RE: Детско штедење (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Подигнување



Порака


miana -> RE: Детско штедење (25.4.2013 12:06:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Ние имаме на Тутунска со 9.2% годишна камата. Добра зделка напраивме. Сега во мај ќе се пресмета каматата и според моменталната состојба некаде околу 100 евра само камата ќе му дојде.


Џесика,имате денарска или девизна книшка?
На колку време ви се орочени?
Инаку и тоа влијае на каматата многу..Ако е девизна с-ката ,каматата е помала и ако се орочени на подолг период ,каматата е поголема.




vezilka RR -> RE: Детско штедење (25.4.2013 12:07:31)

Ги орочивме на три години, па после веројатно пак ќе ги орочиме.




Annet -> RE: Детско штедење (4.6.2013 17:39:29)

Dali nekoja od vas gi stedi parite na deteto a voedno i go osiguruva negoviot zivot,preku KROACIJA OSIGURUVANJE.jas sega najdov i se informiram,ama sekako deka necie iskustvo ke mi e dobredojdeno.




bucko mal -> RE: Детско штедење (4.6.2013 21:51:20)

Jas I mm sme osigurani ama decava ne.neznam nikogas ne sme razgovarale za toa.
Jas vcera gledav kolku kamata si dobile decava od shtedenjeto I op gledam drzavata zemala DDV ne mi se veruva be I za shtedenje danok da platish[sm=smiley13.gif]




Annet -> RE: Детско штедење (4.6.2013 22:09:04)

мене ме буни ова за камата што имаат напишано"Камата како поим не постои во осигурителниот речник и е заменета со поимот припишана добивка. Кроациа Осигурување - Живот секоја година припишува добивка чија висина зависи од работењето на самата компанија, налик на дивиденда. Колку поуспешна година за компанијата, толку повисока припишана добивка за осигурениците. Припишаната добивка не е гарантирана."
инаку има и наградна игра за Дизниленд....Вика ем штедиш ем детето е осигурано со тие пари,ама каматава..да не излезе - нема камата




Mihaela 2010 -> RE: Детско штедење (2.10.2013 16:04:42)

Ete konecno i nie pred nekoe vreme otvorivme vo stopanska Pcelka na M,na 36 meseci kamatna stapka 6.4%...trebase poodamna da go napravime toa ama od nemarlivost denes utre si pominaa godini...ete taka
Inaku bas gledav sega po drugive banki,stopanska e najdobra so kamatnata stapka




Defne90 RR -> RE: Детско штедење (13.2.2014 23:31:59)

И ние пред три четири дена им отворивме по една штедна книшка и на двајцата.Мислам и јас исто дека тоа е добра инвестиција и секако дека тие пари подоцна ќе им се најдат и те како кога ќе им бидат најпотребни.Сепак според мене мислам дека тоа е одлична работа затоа што на тој начин им ја обезбедуваш донекаде иднината на своите деца.[sm=smiley1.gif]




Annet -> RE: Детско штедење (14.2.2014 16:03:45)

I nie zavrsivme rabota ,vo Stopanska banka otvorivme kniska na I :)))




Mila mamicka -> RE: Детско штедење (29.9.2014 13:48:13)

Уште кога се роди син ми, сакав да му отворам детско штедење, ама денес утре, поминаа две години. Отворивме детско штедење во НЛБ, после неговиот втор роденден. Дотогаш сите пари што ги добиваше, за сповојници, родендени, имендени и сл, му ги чував, па така кога го отворив детското штедење сумата беше прилично голема. Оттогаш наваму, имам траен налог на платата, и секој месец, од мојата сметка 3000 денари завршуваат на неговата. Додека порасне детето, ќе се собере значајна сума на пари, па за што ќе ја искористи, ќе покажа времето.  




Dilina -> RE: Детско штедење (29.9.2014 16:58:10)

Mногу добра работа е штедењето за нашите најмили, секако утре тие пари ќе ни олеснат многу и на нас. Дали факултет, дали школо, дали автомобил, доколку не сме во можност да овозможиме. Незнам како иде со отварањето д. книшка, но кај и да е ќе се прошетам до банка.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]