat na gladen stomak mi bese 5.0 so 75%opteretuvanje5,9% a na pol stomak 8,8 i mi rece maticniot deka ovoj tretiot ne e dobar popcnav da ne jadam nikakvo blago i posle edna nedela napraviv pak sega se na gladno 4, 5 i na najadeno 7.0 za ovie mi velat deka sega se dobri no da vnimavam sto jadam, pa sega si velam da napravam povtorno pa da vidam dali miruva ili raste sekerot zosto mnogu mi e strav

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Гестационен дијабетес
29.5.2012 10:47:51   
ana84
Kakva e procedurata za ispituvanje na gestaciski dijabets na endokrinologija?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Гестационен дијабетес
29.5.2012 11:06:44   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana84

Kakva e procedurata za ispituvanje na gestaciski dijabets na endokrinologija?


of...nikakva...moj sovet..pojdi si vo avicena...mnogu e mala razlikata vo cena...na endokrinologija so upat i plavo kartonce e okolu 70den, a vo avicena okolu 350-400...ama zatoa ne se mknes dva pati kako vo drzavna...

Prvo ides na endokrinologija da te vidi doktor...pa toj tamu ti vika..simnise dole vo toj centarot za dijabetes...ili kako i da se vikase...znachi od najgornata zgrada ides vo najdolnata...taa tamu ti zakazuva...pa doagjas drug den...pa imas procedura od 2 saati so pienje glikoza i voda...pa drug den mora da gi odneses rezultatite pak na endokrinologija da ti stavi pecat doktorkata..user posted image
usput imas eden kup guzva, se ceka red so brojcinja...taka da ne ti se ispalti...

pozdrav,

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ana84)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Гестационен дијабетес
24.6.2013 15:12:29   
Melanija RR
Тазе искуство од пред 1 месец
Земав упат од матичен гинеколог до лабораторијата на ГАК во државна,важно и ова се закажува телефонски во контакт центарот на ГАК,а од пред 1 недела атичниот гинеколог ги закажува сите прегледи и испитувања на ГАК.
Неколку дена пред испитување се конзумира повеќе бладо,а ден пред тоа се јаде најкасно до 20 часот и дента 100гр. чоколадо.
По ново крв се зема исклучиво венски,така наложувале од Центарот за дијабетис.Се боцка прв пат и по 3о мин ако е нормален шеќерот се пие сахароза растворена,по 1 саат се зима пак крв,и уше по 1 час пак крв.Значи три веносни боцкања и по30-45 мин ви ги даваат резултатите.
Се плаќа 30 ден и се седи таму.бев движење.
Крајното боцкање ми покажа 9,1 а до 8 е нормално.
И денес бев на ендокринологија и докторката ме пртаи да исптам ТСХ ,ТХ4 и липиден статус=200ден, епруватка за липиден статус се носи на клиничка биохенија.
Ми даде и шема за диета ,за 2 недели контрола,но сама да си мера пред и по оброк треба да е под 5ка, значи во рок од 2 недели 4 дена по 3 пати на ден user posted image да сум си купела лентички давале гратис за боцкање.

Индиции немав освен зголемена моја тежина, и одма да се проеврувам сама со боцкање ,а не прво со диет навистина ме замисли.Ќе се консултирам со мат.гинеколог дали е потребно

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Гестационен дијабетес
24.10.2013 12:02:20   
JovanaJ
Dali nekoj ispituval skrien seker vo poliklinika Jane Sandanski? Gledam na upatot pisuva deka imam zakazano kaj nekoj internist (verojatno endokrinolog). Me interesira dali se se zavrsuva istiot den ili ne? Inaku me praka maticnata iako nemam nikakvi indikacii, taka bilo po protokol. Ajde si rekov ne mi e tesko da otidam i da ispitam...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Гестационен дијабетес
24.10.2013 12:13:17   
sandriana RR
ЈованаЈ, општо проверката за скриен шеќер трае околу 2-3 часа, каде и да ја правиш. Се прави прво анализа за шеќер на гладно, па се пие сахароза, се чека 1 час, повторно боцкање, па пак 1 час чекање и пак боцкање.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Гестационен дијабетес
24.10.2013 12:26:03   
JovanaJ
Fala ti na odgovorot. Se nadevam deka ke bide taka, jas mislev da ne mi zakazat drug den samo za zemanje krv. user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Гестационен дијабетес
24.10.2013 16:08:52   
mommy_angels RR
На Клиника се закажува и се чека многу,ама таму мислам дека не.Ај ќе не известиш ти како е user posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Гестационен дијабетес
17.9.2014 15:27:56   
Tanja83
Јас вчера бев во АВИЦЕНА со упат од матичниот лекар и направив испитување за скриен шеќер ОГТТ.
Со упат чини околу 50 денари.
Сега сум 21 недела, втора бременост и во првата бременост имав проблеми ама успеав да го контролирам
без инсулин.
Овој пат резултатите не ми се добри, пред оптоварувањето ми беше 6,2 а по оптоварување 12.
Докторката на ендокринологија ми кажа дека треба да почнам со инсулин,
ама ќе пробаме еден месец со диета и со дневни профили (мерење на шеќерот пред и по јадење) па да видиме што ќе биде.
Има ли некој искуство и дали успеал да го контролира и довед до некоја нормала шеќерот со диета.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Гестационен дијабетес
2.10.2014 13:06:24   
Slonceo1
Мамички јас денев правев анализа на крв и мокрача ама не можам да се снајдам овде во резултатите која е ознаката за шеќерот во резултатите???Стварно не се разбирам user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Гестационен дијабетес
2.10.2014 14:31:40   
Felly RR
Слончео1, ОВДЕ имаме тема Анализа на крв - толкување на резултатите. Пиши во темата, па некоја рингерајка ќе помогне со читање на резултатите. Во темата гледам во постот на сузето - глукоза, побарај најверојатно така би требало да биде означен шеќерот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Гестационен дијабетес
3.10.2014 21:52:03   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Majki denes pravev analiza na seker pa ako moze nekoja da mi objasni kaj se gleda za seker kolku ti e eve kaj mene pisuva nes OGTT gli 4,1mmol/l i 120' 3,7 e kako da se snajdam vrska nemam.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Правеше крвна слика и испитување за скриен шеќер?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

da da imam nekoi vrednosti OGTTgli 4.1 i 3,7 ama so znace vrska nemam user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Pa ne gi odnese kaj doktor da ti gi procita rezultatite? Obicno koga se pravi krvna slika desno pisuva koja e minimalna i maksimalna granica, a za seker ne znam, ama najdobro lekar ke ti kaze

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Slonceo1 како незнаеш?Пиша анализа на шеќер, ако е тоа пишува ОГТТ и ако ти ваделе два пати крв и си пиела сахароза растворена во чаша со вода, е тој ОГТТ тест.Ако само ти земале крв тоа е крвна слика и гликоза означува шеќер.
Според она што пиша 4,1 е нивото на шеќер ,а 120 означува после 2 часа е 3,7.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Ste bile vo pravo pisuvalo ama jas budalce neli prv pat pravam i od kaj da znam user posted image . Fala za odgovorot i vi se voshituvam na trpenieto so go imate user posted image i sto sekogas gledate da ni gi objasnite nejasnotiite.Pozdrav do site user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Majki denes pravev analiza na seker pa ako moze nekoja da mi objasni kaj se gleda za seker kolku ti e eve kaj mene pisuva nes OGTT gli 4,1mmol/l i 120' 3,7 e kako da se snajdam vrska nemam.

Slonceo1, gli 4.1 mmol/l e prvicniot rezultat za sekerot, a ova 120' znaci posle 2ot cas(odnosno posle 120 minuti) od opteretuvanjeto so sekernata napivka - togas bil 3.7 mmol/l. Znaci ureden ti e rezultatot, nemas skrien seker.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Гестационен дијабетес
20.10.2014 21:29:12   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Zola

Zdravo na site.
Dali nekoja od vas pravela test za gestaciski seker no i so ispituvanje i na insulin zaedno ? Kade go ima toj test i vo koja nedela go pravevte?
Fala..pozdrav

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Zola, mene mi predlozija da ispitam skrien (gestaciski) seker vo 7mi mesec, bidejki bebus bese pogolem od sto trebase da bide, pa me izvadi od pamet maticnata. Na koleska moja uste vo 3-4 mesec i ispitaa skrien seker. Jas ne ispituvav i ne znam kako odi procedurata, ama sto sum citnala znam deka na gladno zemaat krv, pa posle 2-3h pak.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Zola, тестот се прави на Гак, и претпоставувам дека ти треба упат од матичен гинеколог. Немам правено, но знам дека е таму. Не знам дали се закажува, но како што пиша и blond - прво ти земаат крв, ти даваат вода и шеќер мислам, па после саат два пак. Мислам дека нема врска во која недела од бременоста се прави.

Се надевам девојките што го правеле ќе ти пишат со повеќе податоци user posted image



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Гестационен дијабетес
10.11.2014 19:06:04   
lolla RR
Жени, сте закажувале ли на ГАК за скриен шеќер? Како иде тоа, на кој тел? И во која недела отприлика правевте? И која цена е?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Гестационен дијабетес
10.11.2014 19:28:43   
lukajana RR
lolla prasaj si ginekolog moze sum greska ama mene za skrien seker vo bremenost me prakaa na endokrinologija toa e zoltata baraka pozadi hipokrat kafanata do ministerstvoto za zdravstvo ,moze sega gi prakaat na gak za ispituvanje ama ne veruvam jas se porodiv pred 5 meseci a skrien seker proveruvav okolu 25ta nedela

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Гестационен дијабетес
10.11.2014 19:41:09   
Mihaela 2010
A kazete mi ova za skrien seker e moralno ili???

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Гестационен дијабетес
10.11.2014 19:57:32   
lukajana RR
ne deka mora ama mene maticniot ginekolog mi rece deka im e vo nekoj protokol i mora da gi prakaat trudnicite .Jas mislam deka ako sekerot e visok i na obicna krvna slika ke pokaze ama ako da ne se mislam zosto sumispitala zosto ne ispituvav se.Sega si vikam sto sum bila budala se mavtav po klinikite ama togas i hormonite mi raboteauser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Гестационен дијабетес
11.11.2014 9:56:56   
lolla RR
Абе златен интернет, еве што најдов:

Известување за начинот на упатување на пациентите за анализата
Спермограм и ОГТ-тест за трудници на
Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство - Скопје
Почитувани,
Ви се обраќамe со појаснување околу закажувањето за следните анализи на
Универзитетска Клиника за Гинекологија и Акушерство - Скопје:


2. ОГТ- тест (скриен шекер кај трудници) која пациентите можат да ја
добијат во Биохемиската лабораторија

2. За ОГТ- тест (скриен шеќер кај трудници) треба да издадете
Лабораториски упат 2. Потоа пациентите треба да закажат термин за испитување
во Биохемиската лабораторија, на тел. 02/3228 440 секој работен ден од
08:30 – 19:00 часот. Пред да дојде во Биохемиската лабораторија на испитување,
предходниот ден од 19:00 часот пациентката не треба да конзумира храна и
пијалоци, освен вода обична или минерална. Исто така Ве известуваме дека оваа
услуга пациентите може да ја добијат и во други здравствени установи.

А од кај матичната ми рекоа прво да закажам, па после упат. И ми напоменаа дека за 500 денари и кај нив во дијагностички го правеле.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Гестационен дијабетес
11.11.2014 12:56:56   
Ki4iko
Јас за оваа бременост одлучив да не го правам овој тест,докторката малку ми замери,но не гледам причина тоа да го правам,кога шеќерот на сите испитувања ми беше во нормала.И некако не ми се седи 2 часа во лабараторија каде што нон стоп има болни пациенти,никако.Се нешто докториве ни прават шубеuser posted image ,де ова испитај,де она, за првата бременост ни пола од испитувањата ги немав како за вторава бременост, user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Гестационен дијабетес
11.11.2014 22:45:25   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksx2Leon

Lolla a za skrien seker zaso ne si pojdes u Adria Lab, lugjeto se super, nemas guzva, profesionalni se, rabotat so sini kartoni, zemi si upat i za istite pari so ke gi dades u drzavna ke si pomines podobro, zaso ja so prvoto u drzavna pravev glukoza tolerans test i se utepav od cekanje zaso vriese od penzioneri, sea ovaa bremenost i krvni sliki i se ostanato u Adria Lab i sum prezadovolna,a zaso sakas grlo na matka da meris?

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla
Алекс, а од каде да земам упат за адриалаб? Од гинеколог?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksx2Leon

Lolla, da , od maticniot ginekolog zemi si upat, ma da ja nekolku pati i od maticen opst lekar si zimav upat zaso me mrzese do kaj ginekologot da odam user posted image


Јас испитував на ГАК се јавив ми рекоа сабајле најдобро во 8часот ,и се помина ок, боцкање,пиење гликоза по 2 часа пак боцкање па 1 саат резултати.Но во целата постапка не се чека ,и да има за крв по саат ги викаат трудниците за процедура и ме чинеше пред 1,5 год само 80 ден.
Каде и да се оди се седи и се чека ,а по протокол е задолжително

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Гестационен дијабетес
12.11.2014 20:18:58   
blond
Jas deka sum od familija so nasleden dijabetes (baba mi i tatko mi imaat) ginekologot mi predlozi da ispitam samo seker, deka e rano za skrien i ako e sega sekerot nad 5,1 (demek tolku bilo za trudnici granicata) deka ke mora da me sledat sekoja nedela i da pazam na ishrana. Mene mi bese 4,9. A druga doktorka mi dade lek za oddrzuvanje na normalno nivo na sekerot, sekoe utro po edna lazica susam so goltka/dve jogurt, na gladno. Pocnav da primenuvam, ako mozam da se zastitam nekako. I blago izbegnuvam.
Inaku i toa sto sum rodila bebe od 4kg prethodno me stavalo vo grupata na rizicni za gestaciski dijabet.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Гестационен дијабетес
14.11.2014 18:01:11   
lolla RR
Јас без проблем закажав за ова испитување на ГАК, само се јавив на тој телефонот што го пишав. Три часа траело испитувањето, да не јадам ништо по 18 часот претходниот ден и да дојдам кај 8 сабајле во клиниката. Па јас до 11 ке припаднам од глад ако не сум вечерана претходната ден. Ајде само нека е добар резултатот. Ми кажаа чинело помалку од 100 денари.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?