RE: Премин градинка-училиште (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Од деца до ученици



Порака


mis. -> RE: Премин градинка-училиште (4.5.2010 16:50:48)

Јас прашав во градинка и ми кажаа дека уписите почнале и ми стана чудно како тие немаат никаква обврска да ги исвестат родителите.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]Усни ми кажа дека требаат извод,лекарско и лична карта.Добро што прашав и тоа немаше самата да ми го каже.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Viktori -> RE: Премин градинка-училиште (4.5.2010 17:45:11)

Па не знам дали имаат законска обврска, ама ако ништо друго според мене е тотално неетички и непрофесионално да не известиш мајка на дете кое треба да биде прваче, за упис на училиште, дотолку повеќе што знаат дека има уписен рок, а не на кој како ќе му текне. И после им биле важни децата.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




kiki_riki -> RE: Премин градинка-училиште (4.5.2010 20:34:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Па не знам дали имаат законска обврска, ама ако ништо друго според мене е тотално неетички и непрофесионално да не известиш мајка на дете кое треба да биде прваче, за упис на училиште, дотолку повеќе што знаат дека има уписен рок, а не на кој како ќе му текне. И после им биле важни децата.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

i jas sosema slucajno doznav deka upisite se pocnati i morav po luge da se rasprasam sto dokumenti trebaat, me buni ova so taa potvrda za vakcina se placa li so kniska li se vadi ili kako?




Viktori -> RE: Премин градинка-училиште (4.5.2010 21:18:34)

мислам дека се плаќаше 250 денари, ама не ме држи за збор, за лани ова време ти кажувам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




mis. -> RE: Премин градинка-училиште (5.5.2010 0:49:34)

Мислам дека се вади потврда од матичен,иста каква што се вади кога детето ти тргнува во градинка.




Tanjat7880 -> RE: Премин градинка-училиште (27.4.2011 11:34:41)

Eve se spremam za upis vo ucilishte,za nekolku dena pocnuva upisot a jas seushte ne sum odlucila dali ke bide klasicna, celodnevna ili prestoj!Ima li nekoja druga mamicka koja zapishuva dete vo prvo?Nie ke odime vo Ljuben Lape i so Gospod napred!




ferdunde -> RE: Премин градинка-училиште (27.4.2011 12:51:02)

Tanjat eve jas zapisuvam prvace godinava i veke bev vo ucilisteto Kiril P.( Kisela Voda) i se rasprasav i generalno sum zadovolna od uslovite ( prilagodeni ucilin, prilagodeni sanitarni cvorovi za nivnata vozrast sto vo poveketo ucilista ne e taka) i sega od 1vi Maj treba da odime zaedno so detusko za testiranje i da gi odneseme potrebnite dokumenti.

pozdrav i so gospod napred se nadevam deka se ke bide vo najdobar red




Tanjat7880 -> RE: Премин градинка-училиште (27.4.2011 13:04:24)

A kakva nastava odlucivte da posetuva deteto Ferdunde?Kaj nas uslovite se prosecni,bitno mi e shto mi izgleda bash cisticko i sredeno i dali znaesh dali treba vakcinalniot karton da se odnese ili samo potvrda od maticen za primeni vakcini?




Sarah -> RE: Премин градинка-училиште (27.4.2011 13:38:35)

Moeto dete e vo Januari rodeno i jas imav cueno deka moze da se bira tie sto se januari dali sakame da gi pratime so 5 i pol ili 6 i pol. Jas sakam da si go pratam so 6 i pol sto znaci da cekam. Ke mi dadat li ili mora da odi? Kakvo e vaseto iskustvo? Ima li nekade kade sto moze da se zalime za vakviot zakon? Navistina ne mi se dopaga, pa iako e kako zabavisna nastava sepak gradinkata si e drugo i smetam deka decata ne se emotivno zreli tolku rano da odat vo skolo. i sakam da se zalam? KAj mozam da go napravam toa? vie sto mislite? Neli poubava bese osmoletkata? i sto se postignuva so ovaa devetoletka? Samo ke imas kup decinja vo oddelenie koi ke bidat i po edna godina razlika vo godini. Lele mnogu prasanja ama mnogu sum revoltirana.




ferdunde -> RE: Премин градинка-училиште (27.4.2011 13:57:47)

Tanjat odlucivme celodnevna zosto nema koj da mi go zema pred 17:00h

pozdrav




Lokica1 -> RE: Премин градинка-училиште (27.4.2011 14:40:12)

Sarah, mislam deka sega decata gi zapisuvaat po kalendarska godina taka da ovaa godina se zapisuvaat decinja sto se rodeni 2005god, tvoeto ako e 2006 januari ke go zapises za narednata godina. Mislam deka e taka no sepak raspitaj se.




Yummy Mammy -> RE: Премин градинка-училиште (27.4.2011 15:08:13)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sarah

Moeto dete e vo Januari rodeno i jas imav cueno deka moze da se bira tie sto se januari dali sakame da gi pratime so 5 i pol ili 6 i pol. Jas sakam da si go pratam so 6 i pol sto znaci da cekam. Ke mi dadat li ili mora da odi? Kakvo e vaset_o iskustvo? Ima li nekade kade sto moze da se zalime za vakviot zakon? Navistina ne mi se dopaga, pa iako e kako zabavisna nastava sepak gradinkata si e drugo i smetam deka decata ne se emotivno zreli tolku rano da odat vo skolo. i sakam da se zalam? KAj mozam da go napravam toa? vie sto mislite? Neli poubava bese osmoletkata? i sto se postignuva so ovaa devetoletka? Samo ke imas kup decinja vo oddelenie koi ke bidat i po edna godina razlika vo godini. Lele mnogu prasanja ama mnogu sum revoltirana.


Kolku sto mene mi e poznato, sekade na zapad skolite pocnuvaat so 5 godini, so toa sto prvata godina e podgotvitelna. Se sekavam deka uste pred 10 godini koga bev bebisiterka vo London, zadolzitelno bese decata da trgnat vo gradinka na 3 godini, a vo uciliste na 5. Nemase cuvanje od babi i dedovci i zeni po doma dodeka deteto ne napolni 7 godini. Ama zatoa i samata nastava bese mnogu fleksibilna i prilagodena na vozrasta. Iskreno jas sum mnogu ZA toj sistem, no ne znam kako kaj nas set_o toa e sprovedeno vo praksa. Mojata e rodena vo dekemvri i ke ja pratam vo gradinka od esen, so nepolni 3, i vo uciliste so nepolni 6. I jas sum taka trgnata vo skolo i nisto ne mi fali. :-)




ferdunde -> RE: Премин градинка-училиште (27.4.2011 15:21:39)

I zaboraviv Tanjat mene mi rekoa samo potvrda za primeni vakcini od maticen lekar ne i kartonceto za vakcinacija

pozdrav




skorpijana -> RE: Премин градинка-училиште (9.5.2011 14:14:10)

i jas go zapisav sin mi na uciliste programata sto ke ja ucat ne e teska a i bas za nivna vozrast e mene ne mi se veruva deka sin mi ke trgne na uciliste mi se cini deka e seuste mal[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




anedespo -> RE: Премин градинка-училиште (10.5.2011 11:54:39)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sarah

Moeto dete e vo Januari rodeno i jas imav cueno deka moze da se bira tie sto se januari dali sakame da gi pratime so 5 i pol ili 6 i pol. Jas sakam da si go pratam so 6 i pol sto znaci da cekam. Ke mi dadat li ili mora da odi? Kakvo e vaseto iskustvo? Ima li nekade kade sto moze da se zalime za vakviot zakon? Navistina ne mi se dopaga, pa iako e kako zabavisna nastava sepak gradinkata si e drugo i smetam deka decata ne se emotivno zreli tolku rano da odat vo skolo. i sakam da se zalam? KAj mozam da go napravam toa? vie sto mislite? Neli poubava bese osmoletkata? i sto se postignuva so ovaa devetoletka? Samo ke imas kup decinja vo oddelenie koi ke bidat i po edna godina razlika vo godini. Lele mnogu prasanja ama mnogu sum revoltirana.


I moeto e rodeno na granica i trebase lani da go zapisam, megjutoa jas sama si otidov kaj psihologot i porazgovaravme deka e vo interes na deteto na odi uste edna godina vo gradinka zasto go vidov deka e nespremen a i podobro e da bide najstaro vo grupa otkolku najmalo pa da zaostanuva i da nabiva kompleksi. Toa se pravi so potvrda od Centarot za mentalno zdravje. Eve sega ovaa godina se zapisavme vo Vera Ciriviri Trena i denes bevme na testiranje. Go pomina ama dobivme napomena da crta poveke i da ja vezba rakata.
A ako vie ste trgnale vo skolo porano ne znaci deka e toa pravilo i za Vaseto dete. Pa jas imam 2 deca i dvete se razlicni. Ne treba da se postavuvaat stereotipi , tuku sekogas da se gleda najdobriot interes za decata.




Sarah -> RE: Премин градинка-училиште (10.5.2011 14:54:02)

Fala anedespo za odgovorot. A kazi mi so koj psiholog pravis muabet? So toj od gradinkata ili so toj od skoloto kaj sto treba da se zapise? I kakva e taqa potvrda? Izvini ako mozes da mi kazes uste ova. fala




Felly RR -> RE: Премин градинка-училиште (16.9.2013 14:48:27)

Ајде мамички на првачиња, како се снајдоа вашите дечиња со преминот од градника во училиште? Се навикнаа ли?
Што мислите - на кои дечиња им е полесно да се прилагодат, на оние кои оделе во градника или пак сметате дека градниката нема голема улога во тоа?




Annabel -> RE: Премин градинка-училиште (16.9.2013 19:52:42)

Јас малку се плашев зашто немаме другарчиња од нашата градинка, т.е.има само едно девојче со кое е заедно уште од јасли и се најдобри другарки. Јас повеќе се плашев од фактот што во одделението повеќето деца се од иста градинка и ќе си бидат како една мала тајфа, па ќерка ми нема да може да допре до нив, но баш денес учителката ја пофали дека е друштвена и со сите комуницира [sm=smajl.gif]

Многу сака да оди на училиште, ја сака наставничката, толку е среќна што сама си го спрема ранчето за следниот ден.

Се на се, може да кажам дека преминот од градинка во училиште ни беше успешен [sm=bravo.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]