RE: Чаеви (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


Calypso -> RE: Чаеви (14.11.2011 9:14:54)

ИЗВОРНА ПОРАКА: prettygirl

i moeto bebe eve veke 2 nedeli maci dusicka ima slajmce nikako da go iskasla, nemozi raat da spie i da cica, dali mozi da i davam od toj caj od bel slez ima mesec i pol?



Mozes da mu dades, isto i kapki od toj caj da mu stavas vo noset_o, ke go pottiknuva da kiva i kasla i ke go isfrla i slajmot i mrsulcinjata. Taka mi preporaca pedijatar uste koga se rodi sin mi, koga ke ima mrsulcinja i slajm. Ne se misli mnogu za cajot, definitivno pomaga[sm=smiley1.gif]




Yummy Mammy -> RE: Чаеви (14.11.2011 10:49:31)

Mene pedijatarot mi vikase "nikako bel slez za mali bebinja"!
Dodusa mojata pedijatarka e od onie strogite sto preporacuvaat isklucivo doenje do 6 meseci i nisto drugo, koga mu e zatnato noseto majcino mleko da se stava, koga ima infekcija na ocinjata isto taka majcino mleko da se sprica... Jas se od ova pocituvav bidejki i jas sum od onie roditeli sto sakaat prirodno lekuvanje. I do denes ne sum se pokajala [sm=smiley1.gif]




kremco -> RE: Чаеви (14.11.2011 11:17:40)

Moeto  since ( 2 ipol god) pie caevi,so med i limon ili vit C ili na pr moze i nezasladen da go pie,moze duri uvin caj nezasladen,nie pieme caevi i toj ima probano sekakov,vcera ispi od kamilica 300ml cel den.Sega bas kje mu kupam nekoj detski za slajmceto




Felly RR -> RE: Чаеви (28.11.2011 9:17:22)

А кремчо, му го давате неразреден, мислам со иста количина вода како за вас што го правите? Јас за тоа прашував погоре, до која возраст треба да се разредува, јас уште го разредувам.
Ама па некако во последно време како да го отпи, само вода бара.




arh_diz -> RE: Чаеви (28.11.2011 10:01:43)

Jas nikogas mu nemam dadeno razreden caj prvpat slusam za ova.A pred edna godina pocnav da mu davam kamilica




mila 3 -> RE: Чаеви (18.2.2012 13:07:40)

im stavate li seker? imame 11 meseci i sakam da mu dadam caj od majcina dusica, pa neznam dali da mu stavam malku sekerce?




Luci -> RE: Чаеви (18.2.2012 13:15:38)

М. има 12,5 месеци и јас му ставам во чајот кафеав шеќер. Инaку го обожаваме овој чај [img]http://www.cedevita.hr/hr/proizvodi/cajevi/sipak-limun.png[/img]




Annet -> RE: Чаеви (18.2.2012 13:34:47)

jas i stavam kafen seker po malku;-))inaku ne go pie;)




Felly RR -> RE: Чаеви (18.2.2012 16:48:32)

Јас и ставав порано шеќер, ама потоа се научи и без шеќер да го пие. Сега и ставам една лажичка маџун, ем благичко, ем убаво за имунитет.




arh_diz -> RE: Чаеви (18.2.2012 16:56:35)

Jas ne sum mu stavala seker vo caj




ole2004 -> RE: Чаеви (18.2.2012 19:01:15)

И јас не ставам шеќер во чајот на Ева,понекогаш малку лимон и мед.




mila 3 -> RE: Чаеви (19.2.2012 11:24:59)

Nie vcera prv pat pievme caj od majcina dusica i imame prolivce, neznam seuste dali e bas od toa bidejki sme i nastinati. Denes ke pauzirame pa ke vidam.

Med se dava posle godina, neli [sm=zmeden.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Чаеви (19.2.2012 14:50:00)

Јас му ставам мед, а некогаш и шеќер кога нема мед.
Фаворит му е овој, брусница од Виталија

[image]http://www.vitalia.com.mk/content/Tea_cranberry.jpg[/image]

и органски чај од нане од Алкалоид.

[image]http://www.alkaloid.com.mk/content/Proizvodi/good-nature-organski-caj-od-nane-2.jpg[/image]


Му ги правам нормално, како за нас. Никогаш не сум разредувала чај.




Felly RR -> RE: Чаеви (19.2.2012 16:32:23)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila 3

Med se dava posle godina, neli [sm=zmeden.gif]


Да, мила - после годинка. Ако ти го пие така, не мора ни шеќер да ставаш. АМа ако не го сака, не е страшно една лажичка да ставиш.




vezilka RR -> RE: Чаеви (22.8.2012 14:40:46)

Ние сме само на чаеви. Пошто детево не почна да ми пие вода ниту сок, по цел ден сме само на чај. Му давам од чаевите на HIpp, и тоа камилица. Кога му купив исто HIpp овошен, ми вика, не сакам тоа, сакам вистински чај [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif] и си се вративме пак на камилица.




penelopa -> RE: Чаеви (24.10.2012 22:17:30)

Откако залади секое сабајле си пиеме чајче. За син ми купувам Бебе чај од 100cvet така пишува на опаковката- некоја мешавина на коморача, јанеж и кориандер. Не додавам ниту шекер ниту мед.




Pepelaska * -> RE: Чаеви (24.10.2012 23:30:43)

Ние уште си пиеме бебешки чај, друг не сака да смисли, Омилен му е на хип боровинка.




Felly RR -> RE: Чаеви (1.6.2013 16:32:44)

Сакам на М да почнам да и давам чај од аронија, ама сакам сушена да купам, не во кесички. Е сега, колку отприлика се става - една лажичка на 200 мл вода доволно е или па многу е?




sandriana RR -> RE: Чаеви (1.6.2013 16:51:06)

Некаде прочитав дека се доволно 5-10 зрна, а дека чајот е повкусен во комбинација со брусница.




Felly RR -> RE: Чаеви (31.7.2013 10:13:59)

Матеа многу пие чај од брусница. И обично купуваме од Виталиа, овој што го има Анамоли ставено погоре. Е арно, ама нешто ме збуни последниот пат кога купував. Имаше ист таков и од Алкалоид, и по состав се сосема исти, ама начинот на приготвување им е различен.[sm=smiley1.gif] Овој од Алкалодид вели - да се стави 1 лажичка во 200 мл вода, да врие 10 минути, па да стои 10 мин. А обично сите чаеви нели се прелеваат во зовриена вода, не се вријат.
Што мислите како е подобро да се спрема чајот?




sandriana RR -> RE: Чаеви (31.7.2013 10:57:39)

Сепак, штом е наведено на упатството да се вари, веројатно така е подобро.
Бидејки се работи за плод, е најсоодветен начин да проврие заедно со водата.

Еве еден здрав рецепт за варен, домашен чај од брусница:

Состојки: 200гр. сушени или замрзнати брусници, 40гр. кафеав шеќер, 200мл. сок од портокал, 300мл. вода, половина портокал, 40гр. свеж ѓумбир

Подготовка: Во сад промеашајте ги брусниците, сокот од портокал и вода. Изрендајте кора од половина портокал и исечете ја на неколку кришки, а ѓумбирот излупете го. Поклопете го садот и ставете го на тивок оган. Гответе го 30 минути со повремено мешање. Кога ќе биде готов, извадете го ѓумбирот и парчињата портокал и уживајте во вашиот чај. Можете да го конзумирате и како леден чај.

Па и кога подготвуваме планински чај, или кантарион, го вариме во вода до провривање, па го цедиме. Муабетот ми е дека освен филтер чаевите, и некои комбинации на билки (како оној за доилки), природните чаеви (плодови, коренчиња, цветови) е подобро да се подготват на начин да провријат заедно со водата.




Felly RR -> RE: Чаеви (31.7.2013 11:57:06)

Да, најверојатно го има истиот ефект, затоа ако само го прелеваш со зовриена вода, се става 2 лажички на 200 мл, а ако го вриеме 1 лажичка е доволна.




marchi -> RE: Чаеви (16.11.2013 1:30:35)

nie pieme se [sm=smiley1.gif]




Snowhite RR -> RE: Чаеви (16.11.2013 20:36:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Да, најверојатно го има истиот ефект, затоа ако само го прелеваш со зовриена вода, се става 2 лажички на 200 мл, а ако го вриеме 1 лажичка е доволна.

Фели сега ти го читам постот јас го пиев во бременост тој на Виталија и го варев чајот заедно со водата




Defne90 RR -> RE: Чаеви (2.2.2014 1:59:49)

Do pred 5, 6 meseci pogolemoto ne sakase da stavi caj do usta,no ete sega pocna redovno da si pie,znaci deneska sigurno ispiva po dve do tri solji caj,a najveke mu se omileni od nane i kopriva.Pomaloto uste ne pie ama sepak malo e uste ni sok ne pie ne caj.A deka e zdravo da se pie caj e zdravo mnogu nam sekogas ni preporacuva maticnata da go pieme vo golemi kolicini posebno sega zimniot period.




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>