Еднорога и дворога матка (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Еца -> Еднорога и дворога матка (16.1.2010 1:52:16)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа

ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane

Sto e toa da imas ednorodna matka, ako znae nekoj da mi kaze?



Најверојатно станува збор за еднороГна матка. Тоа е проблем во развојот на органот (матката). За време на ембрионалниот развој матката се создава од 2 цевчиња кои се спојуваат. Едната од нив во случајот не се развила. Најверојатно има и само 1 јајник.
Разговор со гинекологот за подетално објаснување.
Ова е најкратко кажано што можи, дали има проблеми со забременување?




Еца -> RE:Еднорога и дворога матка (16.1.2010 1:55:18)

Се јавува за време на ембрионалниот период кога еден рог не се развива. Оваква матка не претставува проблем за забременување . Бидејќи плодот нема доволно место, тој зазема неправилна положба во матката, а обично има и неправилно држење. Породувањето е можно по природен пат.




ripce -> Еднорога и дворога матка (16.1.2010 1:57:14)

[image]http://www.zdravljezene.com/sharednaslovna/clanci/jednoroga.jpg[/image]

Еднорога матка (uterus unicornis)




arh_diz -> RE:Еднорога и дворога матка (21.12.2010 12:34:13)

quote]ИЗВОРНА ПОРАКА: blagica_

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] ednoroga matka.....dali dosega nekoj imal vakov problem??? ili jas sum edinstveniot baksuz???? ima li sansa so ovaa dijagnoza da uspeam da dobijam bebe??

ИЗВОРНА ПОРАКА: Contesa

Pocituvani,
Ednoroga, pa i dvoorga materica ne e nisto novo, publikuvano e vo naucnata literatura, postojat takvi neobicni slucai, no ne ste baksuz nikako. Ne mi e poznato, koj od nasive kolegi vo Skopje se bavi so ovaa problematika, no veruvajte bremenost postoi i vo ovoj sluvaj, koj se vodi kao rizicen, toa e del od rutinata na Zapad. Ako dojdam do extra info po ova prasanje, ke postiram sekako, sekoe dobro Vi posakuvam.

quote]ИЗВОРНА ПОРАКА: fahi

zdravo jas sum nova tuka i imam vrodena anomalija dvoroga materica ili uterus bikornis,,imav dva spontani abortusi zaradi ovaj problem i sekoja moja nova bremenost e rizicna.ve molam ako nekoj imal vakov problem i ja iznosil bremenosta do kraj neka pise...pozdrav i se najdobro na site




Страница: [1]